PALUBA
April 25, 2024, 10:53:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 508795 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #585 on: August 31, 2012, 09:53:26 pm »

znam za sljivovik, pokojna baba mi otud Grin  ne kazem ja da nisu gadjali nego nisu pogodili. sljivovacki vrh je na izvolte, baba je govorila da se otud vidi sofija. a ko sto kazes ne moze da pobegne. iranci su verovatno dobro sakrili svoja postrojenja. ne tvrdim ja da oni ne prave bombu, cak verujem da je prave, i da su bas zato pokusali da sto je moguce bolje sklone objekte. i onaj izraelski napad na iracka postrojenja navodi na isto.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #586 on: September 01, 2012, 01:27:52 pm »

U slučaju eventualnog napada Izraela ili USA na nuklearna postrojenja u Iranu, postavlja se pitanje, da li su ta postrojenja dovoljno duboko pod zemljom, pa da ih neka savremena bomba ne može oštetiti?
Verovatno ima i lažnjaka, lažnih objekata, koji nisu pokazani strancima - obaveštajci Izraela će u slučaju napada odlučiti koji ciljevi će se gađati, koji objekti su potencijalno najopasniji.

Ja uvek imam na umu izjavu nekog Izraelskog zvaničnika, koji je rekao da su suviše pametni da bi bili predvidivi. Znači, nema pridržavanja ustaljenoj šematici, treba se pripremiti na neočekivano - to valjda i Iranci znaju.

Dalje, posle eventualnog udara na Iran - ima li ta zemlja ozbiljne efektive da uzvrati udarac. To je veoma bitno, jer ako Izrael proceni da Iran ima respektabilno oružje za uzvratni udar - to bi se trebalo neutralisati u prvom naletu, pa tek onda gađati nuklearna postrojenja!

Usput, postavljam pitanje stručnjacima: do koje dubine savremeni projektili mogu penetrirati, da bi naneli ozbiljnu šteti podzemnim postrojenjima?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #587 on: September 01, 2012, 01:43:24 pm »

Usput, postavljam pitanje stručnjacima: do koje dubine savremeni projektili mogu penetrirati, da bi naneli ozbiljnu šteti podzemnim postrojenjima?

Nisam stručnjak ali npr. američka bomba od 13 i po tona, GBU-57, može prodrijeti do dubine od 61 metra. Tako kažu...
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #588 on: September 01, 2012, 03:30:34 pm »

I ja sam našao sličan podatak, ali nigde nisam našao podatak kroz koji materijal je bomba prošla 61 metar, to je možda pesak, a možda zemlja, pa opet koja vrsta zemlje, pa da li je tu uračunat i armirani beton podzemnog tunela koji je gađan, uglavnom dosta je nepoznanica u tih 61 metar, i može se ispostaviti da u Iranu imaju dosta drugačiji sastav tla iznad podzemnih objekata, a pri tom je taj sastav veštački menjan dodavanjem betonskih blokova i slično. U svakom slučaju, ukoliko se ipak odluče da pokušaju na taj način da ugroze ove objekte, imaće sigurno težak zadatak.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #589 on: September 01, 2012, 03:39:19 pm »

Ta bomba je vjerovatno slobodno padajuća sa laserskim navođenjem.
Njezina precizna upotreba je vjerovatno moguća samo ako se ostvari apsolutna zračna nadmoć.
Sad...?

poz.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #590 on: September 01, 2012, 06:18:26 pm »

A šta je sa "bunker buster" bombama sa nuklearnim BG? Buš je valjda odobrio njihovu upotrebu, mada ih još uvek nigde nisu koristili. Ona ne mora da prodre ni pola od tih 60m, udarni talas nuklearne explozije bi izazvao totalno uništenje i popriličan zemljotres. A pošto detoniraju pod zemljom, fisioni otpad minimalno zagađuje okolinu i ne predstavlja opasnost kao klasična vazdušna nuklearna detonacija.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #591 on: September 01, 2012, 06:29:23 pm »

Tu opciju niko ne pominje, i mislim da trenutno nije u igri, mada, ko zna, u slučaju da sve ostale opcije zakažu...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #592 on: September 01, 2012, 08:44:48 pm »

Radio sam sa Irancima. Sa stručnjacima u njihovoj vojsci. Genijalci. Ono što se vidi na TV-u i američkim vjestima su ekstremi za podešavanje javnog mjenja. Kao ljudi su divni.

Sjećam se jednog detalja dok sam radio sa nima.
Raširio ja šemu dva od dva kvadratna metra i gledam šta da radim. Imam problema sa dinamičkim odzivima kupole tenka. I priđe jedan njihov stručnjak i nakon minuta gledanja šeme pokaza prstom i reče da dodam jedan kondenzator od nekoliko nano farada na jedan od integratora. I bi u pravu.

Genijalac.
To je Iran.

