PALUBA
April 25, 2024, 01:53:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Modernizacija MiG-31 se nastavlja  (Read 880 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: November 30, 2021, 07:57:17 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ruska avio industrija od 2007. implementira veliki program remonta i modernizacije postojeće flote lovačkih aviona MiG-31. Nedavno su obelodanjeni novi tehnički i organizacioni detalji modernizacije. Pored toga, otkriveno je i postojanje novih detalja dalje modernizacije aviona.

Zvanična poseta

Remont i modernizacija presretača MiG-31 na nivo MiG-31BM izvodi se u avijacijskom zavodu Sokol u Nižnjem Novgorodu, uz učešće brojnih podizvođača i snabdevača delovima i sklopovima, a pod nadzorom Ministarstva odbrane Ruske Federacije.

Zamenik ministra odbrane Ruske Federacije, Aleksej Krivoručko, posetio je 25. novembra zavod Sokol, kada je izvršio obilazak zavodskih kapaciteta i upoznao se sa napretkom tekućih radova na modernizaciji aviona. Nakon toga, rukovodstvo zavoda ga je upoznalo sa implementacijom programa remonta i modernizacije.
Rukovodstvo Sokola je podnelo izveštaj o izvršenim radovima i postignutim uspesima, ali su i izneli neke planove za budućnost. Naglašeno je da je od nedavno moguće ivršiti gotovo stoprocentnu zamenu uvoznih komponenti. Skoro 100% neophodnih delova i sklopova dolazi od ruskih proizvođača; odbijene su sve usluge dobavljača iz postsovjetskih država.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radovi na modernizaciji aviona na standard MiG-31BM izvode se planiranom dinamikom tako da je manje od godinu dana proteklo od usvajanja procesa do isporuke presretača. Istovremeno, vreme remonta i modernizacije aviona uglavnom zavisi ne od kapaciteta zavoda već od rada dobavljača.

Tehnički detalji

Projekat modernizacije aviona na standard BM razvijen je krajem devedesetih godina, ali je kasnije stalno dorađivan i unapređivan. Tokom posete delegacije Ministarstva odbrane Ruske Federacije, rukovodstvo zavoda Sokol je pojasnilo neke detalje radova i celog projekta u trenutnoj formi.

Pre svega, avioni su po prijemu rasklopljeni; sve komponente i sklopovi su demontirani sa zmaja letelice. Potom je zmaj letelice podvrgnut ispitivanjima, da bi se na osnovu rezultata ovih ispitivanja izradili planovi remonta i odredio potreban obim radova. Sledeći korak je zamena korodiranih metalnih delova. U zavisnosti od starosti letelice, njenih karakteristika i generalnog stanja letelice, stepen zamene delova  kreće se od 15 do 50% ukupne konstrukcije aviona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U narednim etapama, vrši se zamena ostalih komponenti i sklopova. Vrši se ugradnja novih instalacija, kako bi se prilagodili opremi koja se ugrađuje u avion tokom modernizacije. Svi gumeni delovi se takođe menjaju, ugrađuje se novi poklopac kabine. Prema rukovodstvu Sokola, ovi koraci su neophodni kako bi se obezbedilo neometano funkcionisanje opreme.  

Drugi cilj projekta MiG-31BM jeste kompletna zamena avionike. Umesto zastarelih uređaja, radara, sistema za upravljanje vatrom, navigacijskih i komunikacijskih sredstava, kao i drugih sredstava ugrađena su modernija. Sva ugrađena oprema je ruskog porekla. Njena implementacija obezbeđuje gotovo trostruko povećanje borbene efikasnosti presretača u odnosu na osnovni model aviona.

Nova modernizacija

Značajno je napomenuti da se proces modernizacije MiG-31 ne zaustavlja, te da je u toku razvoj novog procesa modernizacije. Prema izjavama rukovodstva zavoda Sokol, predviđena je i zamena sistema upravljanja. Umesto postojećeg mehaničkog, predložena je ugradnja sistema „fly-by-wire“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Projektovanje ove modifikacije aviona već je završeno. Pored toga, jedan od presretača dobio je ovu modifikaciju i trenutno se nalazi u fazi državnih ispitivanja. Stvari rezultati ovog projekta još uvek nisu izneti, ali činjenica da je u toku državno ispitivanje daje neki optimizam po ovom pitanju.

