PALUBA
April 19, 2024, 05:34:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 507019 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #465 on: March 17, 2012, 11:24:52 am »

Amerikanci pojačavaju protivminsku komponentu u Persijskom zalivu upućivanjem po četiri minolovca i protivminska helikoptera. Prema izjavi zvaničnika američke mornarice, biće angažovani minolovci USS Sentry, Devastator, Pioneer i Warrior, svi klase Avenger . Amerikanci se time nadaju da reše pitanje "otvorenog" prolaza kroz Hormuz, ukoliko Iran izabere da položi minske prepreke u ovim vodama. U regionu su već angažovani minolovci USS Scout, Gladiator, Ardent i Dextrous, takodje klase Avenger.

Četiri minolovca, koji će povećati brojno stanje minolovaca u ovoj oblasti na osam, biće dopremljeni teretnim brodovima iz baze u San Dijegu. Kako su ovi brodovi spori, očekuje se dolazak minolovaca u sledećih par nedelja. Kada je reč o posadama minolovaca, one se u početku neće rotirati, već će biti stalnog sastava. Na minolovcima koji su već vezani u Bahreinu, važi rotacija posade na svakih šest meseci.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* USS_Avenger_MCM-1.jpg (317.93 KB, 1646x1080 - viewed 178 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #466 on: March 21, 2012, 10:32:35 pm »

Једно занимљиво виђење могућег напада на Иран из перспективе америчких војних аналитичара. као што су тексту и каже, ова војна анализа се није случајно појавила ових дана.

САД упозоравају на регионални рат

Обесхрабрујући налази „ратне игре” коју је поводом израелских планова спровео Пентагон
Американци симулирали шта би се догодило да Иран испали ракету на амерички ратни брод у Персијском заливу, као део одмазде због израелског напада


Од нашег сталног дописника

Вашингтон – Израелски напад на иранска нуклеарна постројења водио би ка ширем регионалном рату у који би била увучена и Америка, резултат је „ратне игре” коју је, како пише „Њујорк тајмс” позивајући се на неименоване изворе из владе, почетком овог месеца спровео Пентагон.

Симулација евентуалног израелског удара и могућег сценарија развоја догађаја после тога нису охрабрујући, тврде извори најутицајнијег америчког дневника. Сама чињеница да је то изнето у јавност, могла би да буде како у функцији одбране Обамине политике уздржаности у овом погледу, тако и слање нове поруке израелским лидерима – па и део психолошког рата против Ирана.

Извор „Тајмса” наглашава да „ратна игра” није била вежба за америчку акцију. За разлику од класичне војне вежбе, ова симулација подразумева велику употребу компјутерске технологије и унос великог броја варијабилних фактора како би се обезбедило да се развој догађаја предвиди са максималном поузданошћу.

Симулација вођена под именом „Унутрашњи поглед” трајала је две недеље, и по њој уласку САД у сукоб претходи испаљивање иранске ракета на амерички ратни брод у Персијском заливу, као део одмазде због израелског напада, пошто је сасвим извесно да ће Техеран Америку видети као израелског партнера у тој акцији.

У ракетирању америчког брода погинуло би око 200 војника. У Вашингтону би то било схваћено као објава рата, па би уследило и америчко бомбардовање иранских нуклеарних постројења.

Процена Пентагона је да би израелски удари нуклеарни програм Ирана зауставили за око годину дана, а да би накнадно америчко бомбардовање то продужили за не више од две године. Уколико би међутим врховни командант Барак Обама наредио „пуно узвраћање”, нанета штета би могла да буде и већа.

„Њујорк тајмс” указује да је у свакој, па и у овако детаљној симулацији, немогуће предвидети како размишља иранско руководство, и наводи да су израелски стратези склонији процени да Техеран ни у ком случају не би желео велики рат на својој територији, те да због тога не би дошло до напада на америчке бродове у Персијском заливу.

Израелски закључак је и да због тога не би дошло до регионалног рата, односно да би бомбардовање иранских постројења било много мање ризично него што се мисли – и што показује америчка „ратна игра”.

САД и Израел имају другачије погледе и на сврсисходност бомбардовања Ирана, што се јасно видело после недавне посете премијера Нетанијахуа Вашингтону и његових разговора са Обамом – који инсистира на наставку дипломатског процеса и стрпљењу док не почне да делује изузетно оштар режим санкција против Техерана.

