PALUBA
March 29, 2024, 09:38:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Nuklearna elektrana - da ili ne  (Read 38588 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #180 on: January 16, 2022, 05:29:12 pm »

Седнеш у стојадина са покиданим кочницама.. А онда каже да је лоше пројектовано...

Не.

Kažeš da je stojka bila dobro auto, ne nije, ma koliko nas vezale neke stvari za nju.
Fićo je avion za stojadina.  Wink

Ja uvjek kažem da bi se čitav svijet trebao svaku godinu pokloniti Japancima
Zbog Hirošime i Nagasakija, ma koliko to u tom trenutku bio opravdan čin.

Tko zna šta bi bilo sedamdesetih da nismo svi vidjeli šta radi bomba.

Tako i ovo, Černobil, Fukušima, to su škole za dalje, nažalost.

poz.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #181 on: January 16, 2022, 06:18:32 pm »

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #182 on: January 16, 2022, 06:58:27 pm »

Седнеш у стојадина са покиданим кочницама.. А онда каже да је лоше пројектовано...

Не.

Kažeš da je stojka bila dobro auto, ne nije, ma koliko nas vezale neke stvari za nju.
Fićo je avion za stojadina.  Wink

Ja uvjek kažem da bi se čitav svijet trebao svaku godinu pokloniti Japancima
Zbog Hirošime i Nagasakija, ma koliko to u tom trenutku bio opravdan čin.

Tko zna šta bi bilo sedamdesetih da nismo svi vidjeli šta radi bomba.

Tako i ovo, Černobil, Fukušima, to su škole za dalje, nažalost.

poz.



Ђе вам љуЦки фактор?
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #183 on: January 16, 2022, 07:11:48 pm »

Југословенски нуклеарен програм  документерн филм на ХРТ

 

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/1XOM1nyiiaw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #184 on: January 16, 2022, 07:59:30 pm »

Ђе вам љуЦки фактор?

Koji ljudski faktor, gdje je to?

Misliš oni šta kući imaju pc, u ruksaku laptop a u ruci mob i protestiraju protiv svega kad spomeneš proizvodnju struje.  Tongue

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #185 on: January 20, 2022, 09:26:21 am »

Среда, 19.01.2022.
Биљана Баковић

Градња српског нуклеарног центра почиње крајем године

Центар се оснива да Србија не би изгубила ток у најсавременијим технологијама које се данас развијају у свету, поручио је српски министар након састанка с директором „Росатом оверсиза” Јевгенијем Пакермановом

Дубаи – Заједничко српско-руско предузеће за изградњу истраживачког Центра за нуклеарну науку, технологије и иновације у мирнодопске сврхе у Србији, пре свега у медицини, пољопривреди и безбедности хране, биће формирано најкасније до средине марта, а градња ће, после израде пројекта, почети крајем године. Од почетка пројектовања до завршетка изградње потребне су четири године, а у петој години ће то бити најсавременији центар оваквог типа у Европи, каже Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој, који је јуче у Дубаију разговарао с Јевгенијем Пакермановом, директором „Росатом оверсиза”, о овом пројекту. У Дубаију је на Светској изложби Експо 2020. у току недеља Државне корпорације „Росатом”, која је организовала, између осталог, међународну конференцију под називом „Револуционарне технологије за одрживу будућност”. Русија, иначе, води кампању за добијање организације Светске изложбе 2030. године.

И Јевгениј Пакерманов је истакао да је почела реализација пројекта који је са српском владом договаран неколико година. Потписани су међувладини споразуми, на крају прошле године приликом посете председника Александра Вучића Русији потписани су додатни важни документи и припрема се реализација пројекта у неколико фаза. У почетку ће акценат бити на примени медицинских технологија, на производњи радиофармака (препарати који се користе у пољу нуклеарне медицине), на изградњи циклотронског комплекса за производњу тих препарата, који се могу користити у Србије, али се могу и извозити. У каснијој фази постоји могућност изградње истраживачког реактора који би представљао, како је рекао, добру научну основу за развој образовања и за бројне различите примене неенергетских нуклеарних технологија.

На питање да ли овај центар има везе са све чешћим помињањем могућности градње нуклеарне електране у Србији, министар Поповић је категоричан и каже – апсолутно нема. „Али, уколико Србија некада донесе такву одлуку, а ја се дубоко надам да ће донети најмудрију одлуку да изгради нуклеарну електрану како би имала најчистију и најјефтинију електричну енергију и за грађане и за привреду која се развија убрзаним темпом, важно је рећи да ће овај центар моћи да обучава кадрове. И он јесте основан како Србија не би изгубила ток у најсавременијим технологијама које се данас развијају у свету”, наглашава Поповић.

