PALUBA
March 29, 2024, 07:12:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija - SAD: Raketni štit  (Read 100547 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #195 on: May 04, 2011, 06:08:37 pm »

03.05.2011.
defensenews.com

SAD i Rumunija su najavile da će postaviti rakete presretače u bivšoj vazduhoplovnoj bazi na jugu Rumunije, čime će započeti realizacija projekta odbrambenog štita. Dve Vlade su pregovarale više od godinu dana o raspoređivanju presretača balističkih raketa, koji bi trebali da postanu operativni do 2015. godine. Kao bivša vazduhoplovna baza navodi se vazduhoplovna baza Deveselu (koordinate 44° 4'44.44"N, 024°24'59.48"E), u okrugu Olt.

U vazduhoplovnoj bazi, koja će ostati pod rumunskom komandom, biće smešteno u proseku oko 200 vojnika OS SAD, dok se kao maksimalni broj prisutniih vojnika navodi cifra od 500 vojnika.

SAD su prvobitno planirale da ovaj element odbrambenog šptita instaliraju na teritoriji Poljske i Češke, ali je nakon izvršene analize liste sa 120 parametara izabrana Rumunija.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #196 on: May 20, 2011, 01:54:48 pm »

Dogovor o raketnom štitu, ili hladni rat


18.05.2011.

Rusija će jačanjem nuklearnog arsenala štititi svoje interese
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ruski šef države Dmitrij Medvedev izbegao je juče na velikoj konferenciji za novinare, da precizno odgovori da li će se kandidovati na sledećim predsedničkim izborima, zakazanim za mart 2012. ali je zato istakao da ukoliko Moskva i Vašington ne postignu dogovor o novom raketnom štitu to će dve sile vratiti u eru hladnog rata.

Dotičući se pitanja međunarodnih odnosa, posebno evropskog sistema protivraketne odbrane, Medvedev je najavio da bi Rusija mogla da se povuče iz Sporazuma o smanjenju nuklearnog arsenala (START), koji je nedavno stupio na snagu, ukoliko ne bude postignut adekvatan dogovor o novom raketnom štitu na tlu Starog kontinenta. Insistiranje SAD na raketnom štitu u Evropi, uprkos protivljenju Moskve, moglo bi naterati Rusiju da „preduzme odgovarajuće mere, što podrazumeva i ubrzanje razvoja ruskog nuklearnog potencijala”, istakao je Medvedev, dodavši da bi to bio „veoma loš scenario, koji bi nas vratio u eru hladnog rata”.

Na konferenciji održanoj u inovacionom centru „Skolkovo” nedaleko od Moskve, Medvedev je znatiželju 815 novinara, snimatelja i fotoreportera – oko 500 ruskih i 300 stranih – o kandidaturi na predsedničkim izborima zadovoljio tek najavom da će svoju konačnu odluku obznaniti u najskorije vreme.

„Podvlačim, sve pomenuto mora da bude u skladu sa razumnim scenarijom, mada to ne znači i da rešenje može da se odugovlači unedogled”, objasnio je predsednik.

Konferencija u „Skolkovu” bila je prvo veliko druženje Medvedeva sa novinarima. Pri tome, ruski šef države se potpuno oslonio na sopstveno znanje, veštinu i vladanje materijom, bez pomoći saradnika iz predsedničke administracije. To je doprinelo i da se razgovor vodi u relativno neformalnoj atmosferi, s tim što su predstavnici najvećih medija, ipak, imali „šansu više” da postave pitanja.



Slobodan Samardžija
Izvor: www.politika.rs


* MEDVEDEV-22.jpg (23.83 KB, 468x287 - viewed 201 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #197 on: May 20, 2011, 01:55:17 pm »

Avet hladnog rata


19.05.2011.
 
Predsednik Rusije bio je direktan, ako Vašington ne pristane da novi američki antiraketni štit u Evropi bude izgrađen u dogovoru s Moskvom i uz američke garancije da nije uperen protiv Rusije, Rusija će biti prisiljena da odgovori vojnim kontramerama. Iz SAD Rusiji još nisu date te garancije, a nema ni stava o nekoj zajedničkoj američko-ruskoj saradnji oko tog antiraketnog štita. O zajedničkoj kontroli tog budućeg borbenog sistema ima još manje nagoveštaja.

