PALUBA
March 28, 2024, 05:03:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 500809 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2010 on: October 03, 2019, 08:52:22 am »


Zaobilaze sankcije: Još osam evropskih država nastavlja trgovinu sa Iranom


Još osam zemalja se odlučilo da se pridruži Insteks mehanizmu za trgovinu sa Iranom, pored država koje su deo mehanizma, rekla je Natali Toči.

Toči, pomoćnica visoke predstavnice EU Federike Mogerini, rekla je da pored tri države koje su inicirale stvaranje mehanizma, Francuske, Nemačke i Velike Britanije, još osam država-članica EU odlučile su da se pridruže, ali nije precizirala o kojim zemljama je govorila.

Instrument podrške trgovinske razmene Insteks uspostavili su Francuska, Nemačka i Velika Britanija u januaru kako bi nastavile trgovinu sa Iranom, zaobilazeći američke sankcije. Postao je operativan i dostupan svim državama članicama EU u junu.

Ranije je objavljeno da će Švedska i Belgija pristupiti mehanizmu Insteksa, prenosi "Sputnjik".

Ranije ovog meseca je visoki iranski zvaničnik rekao da je EU pristala da izdvoji 15 milijardi dolara za trgovinski mehanizam Insteks.

SAD su jednostrano odustale od iranskog nuklearnog sporazuma i ponovo uvele ekonomske sankcije Iranu. Ostale potpisnice sporazuma nisu podržale taj potez, a EU je najavila da će učiniti sve što je moguće za spas nuklearnog sporazuma.

Godinu dana nakon povlačenja SAD iz nuklearnog sporazuma, Teheran je rekao da će početi delimično da obustavlja svoje obaveze iz sporazuma ukoliko Evropa ne pruži garancije da su iranski interesi zaštićeni u okviru nuklearnog sporazuma.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2011 on: October 03, 2019, 03:28:37 pm »


Teheran: Osujećena zavera o atentatu


Šef bezbednosti Revolucionarne garde Hosein Taeb izjavio je da je Teheran osujetio zaveru, koju su planirale izraelske i arapske tajne službe,

Plan je, kako se navodi, bio da izvedu atentat na general-majora Kasema Solejmanija, načelnika iranskih elitnih snaga Kuds.

Iranski državni mediji su citirali Taeba da su zaverenici planirali da kupe zemljište pored groba Solejmanijevog oca i na njemu postave eksploziv kako bi ubili komandanta, preneo je Rojters.

Taeb je rekao da je uhapšen određeni broj ljudi koji su planirali zaveru godinama.

On nije naveo koje arapske agencije su učestvovale u kovanju zavere.

Rojters navodi da nije bilo moguće nezavisno potvrditi događaje koje su opisali iranski mediji.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2012 on: October 04, 2019, 06:26:14 am »

Bilo kakav rat između SAD i Irana bio bi ravan katastrofi, a Zapad i njegovi saveznici ne mogu da ga dobiju
M.A. , cn.com 04.10.2019.

Najnovije odluke američkog predsednika Donald Trampa da izbegne vojnu akciju protiv Irana u trenutku sauočavanja s taktičkim poniženjem i strateškim pretnjama, bile su inteligentne, suptilne i etički neoborive, ali istovremeno i rizične.

Prema izvorima iz bliskoistočnih i zapadnih obaveštajnih službi, najnoviji napadi na saudijska naftna postrojenja izvršeni su sa iranskog tla. Sjedinjene Države, Velika Britanija, Francuska i Nemačka optužile su Iran da stoji iza napada krstarećim raketama, ali direktna tvrdnja da je Iran zaista napao Saudijsku Arabiju - što je ratni čin - još nije zvanično objavljena. Izvori, međutim, tvrde da su obaveštajne službe 100 odsto sigurne da su njihove informacije tačne.