Наводећи да је у Америци преко 100 нуклеарки, у Европи стотинак, указује да је тренд такав, а да је друго питање да ли ће Србија градити нуклеарну електрану или неће. Државна корпорација за нуклеарну енергију „Росатом” је, иначе, једна од највећих руских државних корпорација која у свом саставу има преко 330 предузећа са више од 250.000 запослених. Активна је свуда у свету, у Европи ради у 16 земаља, међу којима су Немачка, Француска, Холандија, Белгија, Енглеска, Швајцарска.

Наводећи да је „Росатом” лидер у изградњи нуклеарних електрана, Пакерманов каже да подржавају тежњу Србије да размишља о развоју у области нуклеарне енергије. Руси су спремни, наравно, да понуде најбоља решења у тој области српским партнерима, али, како је нагласио, за то је потребна најпре одговарајућа одлука државе, српске владе и српског народа. До тада, према речима Ненада Поповића, Србија треба да користи нуклеарне технологије за мирнодопске сврхе. „Србија може да буде центар за нуклеарну медицину за целу Европу, а сасвим сигурно за југоисточни део Европе, посебно у области дијагностике и лечења онколошких болести”, каже Поповић.

Указује и да је ово први пут у историји да „Росатом” с неким заједно прави овакав истраживачки центар. Градили су за друге и у Јужној Америци и у Европи и другде у свету, али ово је први заједнички пројекат по принципу 50 према 50 процената. Тиме Србија добија могућност да најбољи стручњаци из ових области из Русије помажу и обучавају наше кадрове следећих 10 година, истиче министар. Цена овог пројекта биће позната за четири месеца, када се уради физибилити студија и бизнис план.

Поповић истиче да је један од кључних циљева истраживачког центра – обука кадрова. Некада смо, каже, у време СФРЈ и академика Павла Савића и других, били лидер у ЈИ Европи у развоју нуклеарних технологија, али смо после мораторијума на изградњу нуклеарки који је донет 1989. године (после чернобиљске катастрофе), изгубили бројне квалитетне кадрове на овом пољу. „Практично крећемо од нуле. А Руси су на врху лествице у овој области. Већ су и Мађари и Бугари, који имају нуклеарне електране, изразили спремност да буду учесници нашег центра, да га користе заједно с нама како би своје кадрове планирали и развијали у наредним деценијама”, напоменуо је министар за иновације и технолошки развој у разговору с новинарима неколико београдских редакција. Антрфиле

Нови почетак

Министар Ненад Поповић говорио је јуче на панелу о неенергетској примени нуклеарних технологија за решавање глобалних изазова. Било је речи, између осталог, о нуклеарној медицини и употреби технологија зрачења за пољопривреду и друге секторе привреде, а Поповић је говорио о циљевима истраживачког центра који ће се градити у сарадњи са „Росатомом”. Како је навео, између осталог, планирано је да медицинске установе буду један од најважнијих корисника услуга новог центра.

„Планирано је да се центар користи као стабилан извор домаћих радиофармака, што ће у великој мери дати позитиван импулс развоју нуклеарне медицине у Србији. Знатно комплекснији проблем јесте питање примене радионуклида у пољопривреди. Мало је позната чињеница, чак и српској јавности, да је још 1963. године Институту ИНЕП из Београда од стране Уједињених нација био поверен међународни пројект ’Нуклеарна истраживања и обука кадрова у пољопривреди’. Временом је овај пројекат угашен, тако да се развој у овој области мора почети изнова, што је још један од задатака центра”, истакао је Поповић.

Izvor: www.politika.rs
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #186 on: January 24, 2022, 12:48:29 pm »

Документот е од Викиликс  и некаде од 1955 година за  можниот рудник за ураниумски руди во Македонија

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* depostii.jpg (45.71 KB, 653x514 - viewed 6 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #187 on: January 25, 2022, 12:46:25 am »




   U Srbiji se nekad uranijum eksploatisao u rudniku Kalna, istočna Srbija na samoj granici sa Bugarskom, nedaleko od Knjaževca. Taj rudnik je odavno zatvoren, navodno zato što se žila proteže preko granice i ne isplati se više kopati!