Pripadnici ruske vojske gledaju obraćanje šefa države (Foto Rojters)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rusija novi američki antiraketni štit doživljava kao pretnju sopstvenoj bezbednosti iz nekoliko razloga. Kao prvo, lokacije tog novog američkog antiraketnog sistema izazivaju sumnju u Moskvi da Amerikanci žele da degradiraju ruski ofanzivni interkontinentalni raketni potencijal smešten na kopnu u funkciji ruskog uzvratnog nuklearnog udara.

U teoriji nuklearnog rata ona strana koja ima mogućnost da osujeti protivnikov uzvratni atomski udar može da se nada da u nuklearnom ratu može i da pobedi, čime je direktno provocirana u nekoj kriznoj situaciji da prva i pribegne upotrebi atomskog oružja. Ako imate rakete blizu ruskih granica kojima možete da obarate ruske interkontinentalne projektile, onda ste u situaciji da imate ogromnu prednost u eventualnom atomskom sukobu, imate „višak” vremena ne samo za prvi udar, već i za drugi.

I ne samo to, kontejneri u kojima bi trebalo da budu te američke rakete presretači drugih raketa mogu vrlo brzo da se napune drugim projektilima, odnosno balističkim ofanzivnim raketama. A to je situacija donekle slična onoj u kakvoj je bio američki predsednik Džon Kenedi u vreme velike kubanske raketne krize. Sovjetske rakete na Kubi svojom su blizinom pretile da degradiraju američku ofanzivnu nuklearnu komponentu i time liše SAD uzvratnog nuklearnog odgovora na mogući sovjetski atomski napad.

Upravo zbog toga Moskva već duže nudi Vašingtonu zajedničku izgradnju i kontrolu tog antiraketnog štita u Evropi, koji bi, po američkim tvrdnjama, trebao da bude uperen protiv iranskih raketa. Na stranu to što Iran još ne poseduje rakete sa kojima bi mogao da dosegne teritoriju SAD, i neće to imati za još dugo godina, dok Severna Koreja sigurno neće lansirati svoje balističke projektile putanjom preko Evrope. Strahovanja i sumnje Moskve su, dakle, potpuno opravdani.

Kako će Rusija odgovoriti ako ne bude dogovora s Amerikom oko tog problema? Pre svega, Rusija će svoje taktičke raketne sisteme „iskander” rasporediti tako da mogu da dosegnu sve elemente novog američkog antiraketnog štita. Tamo gde to, s obzirom na domet, „iskander” ne može da dosegne, Rusija će iskoristiti postojeće interkontinentalne projektile sa redukovanim dometom.

Nije isključeno da se Rusija vrati i na proizvodnju čuvenih raketa srednjeg dometa SS-20, zbog kojih je početkom osamdesetih godina prošlog veka i došlo do velike napetosti u Evropi. Moskva može kao odgovor Vašingtonu i da izađe iz postojećih sporazuma START o redukciji strateškog nuklearnog oružja, da ubrza proizvodnju novih balističkih raketa na kopnu i na podmornicama.

Konačno, i sporazumi START imaju i svoja ograničenja i svoj kraj. Rusija će u svom eventualnom odgovoru Americi sigurno pribeći asimetričnim potezima, koji je neće finansijski preskupo koštati, jer je Moskvi poznato iskustvo u pariranju američkom programu „rata zvezda” pred kraj postojanja SSSR-a.

Ako Vašington ne prihvati, na bilo koji način, predloge Moskve, onda je jasno da su sve priče o detantu zapravo demodirana intelektualna fiskultura, i da SAD opet idu na ekonomsko iscrpljivanje Rusije. Dakle, opet hladni rat?


Miroslav Lazanski
Izvor: www.politika.rs


* Ruski-vojnici-1.jpg (53.56 KB, 468x305 - viewed 201 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #198 on: October 11, 2011, 10:09:42 pm »

"Знай правду НАТО готовится к войне Россия разоружается в срочном порядке Смотреть всем !!!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/YCRwUc-LjqM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #199 on: October 11, 2011, 11:16:07 pm »

A horror. Horror. Horror, and moral terror.
Colonel Kurtz.
« Last Edit: October 11, 2011, 11:34:32 pm by kumbor » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #200 on: November 23, 2011, 04:38:43 pm »