Odluka da se ti podaci ne objave - iako je reč o javnoj tajni - podstaknuta je nadom da postoji način da se diplomatskim sredstvima smanji opasnost od rata u Zalivu. Koliko je hitno da se to postigne došlo je do izražaja na Generalnoj skupštini UN prošle nedelje, gde je Francuska rukovodila nastojanjima da se SAD i Iran navedu na put pregovora. Priznavanje drskog čina nasilja protiv suverene nacije gotovo neminovno bi zahtevalo odgovor uz primenu sile te zemlje, ili njenih saveznika i definitivno stavilo tačku na diplomatiju.

Rizik za Trampa i druge lidere sastoji se u tome što bi odustajanje od akcije u znak odmazde za ono što je zapravo strateški delotvoran napad na Saudijsku Arabiju, Teheran mogao da shvati kao slabost. To bi moglo da podstakne dalju eskalaciju, koja bi, ocenjuju mnogi izvori u diplomatiji i obaveštajnim službama širom regiona, gotovo sigurno izazvala sukob.

Napad na Iran pokrenuo bi složen rat koji Zapad i saveznici naprosto ne mogu da dobiju. Operacije za koje su SAD do sada optužile Iran - plovidba kroz Persijski zaliv, naftna industrija Saudijske Arabije i obaranje američkog drona - nisu izazvale krvoproliće, ali, čini se da su akcije Irana brižljivo kalibrirane da nagoveste veće opasnosti i ukažu na vojni domet Irana.

Iran povećava ulog

Zamislite osvetnički napad Zapada, na primer, zbog novog napada koji je (makar i slučajno), izazvao žrtve.

Koalicija predvođena SAD morala bi brižljivo da osmisli odgovor. Odmazda bi morala da bude bolna za Irance, ali i da nagovesti da slede i gore stvari. Meta napada bi, verovatno bili komandne i kontrolne strukture Korpusa Čuvara Islamske revolucije (Iranska revolucionarna garda, IRGC), PVO širom zemlje, skladišta oružja i strateški komunikacijski centri. Elementi nuklearnog programa u Iranu bili bi izuzeti, ali su oni uglavnom u polupropalom stanju.

Iran to zna. Svako ko namerava da napadne Iran zna da oni to znaju, tako da bi bilo teško naći odgovarajuće ciljeve. Iran bi verovatno proučio međunardne vazdušne napade na Irak u vreme Sadama Huseina, kao i one na Jugoslaviju, Kosovo i Libiju. IRGC i njihovo elitno krilo u inostranstvu Snage “Kuds”, verovatno bi sve što vredi ukopali u planinama i postavili mamce.

Iran ove godine neprekidno povećava uloge, jer su sankcije koje su im nametnule SAD duboko pogodile privredu te zemlje. Gnevni su zbog toga što Evropska unija i drugi očigledno nisu uspeli da zaobiđu sankcije.

Sjedinjene Države su prošle godine istupile iz Zajedničkog sveobuhvatanog plana delovanja (JCPOA), postignutog sa Iranom 2015, koji ograničava nuklearni program te zemlje u zamenu za ukidanje sankcija. Tramp i ostali “jastrebovi”, naročito Benjamin Netanijahu, ocenili su da je sporazum “užasan” i da Iran i dalje podržava Hamas u Gazi i Hezbolah u Libanu, dok istovremeno razvija raketnu tehnologiju koju su sada i efikasno primenili. Amerika i njihovi saveznici sada žele pregovore o svemu tome pregovara kako bi se stalo na kraj iranskom raketnom programu i nuklearnim ambicijama. Iran kaže da je spreman da nastavi pregovore, ali samo ako sankcije budu ukinute.

Upravo opasnost od rata protiv Irana nagoveštava mogućnost još većih užasa u slučaju odlaganja sukoba, ali, istovremeno, svaki napad na Iran mogao bi za kratko vreme da od demonstracije sile Zapada izraste u potpuni požar.

