PALUBA
March 29, 2024, 12:29:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Школа резервних официра  (Read 108327 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #75 on: March 16, 2015, 07:55:02 pm »

Quote
У ту групу спадају медицински и њему сродни јер сте приморани да цео дан проведете на вежбама и предавањима те ме живо интересује кад на ред долази радни време од 8 сати? Кад ти људи спавају?

Један од ретких факултета  где у ранијем периоду није било ванредних студија (уз рад), управо из разлога које наводиш, јесте медицински. Знам да је војска својевремено слала санитетске подофицире на школовање на медицински факултет (1983-4.гд), али су били редовни студенти (то им је третирано као да раде). Имали су рок за који су морали да га заврше или да врате паре за школовање.

Данас не постоји студирање уз рад, односно ванредне студије. Ни у војсци не постоји више ванредно школовање. Активни официр и подофицир се упућују на школовање и тада не обављају своје дужности. Ако школовање траје до шест месеци не разрешавају се дужности (барем је тако некада било), ако траје дуже, разрешавају се дужности (на њихово формацијско место се постављају друга лица). Када зварше школовање, ако су били разрешени, Персонална управа (на предлоге управа родова и команди армија) их је распоређивала на нове дужности по потреби службе.

Ја сам у војсци завршио ванредно последипломске студије. У пракси то уопште нису биле ванредне студије. Ја сам током 2 године (колико је трајало) практично сваког месеца (осим у јулу и августу) одсуствовао с посла од 2-3 недеље (некад и мање, али некада и више). Када се то сабере испада као да сам годину дана непрекидно био у школи. И било је врло заморно јер сам заиста учио и припемао семинарске радове даноноћно. Суботом и недељом сам учио по цели дан. У то време официр је имао право на месец дана одсуства (укупно током године) због припреме за полагање испита (ако је на ванредом школовању или ако је пријавио мајорски испит). Недају ти баш све, али 15-так дана добијеш. Када се то споји са годишњим одмором (или делом одмора) добије се "лепо" време да се припремиш. Осим наведеног за полагање мајорског испита по већим гарнизонима организоване су додатне припреме (у ванрадно време, по 2-4 часа током месец дана) које су биле добровољне и бесплатне. Дакле, некада те је систем, посебно обавеза полагања мајорског испита "терао" да се непрекидно усваршаваш, ако си жело да напредујеш.

Ја лично сам после Војне академије још 4 година (и неки месец више) провео у "школској" клупи у школама и курсевима. У пензију сам отишао са 52 године живота од којих сам 20 провео у школи, плус предшколско Wink (заиста сам ишао годину дана пре поласка у први разред).

Како овде пишемо о Школи резервних официра да подсетим да је војска (ЈНА) имала организовано дошколовавање (курсирање) за резервне официре и подофицире. Ти курсеви су се спроводили у Школским центрима родова и видова. Осим неких апликативних курсева (пробука за неко ново борбено средство) били су организовани и курсеви за командире водова и чета, курсеви за команданте батаљона ( барем у пешадији) и повремени курсеви за више резервне официре. Курсеви су организовани 1-2 пута годишње са 30-100 полазника. Ипак, то није било довољно да сви резервни официри прођу те курсеве који су били добри за кондиционирање и обнову знања након ШРО. У војној полицији (у ОБШЦ) су организовани курсеви за резервне командире водова и чета,а за органе безбедност посебен курс за резервен органе безбедности.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #76 on: March 16, 2015, 09:29:10 pm »

Поред медицинског факултета Џумба мислим да је немогуће завршити сваки факултет који изискује рад на вежбама без којих не можете положити испит, а у ту групу спадају и хемијски и фармацеутски где људи проводе и до 12 сати дневно. Много су тешки и свака част ономе ко их заврши на поштен начин.

Раније док није постојао овај војни медицински факултет доктори, ветеринари, стоматолози и фармацеути су ишли у СОШ - Санитетско официрску школу која се налазила у оној згради поред аутопута близу Клиничког центра Србије. Изучавала се ратна хирургија, АБХО заштита, пречишћавање воде итд. Ко то није био способан да заврши слали су га у болничаре. Ево како та зграда СОШ-а изгледа данас. Данас је то објекат ВУ Дедиње.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Знам да је тај мајорски испит био тежак и озбиљан мада за сваки чин се морало полагати колико сам ја упућен. Свако војно лице, а нарочито официри техничких служби и родова који су повезани више са техником, морало је константо да се усавршава јер је протек времена доносио нова техничка, стратегијска, тактичка и друга решења.