Medvedev: Iskander na ruskim granicama ako SAD nastave sa PRO u Evropi


23.11.2011.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev upozorio je danas da će Rusija postaviti udarni protivraketni sistem "iskander" na zapadu i jugu zemlje, konkretno u Kalinjingradskoj oblasti, ukoliko SAD nastave sa rameštanjem svog protivraketnog sistema u Evropi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Ruska Federacija će razmestiti na zapadu i jugu zemlje savremeno ofanzivno oružje koje omogućava neutralizaciju evropskih komponenti protivraketne odbrane SAD.Jedan od takvih koraka biće postavljanje raketnog sistema 'iskander' u Kalinjingradskoj oblasti - rekao je danas Medvedev u televizijskom obraćanju Rusima, prenosi Itar-tass.

Medvedev je takođe upozorio da će Rusija izaći iz Sporazuma START i odustati od koraka u cilju smanjenja naoružanja ukoliko SAD nastave sa izgradnjom PRO u Evropi.

Kalinjingradska oblast je nazapadnija tačka Rusije i okružena je Litvanijom, Poljskom i Baltičkim morem.

Od raspada SSSR ova oblast je fizički izolovana od Rusije. Takođe, smatra se najmilitarizovanijom oblasću Rusije - tu se nalazi sedište baltičke flote, dve vazduhoplovne i jedna vazduhopolovno-pomorska baza.

Raketni sistem "Iskander" pogadja ciljeve udaljene 280 do 500 kilometara, ali već postoje rakete koje mogu preći i do dve hiljade kilometara. Mogu da nose kako obično, tako i nuklearno naoružanje.

"Iskander" se prevozi na tegljaču, sama raketa je duga 7,2 metra i teška 3.800 kilograma. Brzina joj je 2.100 metara u sekundi. Napravljena je po "stelt" (nevidljivoj) tehnologiji i ima sistem za samonavodjenje, prenosi "Glas Rusije".

Prema tvrdnjama vojnih eksperata, "iskander" sa područja Lenjingradske oblasti mogao bi da uništava objekte u baltičkim zemljama i Poljskoj, a sa područja Kalinjingradske oblasti u Nemačkoj.

Izvor: www.tanjug.rs


* dmitrij-medvedev.jpg (117.68 KB, 400x206 - viewed 172 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #201 on: November 24, 2011, 07:46:06 am »

NATO razočaran pretnjom Rusije


23.11.2011.

NATO je "razočaran" pretnjom Rusije o razmeštanju raketa u Kalinjigradu, dok su SAD ponovile da plan za razmeštanje raketnog štita u Evropi nije usmeren ka Moskvi, uz zajedničku ocenu o važnosti saradnje s Rusijom.

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev zapretio je danas razmeštanjem raketa u enklavi Kalinjingrad, koja se nalazi između Litvanije i Poljske, ako SAD nastave da sprovode plan za razmeštanje antiraketnog štita u Evropi.

Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen je izjavio da je "vrlo razočaran" pretnjom Rusije o razmeštanju raketa blizu savezničkih zemalja i ocenio da bi to bilo "prizivanje prošlosti i u neskladu sa strateškim odnosima, o čijem građenju su se dogovorili NATO i Rusija".

- Saradnja, a ne sukobljavanje, predstavlja put napred - naveo je Rasmusen u pisanoj izjavi.

Portparol Bele kuće Tomi Vitor naveo je da će SAD nastaviti da traže saradnju sa Rusijom, ali da se plan za raspoređivanje raketa u Evropi "dobro razvija i da nema osnova za pretnje da se povuče".

- Mislim da vredi ponoviti da odbrambeni raketni sistem u Evropi na kojem poslednjih nekoliko godina vredno radimo s našim saveznicima i Rusijom nije usmeren ka Rusiji, već je zamišljen da neutrališe raketne pretnje usmerene iz Irana ka Evropi i našim saveznicima - rekao je portparol Pentagona Džon Kirbi.

Rusija je do sada u više navrata pretila razmeštanjem raketa u oblasti Kalinjingrada. Moskva traži da bude uključena u američki antiraketni sistem u Evropi ili da dobije garancije da rakete neće biti usmerene na ruske odbrambene sisteme, uključujući i pristup instalacijama NATO-a kako bi se to potvrdilo.