Vojni domet Irana

Stotine hiljada pripadnika šiitskih milicija u Iraku doživljavaju Iran kao svoj duhovni zavičaj. Širom susednog Iraka nalaze se američke baze, odmah pored šiitskih vojnih kampova - vojnici prekaljeni u borbi protiv Islamske države mogli bi da se okrenu protiv svojih američkih suseda. Hiljade iranskih vojnika, kao i pripadnika milicija iz Iraka i Avganistana, pod komandom Irana, trenutno se bore pored snaga Bašara al Asada u Siriji.

Obaveštajne službe se plaše mogućeg slanja nekih od njih, ako ne i svih, zajedno sa sirijskim snagama, radi povratka kontrole na Golaskom visoravni, koja je trenutno po upravom Izraela, neposredno nakon početka rata sa SAD. Izrael procenjuje da na jugu Libana Hezbolah ima najmanje 130.000 raketa usmerenih u tom smeru, od kojih neke mogu da pogode Tel Aviv i druge lokacije dalje ka jugu kojima već sada svakodnevno preti opasnost od Hamasovih raketa iz Gaze, gde Iran podržava militantnu grupu.

Najomiljeniji američki saveznik na Bliskom istoku, Izrael, vrlo lako bi mogao da budu uvečen u rat s komšijama, a posledice bi bile katastrofalne, pogotovo za Liban. Oko 200.000 potomaka Palestinaca, koji su napustili zemlju u vreme izraelskih ratova 1948. i 1967, danas žive u Libanu, a otprilike još toliko živi u Jordanu. Rat u komšiluku mogoa bi da ugrozi jordansku monarhiju ukoliko se Palestinci solidarišu s braćom u Libanu i Gazi.

- Treba da prestanemo da razgovaramo o Iranskom sporazumu i počnemo da razgovoramo o iranskom raketnom programu i njegovom ponašanju u regionu, jer je to isto tako važno, ako ne i važnije. Oni imaju potencijale da postavljaju uslove regionu - rekao je za Si-en-en visoki zvaničnik za situaciju u Zalivu.

Iran je možda već stigao u tu fazu.

U slučaju sukoba izazvanog osvetničkim napadom za iranske postupke, Persijski zaliv bio bi izložen opasnosti od raketnih napada. Jedan, ili dva pogođen cilja, ili čak samo nagoveštaj pogađanja cilja na Aerodrom u Dubaiju, značio bi da bi se njihova turistička industrija našla u slobodnom padu. Abu Dabi ima najviše nafte u Emiratima, ali se, poput Dubaija, nalazi u dometu čak i konvencionalne iranske artiljerije, a o sofisticiranim raketnim sistemima da i ne govorimo.

Saudijska Arabija, Kuvajt, Bahrejn, UAE i Katar izvoze naftu i gas kroz usko grlo Ormuskog moreuza. Iran je već demonstrirao sposobnost da spreči prolazak supertankera - potpuno zatvaranje najvažnijeg puta nafte na svetu relativno je lako izvodljivo. Samo nekoliko krstarećih raketa, za koje obaveštajne službe tvrde da su prozvedene u Iranu, nanelo je takvu štetu Saudijskoj Arabiji da je na tržištu nafte nastupila prava jagma za naftom, što je za kratko vreme dovelo do skoka cene za 20 odsto. Zatvaranje Ormuskog moreuza, novi napadi na UAE i Saudijsku Arabiju, kao i blago porast cena nafte mogao bi da izazove vrtoglavi rast cene nafte na 100-150 dolara po barelu.

Iranski plan je jasan: da nagovesti da može da parališe vodeni transport u Persijskom zalivu pomoću mina postavljenih na naftne tankere.

Razlozi zbog kojih su jastrebovi u Trampovoj administraciji hteli da sputaju Iran i izađu iz nuklearnog sporazuma isti su oni zbog kojih bi eventualni napad bio toliko opasan. Možda upravo Tramp i njegovi saveznici treba da pokažu diplomatsku veštinu. Pregovori treba što pre da počnu, ili bi Iran zaista mogao da izazove katastrofu.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2013 on: October 04, 2019, 06:36:40 am »

Русија понудила да оснује организацију за безбедност у Персијском заливу
четвртак, 03.10.2019.

