PALUBA
April 20, 2024, 04:24:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 507308 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #510 on: April 18, 2012, 03:58:49 pm »

Mislim da ni Pakistanu ni Indiji nije palo znanje sa nemba da bi razvili atomsko oruzje vec su tu bili umesani prsti nekih drugih zemalja.

Nevidim kako bi Pakistan moga da razvije atomsko oruzje bez odobrenja i verovatno pomoci SAD-a.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #511 on: April 18, 2012, 05:40:25 pm »

И Индија и Пакистан су развили нуклеарно наоружање без помоћи САД. Индији је помогла углавном Русија, а Пакистану Кина. САД су чак покушале да заведу неки ембарго због нуклеарног јачања овде две земље, али без успеха. Не може се блокирати извоз жита највећим увозницима америчког жита. Амерички фармери би банкротирали.

Има лека за екстремисте, како у Пакистану, тако и у Ирану, па и другде где треба. Треба им јасно рећи - покушате ли да некога угрозите нуклеарном бомбом, нећете постојати ни пола сата на овој планети. Друго, наставити притисак према свима у циљу нуклеарног разоружања, а посебно према земљама као што су Пакистан, Израел, ЈАР, Индија. Не треба да на тапету буду само Северна Кореја и Иран. Наравно и они, али нису они главни и једини проблем.

Иран је све мање фундаменталистичка земља. Противник је Ал Каиде, вехабита и сличних исламских екстремиста. Посредно је подржао интервенцију у Авганистану. Колико сам уочио и њихово дипломатско представништво је неки дан нападнуту у Авганистану. Хезболах јесте био и делимично јесте и сада њихова продужена рука. Али, тај екстремистички покрет је одговор на екстремизам са друге стране. Иранци су га били упрегли да ради за њих и служи за одвраћање. Мислим да и сами схватају да подршка Хезболаху није најбоље решење за Израел, а ни за Палестинце. Уосталом Хезболах и њему слични покрети се мало другачије држе у односу на Иранске интересе у Сирији.

Лично мислим да је у будућности Сауди Арабија већа претња Израелу него Иран.

Наравно, за било какав мир потребно је да арапске и исламске земље, укључујући и Иран јасно и недвосмислено признају право Израелу на постојање. Са друге стране и Израел мора јасно и недвосмислено да призна право Палестинцима на постојање и државу. Тешко ће то ићи, али само је то решење. Израел ће можда и напасти Иран. И... само ће погоршати стање и мало купити време, али ће се после тога неумитно десити оно што сада сви Арапи желе... То Израел мора да избегне, али напад на Иран није прави пут.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #512 on: April 18, 2012, 07:16:25 pm »

наставити притисак према свима у циљу нуклеарног разоружања, а посебно према земљама као што су Пакистан, Израел, ЈАР, Индија. Не треба да на тапету буду само Северна Кореја и Иран. Наравно и они, али нису они главни и једини проблем.

Иран је све мање фундаменталистичка земља. Противник је Ал Каиде, вехабита и сличних исламских екстремиста. Посредно је подржао интервенцију у Авганистану. Колико сам уочио и њихово дипломатско представништво је неки дан нападнуту у Авганистану. Хезболах јесте био и делимично јесте и сада њихова продужена рука. Али, тај екстремистички покрет је одговор на екстремизам са друге стране. Иранци су га били упрегли да ради за њих и служи за одвраћање. Мислим да и сами схватају да подршка Хезболаху није најбоље решење за Израел, а ни за Палестинце. Уосталом Хезболах и њему слични покрети се мало другачије држе у односу на Иранске интересе у Сирији.


mislim daa je ovim dzumba sve rekao. ili neka sve razoruzaju (pametnije resenje) ili nek puste ljude da se brane. a da izrael malo oladi sa svojim bahatim ponasanjem, verujem da hezbolaha ne bi ni bilo. i kad sam pomenuo da se ne pritiska dugmence bas tako lako upravo sam i mislio ovo sto pvanja kaze, americki kisobran nad izraelom. e sad, pitanje je kad ce i amerima prekipeti, jer se izrael stvarno ponasa izazivacki. a lako moze da se desi neki novi el orans koji ce ujediniti arape, bar za kratko...
« Last Edit: April 18, 2012, 08:47:50 pm by SOLARIS 1972 » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #513 on: April 18, 2012, 07:40:04 pm »

Izrael se uopšte ne ponaša izazivački. Ima vojnu i tehnološku nadmoć, i nema nameru da dozvoli ubijanje sopstvenih civila, reaguje na napade onako kako to i dolikuje jednoj ozbiljnoj državi. Nije cilj Izraela da protera nejevreje sa arapskog poluostrva, već je situacija obrnuta, cilj arapa i persijanaca je da proteraju jevreje.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #514 on: April 18, 2012, 07:42:18 pm »

a okupirane teritorije? ko proteruje palestince otuda? ja?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #515 on: April 18, 2012, 07:48:32 pm »

@Dexy

Koliko izraelaca znam (nekad radio sa njima) čisto imaju drugo mišelenje od nas. Oni su "božji narod", bar se smatraju za takve. Ako nisi tvrd do njih, i ako se ne postaviš za sebe, do tebe se odnose kao do sluge. A i vole da govore o svojoj religiji kao o jedinoj pravoj. A da su dobri trgovci jesu.

Uglavnom su ok, ali dok se poštuje gore napisana pravila.

