PALUBA
March 28, 2024, 02:27:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Dolamica  (Read 35203 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #15 on: July 15, 2010, 03:57:19 pm »

Ја сам моју поручио из Америке пре коју годину, пошто је био сезонски попуст, испала ме је око 100 евра са све поштарином.
Пре коју годину се појавила и код нас, мало другачија, али од истог произвођача. Мислим да је коштала мање од тога.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #16 on: July 15, 2010, 04:06:23 pm »

 Ja je obožavam ali kada sam se aktivirao dali su mi vetrovku uz ratno radnu uniformu.Međutim, nabavio sam jednu da mi srce bude na mestu.
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #17 on: July 15, 2010, 06:18:43 pm »

78. klasa Pula, Muzil , mi smo ih nosili i bile su fenomenalne,zao mi je sto jednu nisam "kupio"  Grin . U Lori smo zaduzili ratno radno,po meni odlicna uniforma .
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #18 on: July 15, 2010, 07:42:14 pm »

Negde 1972/73.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DCS1586.jpg (316.07 KB, 1122x1430 - viewed 510 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #19 on: July 15, 2010, 07:47:28 pm »

Kad spominjete ratno-radnu uniformu, pretpostavljam da mislite na ovu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najbolja radna uniforma u JRM.


* 1.jpg (130.11 KB, 649x883 - viewed 599 times.)

* 2.jpg (218.4 KB, 950x1257 - viewed 503 times.)

* 3.jpg (256.67 KB, 1189x858 - viewed 389 times.)
Logged
glorias
mornar
*
Offline Offline

Gender: Female
Posts: 6


« Reply #20 on: July 19, 2010, 03:55:00 pm »

Ok momci, jedno pitanje!
1893 godine je DOLAMICA uvedena kao sastavni deo narodne vojske! Jel ona imala isti kroj kao i ove moderne ili Huh?

p.s. pisem seminarski o razvoju uniformi bila bi vam zahvalna za svaku pomoc
poz
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #21 on: July 19, 2010, 07:18:10 pm »

Ako odgovor na ovo pitanje ne znaju Brodarski, Jadran ili Dreadnought, onda ne zna niko na Balkanu. Sačekajmo da uoče tvoje pitanje.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #22 on: July 19, 2010, 07:32:34 pm »

Dolamica je izvedenica od kabanice ( šinjela ). Kabanica potječe od kabana. Kaban je ogrtač od grube vune s kapuljačom, kakav vidimo kod graničara i serežana hrvatskih povijesnih pukovnija. Dolamica je dio zimske odjeće mornara i dočasnika napravljena prvotno od sukna tamno modre boje. Časnici su nosili redengot ( dugi kaput ). U hrvatskim krajevima pojavljuje se s austrijskom mornaricom.
O dolamici koja je bila sastavni dio odjeće narodne vojske ne znam ništa. Pretpostavljam da se radi o odjeći srpskog vojnika. Koliko znam vojska Kraljevine Srbije nije imala dio koji se naziva narodna vojska. Bila je to vojska ustrojena na čisto vojno organizacijskom principu s ustanovama i jedinicama podređenim Ministarstvu vojnom. Unutar armija postojali su pukovi s rezervistima 1. i 2. poziva. Mada je srpski narod pozivan pod zastavu, službeni organizacijski dio ne poznaje narodnu vojsku. 
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #23 on: July 19, 2010, 09:00:39 pm »

jos pokoji detalj o dolami : to je balkanski turcizam iz oblasti vojničkog odijevanja (tur. dolama - "janjičarsko paradno gornje odijelo") koji je vrlo rano ušao u naš jezik kao i u sve europske (npr. francuski = dolman....).

Dolamica je umanjenica/deminutiv od dolama - kratki kaput/kaputic.
« Last Edit: July 19, 2010, 09:09:57 pm by jadran2 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #24 on: July 19, 2010, 09:53:35 pm »

Српска народна војска је постојала и као организација. Формирана је као најповољније решење 1861.године (Закон о устројству војске). Држава није имала пара да формира већу стајаћу војску па се по идеји Ранка Алимпића ствара Народна војска. Сељак (војник) се није одвајао од куће, држава је плаћала обуку по територијалном принципу, а војну спрему војник је сам плаћао-куповао. У рату 1976. показала се сва слабост такве војске. Укинуо ју је краљ(кнез) Милан Обреновић након Тимочке буне. Од тада Српска војска функционише као класична војна организација на принципу опште војне обавезе и мобилизације. Ипак, и касније се, тзв. 3. позив и даље најчешће називао "народна војска". 

Што се тиче доламице била је део униформе официра (у КоВ) све до 2. светског рата. И после тога , у ЈНА се носила у неким јединицама. Поменуо сам раније да је било покушаја да се то уведе и за остале официре КоВ, али да није успело.

Иначе у Војној енциклопедији се о доламици каже:

"Доламица је део савремене горње одеће. У већини армија је уведена између 1. и 2. светског рата,а носи се уз радни и специјалну, а негде из уз свакодневну одећу.Специјална доламица обично је дужине до око 20цм изнад колена, с дугим рукавима који се на крају притежу, два коса џепа, напред на преклапање и затварање патент затварачем (или дигмадима), јака је оборена и има додатну капуљачу. Основна тканина је памучно-синтетичка, дорађена, водоодбојна, незапаљива и средствима против утицаја НБХ-агенаса, обојене маскирним бојама. У ЈНА, специјалну доламицу носе возачимотроних возиал,припадници падобранских јединица, као и припадници неких специјалности свих видова и родова." Као извор за одредницу "Долама" и доламица" наводи се П.Васић, Одело и оружје, Београд, 1964.

Исти аутор је написао и врло познати књигу "Униформе српске војске 1808-1918."Просвета, Београд 1980. Кога више занима о униформама српске војске наћи ће углавном у тој књизи. Неко је на Јутјуб поствио слике из ове књиге па се и ту нешто може видети:

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/HiMCTRA1Qyo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #25 on: July 19, 2010, 09:57:58 pm »

Hvala, Dzumba na pojasnjenju.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #26 on: July 20, 2010, 08:04:05 am »

Dzumba stvarno nisam znao za ustroj Narodne vojske. To je za mene novost.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #27 on: December 27, 2010, 10:39:32 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] slika jeiz 70-tih godina


* mornar.JPG (170.96 KB, 659x1025 - viewed 840 times.)
Logged
maxman
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4



« Reply #28 on: January 28, 2011, 06:09:22 pm »

Kupio sam u VTP-u  u Bgd, tamo 1995 g. jedan mornaricki sinjel koji mi je jedan izuzetan krojac u Balkanskoj prepravio u dolamicu i do nedavno sam je nosio. Prosle godine sam u Kraljevu na jednoj tezgi video da neki lik prodaje dolamice i pazario sam dva komada. Nasmesnije je to sto pojma nije imao sta prodaje  i davao ih je za 10 EUR. Cuo sam od drugara da  ih opet ima u ponudi pa cu morati da saznam odakle ih nabavlja. Inace  su u extra stanju kao da nikad nisu  nosene.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #29 on: January 28, 2011, 06:33:18 pm »

@maxman, ako budeš opet pazario dolamice, kupi jednu i za mene, cena nije bitna, molim te. Visok sam 182 cm...

Hvala unapred!
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.