Председник Русије Владимир Путин понудио је да та држава оснује организацију у којој ће учествовати Русија, САД, државе ЕУ и друге земље ради решавања проблема у Персијском заливу. Путин је током пленарног заседања Дискусионог клуба Валдај рекао да је таквом логиком Русија осигурала безбедност у том регион у јулу ове године, преноси ТАСС.

„Узимајући у обзир нестабилну и непредвидиву ситуацију у региону та идеја остаје актуелна. Нудимо да се наше разлике и међусобна оптуживања оставе по страни и да се оснује организација за безбедност и сарадњу у региону, која би укључивала заливске државе и у којој би Русија, Кина, САД, ЕУ, Индија и друге заинтересоване државе учествовале као посматрачи”, рекао је Путин, преноси Бета.

Руско министарство спољних послова у јулу је представило концепт колективне безбедности у Персијском заливу. Концепт укључује формирање групе за организовање међународне конференције о безбедности и сарадњи на подручју Персијског залива, што би резултирало успостављањем организације за безбедност и сарадњу у региону.

Поред тога, Москва је понудила успостављање демилитаризованих зона у региону, одустајање од трајног размештања јединица нерегионалних држава и успостављање војних линија.

Министар спољних послова Ирана Мухамед Џавад Зариф је након разговора са ;министром спољних послова Русије Сергејом Лавровим рекао да подржава руску иницијативу и да Иран жели да оснује регионалну коалицију за безбедност са Ираком, Саудијском Арабијом, Бахреином, Уједињеним Арапским Емиратима, Катаром, Оманом и Кувајтом под окриљем Уједињених нација.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2014 on: October 04, 2019, 08:08:42 am »


"Iran i SAD imaju mesec dana"


Iran i SAD imaju mesec dana da se vrate za pregovarački sto, upozorio je šef francuske diplomatije Žan-Iv Le Drian.

On je sugerisao da bi plan Teherana da u novembru obnovi svoje nuklearne aktivnosti ponovo izazvao tenzije u regionu, preneo je večeras Radio Slobodna Evropa (RSE).

Francuski predsednik Emanuel Makron pokušao je nedavno da pokrene pregovore između predsednika SAD i Irana Donalda Trampa i Hasana Rohanija na marginama zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.

"Smatramo da su te inicijative, koje nisu uspele, još uvek aktuelne i sada je na Iranu i SAD da ih iskoriste u relativno kratkom periodu jer je Iran najavio nove mere o smanjenju obaveze prema međunarodnom sporazumu o njegovom nuklearnom programu", rekao je Le Drian parlamentarnom odboru za spoljne poslove.

Iran smanjuje postepeno svoje obaveze prema nuklearnom sporazumu potpisanom 2015. godine sa zapadnim zemljama, kao odgovor na američke sankcije uvedene nakon što se Vašington u maju 2018. povukao iz sporazuma.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2015 on: October 05, 2019, 01:58:03 pm »



"SAD ne bi pobedile u ratu: Iran je u stanju da napravi haos u svetu"


Američki predsednik Donald Tramp zapretio je vojnom akcijom protiv Irana, a povod je bio napad dronovima i projektilima na saudijska naftna postrojenja.

Napad je preko noći prepolovio naftni kapacitet te zemlje. Iako su za napad odgovornost preuzeli iranski saveznici Huti, SAD i Saudijska Arabija za napad su okrivili upravo Iran, prenosi portal Index.

Ipak, Tramp je na kraju, još jednom, odustao od napada. Umesto toga, uveo je novi paket sankcija Iranu - "najteže dosad", kako ih je opisao.

Kako piše analitičar CNN-a Sem Kili, Trampova odluka da ne napadne Iran bila je pametna i etički ispravna, s obzirom na stratešku pretnju totalnog rata koji je i ograničeni napad mogao izazvati.

