PALUBA
June 17, 2019, 11:39:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: If you are experiencing problems during registration process, please contact us on flushroyal75@gmail.com or miodrag.radojkovic@paluba.info
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nove ptice kod makedonske policije  (Read 2323 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 097« on: January 30, 2009, 09:37:47 pm »

Quote
ДОДЕКА АРМИСКАТА ЕСКАДРИЛА Е ПРИЗЕМЈЕНА
Полицијата се поднови со нови хеликоптери

Игор Чавески

Четири нови транспортни хеликоптери од руско производство, наменети за потребите на Министерството за внатрешни работи, се набавени деновиве, а два од нив завчера пристигнаа на скопскиот аеродром, потврди претставник на МВР. Станува збор за хеликоптери од типот „М-171“, кои можат да соберат 37 луѓе и да пренесуваат товар од четири тона. Портпаролот на МВР, Иво Котевски, потврди за „Време“ дека два хеликоптери се веќе пристигнати и дека Министерството за внатрешни планира да купи уште два хеликоптери од истиот производител, без да наведе детали од која земја се набавени. Хеликоптерите завчера во голема тајност пристигнале на аеродромот „Александар Велики“. Веднаш по пристигнувањето, тие биле префрлени во хангарите на аеродромот и надлежните од Министерството чекаат врз нив да биде направен технички прием за да може да се користат. Од полицијата велат за дел од нив бил распишан тендер, додека за другите допрва ќе биде распишан. Во изминатиов период МВР немаше најави дека планира да купи нови хеликоптери. Откако хеликоптерите ќе ги добијат сите неопходни дозволи, тие ќе се стават во функција на специјалните полициски сили од единицата за посебни намени, бидејќи првите луѓе на полицијата констатирале дека таму постои најголема потреба за зголемување на бројот на леталата. Хеликоптерот „М-171“ важи за едно од најсовремените летала и се користи за патролирање во цивилни цели, а може да се употребува и во воени услови. Максималната висина на која може да лета е 6.000 метри. Развива максимална брзина од 250 километри на час и со еден резервоар може да помине околу 600 километри. МВР има на располагање само три хеликоптери, од кои два се стари петнаесетина години, амортизирани се и досега неколкупати биле целосно сервисирани. Последниот хеликоптер МВР го доби како донација од тајванската влада во 1999 година, како благодарност за воспоставувањето на дипломатските односи со Тајпеј. Македонските безбедносни сили се соочуваат со проблеми со функционирањето на своите воздухоплови. Веќе две недели не летаат воените хеликоптери на Министерството за одбрана поради техничка неисправност. По препорака на Комисијата за испитување на воздухопловни несреќи, Генералштабот на АРМ донесе одлука целиот воздухопловен ВИНГ да биде приземјен. Комисијата констатирала дека хеликоптерите се небезбедни за летање. Забраната за нивно летање се уште е во сила.

Pojasnjavanje za one koji ne razumeju dobro makedonski , makedonska policija je nabavila dva helikoptera tipa Mi-171 za svoju upotrevu , i ima nameru da nabavi jos dva od istog proizvodjaca.
Znaci prvopomenuta dva helikoptera su sletela na skopskom aerodromu Aleksandar Veliki ( bivsi aerodrom Petrovac ) i prebaceni su u hangare dok se ne izvrsi tehnicki prijem helikoptera.
Inace ove letilice su najvise namenjene za upotrebu sa specijalnom policijom i EBR ( jeidinicom za brzo rasporedjivanje ).
Logged
trpe grozni
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 097« Reply #1 on: February 01, 2009, 08:51:07 am »

Evo idu i slike novih makedonskih ptica , sve pohvale Miksi-ju i Sef-u sa foruma www.avijacija.com.mk. Hvala vam  pilot


* mi17iraqs8wc.jpg (82.37 KB. 479x318 - viewed 95 times.)


* dsc00169qt0.jpg (290 KB. 1600x1200 - viewed 94 times.)


* dsc00172sc8.jpg (271.22 KB. 1600x1200 - viewed 93 times.)

« Last Edit: August 08, 2010, 12:11:22 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
ZastavnikDjemo
Portparol Palube
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 519« Reply #2 on: February 01, 2009, 02:53:32 pm »

Lepo, lepo, neka dugo lete! Smiley
I nama bi lepo pristajala jedna eskadrila takvih... Smiley
Logged
trpe grozni
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 097« Reply #3 on: April 13, 2009, 10:35:56 am »

Makar sto makedonska policija jos uvek nije prezentovala nove helikoptere , na jednom snimku na You tube slucajno je snimljena jedna od ovih ptica u irackoj kamuflazi.


Od ovog snimka sam izvukao nekoliko fotografija gde se vidi ova ptica  angel* Mi-171-1.JPG (16.74 KB, 480x362 - viewed 95 times.)

* Mi-171-2.JPG (16.7 KB, 483x362 - viewed 93 times.)

* Mi-171-3.JPG (14.97 KB, 480x362 - viewed 79 times.)

* Mi-171-4.JPG (14.91 KB, 481x362 - viewed 67 times.)
« Last Edit: March 03, 2015, 06:50:57 pm by Рашо » Logged
trpe grozni
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 097« Reply #4 on: April 17, 2009, 11:26:30 am »

Uspeo sam da izvadim jos dve fotografije sa nekog priloga u vestima Kanal 5 televizije u kojem se vude dva ob novi cetiri helikoptera makedonske policije i to jedan u irackoj splinter kamuflazi i jedan u zelenoj boji.
Na zalost slike su malo mutne , pa se nevidi jesu li helikopteri dobili bilo kakve oznake.


* 1.JPG (27.02 KB, 600x450 - viewed 71 times.)

* 2.JPG (27.37 KB, 600x450 - viewed 76 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.014 seconds with 24 queries.