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #188 on: January 27, 2022, 04:10:31 pm »



Quote
Nuklearna energetika – gde je tu Srbija | Energija Sputnjika


Emisija „Energija Sputnjika“ bavi se nuklearnom energijom i time treba li Srbiji nuklearna elektrana.

Aktuelna energetska kriza, i pored toga što su nukleanrne elektrne posle havarije u Fukušimi bile stavljene na crnu listu, u igru je vratila atomsku energiju.

To je, naravno, odmah izazvalo oprečne komentare po pitanju uloge nuklearne energije u odnosu na takozvanu zelenu energiju, ali i vratilo strah novih katastrofa i radioaktivnog zračenja isluženog nuklearnog goriva. Zagovornici nove renesanse nuklearki tvrde da je nuklearna energija, bar za sada, jedino moguće rešenje za obezbeđivanje dovoljnih količina električne energije za svet u 21. veku.

Sve to dovelo je do toga da se u svetu razvijaju nove nuklearne tehnologije. Dok neki zatvaraju stare, mnogi grade nove nuklearne reaktore. Tako se i u Srbiji ponovo priča o tome može li nuklearna enegija biti deo budućeg energetskog miksa, šta uraditi sa moratorijumom, treba li kupiti procenat u nekoj susednoj nuklearnoj elektrani ili graditi svoju, imamo li stručnih i finansijskih kapaciteta…

O svemu ovome u emisiji „Energija Sputnjika“ razgovaraju Jelica Putniković i njen gost – stručnjak za nuklearnu energetiku Đurica Tankosić, koji je karijeru zapošeo u vreme bivše SFRJ, radio u JUGEL-u, učestvovao u ondašnjim planovima za izgradnju nuklearnih elektrana u u eks JU zemljama, radio na izgradnji nuklearke Krško, a potom skoro četiri decenije u svetski poznatim nuklearnim kompanijama, da bi karijeru završio kao predsednik kompanije „Vorli Parsons globar nuklear“.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #189 on: January 28, 2022, 08:07:18 am »

Švedska gradi skladište za čuvanje nuklearnog otpada u narednih 100.000 godina
IZVOR: RTS ČETVRTAK, 27.01.2022.

Švedska vlada je dala zeleno svetlo za izgradnju skladišta u kojem će se narednih 100.000 godina čuvati nuklearni otpad, ali i potrošeno nuklearno gorivo.

Plan švedske vlade je da se otpad i nuklearno gorivo, koje će reaktori koristiti dok ne budu ugašeni, zakopaju na 500 metara dubine u stenama blizu nuklearne elektrane Forsmark. Nakon 70 godina, kada se tuneli popune, biće napunjeni posebnom glinom kako bi se sprečio ulazak vode i objekat će biti zapečaćen.

"Naša generacija mora da preuzme odgovornost za nuklearni otpad. Ovo je rezultat 40 godina istraživanja i biće bezbedno 100.000 godina", rekla je ministarka za zaštitu životne sredine Anika Strandhal novinarima na konferenciji za medije. Ističe da će skladište obezbediti Švedskoj da može da koristi nuklearnu energiju sa ciljem da postane prva razvijena zemlju na svetu bez fosilnih goriva.

Otkako su počele sa radom sedamdesetih godina 20. veka, švedske nuklearne elektrane su proizvele oko 8.000 tona veoma radioaktivnog otpada, uključujući istrošeno nuklearno gorivo.

Šta sa nuklearnim otpadom – pitanje za glavobolju

Odluka Švedske dolazi u trenutku kada je obnovljeno interesovanje za nuklearnu energiju, koju mnoge zemlje vide kao suštinsku fazu tranzicije ka kraju upotrebe fosilnih goriva. Šveđani su 1980. godine glasali za postepeno ukidanje nuklearne energije, ali stavovi se godinama menjaju. Najuticajnije švedske političke stranke sklopile su dogovor o nuklearnoj energiji 2016. godine, složivši se da postojećih šest reaktora može da nastavi sa radom, kao i da se na postojećim lokacijama može izgraditi desetak novih reaktora. Međutim, rasprostranjeno je mišljenje da je izgradnja novih postrojenja neisplativa, osim ako buduća vlada ne obezbedi velikodušne subvencije.

Šta raditi sa nuklearnim otpadom – pitanje je koje zadaje glavobolju otkako su prve nuklearne elektrane na svetu puštene u rad pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka. Međunarodna agencija za atomsku energiju procenjuje da postoji oko 370.000 tona radioaktivnog potrošenog nuklearnog goriva koje se čuva u privremenim skladištima širom sveta.