Što se napada na saudijska naftna postrojenja tiče, saudijsko ministarstvo obrane predstavilo je dokaze da je napad "nesumnjivo sponzorisao Iran", kako ostatke dronova i projektila, tako i podatke o smeru iz kojeg su došli - sa severozapada, a ne iz Jemena, koji je jugozapadno od mete.

Zapadne obaveštajne službe došle su do istog zaključka, da Iran stoji iza napada,utvrdili su i britanske, francuske i nemačke vlasti.


Niko nije zvanično optužio Iran da je izvršio napad na Saudijsku Arabiju

Američki državni sekretar Majk Pompeo nazvao je napad "ratnim činom".

Kako piše Index, iako su obaveštajni izvori navodno rekli svojim vladama da su 100% sigurni u svoje zaključke, niko još nije javno potvrdio da su upravo Iranci izveli napad.

Izostanak takve optužbe verovatno je izazvan željom da ostave otvorena vrata za diplomatiju između Irana i njegovih protivnika i tako izbegnu opasan ratni scenario. Jer optužiti izravno jednu državu za ovakav drski napad na drugu označilo bi i kraj diplomatije i početak priprema za rat.

Kao što je i kontroverzni saudijski princ prestolonaslednik Muhamed bin Salman upozorio u intervjuu za emisiju "60 minuta" američke televizije CBS, rat Saudijaca i Iranaca doveo bi do "potpunog kraha svetske privrede".

"Snabdevanje naftom će se poremetiti i cene će skočiti do nezamislivog nivoa, što u životu nismo videli", dodao je princ, koji je i sam izložen optužbama za ratne zločine u Jemenu i ubistvo novinara “Vašington Posta” Džamala Kšašogija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

I iranski ministar spoljnih poslova Džavad Zarif upozorio je da bi u slučaju napada na njegovu zemlju izbio "totalni rat". A predsednik Irana Hasan Rohani još je u avgustu zapretio da je "rat s Iranom majka svih ratova".

Iako su svi dosadašnji napadi koji se pripisuju Iranu bili bez ljudskih žrtava, čini se da su bili pažljivo kalibrirani kako bi signalizirali vojne sposobnosti Irana, dok ih u isto vreme ta zemlja poriče.


I izostanak akcije nosi rizik

Odustajanje od vojne akcije nosi za sobom drugu vrstu rizika: da će Iran ovakvo oklevanje, pogotovo u svetlu ranijih iranskih napada na britanske i emiratske tankere i obaranje američkog drona, protumačiti kao slabost Amerike i njenih saveznika.

A to bi onda moglo da ohrabri Iran i, paradoksalno, izazove još veću eskalaciju te Saudijci i Amerikanci ne bi imali izbora i morali bi da odgovore.

Iran verovatno u tom sukobu ne bi bio sam.

Osim svojih vojnih i paravojnih saveznika u regiji - Iraku, Siriji, Libanu, Palestini i Jemenu - Iran bi verovatno mogao da računa i na podršku Rusije, a možda čak i Kine.

Nije slučajnost da ove tri zemlje, od kojih su dve nuklearne sile, planiraju prvu zajedničku pomorsku vežbu u Indijskom okeanu.

Stoga bi u slučaju napada na Iran usledio kompleksni međunarodni rat koji zapadni saveznici jednostavno ne bi mogli da odbiju - a mogli bi lako da ga izgubei, piše CNN-ov analitičar, prenosi hrvtatski portal.



Iran će verovatno prikriti strateške ciljeve za slučaj napada



Kako bi takav sukob izgledao? Počeo bi kao odmazda na eventualni novi iranski napad. Koalicija predvođena SAD-om ciljala bi sopstveni privnapad tako da bude bolan za Irance, ali i da sugeriše da je moguća i mnogo jača eskalacija.

Mete bi bile strukture za kontrolu Korpusa iranske revolucionarne garde (IRGC), protivvazdušna obrana, strateška komunikaciona središta i skladišta oružja. I građani, ali i elementi zamrznutog iranskog nuklearnog programa su potencijalne mete.