* sosh.jpg (46.45 KB, 641x335 - viewed 198 times.)
« Last Edit: March 16, 2015, 09:35:09 pm by torpedo011 » Logged
Nemanja95
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 37


« Reply #77 on: March 16, 2015, 09:30:49 pm »

Quote
Како овде пишемо о Школи резервних официра да подсетим да је војска (ЈНА) имала организовано дошколовавање (курсирање) за резервне официре и подофицире. Ти курсеви су се спроводили у Школским центрима родова и видова. Осим неких апликативних курсева (пробука за неко ново борбено средство) били су организовани и курсеви за командире водова и чета, курсеви за команданте батаљона ( барем у пешадији) и повремени курсеви за више резервне официре. Курсеви су организовани 1-2 пута годишње са 30-100 полазника. Ипак, то није било довољно да сви резервни официри прођу те курсеве који су били добри за кондиционирање и обнову знања након ШРО. У војној полицији (у ОБШЦ) су организовани курсеви за резервне командире водова и чета,а за органе безбедност посебен курс за резервен органе безбедности.

Ja sam o ovome pisao na pethodnoj strani iz primera mog oca koji je isao na kurs u Pancevo za oficira bezbednosti pa je posle bio bezbednjak u pozadinskom bataljonu za vreme bombardovanja. Takodje moj profesor istorije iz srednje je rezervni major  pa sam sa njim malo pricao na ovu temu on je ako se dobro secam isao na kurs za komandira cete u Sarajevo , inace nam se pohvalio da je pozvan na neko predavanje koje je oranizovala vojska kada je pocela kriza u Ukrajini posto je i on valjda neki obavestajni oficir.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #78 on: March 16, 2015, 09:59:20 pm »

Санитетска официрска школа, под тим називом је била нешто друго. То што ти предпостављам мислиш (по основу слике) јесте Школа резревних официра санитетске службе. Тачно је да су то згради сви у жаргону звали СОШ. У ШРО санитетске службе су долазили већ свршени лекари.

Санитетска официрска школа је је старија школска установа (мислим да је укинута још 60-тих година или почетком 70-тих) и школовала је  активне официре санитетске службе на нивоу више медицинске школе. Чак је било о жена. Они су били оно што се негде каже "парамедикал". Могу да пруже прву помоћ, посебно у ратним условима, али нису лекари. Неки од тих официра су касније зваршили медицински факултет, али колико знам врло мали број њих. Касније су углавном обављали помоћне перосналне, логистичке и сл. послове у војном санитету.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #79 on: March 16, 2015, 10:01:40 pm »

Санитетска официрска школа, под тим називом је била нешто друго. То што ти предпостављам мислиш (по основу слике) јесте Школа резревних официра санитетске службе. Тачно је да су то згради сви у жаргону звали СОШ. У ШРО санитетске службе су долазили већ свршени лекари.

Санитетска официрска школа је је старија школска установа (мислим да је укинута још 60-тих година или почетком 70-тих) и школовала је  активне официре санитетске службе на нивоу више медицинске школе. Чак је било о жена. Они су били оно што се негде каже "парамедикал". Могу да пруже прву помоћ, посебно у ратним условима, али нису лекари. Неки од тих официра су касније зваршили медицински факултет, али колико знам врло мали број њих. Касније су углавном обављали помоћне перосналне, логистичке и сл. послове у војном санитету.

Аха значи у томе је разлика. Мени је речено да је ово СОШ. Данас знам да се свршени лекари шаљу на ВМА и да нема Школе резервних официра санитетске службе.
« Last Edit: March 16, 2015, 10:09:44 pm by torpedo011 » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #80 on: March 16, 2015, 10:14:05 pm »

Па нема више никакве ШРО.

Сада у оквиру Војне академије постоји посебна класа - класа слушалаца за резервне официре (КСРО) као студијски програм.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #81 on: March 18, 2015, 09:18:47 am »

Do sedamdestih su paralelno postojale ŠRO u Beogradu (danas je to zgrada GAK "Višegradska") i SOŠ u N.Sadu (u Miletićevoj kasarni).

U SOŠ u N.Sadu su primani nesvršeni studenti medicine i civili sa VMŠ.

Nakon školovanja su svi postajali rezervni sanitetski oficiri u činu p.poručnika.
S'tim što oni koji nisu završili fakultet u činu nisu mogli napredovati dalje od čina kapetana.
Neki profesori medicinskog fakulteta su u rezervi dogurali čak do ćina pukovnika.
Napredovanje u činovima je usledjivalo nakon odredjenog broja godina u rezervi ili vanredno učešćem u manevrima kojih je u to vreme i te kako bilo.
Znam na primer medicinskog tehničara sa VMA koji je nakon SOŠ-a i završenog defektološkog fakulteta dogurao do čina sanitetskog majora i tako dočekao penziju.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #82 on: March 18, 2015, 10:49:34 am »

da li su rezervni činovi donosili bilo kakvu privilegiju ili su bili samo dodatna obaveza (vežebe, manevri, dodatna onuka i sll)?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #83 on: March 18, 2015, 12:33:31 pm »

da li su rezervni činovi donosili bilo kakvu privilegiju ili su bili samo dodatna obaveza (vežebe, manevri, dodatna onuka i sll)?
Imali su pravo na dnevnicu, krevet u šatoru i doći na vježbu koji dan prije od ostale vojske.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #84 on: March 18, 2015, 07:33:01 pm »