Izvor. www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #190 on: February 03, 2022, 07:39:49 am »

Среда, 02.02.2022.

Комисија ЕУ класификовала гас и атомску енергију као прелазне одрживе делатности


Европска комисија представила је данас акт о таксономији климатски одрживих делатности, који треба да допринесе борби против климатских промена, а у њој су, упркос противљењу неких чланица ЕУ, обухваћене и одређене енергетске делатности из сектора гаса и нуклеарне енергије.

Комисија је у саопштењу навела да је циљ таксономије да усмерава приватна улагања у делатности потребне за остварење климатске неутралности. Оцењује се да ЕУ уз велика приватна улагања може до 2050. године да оствари климатску неутралност. Комисија је оценила да су „издвојене делатности у области гаса и нуклеарне енергије усклађене са климатским и еколошким циљевима Уније” и да су приватна улагања у те области важна за транзициони период до потпуног напуштања делатности које загађују животну средину, као што је производња угља. У саопштењу се наглашава да ће те делатности у области гаса и атомске енергије моћи да буду сматране прелазним делатностима под условом да испуне „јасне и строге услове” утврђене у таксономији, преноси портал Еурактив Сербија.

„За делатности у оба сектора услов је да доприносе транзицији према климатској неутралности. За делатности у сектору нуклеарне енергије да испуњавају све захтеве нуклеарне безбедности и заштите животне средине. За делатности у сектору гаса да доприносе преласку са угља на обновљиве изворе енергије. На све те делатности примјењују се и специфични додатни услови”, који су наведени у акту који је усвојила Европска комисија. Поред тога, предузетници ће имати специфичну обавезу објављивања информација о својим делатностима у области гаса и нуклеарне енергије, навела је Комисија. Додаје се да је усвојени текст резултат консултација са стручном радним групом чланица ЕУ за одрживо финансирање, а да су уважени и коментари Европског парламента, на основу чега је Комисија, између осталог, прилагодила критеријуме техничке провере и захтеве за објављивање информација да би били јаснији и кориснији.

Извршни потпредседник Европске комисије за економију која ради за људе Валдис Домбровскис рекао је да је климатска неутралност „мисија и обвеза” и да је усвојени акт „подршка праведној привредној транзицији ЕУ и мост према систему зелене енергије из обновљивих извора.

„Њиме ћемо убрзати приватна улагања која су нам потребна већ у овој деценији, повећати транспарентност и објављивање информација, тако да улагачи могу да доносе утемељене одлуке, чиме ће се избећи и манипулативни зелени маркетинг”, рекао је Домбровскис.

Комесарка за финансије Мејред Мекгинис изјавила је да је повећање приватних улагања у транзицију предуслов за остварење климатских циљева ЕУ. Утврдили смо строге услове јер желимо да олакшамо финансијску подршку транзицији и напуштању штетних извора енергије као што је угаљ. Осим тога, настојимо да повећамо транспарентност тржишта и на тај начин инвеститорима олакшамо одлучивање о улагањима у секторима гаса и нуклеарне енергије”, рекла је Мекгинис, наводи Бета. Као наредни корак, Усвојени акт ће бити достављен Европском парламенту и Савету ЕУ, који су Комисију и овластили за његово усвајање. Парламент и Савет ће имати четири месеца за проверу документа и евентуалне приговоре.

Након истека ток рока и ако не буде приговора, акт ће ступити на снагу, а почеће да се примењује од 1. јануара 2023.

Поједине земље чланице имале су примедбе на предложену таксономију, посебно на укључивање нуклеарне као одрживе енергије, али су остале у мањини, а и евентуалне примедбе у Савету ЕУ морају бити усвојене квалификованом већином.

Izvor. www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #191 on: February 04, 2022, 08:19:55 am »

Nuklearna energija i gas: Nisu obnovljivi izvori, ali su ekološki prihvatljivi
BIZNIS Autor: Nikola Radišić 03. feb. 2022

Nuklearna energija i gas nisu izvori obnovljive energije, ali su ekološki prihvatljivi, odluka je Evropske komisije posle višemesečnih pregovora.