Iranski protivnapad bio bi dalekosežan. Šiitske paravojne formacije u Iraku imaju stotine hiljada boraca, odanijih ajatolasima u Teheranu nego središnjoj vladi u Bagdadu.


Iranski protivnapad preko posrednika

Desetine hiljada šiitskih boraca iz libanskog Hezbolaha te iračkih i avganistanskih milicija pod iranskim zapovedništvom, kao i regularnih iranskih vojnika, bore se u Siriji na strani diktatora Bašara al-Asada protiv pobunjenika u severozapadnoj pokrajini Idlib.

Obaveštajni izvori se boje da oni, kao i regularna iranska vojska, mogu da budu poslati da ponovo zauzmu Golansku visoravan koja je od 1967. pod kontrolom Izraela.

Hezbolah na jugu Libana ima čak 130 hiljada projektila usmerenih prema Izraelu i spremnih za novi rat, po izraelskim procenama. Neki od njih su u stanju da dosegnu i Tel Aviv, a pitanje je koliku će zaštitu Izraelcima pružiti njihova Gvozdena kupola u slučaju takvog masovnog napada, većeg od svih dosadašnjih.

Hezbolah je verni saveznik Irana i gotovo je sigurno da bi se izvršio svaku zapovest Teherana. Naravno, taj bi sukob bio još katastrofalniji po Liban nego po Izrael, s obzirom na izraelsku vojnu nadmoć.

I iz palestinskog pojasa Gaze mogao bi biti pokrenut novi napad na Izrael.

A iako je susedni Jordan takođe američki saveznik, više od polovine stanovništva u toj zemlji potomci su palestinskih izbeglica iz današnjeg Izraela.

I oni bi mogli da pokrenu ustanak iz solidarnosti s Libancima i s braćom Palestincima u Gazi.


Blokada Ormuskog moreuza i raketni napadi na naftna polja

Zalivske monarhije, pogotovo one manje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, takođe se boje razornih raketnih napada iz Irana.

Neimenovani zalivski zvaničnik rekao je CNN-u da Iran sa svojim raketnim arsenalom ima "potencijal držati regiju za taoca". Jedan pogodak u aerodrom u Dubaiju, na primer, potopio bi do daljnjeg unosni turistički sektor te zemlje.

A tu je i uvek prisutna pretnja iranske blokade prometa naftom kroz strateški Ormuski moreuz. Kroz njega svoju naftu izvoze i Saudijska Arabija i Emirati, Kuvajt, Bahrein i Katar. Iransko miniranje tankera prošlih meseci samo je naznaka onoga što bi bio u stanju napraviti na prometnom pravcu kroz koji prolazi gotovo 20% svetske nafte.

Zatvaranje Ormuskog moreuza ili novi napadi na Saudijsku Arabiju i Emirate, odnosno na njihova naftna postrojenja, mogli bi gurnuti cenu barela nafte na 100 ili čak 150 dolara.

A tu je i mogućnost terorističkih napada širom sveta na Amerikance, Izraelce ili njihove saveznike. Iako su sunitski teroristi poslednjih godina bili daleko aktivniji nego šijitski, Hezbolah i iranski obaveštajci verovatno imaju sposobnosti za takve napade.

Kako je vojni analitičar firme Stratfor Omar Lamrani rekao za portal Vice, Iran ima "ćelije širom sveta", bilo izravno ili preko Hezbolaha.

Sve su ovo razlozi zašto je alternativa diplomatiji i novom sporazumu s Iranom, koji bi zamenio onaj iz kojeg je SAD lani izašao, katastrofalna.

Sviđalo nam se to ili ne, Iran je u stanju da prouzrokuje ozbiljan haos - u regiji i šire.

izvor




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2016 on: October 08, 2019, 07:16:47 am »


"SAD su irelevantan okupator"


Iranski ministar spoljnih poslova Mohamad Džavad Zarif kaže da su SAD "irelevantan okupator u Siriji" i pozvao na poštovanje teritorijalnog integriteta Sirije.

