PALUBA
March 28, 2024, 11:56:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Школа резервних официра  (Read 108324 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #15 on: March 13, 2009, 04:51:47 am »

Posto vidim da jos uvijek ima onih koje to interesuje, evo da podijelim svoja sjecanja iz JNA kao pitomca 104. klase SROP u Bileci. 104.kl. je bila jedna od zadnjih u cijem sastavu su bili pitomci iz svih republika. Vec od 106. ili 107. nije bilo Slovenaca, a onda malo kasnije the whole hell breaks lose. SROP Bileca Skola za rezervne oficire pesadije je trajala 6 mjeseci, plus staziranje u trupi jos sest.

Skolovanje se sastojalo od strucnog i metodoloskog dijela, a izucavani su i kao cjeline ocjenjivani ( ocjene 5-10) sledeci predmeti:

1. pesadijsko naoruzanje sa nastavom gadjanja (PNNG)

2. takticka obuka sa teorijom taktike ( TO/TT), podcjeline ( ocjene ulazile u ukupni zbir za ocjenu  iz TO/TT):
     * teorija taktike
     * obavestajno obezbedjenje
     * elektronsko izvidanje i protivelktronska dejstva
     * injizinjerija
     * ABHO

3. pravilo sluzbe
4. vojna topografija
5. strojeva obuka
6. fizicko vaspitanje
7. moralno vaspitanje
   
Nastava se odvijala radnim danom od 8-2 u specijaliziranim kabinetima, odnosno poligonima koji su bili tematski prilagodjeni. Poslije nastave i rucka imali smo obavezne casove odmora, a popodne jos obavenije casove ucenja ili nocne vjezbe ( obicno TO). Skolovanje se sastojalo od strucnog i metodskog obucavanja, pri cemu strucno podrazumijeva savladavanje gradiva da bi ga razumio i znao, a metodskog da bi ono nauceno znao prenijeti na vojnike. Na primjer, tema "POV u napadu" se izucava dvaput: jednom da bi znao postupke voda ( odnosno komandira) na bojistu, a drugi put da bi se savladal metodika ucenja drugih ( vojnika i odelenja) postupcima na bojistu.

Ocjene su bile od 5-10, s time da je 5-ca bila nedovoljan. Morao si imati minimum 6-cu iz svih predmeta da bi ostao i skolovanju svih 6. mjeseci i da bi mogao da dobijes cinove razvodnika ( nakon 2 mjeseca) i desetara (nakon 4 mjeseca). Skolovanje se zavrsavalo polaganjem za cin mladjeg vodnika, pod uslovom da nemas ni jednu 5-ardu u imeniku. Polaganje za cin je bilo pred strucnom komisijom u sastavljeni od pomocnika  komadanta Skole ( rang ppuk) i jos dvojicom nacelinka katedri za neki od predmeta ( obicno ppuk i/ili major). Ispit se sastojao od tri pitanj, od kojih je barem jedno bilo metodsko. Pitanja su izvlacena iz sesira, pa sta te zapadne. Koliko se sjecam, bila su ogranicena na PNNG, TO sa TT i SO.

Pozdrav,
KPoV
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #16 on: June 03, 2009, 07:49:23 pm »

  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  
  Zapadni ulaz u Bileću

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Kapija zapadna
  
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Kapija zapadna

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Kapija zapadna


* IMG_0681 01.jpg (46.63 KB, 640x480 - viewed 727 times.)

* IMG_0673 02.jpg (79.68 KB, 640x480 - viewed 790 times.)

* IMG_0672 03.jpg (90.78 KB, 640x480 - viewed 720 times.)

* IMG_0671 04.jpg (100.02 KB, 640x480 - viewed 1158 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 03:33:56 pm by bozo13, Reason: Prebacio slike u attachment » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #17 on: June 03, 2009, 07:54:59 pm »

  
   Još nekoliko slika iz Bileće. Za one koje su bili u  ŠRO  Slikano u septembru 2006

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Nekadašnje nastavno pomagalo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Slika laže sve

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Zapadni ulaz u Bileću

  


* IMG_0670 01.jpg (94.7 KB, 640x480 - viewed 1723 times.)

* IMG_0657 02.jpg (43.22 KB, 640x480 - viewed 1283 times.)

* IMG_0668 03.jpg (57.76 KB, 640x480 - viewed 504 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 03:35:15 pm by bozo13, Reason: Prebacio slike u attachment » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #18 on: June 03, 2009, 09:24:58 pm »

Mali offtopic...sta ti je ovo na haubi?!?!
P.S. ako si ovo ti uopste slikao?!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #19 on: June 03, 2009, 09:27:25 pm »

Da nemaš nekim slučajem onu kada se ulazi u Bileću pa pogled na kasarnu sa ulaska u grad. Ta slika mi je baš onako upečatljivo ostala u sećanju.

Nego sada baš gledam, svraćao sam u Bileću nekoliko puta, noćili smo tamo, nešto nikako ne mogu da se setim pve prijavnice. Ili sam ja to nešto pomešao ili ima više ulazaka u kasarnu. Ovo su slike od skoro, jel tako.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #20 on: June 04, 2009, 03:02:53 pm »

Mali offtopic...sta ti je ovo na haubi?!?!
P.S. ako si ovo ti uopste slikao?!


