PALUBA
April 19, 2024, 05:39:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatska puska 5,56 mm M21  (Read 208141 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 922



« Reply #135 on: December 06, 2010, 11:32:54 am »

Imam jedno pitanje. Da li M-21 može da prihvati STANAG okvir? Odnosno okvir od neke druge puške u ovom kalibru.
Većina pušaka koje se prave u kalibru 5.56mm može ili se doda adapter kao što je slučaj kod Galil-a, baš me zanima da li su naši stručnjaci mislili i na ovo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #136 on: December 06, 2010, 12:51:25 pm »

KOliko znam, postoji adapter za Galil-a da može upotrebiti Stanag okvire.
Ako se ne varam, i M21 koristi slične/iste okvire, zato ne vidim problema, da se nebi mogli da korite, sa pravim adapterom.

Slike adaptera:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* MR_Galil_mag_adapter_Tri_View.jpg (26.65 KB, 305x618 - viewed 721 times.)

* Mag_Adaptor_Installed.jpg (14 KB, 338x261 - viewed 835 times.)
Logged
simeon5541
mornar
*
Offline Offline

Posts: 19


blabla


WWW
« Reply #137 on: February 10, 2011, 12:52:30 am »

Onaj M77 he najjaci !!
Kundak kao u M4-orke,AK mehanizam,Beril rukohvat,Zastava optika i &.62 NATO municija !!
Bolje to da nam bude nova puška !!  Grin  
« Last Edit: February 10, 2011, 08:30:51 am by MOTORISTA » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #138 on: May 18, 2011, 02:21:55 pm »

Ovo su slike preuzeti sa zvnicnog sajta VS.

Da prokomentareismo par zanimljivosti. Ovo je slikao cini mi se na vezbi pesadiske cete koja je deklairsana za ucesce u mirovnim misijama.

Izlgleda da lepsi deo VS nije "zasluzio" da dobije opticki nisan za m-21.
Neznam sta je tacan razlog ovome ali samo daje vetar u ledja prici da lepsi deo VS sluzi samo za slikanje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da se sad vratimo na muski deo da i njih ne zapostavim.
Izgleda da oni mogu da koriste opticki nisan i kad na njemu stoje zastitni polopci.
Osim toag malo su mi cudne i ove stolice u tovarnom prostoru 150-tke - nekako mi nedeljuju sigurno da se ljudi na njima prevoze.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo me podseca na slucaj kada su "drilovali" vojsku u 5. bataljaonu VP (tada 1. armije).
Elem zbog trenutne situacije u zemlji a i da vojska nesedi dokona jer su izlasci bili zabranjeni (kao sto znamo to zna da bude jako opasno) izgleda da je komada odlucila da im podigne nivo spremnosti tako da su redovno imali uzbunu nekoliko puta na dan. Koliko sam mogao da vidim u prolazu - nikako nisu mogli da postignu zacrtanu normu.
Trebalo je spremiti (doterati iz parka) 10-tak vozila (TAM-110, Pincgauer, BOV-VP) u kolonu ispred zgrade i ukrcati sastav sa kompletnom opremom u vozila.
I tako trajalo je to nekoliko dana i napokon su uspeli da sve urade u normi. Svi srecni komadant gleda na sat, preglda vozila i na karaju pita:

"A gde su sanduci sa municijom".
"Pa nismo je uzeli ovo je vezba"
"Otkut ti znas da je vezba - OSTAV !"

I onda se saga nastavila. Trajalo je bogami to jos neko vreme.


* 3.JPG (142.51 KB, 1024x768 - viewed 531 times.)

* 1.JPG (130.3 KB, 1024x670 - viewed 501 times.)

* 2.JPG (111.19 KB, 768x1024 - viewed 522 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #139 on: May 18, 2011, 04:29:29 pm »

Ergonomija na M-21 sa bocnom montazom optike.
Toliko su eksperimentisali sa resenjima za montazu optike i onda se naprvi ovakva previd ili kompromis!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (51.54 KB, 800x600 - viewed 445 times.)

* 2.JPG (44.93 KB, 800x614 - viewed 156 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #140 on: May 18, 2011, 05:22:10 pm »

pvanja u cemu je problem ne kontam?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #141 on: May 18, 2011, 05:30:20 pm »

Na prvoj slici neko ima a neko ne optiku.
Na drugoj optika je zatvorena sa poklopcima ali niko i ne nisani.
Na trecoj slici vojnik nisani ali mu je optika zatvorena sa poklopcima.

Ne treba biti toliko strog, ovo je ipak slikano na bum za reklamu.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #142 on: May 18, 2011, 08:47:36 pm »

pvanja u cemu je problem ne kontam?