Израелски аргумент је и да никако не би смело да се дозволи да Иран уђе у такозвану зону имунитета – да у развоју своје нуклеарне бомбе одмакне у толикој мери да њену реализацију не би више могло да заустави никакво бомбардовање. Америчке процене у овом погледу такође су знатно уздржаније.

Да ли ће Израел ипак одлучити да, у име „одбране своје угрожене егзистенције”, у догледно време сам предузме напад на Иран?

По свеобухватној анализи коју објављује агенција Блумберг, из пера новинара Џефрија Голдберга који каже да је од 2009. интервјуисао око 40 високих функционера Израела који се баве националном безбедношћу, то је сасвим вероватно у идућих шест месеци.

Један од Голдбергових закључака јесте и да израелско руководство са великим самопоуздањем процењује да то не би изазвало регионалну катастрофу коју предвиђају Американци.

У овом контексту је занимљиво и упозорење које у тексту објављеном у спољнополитичком часопису „Национални интерес” износи Марвин Вејнбаум, бивши обавештајни аналитичар за Авганистан и Пакистан у Стејт департменту, данас сарадник овдашњег Блискоисточног института.

Он сматра да би израелско бомбардовање било „поклон иранском режиму”, јер би му омогућило да свој садашњи статус међународног парије замени имиџом нације-жртве.

Вејнбаум указује и на важну „колатералну” последицу: то би сасвим пореметило америчке планове за повлачење из Авганистана и Ирану омогућило да прошири свој утицај на територији овог суседа.

То би такође био и ударац већ пољуљаним америчким односима са Пакистаном, исламском земљом која има више од стотину нуклеарних бомби, па чак водило и до њиховог стратешког „развода”.

Другим речима, решавајући један проблем, бомбардовање Ирана би створило велики број других.

Милан Мишић
објављено: 21.03.2012
www.politika.rs
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #467 on: March 22, 2012, 03:19:56 pm »

Napad na Iran moguć ove godine

Izraelski ministar odbrane Ehud Barak izjavio je da je 2012. "veoma važna" godina za mogući udar na Iran i da takozvana "hirurška intervencija" - precizni udari na iranske mete nisu pitanje nedelja, ali takođe ni godina.

On je u intervjuu za nemačku televiziju istakao da se Izrael i SAD slažu o konačnom cilju sprečavanja Irana da razvije nuklearno oružje ali da je "razlika između nas i SAD odnos prema rokovima". "Amerika ima više sposobnosti nego Izrael. Možete misliti na vreme kada će Izrael biti vrlo ograničen u svojoj sposobnosti da deluje", kazao je Barak, kako prenosi AP.

U odvojenom intervjuu za izraelski radio, Barak je precizirao da se jevrejska država i njen najveći saveznik ne slažu o realističnom roku za zaustavljanje Irana da razvije nuklearno oružje, ali nije zapretio unilateralnom izraelskom akcijom. On je ponovio zabrinutost koju podstiču iranska nastojanja da učine razvoj nuklearnog programa imun na napad pre nego što se donese odluka o pravljenju atomske bombe. Izrael "ne može da priušti" da čeka u toj situaciji", kazao je Barak ali je dodao da je potrebno dopustiti da prođe još nekoliko meseci kako bi sankcije i pregovori mogli da deluju.


Tokom tog perioda postaće jasno "ako Iranci nameravaju ili ne nameravaju da zaustave svoj program nuklearnog oružja". U tom intervjuu izraelski ministar odbrane je objasnio da američka vojna sposobnost i položaj svetske sile utiču na različit stav u odnosu na iranske nuklearne pretnje. Izrael, međutim, oseća direktnu pretnju nuklearnog Irana, zaključio je Barak. "Iran se plaši akcije" SAD ili "drugog aktera", i za to ne završava razvoj programa", zaključio je Barak u telefonskom intervjuu iz Nemačke, aludirajući možda na Izrael.

Na jučerašnjem sastanku sa nemačkim zvaničnicima on je rekao da će Izrael odlučiti sopstvenu sudbinu u odnosu na Iran. Izrael smatra iransko pitanje na neki "način jedinstveno za nas i mi smo pažljivi prema svim našim prijateljima ali na kraju izraelska vlada će biti ta koja mora da donese odluke o bezbednosti i budućnosti Izraela", rekao je Barak.

On je u Nemačkoj potpisao sporazum o kupovini šeste vojne podmornice tipa "delfin", istakavši da će to plovilo pomoći Izraelu da se bavi rastućim bezbednosnim izazovima.