Da, ja sm slikao. Na haubi je oznaka EUFOR.
Pozdrav
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #21 on: June 04, 2009, 03:05:36 pm »

Da nemaš nekim slučajem onu kada se ulazi u Bileću pa pogled na kasarnu sa ulaska u grad. Ta slika mi je baš onako upečatljivo ostala u sećanju.

Nego sada baš gledam, svraćao sam u Bileću nekoliko puta, noćili smo tamo, nešto nikako ne mogu da se setim pve prijavnice. Ili sam ja to nešto pomešao ili ima više ulazaka u kasarnu. Ovo su slike od skoro, jel tako.

Da ima više ulaza u kasarnu, slikano je septembra 2006. Imam još nekoliko slika, ali su slične.
Pozdrav
Duje
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #22 on: June 29, 2009, 04:03:43 am »

Da nemaš nekim slučajem onu kada se ulazi u Bileću pa pogled na kasarnu sa ulaska u grad. Ta slika mi je baš onako upečatljivo ostala u sećanju.

Nego sada baš gledam, svraćao sam u Bileću nekoliko puta, noćili smo tamo, nešto nikako ne mogu da se setim pve prijavnice. Ili sam ja to nešto pomešao ili ima više ulazaka u kasarnu. Ovo su slike od skoro, jel tako.

Postojala su dva ulaska, ovaj koji je Duje slikao ( prema jezeru) - tu je bilo i strazarsko mjesto br. 2.  i onaj drugi na koji ti mislis. tu je ujedno bila i prijavnica.

Ja sam imao prilike da svratim u kasarnu 2004, tad je to jos bila VRS.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #23 on: September 09, 2009, 08:42:51 pm »

Slusaoci Skole rezervnih oficira RM (veza) zene u obilasku Vojnopomorskog muzeja na Gripama u Splitu negde 198... godine [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sa SRO (zene) u Vojnopomorskom muzeju u Splitu 1985..jpg (198.62 KB, 925x798 - viewed 752 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #24 on: May 30, 2012, 03:10:50 pm »

U školu rezervnih oficira se oduvek pa i danas kad je ukinut obavezni vojni rok išlo na ličnu inicijativu i zahtev regruta.Posle čega je sledila bezbednosna provera od strane organa bezbednosti.Pod uslovom da je provera prošla dobro i da je regrut diplomirao na jednom od fakulteta čiji je obrazovni profil zadovoljavao zahteve po formaciji za rodove i službe,regrut je bio upućivan na služenje u jednu od škola rezervnih oficira.Obuka je u zavisnosti od roda-službe trajala do 6 meseci a onda se pitomac a kasnije u VJ slušaoc škole slao na "kaljenje" u trupnu šlužbu kao stažista.U JNA su postojale ŠRO kojih danas mislim da nema a niti ih je bilo u VJ pa samim tim ni u VS npr. školovanje rezervnih pilota i pešadijskih rezervnih ofcira ako ne grešim.Po završetku obuke a pre prekomande dobijao se čin razvodnika pa onda na mesec-mesec i po desetara pa mlađeg vodnika pa vodnika.U JNA se čin potporučnika dobijao po saopštavanju ratnog rasporeda i upućivanja na prvu vojnu vežbu.U VJ se nekoliko dana pre "skidanja" ukazom predsednika SRJ na svečanosti vršilo proizvođenje u prvi oficirski čin.Najčešće je rezervni oficir mogao da napreduju do čina kapetana I klase ali bilo je državnih i partijskih funkcionera koji su po dužnosti ili zbog češćeg prisustva na vežbama gurali čak do čina pukovnika.Setimo se Aleksandra Bakočevića koji se zbog toga pri mobilizaciji 1999-te okitio i generalskom zvezdicom general majora.Takođe u JNA su u jednom periodu dozvoljavali i ne diplomiranim studentima ili onima sa višom školom da se školuju za rezervne oficire ne znam za druge službe i rodove ali npr. postojao je ŠRO pri tada vojnoj bolnici u BGD isključivo za lekare kao i SOŠ "Sanitetska oficirska škola" u "Miletićevoj" kasarni u N.Sadu gde su bili studenti medicine,stomatologije i farmacije kao i oni sa višom medicinskom školom.Status pitomaca ili kasnije slušaoca tokom služenja vojnog roka što se tiče uslova života, boravka,izlazaka u grad,uniforme i odnosa redovnih starešina bio je  povlašćen u odnosu na vojnike koji su služili redovni vojni rok.Ali su posle u civilstvu mnogo češće i redovnije pozivani na obuke,vojne vežbe i na mobilizaciju nego obični prašinari.Danas deluje da taj kadar nije više nikome potreban.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #25 on: May 30, 2012, 04:57:18 pm »