Medvedev je takođe izneo mogućnost da Moskva izađe iz novog sporazuma o razoružanju koji je postignut sa SAD, i obustavi ostale razgovore o kontroli naoružanja ako SAD nastave sprovođenje planova o razmeštanju antiraketnog štita u Evropi.

Medvedev je ponovio i predlog o podeli evropskog kontinenta na više zona vojne odgovornosti, što je NATO odbacio 2010. godine.

Rumunija, Turska, Poljska i Španija ozvaničile su učešće u američkom sistemu antiraketnog štita.

Izvor: www.beta-press.com
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #202 on: November 24, 2011, 08:57:23 am »

Imaju izbore jedni i drugi pa prde na puno. Zehhh
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #203 on: November 25, 2011, 07:20:34 am »

Medvedev: SAD nameću Evropi raketni štit


25.11.2011.

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev optužio je Vašington za nametanje Evropi planova o razmeštanju raketnog štita na evropskom kontinentu, pozivajući se na reči neimenovanih evropskih lidera.

"Izgradnja evropskog raketnog štita u velikoj meri je nametnuta Evropi od Sjedinjenih Američkih Država", rekao je juče Medvedev novinarima tokom konferencije u gradu Petrozavodsku, prenele su agencije.

"Moji partneri nagoveštavaju mi s vremena na vreme: Amerikanci su ti koji su to odlučili i oni to promovišu, a naša uloga kao NATO članica je da obezbedimo teritoriju za postavljanje štita", kazao je ruski predsednik.
   
Medvedev je prekjuče upozorio da će Rusija postaviti udarni protivraketni sistem "iskander" na zapadu i jugu zemlje, u Kalinjingradskoj oblasti, ukoliko SAD nastave razmeštanje svog protivraketnog sistema u Evropi.
   
Tom prilikom Medvedev je citirao neimenovane evropske lidere koji su mu se požalili na sporednu ulogu u tom projektu.

Izvor: www.tanjug.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #204 on: November 29, 2011, 05:39:27 pm »

Rusija aktivirala radarski sistem u Kalinjingradu


29.11.2011.

Rusija je aktivirala sistem za antiraketno uzbunjivanje u Kalinjingradu kako bi odgovorila na pretnje antiraketnog štita NATO u Evropi, rekao je danas ruski predsednik Dmitrij Medvedev.

Radarska stanica "Voronej-TM" aktivirana je, rekao je Medvedev koji je 23. novembra zapretio razmeštanjem balističkih raketa u Kalinjingradu ako, kako je rekao, SAD i NATO nastave da Moskvu dovode pred "svršen čin", misleći na razmeštanje antiraketnog štita u Evropi.

- Nadam se da će naši saveznici shvatiti ovaj potez kao prvi znak koji pokazuje da je naša zemlja spremna da adekvatno odgovori na pretnje sistema antiraketne odbrane po naše strateške nuklearne snage - rekao je Medvedev, a prenose ruske agencije.

Ruski predsednik je dodao da je nova radarska stanica koja je aktivirana u Kalinjingradu, ruskoj enklavi izmedju Poljske i Litvanije, "instrument kontrole vazdušnog prostora" i da "sama po sebi" ne predstavlja "pretnju po susede".

Rusija je do sada u više navrata pretila razmeštanjem raketa u oblasti Kalinjingrada. Moskva traži da bude uključena u američki antiraketni sistem u Evropi ili da dobije garancije da rakete neće biti usmerene na ruske odbrambene sisteme, uključujući i pristup instalacijama NATO kako bi se to potvrdilo.

Medvedev je takodje izneo mogućnost da Moskva izadje iz novog sporazuma o razoružanju koji je postignut sa SAD, i obustavi ostale razgovore o kontroli naoružanja ako SAD nastave sprovodjenje planova o razmeštanju antiraketnog štita u Evropi.

Izvor: www.blic.rs
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #205 on: December 07, 2011, 01:07:52 pm »

Румуни ратификовали штит

Горњи дом румунског парламента ратификовао споразум са Сједињеним Америчким Државама о постављању ракета пресретача на југу Румуније. Остало је да споразум потпише председник Басеску. Руси против, НАТО се на обазире.