Izvor: http://www.021.rs/
 
« Last Edit: March 23, 2012, 05:25:48 pm by Broker » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #468 on: March 22, 2012, 06:37:58 pm »

Претпоставимо да Иран већ поседује атомско оружје. Да ли би то аутоматски значило већу угроженост Израела? Ако би значило, а очигледно је Израелци верују да би, зашто би то заиста тако било? Зашто би, евентуално, Иран употребио атомско оружје против било кога, па и Израела?

Не верујем да су Иранци толико неодговорни да би атомско оружје употребили, онако, из чиста мира. Зашто би они били "гори" од Израела која већ има атомско оружје? Највероватније би га употребили, односно предвиђали да га употребе, као и остали који имају то оружје - само у крајњој нужди, као одговор на неки напад који не могу одбити другачије него коришћењем тог оружја. Ако би Иран којом несрећом имао и сам, без стварног, објективног повода (дакле без онога што се зове "крајња нужда") употребио атомско оружје, а посебно ако би то урадио против Израела,  био би збрисан са лица земље. Мислим да је то јасно свима, па и Иранском вођству. Ограничени, али снажни  нуклеарни напад на Иран не би вратио планету Земљу у камено доба, али би Иран претворио и прах и пепео. Зато се чудим оволиком инсистирању Израела на "превентивном" удару који неће донети ништа доброг, чак и да Иран не одговори. Донеће још већу нетрпељивост и мржњу Арапа и других исламских народа и њихових држава према Израелу. Дугорочно, тим нападом се проблем неће решити, већ погоршати ионако лоши односи укупног окружења са Израелом, са великом изгледом да се Израелу и деси оно од чега све време стрепи и што му Иранци и проричу - да буде "бачен у Средоземно море". А то ће се десити не зато што ће Иранци или нека друга исламска земља имати и (можда) употребити атомску бомбу, већ због тога што ће се Израел војно, политичке и пре свега економски исцрпљивати и завадити са свима из свог ужег и даљег окружења. Зато сматрам да је у најбољем интересу Израела да се уздржи и на други начин реши своје фрустрације.

Не би ме изненадило да Израел разматра (или је разматрао) и опцију ограниченог нуклеарног удара. Из анализа која сам могао да прочитам у новинама ваздушни удар класичним наоружањем произвео би доста ограничене штете иранском нуклеарном програму, уз велики ризик да и не успе (велика удаљеност, проблем носивости убојног терета, проблем повратак ваздухоплова, проблем избора циљева и сл.). Нуклеарним ударом би озбиљније уназадио Ирански рад на нуклеарном наоружању. Међутим, после тога ништа у Свету не би било исто као пре.

Ово је само моје лично размишљање и није резултат неких посебних сазнања и информација. Надам се да сам погрешио и грешно мислио када је у питању употреба нуклеарног наоружања од било кога према било коме.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #469 on: March 22, 2012, 09:07:26 pm »

dzumba, ja mislim da bi takav nuklearni napad po iranu izazvao dejstvo irana preostalim nuklearnim oruzjem po svim americkim saveznicima u okruzenju. tako da bi to vec bio nuklearni sou. sa druge strane, mislim da si u pravu sto se tice samog irana. zasto bi iran bio gori od recimo pakistana? ili indije, sa njenim sarolikim ljudstvom? pre bi rekao da se iran sprema upravo za neki moguci izraelski udar po njima. zato i zele da se osiguraju, jer u slucaju da izrael bude opasno ugrozen i preti mu "bacanje u mediteran", on ce svakako upotrebiti nuklearke. tada niko ne bi mogao da im odgovori adekvatno, a ako bi iran imao isto to onda bi polozaj izraela vec bio mnoooogo slabiji, i morali bi dooobro da promisle pre no sto pritisnu crveno dugme.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #470 on: March 23, 2012, 04:17:15 pm »


 Nevolim baš da se mešam ! Ako dođe do " bacanja u Mediteran" šta onda ima Izrael da izgubi? A već sam pitao ranije. Zbog čega neke zemlje mogu da imaju nuklearno oružje i po kom je to pravu( osim pravu sile) a nekima se brani?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #471 on: March 23, 2012, 11:03:33 pm »