Zarif je to rekao nakon što su SAD počele povlačenje svojih vojnih trupa sa severoistoka Sirije, samo nekoliko sati pošto je Bela kuća saopštila da će otvoriti put za očekivani napad Turske na teritoriji na kojoj Ankara želi da uspostavi „sigurnu zonu".

"SAD su irelevantan okupator u Siriji - uzaludno je tražiti njihovu dozvolu ili se oslanjati na njih za bezbednost", naveo je Zarif na Tviteru.

On je dodao da su mir i borba protiv terora u Siriji jedino dostižni uz poštovanje teritorijalnog integriteta te zemlje i njenog naroda, prenosi Rojters.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2017 on: October 09, 2019, 11:58:36 am »



Iran započeo nenajavljenu vojnu vežbu na granici sa Turskom


Iran održava nenajavljenu vojnu vežbu na severozapadu zemlje gde se graniči sa Turskom, objavila je iranska agencija ISNA, a prenosi Rojters.

Ovo se događa u trenutku kada se turske trupe spremaju za upad u Siriju, iranskog saveznika.

ISNA je prenela da vežba uključuje jedinice za brzo reagovanje, mobilne i ofanzivne brigade kao i helikoptere vazdušnih snaga.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2018 on: October 09, 2019, 07:28:15 pm »



"SAD ne bi pobedile u ratu: Iran je u stanju da napravi haos u svetu"


SAD nije pobedio ni u jednom ratu, posle 2. sve rata pa naovamo. Mnogo ratova su započeli, i gde god su se pojavili samo su napravili cirkus i iza njih je uvek ostajao haos.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2019 on: October 10, 2019, 11:40:41 am »


"Ili će svi biti bezbedni ili niko"


"Ili će sve zemlje Persijskog zaliva uživati u bezbednosti ili će svi biti lišeni toga", rekao je iranski ministar spoljnih poslova Mohamad Džavad Zarif.

Zarif je u autorskom tekstu za kuvajtski list "Al Rai" naveo da Zaliv može da bude bezbedan kroz dijalog zemalja regiona, uključujući Saudijsku Arabiju, i bez mešanja stranih sila, prenela je agencija IRNA.

Saudijska Arabija i Iran učestvuju u nekoliko indirektnih ratova i međusobno se optužuju za napade, navodi Rojters.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2020 on: October 11, 2019, 07:37:20 am »


Eksplozija na iranskom tankeru, nafta se izlila u more - teroristički napad?


Na iranskom naftnom tankeru u Crvenom moru kod obale Saudijske Arabije odjeknula je eksplozija, prenela je iranska novinska agencija ISNA.

Stručnjaci veruju da je reč o "terorističkom napadu".

Teroristi su izazvali eksploziju na tankeru i izazvali veliku štetu, a nafta se izlila u Crveno more, navodi iranska novinska agencija.

Eksplozija je izazvala požar na naftnom tankeru koji pripada Nacionalnoj iranskoj naftnoj kompaniji i koji se nalazio stotinak kilometara od saudijskog lučkog grada Džeda, prenosi Rojters.

Eksplozija je izazvala teška oštećenja i nafta je iscurila u Crveno more, rekli su neimenovani izvori za agenciju ISNA.

"Eksperti veruju da je to bio teroristički napad", navode oni.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2021 on: October 11, 2019, 07:55:39 am »


IRNA: Dve rakete pogodile tanker - teroristički napad


Iranska državna agencija saopštila je danas da su dve rakete pogodile iranski naftni tanker u Crvenom moru kod obale Saudijske Arabije.

Kako je navela to se dogodilo u petak ujutru, prenosi AP.

Za sada nema reakcije Saudijske Arabije, dok je američka mornarica saopštila da je svesna incidenta, ali nije dalje komentarisala.

Ranije je agencija ISNA prenela da stručnjaci veruju da je reč o "terorističkom napadu".

Eksplozija je izazvala požar na naftnom tankeru koji pripada Nacionalnoj iranskoj naftnoj kompaniji i koji se nalazio stotinak kilometara od saudijskog lučkog grada Džeda, prenosi Rojters.