Da ne zaboravim i ovo.Po dobijanju ratnog rasporeda rezervni oficiri u JNA su zaduzivali kompletan pripadajuci komplet (radna uniforma kompletna,porcija,maska,oficirska torba sa pripadajucim kompletom:stabni lenjir,grafitna olovka,sestar,komplet drvenih bojica;borbeni ranac,oficirski opasac,slem,cizme,matrikula,komplet za licnu zastitu,rukavice,potkapu,satorsko krilo itd. gotovo sve sem licnog naoruzanja.I vojna knjizica se razlikovala od knjizica redovnih vojnika i zvala se "Legitimacija rezervnih i penzionisanih oficira,generala i admirala JNA", da bi pocetkom 80-tih svi poceli da dobijaju istu poznatu zelenu.
Jedino su u cuvenu pesadijsku SRO u Bileci mogli biti upucivani svi regruti sa bilo kojim fakultetom pa neki mnogo "podobni" i bez.Ta skola se smatrala elitnom i tu nije bilo povlascenog statusa nego je sve bilo po "PS" i disciplina je bila slicna kao i prema pitomcima na VA.Pravilo duzenja kompletne opreme se izgubilo pocetkom 90 ko zna kako i zasto.Ali sudeci po kolicini opreme II klase a vrlo cesto i I koja se masovno krcmi po licitacijama,buvljacima,oglasima itd. u trenutku kad je nova uniforma VS tek usvojena i koju po planu aktivna vojska treba da dobije na kasicicu do kraja 2012 godine mozda se stice lazni utisak da ako se opet desi neko stani-pani za "nedaj boze" mozda opet dobijemo aktivnu rezervu u "Narodnom odelu" kao pred balkanske ratove krajem proslog veka.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #26 on: May 30, 2012, 06:14:42 pm »

Izvinjavam se što skrećem sa teme, ali ko je još sem rezervnih oficira dužio komplet u miru? Sećam se da je moj pokojni otac imao sve navedeno (verovatno bez lenjira, šestara, oficirske torbice), a nije bio rezervni oficir, nego je vojni rok odslužio kao običan vojnik - graničar. Opremu je razdužio kad su ga zvali iz VO, negde sredinom 90.-tih, verovatno zbog godina starosti.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #27 on: May 30, 2012, 06:31:54 pm »


 Znam par ljudi koji su služili ŠROA- Škola Rezervnih Oficira Avijacije a nisu završili fakultete. Nisu ih čak ni upisali.
 Po Aero Klubovima su se birali momci i slani su na pregled u Zemun. Ko prođe i bude odabran dobijao je osnovnu obuku letenja na Utvi, odnosno sati naleta su bili dovoljni za dobijanje Dozvole Sportskog Pilota. Kasnije su ti ljudi išli na odsluženje vojnog roka u ŠROA.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #28 on: May 30, 2012, 07:26:31 pm »

opremu su duzili skoro svi vojni obveznici sa ratnim rasporedom u jedinicama i komandama. a pravilo da se za sro mora imati fakultet uvedeno je tek u srj. pre toga nije gledano na sremu, pa imate veliki broj ljudi koji su zavrsili sro a po struci su majstori raznih zanata. kako se to biralo ne znam, ali znam neke takve (kolega koji drzi praksu je automehanicar kapetan u rezervi).
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #29 on: May 31, 2012, 08:41:21 am »

A da još jedna digresija u sastav oficirske torbice išla je još i gumica za brisanje i rezač.A dobijalo se i po 8 zvezdica i rezervne epolete za činove.Meni je bilo interesantno što sam u jednom takvom rezervnom kompletu umesto peškira kakve svi poznajemo zatekao verovatno stari tip pamučnog peškira bele boje sa čini mi se dve uzdužne plave crte ili slično koji su podsećali na one starinske pamučne peškire koje su nekad buduće udavače dužile u devojačkoj spremi.
I nešto o tipu uniforme: U to vreme 80-tih uniforma redovne vojske bila je M77 koju greškom zovu čojana (bila je smb boje grublje teksture verovatno kombinacija vune i poliestera) dok su rezervisti dužili ne zamerite ako promašim brojku, pravu čojanu smb uniformu napravljenu od grubog vunenog sukna M66,sve zajedno sa pravim šinjelom.Inače kravata se nije nosila na radnu-ratnu uniformu.A čojane titovke su imale vezenu zvezdu petokraku.Oni iskusniji su na vežbama čak i po največoj žegi ispod pantalona nosili pamučne podgaće jer su često pogotovo oni puniji od grube čoje dobijali ojed između butina.U bluzi se sa unutrašnje strane pri donjoj ivici ne sećam se da li levo ili desno u posebnom džepiću obavezno nalazio i prvi zavoj.
Eto koliko detaljno se vodili računa o spremi i opremi za rezervni sastav.Mada je sigurno i tad bilo delova opreme koji su po formaciji pripadali tom kompletu ali kojima iz razloga "siromaštva" u to vreme rezervisti nisu bili zaduživani.
Sigurno da su najčešće "zloupotrebjlavan" deo opreme od strane rezervista van vojne službe po redosledu bili: čizme,borbeni ranac,vojnička torbica tzv. "gušterača",oficirska torba,košulja,šatorsko krilo kao i vojnički opasač koji su u nedostatku boljeg ponosni sinovi "tata rezervista" nosili.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.