S obzirom na zelenu agendu Evropske unije prema kojoj klimatska neutralnost mora da bude postignuta do 2050, postoje uslovi za korišćenje ova dva izvora energije. Nuklearke će morati da dobiju dozvolu za gradnju pre 2045. godine. A s obzirom da je granica emitovanja ugljen dioksida 100 grama po kilovat satu, za gasne elektrane dat je prelazni period od 2030. godine, u kojem je granica 270 grama. Cilj ove odluke je kako se navodi, ubrzanje tranzicije ka zelenoj energiji, korišćenjem svih mogućih rešenja. Nuklearna energija i gas nisu ekološki izvori energije jer nisu obnovljivi, ali su ekološki prihvatljivi. To je dugoočekivani stav EK usvojen na sastanku komesara. Takva ocena – da korišćenje gasa i nukelarne enegije može da doprinese tranziciji ka klimatskoj neutralnosti koja u EU mora biti dostignuta 2050. godine – stigla je pod određenim uslovima.

Evropska Komisija je odredila gornju granicu ispuštanja ugljen dioksida – ispod od 100 grama po kilovat satu. Pošto je to kriterijum koji ne može da zadovolji nijedna elektrana koja radi na gas, njima je dat prelazni period do 2030. godine tokom koga je taj nivo 270 grama. Za izgradnju novih nuklearnih elektrana, projekti će morati da dobiju građevinsku dozvolu pre 2045. godine, dok radovi na revitalizaciji postojećih nuklearki moraju biti odobreni pre 2040. godine. Za delatnosti u oba sektora uslov je da doprinose tranziciji prema klimatskoj neutralnosti, za delatnosti u sektoru nuklearne energije da ispunjavaju zahteve za nuklearnu sigurnost i zaštitu sredine, a za delatnosti u sektoru gasa da doprinose prelasku s uglja na obnovljive izvore energije.

"Cilj je da se ubrza tranzicija, koristeći sva moguća rešenja koja će nam pomoći da postignemo klimatske ciljeve. Uzimajući u obzir naučne savete i trenutni tehnološki napredak, Komisija smatra da u tranziciji postoji značaj privatnih ulaganja u gasne i nuklearne aktivnosti. Odabrane gasne i nuklearne aktivnosti su u skladu sa klimatskim i ekološkim ciljevima EU i omogućiće nam da ubrzamo prelazak sa aktivnosti koje više zagađuju, kao što je proizvodnja uglja, ka klimatski neutralnoj budućnosti, uglavnom zasnovanoj na obnovljivim izvorima energije", navela je Evropska komisija.

Ovo je jedna od najkontroverzijih odluka Evropske komisije, zbog velike podeljenosti država članica oko te teme: jedne strahuju od nuklearne energije, druge podsećaju da je gas takođe fosilno gorivo. Međutim odluka se smatra kompromisom između Nemačke i Francuske - Nemačke koja gasi svoje nuklearne elektrane i sve više se oslanja na gas i Francuske koja se u najvećoj meri oslanja na nuklearnu energiju i ne želi da ugrožava svoj energetski sistem njihovim gašenjem.

Takvom "kompromisu" protive se mnoge države članice, a među najglasnijima su Austrija, Švedska, Danska, Holandija i Luksemburg, koje su u pismu poslatom u danu saopštavanja odluke, tražile da komisija ne udovoljava željama dve evropske sile, več da se zaista pozabavi sprečavanjem klimatskih promena.

O predlogu Evropske komsiije u naredna četiri meseca izjasniće se Evropski Parlament i Evropski Savet, ali se ne očekuju veće turbulencije. Stupanje na snagu ove odluke planirano je za 1. januar 2023. godine.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #192 on: February 04, 2022, 04:09:39 pm »

Najveci zagadjivac na planeti su ljudi i njihovo ponasanje.
Koliko smeca proizvedu nebi sve nuklearke i ostale zajedno jos miljun godina.
A kad ih ides natjerat da razvrstavaju ili paze sta bacaju odma sranje.

Ali nuklearka nemeze.

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #193 on: February 10, 2022, 08:43:20 pm »

Francuska planira izgradnju najmanje šest novih nuklearki
Tanjug 10.02.2022.

Francuska će izgraditi najmanje šest novih nuklearnih reaktora u narednim decenijama, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron, stavljajući nuklearnu energiju u prvi plan težnje svoje zemlje da postigne neutralnost ugljenika do 2050. godine.

Makron je rekao da će nove elektrane graditi i njima upravljati dobavljači energije EDF, koji su pod kontrolom države i da će desetine milijardi evra iz javnog sektora biti mobilisano za finansiranje tih projekata, preneo je Rojters.

"Ono što je našoj zemlji potrebno, a uslovi postoje, jeste ponovno rađanje francuske nuklearne industrije", istakao je Makron.