Румунски парламент ратификовао је споразум о размештању делова америчког антиракетног штита на територији Румуније, дан уочи министарског састанка НАТО-а. Сенат је једногласно усвојио закон о ратификацији споразума, потписаног 13. септембра ове године, који предвиђа да на југу Румуније буду распоређени пресретачи ракета типа "SМ-3".
Шеф румунске дипломатије Теодор Баконски изјавио је да је постављање делова америчког антиракетног штита "веома важан допринос безбедности Румуније, САД и целе Алијансе", преноси агенција Медијафакс.
Тај закон је у новембру усвојио Доњи дом парламента, а да би он ступио на снагу треба још да га потпише председник Трајан Басеску.
Осим Румуније, Турска, Пољска и недавно Шпанија озваничиле су своје учешће у том систему антиракетне одбране. Прошле године је и председник Албаније Саљи Бериша ставио своју земљу "на располагање" за размештање ракетног штита, али Американци бар за сада нису прихватили понуду.
Америчка државна секретарка Хилари Клинтон је, после потписивања споразума са Румунијом у септембру, рекла да би САД требало у року од четири године да разместi ракетне пресретаче "SМ-3" у румунској ваздушној бази "Девеселу". У тој бази требало би да буде стационирано између 150 и 200 америчких војника и цивилног особља.
Требало би да ракете пресретачи у Румунији буду распоређени до 2015. године, а у Пољској до 2018. године, када се очекује да систем буде пуштен у рад. Према писању западних медија, у обе земље биће распоређене по 24 ракете, што је довољно да се зауставе ракете из Ирана, који нема много ракета са великим дометом.

Технологијом на претње

Четири брода опремљена борбеним системом "Иџис" биће постављена у америчкој морнаричкој бази "Рота" на југу Шпаније до 2013. године, што је сада већ бивши премијер Сапатеро најавио раније ове године.
Борбени систем "Иџис" који користи америчка морнарица, представља склоп компјутера, радара и ракета земља-ваздух, који је последња реч технологије и значајно повећава могућност да се униште непријатељски авиони, интерконтиненталне ракете или сателити.

Према званичним подацима америчке војске, ракете "SМ-3" могу да погоде циљ на даљини од око 500 километара, који лети на висини од 160 километара, а максимална брзина износи око 9.600 метара у секунди. Систем "Иџис" омогућава праћење и гађање 100 циљева истовремено.
Јак амерички радар за рано упозоравање биће постављен на југоистоку Турске, на око 700 километара од границе са Ираном, док је САД 2008. године поставио сличан радар у Израелу. Турска која је једина чланица НАТО-а која се граничи са Ираном због кога се, наводно, цео штит и поставља.
Један ирански генерал запретио је да ће гађати амерички радар у Турској, зато што га сматра претњом по своју безбедност, а занимљиво је да Турска и Иран сарађују у контроли заједничке границе и борби против курдских побуњеника.

Руски одговор

Претходни самит Русија–НАТО био је обележен разликама о кључним питањима, а највећа је управо ракетни штит у Европи. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров тада је рекао да "нико не може да игнорише постављање нечијих војних инсталација на својој граници".
Председник Русије Дмитриј Медведев запретио је да ће као одговор на ракетни штит НАТО-а Русија ојачати своје нуклеарне потенцијале.
Медведев је прошле недеље отворио нову радарску станицу за рано упозоравање у најзападнијем руском граду Калињинграду, на обали балтичког мора, који се граничи са Литванијом и Пољском, чланицама НАТО-а.
Радар је намењен раном откривању непријатељских интерконтиненталних балистичких ракета и авиона на даљинама до 6.000 километара, што значи цела Европа и северни део Атлантског океана.
У исту област Руси планирају да поставе и ракете типа "искандер" које имају довољан домет да погоде базу у Пољској, где Американци планирају да поставе ракете пресретаче.

Преузето са сајта: www.rts.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #206 on: December 07, 2011, 01:09:19 pm »

Makarov: Zapad gura Rusiju u trku za naoružanje


07.12.2011.

Načelnik Generalštaba ruske vojske general Nikolaj Makarov izjavio je danas da je Rusija gurnuta u novu trku za naoružanje sa Zapadom zbog postavljanja američkog antiraketnog odbrambenog štita za Evropu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Makarov je rekao vojnim atašeima da su vojne snage već počele sprovodjenje plana predsednika Dmitrija Medvedeva da se pojača bezbednost i da se rasporede rakete duž ruske zapadne granice, prenela je agencija AFP.