Као прво, Израелу данас реално не прети "бацање у Медитеран". У садашњем односу снага чак и да Иран има нуклеарно оружје (а врло је дискутабилно да ли га сада и има) сам га не може "бацити" тамо. Међутим, ако се Израел одлучи на "превентивни" напад ствар се може преокренути и дојучерашњи завађени Арапи се могу стварно удружити, како међу собом, тако и са Ираном и то само са једним циљем - разрачунавање са таквом политиком и понашањем Израела. И тешко ће их САД и други умирити и одвратити од тога. Израел ће се економски исцрпсти и неће моћи да издржи притисак. Сматрам да је у најдубљем интересу Израела да не чини то што прети да ће учинити, макар Иран имао стотине атомских бомби (а тешко да ће их толико имати).
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #472 on: March 23, 2012, 11:05:26 pm »

Mislim da Izrael trenutno ima podršku arapskih zemalja da napadne Iran, a pojedine zemlje se nadaju i da bi mogle profitirati iz takvog rata, osvajanjem nekih spornih ostrva u Persijskom zalivu.
Logged
simeon5541
mornar
*
Offline Offline

Posts: 19


blabla


WWW
« Reply #473 on: March 24, 2012, 12:03:12 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/fy3KDYE5KQE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #474 on: March 24, 2012, 12:11:25 am »

Те арапске државе које би можда желеле да Израел нападне Иран то желе рачунајући да ће они (њихови) режими профитирати и да ће то ослабити и Иран и Израел. Друго, нико то јавно неће рећи. Нема ни једне арапске државе која прихвата Израел као нешто трајно. То посебно важи за јавно мњење арапских држава (простор речено - народ). Иран као исламска држава ће вероватно бити доживљен као жртва Израела што може окренути јавно мњење тих држава против актуелних режима. Они тада неће имати велики избор.

Не мислим да ће после евентуалног напада  Израел бити одмах пред "купањем" у Медитерану. То ће потрајати мало дуже, али ће овај могући догађај неизоставно водити ка томе.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #475 on: March 27, 2012, 07:38:53 pm »

Као прво, Израелу данас реално не прети "бацање у Медитеран". У садашњем односу снага чак и да Иран има нуклеарно оружје (а врло је дискутабилно да ли га сада и има) сам га не може "бацити" тамо. Међутим, ако се Израел одлучи на "превентивни" напад ствар се може преокренути и дојучерашњи завађени Арапи се могу стварно удружити, како међу собом, тако и са Ираном и то само са једним циљем - разрачунавање са таквом политиком и понашањем Израела. И тешко ће их САД и други умирити и одвратити од тога. Израел ће се економски исцрпсти и неће моћи да издржи притисак. Сматрам да је у најдубљем интересу Израела да не чини то што прети да ће учинити, макар Иран имао стотине атомских бомби (а тешко да ће их толико имати).

upravo tako.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #476 on: March 27, 2012, 08:31:45 pm »


 Moram izgleda samog sebe da prevodim!
 Hteo sam pretpostaviti da se arapske zemlje nekako udruže i " bace " Izrael u Mediteran. Šta bi onda Izrael kao nuklearnu silu sprečilo da uzvrati svim svojim efektivima!? U tom slučaju bi se spirala sukoba zavrtela žestoko( po mom mišljenju) A drugo! Zbog čega se ostalim zemljama brani da razvijaju nuklearno naoružanje u cilju prevencije i odvraćanja od udara? Znam da mi niko ovde na to pitanje ne može dati odgovor. Čisto aproksimativno, Ko je taj koji uređuje i daje dozvole zemljama da mogu ili ne mogu imati nuklearne projektile? I naj važnije! Na osnovu čega taj neko to radi??? Osim grube sile naravno!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #477 on: March 27, 2012, 08:37:25 pm »

pa bre brate kile, triput dajes sam sebi odgovor. sta ima tu da se filozofira... ameri na osnuvu grube sile. svi ostali su to uradili pre nego sto su ameri postali jedini pandur u svetu
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #478 on: March 28, 2012, 11:50:36 am »

Mislim da nismo pisali o ovoj iranskoj tehnici

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/CwnV40NRJWg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/meast/08/22/iran.drone.unveiled/index.html?hpt=T2#fbid=zSaHeSXMauM&wom=false

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/fzzMQyfCxtE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: March 28, 2012, 12:00:35 pm by pvanja » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #479 on: March 28, 2012, 02:02:22 pm »

ne znam koliko su efikasne, inace v-1 je odavno napravljen...
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.