Колико се ја сећам СОШ, као школа за активне санитестке официре радила је са само у Београду и то при ВМА. То што ти називаш СОШ-ом у Новом Саду је био Санитетски наствани центар. Могуће је да је до почетка 70-тих био део СОШ-а, али ипак мислим да није.  Такође, нису сви свршени доктори медицине (лекари) упућивани у ШРО (Шкорлу резервних официра) која је до почетка 70-тих година била у саставу СОШ-а као школске установе ВМА. Наиме, око 30% свршених лекара из разних разлога није одлазило на школовање за резервне официре. Основни разлози су били негативна безбедносна провера и/или одбијање кандидата да иде у ову школу, а било је и других, на пример здравствених разлога (ограничено способни нису могли у ШРО). Они су одлазили у Санитетски наствани центар у Новом Саду и мислим да је један био и у Требињу.

Када је почетком 80-тих година почело упућивање свршених средњешколаца који су уписали факултет прво у војску повећао се број лекара који нису били резервни официри, односно нису похађали ШРО. Једноствано прво су одлужили војску, па завршили медицински факултет и више им ШРО није требала.  Тада је у закону постојала могућност да се војник, који је одлужио војни рок на предлог одређеног органа промовише у официра ако је имао одговарајући факултет (на пример медицински). Тако су неки постали резервни официри без завршене ШРО. Мислим да је било организовано и школовање као у ШРО за оне свршене лекаре који су требали бити примљени за активне официре по конкурсу (а нису током служења војног рока завршили ШРО). Како је ту било проблема (око добијања резервних санитетских официра) мислим да је донета одлука да су они свршени средњошколци који су уписивали медицински факултет упућују на одлужење војног рока након завршетка медицинског факултета, али обавезно до краја календарске године када пуне 27 година. Тако су опет формиране класе ШРО од оних који служе војни рок.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #85 on: March 19, 2015, 01:17:54 pm »

Sanitetski nastavni centar u kasarni "Maršal Tito" u Novom Sadu u Futoškoj ulici nije isto što i SOŠ u tzv. Miletićevoj kasarni u N.Sadu.
SOŠ u N.Sadu je šezdesetih godina imao dve nastavne čete: četu lekara i četu nesvršenih studenata medicine i kadra sa VMŠ.
Sanitetski nastavni centar školovao je uglavnom srednji medicinski kadar za sanitet VES-ti bolničar i medicinski tehničar čini mi se sve do skoro.
SOŠ u N.Sadu postojao je sigurno bar do 70-tih paralelno sa ŠRO u Višegradskoj ulici u Beogradu.
Znam lično bar troje ljudi koji su je završili.
Čuveni psihijatar a danas diplomata prof.dr Jovan Marić je jedan od njih.
Rezervne vojne starešine osim dodatnih obaveza i statusa oficira pri obavljanju vojnih dužnosti nisu imali nikakvih privilegija.
Ali u vreme ONO i DSZ SFRJ, jeste bila stvar prestiža biti rezervni starešina JNA.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #86 on: March 19, 2015, 02:21:25 pm »

Krajem 40-ih u Gospiću je bila škola za podoficire. Da li je to neka preteča škole za rezervne oficire?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #87 on: March 19, 2015, 08:47:16 pm »

Вероватно не. Школа за подофицире је само школа за подофицире.

Официру, Да, у Новом Саду су била два санитетска центра. Један је школовао активне подофицире и мислим да је имао назив Санитетски школски центар (или тако некако). Други је (као и онај у Требињу) обучавао војнике, не резервне официре. И био је "наставни" центар. То што је међу њима било и лекара само указује на то да сви лекари нису завршавали Школу резервних официра која је увек била при ВМА.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #88 on: March 20, 2015, 09:52:37 am »

Imam negde foto "Bukvice" iz tog centra u Miletićevoj kasarni.
To će razjasniti stvar u potpunosti.
Jeste u svakom slučaju zanimljivo da su postojala dva centra za obuku rezervnih sanitetskih oficira.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #89 on: March 20, 2015, 12:20:55 pm »

Krajem 40-ih u Gospiću je bila škola za podoficire. Da li je to neka preteča škole za rezervne oficire?

Ljudi koji su završili ovu školu vodili su se u evidenciji kao rez. oficiri pri RŠTO. To znam iz prve ruke jer se radi o mom pokojnom djedu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.