LPB
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #516 on: April 18, 2012, 08:20:55 pm »

@Dexy

Koliko izraelaca znam (nekad radio sa njima) čisto imaju drugo mišelenje od nas. Oni su "božji narod", bar se smatraju za takve. Ako nisi tvrd do njih, i ako se ne postaviš za sebe, do tebe se odnose kao do sluge. A i vole da govore o svojoj religiji kao o jedinoj pravoj. A da su dobri trgovci jesu.

Uglavnom su ok, ali dok se poštuje gore napisana pravila.

LPB
Teorija o "nebeskom narodu" i "višoj rasi", na delu, na javi i u stvarnosti 21. veka.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #517 on: April 18, 2012, 08:24:14 pm »


 Ako ne poštuješ sebe ni drugi te neće poštovati!U kakvom okruženju žive moraju da budu takv,i inače bi ih stvarno, već odavno bacili u more!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #518 on: April 18, 2012, 08:28:56 pm »

Kile, nešto je poštovati, biti ponosan na to što si, i poštovati druge, a drugo je biti prepotentan i bacati sve druge u ništa.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #519 on: April 18, 2012, 08:33:20 pm »


 Znam ja to! Ali po tvome, pitam se da li oni znaju!?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #520 on: April 18, 2012, 08:44:42 pm »

Po mom skromnom mišlenju razlika je u odgoju. Bar kod nas mislim da se odgaja da se poštuje druge, a kod njih je samo "mi" "mi" i opet "mi".

Ali to je moje mišlenje, ne treba biti pravo.

LPB
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #521 on: April 18, 2012, 09:09:38 pm »

Govoreći o Iranu ili bilo čemu na ovom Forumu, ustvari svaki od nas govori prvenstveno, nesvesno o samom sebi i o svojim životnim stajalištima. Zato nebi bilo dobro tek tako pa i paušalno iznositi svoja mišljenja.

Niko na ovoj kugli zemaljskoj, kao ljudski stvor, bio bijel, crn, žut ili šaren, nema i nemože imati bilo kakva veća prava na račun drugog. To što to uspijeva silom to je druga stvar. U tome i jeste kvaka.

Čovječanstvo kao takvo, pa i svaki pojedinac mora da zna da čim neko na bilo koji način za sebe obezbjedi bilo kakav oblik prvenstva ili prestiža, mora očekivati i od drugih da teže tome da bi se u najmanju ruku izjednačili.

Prema tome, ko je taj na kugli zemaljskoj koji ima pravo da nešto ima s čime može vladati ostalima, a da niko na to istovremeno nema pravo. Zašto bi bilo ko imao pravo da ima atomsko naoružanje, a da ga drugi nesmije imati.

Zašto na to imaju pravo veliki, Amerika, Rusija, Kina  i njihovi miljenici, a neki drugi ili ostali nemaju na to pravo. S kojim pravom se takvo nešto odobrava njima, pa čak i u razmišljanjima pojedinaca, posjetitelja našeg Foruma.

Svaki pojedinac je u svojoj suštini pokvarljiva roba, samo treba doći do trenutka kad će to aktivirati. Iz toga prizilazi i mogućnost u ponašanju bilo kog naroda na kugli zemaljskoj da je danas dobar, a već sutra, kad okolnosto suzriju postane dosta zao. Iz tog razloga nemože niko, niti ima na to pravo da kaže kako neko ima pravo na atomsko oružje jer je dobar, a onaj drugi ne  jer je  zao.

Tom problemu mora se jedino prići sledeći stanovište, da kad već neko ima nešto u smislu sile, anda nato mora imati pravo i bilo ko. Naravno puno pametnije i bolje bi bilo da niko, ama baš niko takvo što nema i nikom po mogućnosti to nedozvoliti.

Sad kad mnoge i male i velike zemlje već imaju atomsko oružje, naravno na to imaju pravo i Iranci. I neka ga prave.
Sad kad većina zemalja ima rakete i satelite u orbiti, naravno na to imaju pravo i Sjeveno Koreanci. I neka rade na tome.

Pa nisu oni najšugaviji i najveći neljudi. A to šta sve žrtvuju da bi do toga došli, e to je njihova stavar. I šta je koga od nas tu briga. Zato me i čude neka razmišljanja ovde na palubi u smislu kao ovi na nešto imaju pravo, a ovi ne. To su razmišljanja tuđom glavom….
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #522 on: April 18, 2012, 09:57:54 pm »

e ovo ko da je njegos srocio. svaka na mestu. i upravo to ja govorim: zasto izrael ima veca prava od irana da poseduje nuklearno oruzje? znaju i iranci sta je to, ali isto tako i izrael zna da ako bilo ko od arapa (i iran pride) to bude imao, nece moci da masu njime kao konacnim odgovorom.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #523 on: April 18, 2012, 10:13:56 pm »

@ssekir75
Bitna razlika je između arapa i Iranaca, koji su Perzijci. Vrlo različita mentaliteta.

Irance znam samo iz njemačke, sreo par ljudi koji su radili za Siemens, dok sam u Izraelu bio nakratko.

@Ćiro, reči su na mestu, ali u modernom svetu po mom su prava vezana na ekonomsku moč zemlje koja je u pitanju ($)

LPB
LPB
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #524 on: April 18, 2012, 11:09:26 pm »

znam, bozo, zato sam ih i stavio pod "pride". jedino sto ih povezuje je islam. sa druge strane, ja izrael postujem kao najozbiljniju drzavu na svetu i uvek govorim da trebamo da se ugledamo na njih. mnogo smo u slicnijem polozaju sa izraelom nego sa svajcarskom, na koju se mnogi nasi pozivaju. no da idem dalje u off...
Logged
Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.