Obećavajući da će ubrzati razvoj solarne energije i energije vetra na moru Makron je, takođe, kazao da želi da produži vek starijih nuklearnih elektrana u zemlji na više od 50 godina rada sa više od 40 godina za određene reaktore, pod uslovom da su bezbedne.

EDF procenjuje da će izgradnja šest novih reaktora iznositi oko 50 milijardi evra, u zavisnosti od uslova finansiranja.

Izvor. www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #194 on: February 15, 2022, 05:03:35 pm »

Evropa dobija najveću nuklearku
S. L. 15.02.2022.

U vreme kada energetska kriza trese i najrazvijenije ekonomije sveta, i kada se teško vidi svetlo na kraju tunela, stiže vest da Evropa dobija najveću nuklearku ali i još jedna dobra domaća, a koja govori da je stručna javnost vrlo opredeljena za činjenicu da i Srbiji treba "nuklearka". Ona bi, kako tvrde, i našem energetskom sistemu, obezbedila dodatne količine struje, i za potrošnju i za izvoz.

Dozvolu za rad petog nuklearnog reaktora nedavno je dobila Finska. Biće to najveći reaktor u Evropi. Zvao bi se "Olkiluoto 3" i počeo sa proizvodnjom struje u junu 2022. godine. Sa kapacitetom od 1.600 megavata, Finskoj bi obezbedio čak 15 odsto ukupne potrošnje struje.

Srbija je danas, jedna od retkih zemalja u okruženju koja u redovnim okolnostima ne mora da uvozi struju. Srbija godišnje u proseku proizvede 35.000 gigavat-časova električne energije. Istovremeno potrošimo između 34.200 i 34.300 gigavat-časova. To praktično govori da su kapaciteti koje imamo dovoljni da proizvode i viškove za izvoz, ali bi nam nuklearka mogla obezbediti i dodatnu stabilnost, i profit. Mnogi istovremeno tvrde da Srbija nema te pare - jer nuklearka navodno vredi i više od 10 milijardi evra, ali se s vrha vlasti moglo čuti da bi Srbija mogla da kupi udeo od pet do 10 odsto u nekoj nuklearki u regionu. U našem okruženju one postoje u Rumuniji, Mađarskoj, Bugarskoj, Sloveniji.

- Njihovi protivnici navode akcidente, pre svega u Černobilju, ali to su neopravdani strahovi. Navode i da Srbija nema kadar za taj poduhvat, ali ja tvrdim da imamo dobre inženjere koji sa dobrom obukom u svetu moguda postanu vrsni stručnjaci - rekao je nedavno za Blic inženjer i stručnjak za energetsku efikasnost Miloš Zdravković za koga ne postoji dilema oko pitanja "Treba li Srbiji nuklearka?". Naš sagovornik smatra da bez njih u budućnosti Srbija ne može da računa na stabilan i efikasan energetski sistem.

- Preduslov da se one grade jeste da se ukine moratorijum, a benefiti su nesporni. Dobijanje energije iz nuklearki je značajno jeftinije i pouzdanije, a to je investicija koja je već srednjoročno isplativa, ne dugoročno - dodaje Zdravković. Kada govori o ceni investicije navodi primer, ali dodaje i da je cena od 10 i 15 milijardi evra "prenaduvana."

- Ugovor koji je objavljen između ruske kompanije i turske oko gradnje nuklearke sa 4 reaktora, snage 1,25 gigavata je 19 milijardi evra. Ako bi mi gradili sa jednim, onda taj iznos podelite sa četiri i dobićete cenu. Na prvi pogled to jeste velika investicija, ali moramo da kažemo da je kilovat proizveden iz nuklearke značajno jeftiniji u odnosu na onaj iz termoelektrana - rekao je Zdravković.

Imamo struje i za izvoz

Posmatrajući region situacija se dosta razlikuje od Srbije - Hrvatska uvozi struju, a iako je suvlasnik u nuklearki Krško u Sloveniji. Crna Gora uvozi polovinu svojih potreba za strujom, a Severna Makedonija uvozi čak 70 odsto potreba. U Grčkoj je situacija specifična, oni imaju višak struje tokom zime, a manjak tokom leta. Dovoljno struje nemaju ni Bugari koji takođe imaju nuklearku, ali nedovoljnog kapaciteta, i činjenicu da je to najstarija nuklearka u Evropi. S druge strane, Republika Srpska takođe ima dovoljne kapacitete, a stabilan sistem ima i Mađarska.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.