Iz tehnološkog pogleda, predloženi projekt ima nekoliko interesantnih odlika. Tako, uvođenje sistema „fly-by-wire“ implicira odbacivanje postojećeg mehaničkog sistema. Istovremeno, presretač dobija modernizovano upravljanje u kokpitu i eketroaktuatore na kormilima. Planirana je i ugradnja novih računara koji će obrađivati komande pilota i prenositi ih na odgovarajuće sklopove.

Sadašnjost i budućnost

Serijska modernizacija lovaca presretača, u skladu sa poslednjim projektom MiG-31BM, započetim na početku poslednje dekade još uvek se uspešno razvija. Štaviše, za narednih nekoliko godina bi mogao biti završen i svi avioni u floti bi bili modernizovani na taj standard.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema različitim izvorima, rusko ratno vazduhoplovstvo raspolaže sa do 150 aktivnih lovaca MiG-31, svih modifikacija. Do 2019-20. oko stotinu lovaca je modernizovano na standard BM. Shodno tome, treba svega nekoliko godina da se modernizuje preostali deo aviona. Tako, 2018. rukovodstvo OAK je tvrdilo da se ceo program može realizovati do 2023. Istovremeno, budućnost aviona u rezervi ostaje nejasna i nepoznata. Sasvim je moguće da će neki od ovih aviona proći remont i modernizaciju, kako bi bili vraćeni u operativnu upotrebu.

Rezultati trenutne modernizacije su očigledni – i za same avione, ali i za celokupnu flotu presretača. Glavni rezultat je povratak sposobnosti i produžetak resursa upotrebe. Zbog toga, MiG-31BM će moći da ostane u operativnoj upotrebi još najmanje 10 do 12 godina. Očekuje se da ovi presretači obezbeđuju granice ruskog vazdušnog prostora najmanje do početka ili sredine tridesetih godina. Radikalna modernizacija avionike je od velike važnosti. Novi nišanski i navigacijski sistem odlikuju se povećanom daljinom otkrivanja ciljeva i povećanjem broja simultanog praćenja ciljeva. Pored toga, brzina raste i sposobnosti rada u grupi rastu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Podjednako važno je unapređenje sistema za upravljanje vatrom, MiG-31BM zadržava ceo arsenal ubojnih sredstava prethodnih modifikacija, ali dobija i sposobnost za korišćenje modernih sredstava. Potencijal aviona u kontekstu naoružanja još uvek nije u potpunosti otkriven. To je potvrdio i projekat MiG-31K, kada je avion dobio sposobnost korišćenja hipersonične rakete Kinžal.

U bliskoj budućnosti, rad na uvođenju sistema „fly-by-wire“ može biti uspešno završen. Ovaj sistem će pojednostaviti upravljanje avionom i donekle rasteretiti pilota. Nove tehničke mogućnosti se otvaraju za korišćenje automatskog pilota i drugih sistema ove vrste, sve do kreiranja bespilotnih verzija presretača. Međutim, još uvek nije posve jasno da li će oni biti korišćeni.

Perspektive

Dakle, uprkos svojoj značajnoj starosti, presretač MiG-31 ostaje veoma uspešna platforma za avioniku i naoružanje i još uvek nije razvio u potpunosti svoj potencijal za modernizaciju. Kroz pravovremeno održavanje i popravke, kao i zamenom komponenti i sklopova, mogu se proširiti resursi i dobiti nove mogućnosti - što jasno pokazuju najnoviji projekti BM i K.

Istovremeno, industrija se uspešno nosi sa svim postavljenim zadacima. Uz zahtevane rezultate, nastavlja se, čak se i završava, kompletan program modernizacije aviona, a u jednoj od faza unapređen je i sam projekat remonta, uzimajući u obzir zamenu komponenti iz uvoza domaćim. Pored toga, stvaraju se novi projekti modernizacije, čiji će se efekat u potpunosti manifestovati tek u budućnosti.


* mig-31-2.jpg (73.77 KB, 1200x800 - viewed 0 times.)

* mig-31-3.jpg (69.74 KB, 1200x800 - viewed 0 times.)

* mig-31-5.jpg (105.59 KB, 1200x800 - viewed 0 times.)

* mig-31-6.jpg (51.6 KB, 1200x800 - viewed 1 times.)

* mig-31-4.jpg (42.6 KB, 1200x794 - viewed 0 times.)

* mig-31-1.jpg (47.49 KB, 1280x854 - viewed 0 times.)
« Last Edit: August 06, 2022, 10:49:46 am by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.