 Sto nosac za optiku prekriva natpis za regulator paljbe (U,R,J).  Inace sam regulator paljbe na tom mestu je jako lose resenje,pogotovu za levoruke strelce (vec sam pisao o tome)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #143 on: May 18, 2011, 09:00:31 pm »

Pa prekriva samo natpis, a onaj ko koristi tu pusku trebao bi na pamet da zna gdj sta il jesi pofesionalac ili nsi.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #144 on: May 19, 2011, 04:12:45 pm »



  Ne,meni taj regulator smeta zbog neceg drugog...kada drzis levom rukom dlan ti non stop dodiruje regulator pa nehotice mozes da otkocis/ukocis pusku ,i to je ono sto meni smeta. Sto se natpisa tice...pa deluje "nedoradjeno" kada je tako prekriven...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #145 on: May 19, 2011, 05:18:06 pm »

Osnovni nisan na M-21 bi trebalo da bude opticki.
Ako ne treba da vidis u kom je plozaju regulartor onda nisu trebali ni da ispisuju oznake zar ne?

Nedovrseno je - vidi se nakandno "budzeno" nije planski postavljen nosac za picanti sinu vec naknadno i to nije dobro reseno.
Ovakvim resenjem taj regulartor gubi svoj simisao.
Ovo se navjise odnosi na neke stresne borbe situacije za mirnodobske i onaj sa leve strane je vise nego dovoljan.

Sto se tice toga da nisu skinuli poklopce na optici to bi trebalo da im bude po automatizmu da i nerazmisljaju.
Zbog ovakvih stvari kasnije obicno neko plati glavom kad dodje do "belaja".

A ovo sto sam napisao za zenske pripadnice a znajuci kako to inace funkcionise obicno u vojsci rekao bi da su one tu samo zbog slikanja i da nisu ni zaduzile opticke nisane ili ih nisu postavile jer se nesto cesto ni nedruze sa puskama. Svi ostali koji duze M-21 imaju opticke nisane. Nebih reko da je to slucanjo.

Nadam se da gresim ali iskustvo mi govori suptrotno.
« Last Edit: May 19, 2011, 05:28:25 pm by pvanja » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #146 on: May 19, 2011, 06:27:32 pm »

Kao prvo to nisu poklopci za opticki nisan! Jel neko pogledao kroz te "poklopce" nekad. Koliko vidim nije. Elem i ja sam gadjao kroz te "poklopce" bez problema. Ti "poklopci" su najobicnija "staklenca". Jedno je providno a drugo zuto i bez problema moze da se gleda kroz to. Kada je slaba vidljivost narocito. Guma sluzi verovatno da bi pojedinci pomislili da je to poklopac (Huh?) Tongue. Salim se naravno. Nosac za optiku uopste ne smeta regulatoru paljbe.
Sto se tice da na jednoj od slika proipadnica VS nema optiku...verovatno u tom trenutku nije stigao dovoljan broj optickih nisana za tu puskuili je jednostavno bila na odmoru ili bolovanju pa nije stigla na vreme da zaduzi taj opticki nisan za slikanje.. Sto i nije neki bauk. Sada verovatno ima taj nisan.
« Last Edit: May 19, 2011, 06:35:57 pm by Nenad » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #147 on: May 19, 2011, 07:01:59 pm »

Према ТТЗ-има за првобитно развијану варијанту пушке у калибру 5,56мм, крајем 80-тих, почетком 90-тих, било је предвиђено да оптички нишан буде основни. Да се разумемо, то није снајперски нишан јер има мало увећање. То што се уводи оптички нишан (ако се уводи) је добро. То што војска није увежбана (ако није) је већи проблем . Апсолутно се слажем да се неке радње обављају по аутоматизму, механички. А то се  постиже само непрекидним понављањем до аутоматизма, док не "уђе у крв". 

Неко је овде описао како су у 5.бВП сваки дан више пута вежбали војску из интервентне јединице да укрца опрему и буде спремна за покрет. Колико год то неком изгледало глупо, смешно и сл. то се само тако и постиже.  Дакле, само понављањем "до бесвести" целог поступка ови војници ће научити да на команду, на пример "стој", залегну без размишљања, заузму став "готовс" (укључујући и скидање заштитних капа на оптичком нишану, ако их нишани имају), осматрају испред себе и буду спремни да отворе ватру. Ако треба 100 пута, а треба и више, онда толико. То ће некоме сутра спасити главу. То се зове добра обука, без обзира што ће је неки окарактерисати као малтретирање или непотребну јер смо  као паметни и знамо шта ћемо када буде.  У стресној ситуацији свест не функционише, већ нагон и упамћене радње.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #148 on: May 20, 2011, 09:35:28 pm »

Osnovni nisan je opticki tako da bi trebalo da ide uz pusku. Verovatno nisu podelili ljudima da ih ne habaju bez potrebe.
Logged
pop75
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #149 on: June 30, 2011, 05:58:39 pm »

Na ovim slikama primetio sam nesto interesantno. U jenom od brojeva casopisa "Kalibar" bio je tekst o testu puske M-21. U tekstu stoji da je jedna od zamerki i ta sto je preklopni kundak nesto kraci te da je neduoban za gadjanje, odgovor od konstruktora bio je taj da je u 21. veku svaki pesadinac opremljen pancirom koji ispunjava tu prazninu tj. da je kundak projektovan tako da se podrazumeva kako ce svaki vojnik koji dejstvuje iz puske nositi pancir. Nije kundak napravljen sa mogucnoscu podesavanja duzine istog. A na slikama su vojnici koji ne nose pancir. Tako da.............
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.