Eksplozija je izazvala teška oštećenja i nafta je iscurila u Crveno more, rekli su neimenovani izvori za agenciju ISNA.

"Eksperti veruju da je to bio teroristički napad", navode oni.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2022 on: October 11, 2019, 10:48:02 am »

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2023 on: October 11, 2019, 03:25:07 pm »


Cena nafte drastično skočila zbog eksplozija na tankeru


Cene nafte jutros su drastično porasle, nakon što su iranski državni mediji preneli da su dve rakete pogodile iranski naftni tanker u Crvenom moru.

Odmah po objavljivanju te vesti, severnomorska nafta "brent" je skočila 2,07 odsto na 60,33 dolara za barel, dok je američka "laka" nafta (WTI) registrovala slične dobitke, prenosi američka TV mreža CNBC.

Iz nacionalne iranske naftne kompanije, u čijem je vlasništvu pogođeni tanker, rekli su za NBC da su dve eksplozije na tankeru odjeknule u 5:00 i 5:20 časova ujutru po lokalnom vremenu.

Tanker je, kako je saopšteno, putovao Crvenim morem kod obale Saudijske Arabije, a u trenutku kada je pogodjen nalazio se na stotinak kilometara od saudijskog lučkog grada Džeda.

Iranska državna agencija IRNA prenela je da reč o tankeru po imenu "Sabiti", a NBC je javio da posada sa tankera nije povređena i da se radi na stabilizovanju situacije.

Nakon višesatnog curenja nafte, IRNA je prenela da je oko 8:30 časova po londonskom vremenu zaustavljeno njeno izlivanje i da je "situacija pod kontrolom".

Najnoviji incident dolazi u uslovima pooštrenih tenzija u tom regionu. CNBC podseća da su 14. septembra izvedeni napadi na dva najveća saudijska naftna proizvodna pogona, što je primoralo tu zemlju da privremeno ugasi oko 50 odsto svoje proizvodnje, odnosno više od pet odsto svetske dnevne proizvodnje nafte.

izvor
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2024 on: October 11, 2019, 04:57:57 pm »


Cena nafte drastično skočila zbog eksplozija na tankeru


Cene nafte jutros su drastično porasle, nakon što su iranski državni mediji preneli da su dve rakete pogodile iranski naftni tanker u Crvenom moru.

Odmah po objavljivanju te vesti, severnomorska nafta "brent" je skočila 2,07 odsto na 60,33 dolara za barel, dok je američka "laka" nafta (WTI) registrovala slične dobitke, prenosi američka TV mreža CNBC.

Iz nacionalne iranske naftne kompanije, u čijem je vlasništvu pogođeni tanker, rekli su za NBC da su dve eksplozije na tankeru odjeknule u 5:00 i 5:20 časova ujutru po lokalnom vremenu.

Tanker je, kako je saopšteno, putovao Crvenim morem kod obale Saudijske Arabije, a u trenutku kada je pogodjen nalazio se na stotinak kilometara od saudijskog lučkog grada Džeda.

Iranska državna agencija IRNA prenela je da reč o tankeru po imenu "Sabiti", a NBC je javio da posada sa tankera nije povređena i da se radi na stabilizovanju situacije.

Nakon višesatnog curenja nafte, IRNA je prenela da je oko 8:30 časova po londonskom vremenu zaustavljeno njeno izlivanje i da je "situacija pod kontrolom".

Najnoviji incident dolazi u uslovima pooštrenih tenzija u tom regionu. CNBC podseća da su 14. septembra izvedeni napadi na dva najveća saudijska naftna proizvodna pogona, što je primoralo tu zemlju da privremeno ugasi oko 50 odsto svoje proizvodnje, odnosno više od pet odsto svetske dnevne proizvodnje nafte.

izvor


1.9 % je skočila cijena nafte, kad sam ovo pročitao očekivao sam ko zna koliko, opet novinari lupetaju...
Logged
Pages:  1 ... 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.