Iz firme gdje radi moj sin otišle dvije gospođe na neki simpozijum u Izrael. I tamo u hotelu sreli neke  ljude i malo popričali sa njima. A ovi ih pitaju kako se one osjećaju kao Hrvatice u Republici Srpskoj. One u šoku. Po imenu, imenu oca, i prezimenu to nije bilo moguće zaključiti, a niti je to ko znao, a niti je to kome ovdje bitno. Niti su to bil,o gdje napisale prije odlaska u Izrael.

To je Izrael.

Pa sad kom opanci, a kom ...

Pozdrav

Vlado
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #593 on: September 02, 2012, 08:05:57 am »

Šteta, velika šteta što se ta dva, među narodima svijeta, najstarija naroda, Persijanci i Jevreji, međusobno
glože. To je strašan gubitak i za ostali deo čovječanstva. Dozvolili su sami sebi da ih vjerski zanosi u velikoj
mjeri odvuku i na stranputicu života. I naravno, onda to obilato koriste i svjetski hoštapleri imajući od toga
obilatu korist. Neznam čemu i takav način života, kad ti konstantno visi mač nad glavom, kakvo je sada tamo
stanje. Nikako nemogu shvatiti da se mire sa ovakvom politikom koja ih definitivno vodi potpunom istrebljenju.

Jer ako se krene sa bombardovanjem, kako se i nagovještava, sviju ih čeka sudbina nekadašnjih naroda
Inka i Severno američkih Indijanaca. 
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #594 on: September 05, 2012, 05:46:48 pm »

ZAPOVJEDNIK iranske ratne mornarice kazao je kako će poslati ratne brodove u međunarodne vode blizu američke obale, kako bi stvorio protutežu prisutnosti američke mornarice u vodama Perzijskog zaljeva.

Admiral Sayyari tijekom intervjua za iransku državnu televiziju nije dao neke dodatne specifikacije o tome što sve taj plan podrazumijeva, ali je kazao kako bi na snazi trebao biti u narednih nekoliko godina. Valja napomenuti kako je Iran u zadnje dvije godine već proširio domet djelovanja svoje mornarice, pa se iranski brodovi sad mogu vidjeti diljem Sredozemnog mora i Indijskog oceana.

Sayyari nije bježao od teze da je ova mjera zapravo odgovor na povećanje broja američkih brodova u Hormuškom tjesnacu, za kojeg Iran prijeti da će ga zatvoriti u znak odmazde zbog uvedenih sankcija. Američka Peta flota stacionirana je u Bahreinu, na južnoj obali tjesnaca koji je ključna ruta za izvoz nafte u ovoj regiji.

"Nikome nećemo dopustiti da ilegalno ulazi u naše vode. Ne postoji potreba za tim da netko drugi uspostavlja sigurnost u našoj regiji", kazao je Sayyari.

  index
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #595 on: September 06, 2012, 12:17:27 pm »

Nema naznaka da Iran razvija nuklearno oružje


06.09.2012

Rusija ne vidi da postoje dokazi da nuklearni program Irana ima za cilj razvoj atomskog naoružanja, rekao je zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.

On je, kako prenosi Interfaks, objasnio da Rusija, kao i ranije, ne vidi nikakve naznake vojne dimenzije nuklearnog programa Irana.

Ruski zvaničnici su imali slične izjave u prošlosti, a Rjabkov je izneo taj stav u trenutku kada raste zabrinutost da bi Izrael mogao napasti nuklearna postrojenja Irana.

Mnogi na Zapadu veruju da su nuklearna postrojenja u Iranu namenjena za razvoj nuklearnog naoružanja.

Rusija, koja učestvuje u naporima zapadnih zemalja da Iran navedu na transparentnost po pitanju nuklearnog programa, kritikuje ujedno zapadne države što te napore minira prevelikim brojem sankcija.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) prošle nedelje je saopštila da je Iran udvostručio broj centrifuga za bogaćenje uranijuma, što ukazuje na dalju ekspanziju nuklearnog programa i pored sankcija i pretnji od strane Izraela.

Izvor: Tanjug
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #596 on: September 09, 2012, 05:09:42 pm »

SKRIVALI JU I OD AMERIKANACA
Tajanstveno oružje: Izrael priprema napad bombom koja će ‘Iran vratiti u kameno doba’


Snažna eksplozija na velikoj visini iznad zemlje stvorila bi strujni udar koji bi u trenutku mogao onesposobiti elektroničke uređaje na površini

Izrael bi mogao onesposobiti iransku električnu mrežu moćnim elektromagnetskim impulsima u napadu radi zaustavljanja razvoja iranskoga nukleranog programa, kojemu je, prema tvrdnjama Jeruzalema, cilj proizvesti nuklearno oružje, piše današnji The Sunday Times . Korištenje takvog oružja vratilo bi Iran u kameno doba, tvrdi se u nekim krugovima.

Naime, američki veteranski stručnjak za pitanja obrane i urednik konzervativnog websitea The Washington Free Beacon, Bill Gertz, tvrdi kako su američki obavještajci izvijestili o tome da se sve više strahuje da će Izrael napasti Iran koristeći nuklearnu tehnologiju koja bi onesposobila većinu električnih uređaja u Iranu.