"Rusiji ne treba nova trka za naoružanjem, ali je (u trku) gurnuta", rekao je Makarov.

"Zašto je Rusija odvojena od Evrope? Kome to treba? Spremni smo da saradjujemo i da gradimo zajedno raketni odbrambeni sistem", rekao je Makarov povodom ruskog predloga koji su odbili Vašington i NATO.
   
"Zbog čega niko ne želi da nam izadje u susret? To znači da je to nečiji interes", smatra Makarov.
   
Medvedev je prošlog meseca obelodanio da je Rusija spremna da rasporedi rakete srednjeg dometa Iskander u Kaljiningradu na granici sa članicama EU Poljskom i Litvanijom.
   
Kremlj se dugo opirao novom raketnom štitu u Evropi, za koji Vašington tvrdi da predstavlja zaštitu Evrope od eventualnih napada iz Irana, a za koji Rusija strahuje da bi mogao da onemogući njen nuklearni arsenal.

Izvor: www.blic.rs


* nikolaj-makarov-reuter.jpg (17.44 KB, 240x361 - viewed 357 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #207 on: December 07, 2011, 02:01:18 pm »

Румуни ратификовали штит

Горњи дом румунског парламента ратификовао споразум са Сједињеним Америчким Државама о постављању ракета пресретача на југу Румуније. Остало је да споразум потпише председник Басеску. Руси против, НАТО се на обазире.

Румунски парламент ратификовао је споразум о размештању делова америчког антиракетног штита на територији Румуније, дан уочи министарског састанка НАТО-а. Сенат је једногласно усвојио закон о ратификацији споразума, потписаног 13. септембра ове године, који предвиђа да на југу Румуније буду распоређени пресретачи ракета типа "SМ-3".
Шеф румунске дипломатије Теодор Баконски изјавио је да је постављање делова америчког антиракетног штита "веома важан допринос безбедности Румуније, САД и целе Алијансе", преноси агенција Медијафакс.
Тај закон је у новембру усвојио Доњи дом парламента, а да би он ступио на снагу треба још да га потпише председник Трајан Басеску.
Осим Румуније, Турска, Пољска и недавно Шпанија озваничиле су своје учешће у том систему антиракетне одбране. Прошле године је и председник Албаније Саљи Бериша ставио своју земљу "на располагање" за размештање ракетног штита, али Американци бар за сада нису прихватили понуду.
Америчка државна секретарка Хилари Клинтон је, после потписивања споразума са Румунијом у септембру, рекла да би САД требало у року од четири године да разместi ракетне пресретаче "SМ-3" у румунској ваздушној бази "Девеселу". У тој бази требало би да буде стационирано између 150 и 200 америчких војника и цивилног особља.
Требало би да ракете пресретачи у Румунији буду распоређени до 2015. године, а у Пољској до 2018. године, када се очекује да систем буде пуштен у рад. Према писању западних медија, у обе земље биће распоређене по 24 ракете, што је довољно да се зауставе ракете из Ирана, који нема много ракета са великим дометом.

Технологијом на претње

Четири брода опремљена борбеним системом "Иџис" биће постављена у америчкој морнаричкој бази "Рота" на југу Шпаније до 2013. године, што је сада већ бивши премијер Сапатеро најавио раније ове године.
Борбени систем "Иџис" који користи америчка морнарица, представља склоп компјутера, радара и ракета земља-ваздух, који је последња реч технологије и значајно повећава могућност да се униште непријатељски авиони, интерконтиненталне ракете или сателити.

Према званичним подацима америчке војске, ракете "SМ-3" могу да погоде циљ на даљини од око 500 километара, који лети на висини од 160 километара, а максимална брзина износи око 9.600 метара у секунди. Систем "Иџис" омогућава праћење и гађање 100 циљева истовремено.
Јак амерички радар за рано упозоравање биће постављен на југоистоку Турске, на око 700 километара од границе са Ираном, док је САД 2008. године поставио сличан радар у Израелу. Турска која је једина чланица НАТО-а која се граничи са Ираном због кога се, наводно, цео штит и поставља.
Један ирански генерал запретио је да ће гађати амерички радар у Турској, зато што га сматра претњом по своју безбедност, а занимљиво је да Турска и Иран сарађују у контроли заједничке границе и борби против курдских побуњеника.