Tehnologija elektromagnetskih impulsa poznata je već dugo. Riječ je o snažnom prasku gama zračenja koje u reakciji s elektromagnetskim poljem Zemlje proizvodi snažan strujni udar. Ti valovi mogu ‘spržiti’ elektroničke uređaje i strujne krugove.

Iako je potencijal elektromagnetskih impulsa prvi put otkriven za vrijeme izvođenja nuklearnih pokusa u 50-im i 60-im godinama, impulse se može proizvesti i nenuklearnom tehnologijom, primjerice generatorom mikrovalova. Takav udar onesposobio bi električne mreže i komunikacijske kanale za promet te zaustavio rad financijskog sektora i hitnih službi.

Poziv na “vraćanje Irana u kameno doba” objavljen je desničarskoj izraelskoj publikaciji Israel National News, a autor Amerikanac Joe Tuzara tvrdi da je preventivni udar na Iran nužan zbog znakova da su Iranci sve uspješniji u nuklearnoj tehnologiji.

- Prasak ne bi prouzročio radijaciju na zemlji, no opskrba hranom i komunikacije bi bile onemogućene, što bi dovelo do ekonomskog kolapsa - izjavio je Tuzara. Teheran, pak, tvrdi da je razvoj nuklearne energije pravo svih nacija te da nuklerani program razvijaju u civilne svrhe.

Uzi Rubin, koji je pomogao razviti izraelski antiraketni štit, izjavio je kako ne bi smjelo biti govora o korištenju nuklearnog uređaja, pa čak i za neubojite svrhe, kao u ovom slučaju.

- Postoje metode operiranja tim oružjem sa zemlje, a ne iz zraka, kao što se predlaže. Ta bi se tehnologija mogla iskoristiti za onesposobljavanje iranskoga radarskog sustava - izjavio je Rubin.

  JL
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #597 on: September 09, 2012, 05:43:02 pm »

ovde mislim da izrael malo laze. da nesto oni prave a da ameri ne znaju? dajte, molim vas... sa druge strane, iran ima dosta stare ruske tehnologije koja je, kako znamo, slabo osetljiva na radijaciju i emp. mislim da bi bilo makar par raketa po izraelu onda napunjenih tim materijalom oko kog se dize buka.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #598 on: September 09, 2012, 07:08:02 pm »

Kad bi sabrali koliko je prodato američkog oružja u toj regiji otkad se počelo govoriti o iranskom nuklearnom oružju došlo bi se do velike cifre. Kupuju svi ko ludi. Svi su ugroženi. A ko je započeo psihozu straha. amerikanci. Zakuvali, pa sad prodaju svoje oružje. Svi ovi koji bacaju i drvlje i kamenje na Iran imaju svoje nuklearno oružje i napadali su nezavisne zemlje u dijelu istorije otkad imaju atomsko oružje. Iran, koliko ja znam, nikog nije napao zadnjih stotinu i više godina.

I sad ovi stalni svjetski agresori zveckaju oružjem oko Irana. Nije njima da uđu u otvoren sukob sa Iranom. Još uvijek su u fazi prodaje oružja okolnim zemljama. Treba zaposliti američku vojnu industriju. Zaraditi pare. Kasnije će gurnuti nekog irankog komšiju da napadne Iran, pa će se ovi stalni agresori uključiti u rat. Ali ni to neće odmah. Uključiće se kad se Iranci i američki prijatelji malo istroše u ljudstvu i tehnici. Dotad će pomagati napadače na Iran u tehnici i nekim podrškama koje rade iz daleka. Ubijanjem bespilotnim letjelicama.

Uskoro idu američki predsjednički izbori. Treba dobiti glasove birača. Za to bi se moglo žrtvovati koja stotina marinaca. američkih. Pa se onda pravi javno mjenje o ugroženosti amerike.

Ali, poznato je da je Džimi Karter izgubio predsjedničke izbore napadom na Iran. Sa operacijom Desert one. U aprilu 1980 godine. To je bio totalni debakl. Naknadnim analizama je utvrđeno da je to urađeno namjerno da bi Džimi izgubio izbore. Što bi rekli, smjestili su mu. Možda se i sadašnji američki predsjednik koji ide u nove izbore boji ovakvog scenarija.

Teško bi sad bilo prognozirati šta bi bilo sa američkim javnim mjenjem i biračima u slučaju napada na Iran. Da li bi se sa tim dobili ili izgubili izbori.

Dakle, još uvijek bespilotne letjelice iznad Irana, satelitsko nadgledanje Irana, pravljenje opozicije u Iranu, povećanje špijunskih aktivnosti, ubijanje stručnjaka za atomsku energiju i ostale slične aktivnosti. Sankcije iz raznoraznih razloga, pritisci na iranske saveznike i prijatelje po svijetu.

Uostalom, klasični scenario.


Pozdrav

Vlado
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #599 on: September 09, 2012, 09:07:35 pm »

Pa nije baš i da Rusi ne prodaju.
A i nije da im ne odgovara visoka cijena nafte.

Ko će ga znati, ko kašu kuha.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.