Руски одговор

Претходни самит Русија–НАТО био је обележен разликама о кључним питањима, а највећа је управо ракетни штит у Европи. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров тада је рекао да "нико не може да игнорише постављање нечијих војних инсталација на својој граници".
Председник Русије Дмитриј Медведев запретио је да ће као одговор на ракетни штит НАТО-а Русија ојачати своје нуклеарне потенцијале.
Медведев је прошле недеље отворио нову радарску станицу за рано упозоравање у најзападнијем руском граду Калињинграду, на обали балтичког мора, који се граничи са Литванијом и Пољском, чланицама НАТО-а.
Радар је намењен раном откривању непријатељских интерконтиненталних балистичких ракета и авиона на даљинама до 6.000 километара, што значи цела Европа и северни део Атлантског океана.
У исту област Руси планирају да поставе и ракете типа "искандер" које имају довољан домет да погоде базу у Пољској, где Американци планирају да поставе ракете пресретаче.

Преузето са сајта: www.rts.rs
Da SM 3 ima domet od 500km, sa plafonom dejstva od 160km, i brzinom od 9,6km/s - da nije malo previše. To su višestruko bolji pokazatelji od PAC 3. Nešto sumnjam da rakete mogu biti delotvorne pri gađanju na granične parametre. Sumnjivo je meni to, baš kao i sami parametri. Ako je tako, onda planeta zemlja nije daleko ni od američke "Death Star Station".
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #208 on: December 09, 2011, 07:44:50 am »

Rusija i NATO bez saglasnosti oko raketnog štita u Evropi


08.12.2011.

Rusija i NATO nisu danas uspeli u Briselu da se dogovore u vezi sa planiranim raketnim štitom Alijanse u Evropi, a Moskva upozorava da je ostalo sve manje vremena za dogovor.

Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen izjavio je da šefovi diplomatija 28 zemalja članica NATO-a nisu uspeli da postignu dogovor sa svojim ruskim kolegom Sergejom Lavrovim, ali da su se složili da nastave sa pregovorima.

Rasmusen je naveo da su "razlike ostale", odbacivši tvrdnje Rusije da Alijansa ne uzima u obzir zabrinutost Moskve da bi raketni odbrambeni sistem NATO-a mogao da bude upotrebljen protiv Rusije.
   
- U vezi sa raketnom odbranom se nismo još dogovorili. Slušamo i slušali smo i danas i uzimamo zabrinutost Rusije ozbiljno - rekao je Rasmusen na konferenciji za novinare posle sastanka sa Lavrovim.

On je preneo da je sastanku usaglašeno da je važno da se nastavi sa pregovorima na postizanju dogovora o sporazumu.

- Složili smo se da je važno da nastavimo da razgovaramo i da slušamo šta one druge brine - rekao je generalni sekretar Alijanse.

Rasmusen je dodao da je NATO ponovio svoj poziv za saradnju sa Rusijom oko odbrambenih sistema i da se nada da će nekakav početni dogovor biti postignut do narednog samita NATO-a u maju sledeće godine u Čikagu.
   
Ministar Lavrov je novinarima preneo da je na sastanku ponovio zahtev svoje zemlje da NATO treba da obezbedi pravno obavezujući dokument da odbrambeni sistem nije protiv nje usmeren.
   
- Nama su potrebne jasne garancije da raketni štit neće biti usmeren protiv naših strateških sposobnosti - rekao je Lavrov.

On je ocenio da NATO nema želju da napravi kompromis.
   
- Imamo još vremena (za dogovor), ali vreme ističe - poručio je Lavrov.

Kao odgovor na planove NATO-a o raketnom štitu, Rusija je nedavno u Kaljingradu, na granici sa Poljskom i Litvanijom, članicama NATO, aktivirala radarski sistem za upozoravanje na približavanje raketa.
   
Dve strane u Briselu danas nisu imale isti stav i u pogledu korišćenja intervencije NATO-a u Libiji kao modela koji bi se primenjivao i u budućnosti u sličnim slučajevima, prenele su agencije.

Izvor: www.tanjug.rs
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #209 on: December 09, 2011, 07:09:39 pm »

Najzad su zubi pokazani, VALJDA Huh??


         http://www.www.enovosti.info/index.php?option=btg_youtube_video&id=251#.TuI_mbLNU2F
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.