PALUBA
March 29, 2024, 09:12:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatska puska 5,56 mm M21  (Read 206849 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #30 on: April 16, 2009, 05:03:54 pm »

Šta kaže (ne)zvanično Pravilo:

Automatska puška M21A kalibra 5,56 mm namenjena je za uništavanje nezaštićenih i balističkim prslukom zaštićenih ciljeva na daljinama do 500 m.
Na puškama su ugradjeni mehanički prednji i zadnji nišani sa tricijumskim cevčicama za nišanjenje danju i noću. Zadnji nišan ima dve daljine, za 300 i 500m.
Najbolji rezultati prilikom gadjanja žive sile postižu se jedinačnom paljbom do 400m, kratkim rafalima do 300m i dugim rafalima do 200m. Sasredjenom paljbom više strelaca na otkrivene i grupne ciljeve uspešno se može gadjati do 600m. Letelice i padobranci se mogu gadjati na odstojanju do 500m.

Na pušku je moguće postaviti optički nišan, pasivni nišan ili laserski obeleživač cilja. Zavisno od izbora optoelektronskih sprava osnovni model puške M21A dobija novu oznaku modela i to: M21A1, M21A2, M21A3, M21A4, M21A5 i M21A6. Nosač optoelektronskih sprava omogućava ugradjivanje svih sprava koje imaju integrisanu Viverovu vezu.

Osnovni nišan kod ovih modela je optički nišan, koji služi za gadjanje ciljeva danju. Za gadjanje u uslovima umanjene vidljivosti upotrebljava se pasivni nišan, kao i laserski obeleživač cilja.

Na pušku se može postaviti i potcevni bacač granata kalibra 40 mm sa kojim se mogu gadjati ciljevi na daljini do 400m položenom i ubacnom putanjom.

Paljba može biti jedinična i rafalna. Puni se okvirom od 30 metaka. Borbena brzina gadjanja iznosi 120 metaka u minuti, a teoretska  oko 600 metaka u minuti.

TT podaci

kalibar      5,56mm
dužina cevi   460 mm
dužina puške   1000 mm
početna brzina zrna SS109   900 m/s
masa puške sa praznim okvirom   4,5 kg
kapacitet okvira         30 metaka
princip rada      pozajmica barutnih gasova
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #31 on: May 29, 2009, 09:00:00 pm »

brate m70ab2 vala mjesec dana da puckas koristis se sa njom... rasklimace se kundak ne valja nsita taj kundak i skoro se svako zali na preciznost nje  dok prava drvena to je Ok a ova m21 mi mnogo nabadamo teoriju ovdje  to je dobra puska u sustini s obzirom da znamo da drzava nema mnogo toga da ulozi  uvjek moze bolje al ce se ova puska doradjivati polako... nije losa nikako ovo je dobra puska.  nije 99 radjena nego dosta ranije barem 2-3 god  nama su je predsatvljali na kosovu ....kakvi ekipa je ladno rekla neka hvala 7.62 necemo mijenjat nema sanse al ono nije ni bilo dovoljno tih pusaka toliko da opereme sve aktivne vojnike na kosovo tada  ova je vise za specijalne jedinice  gdje je teren cist... a tezina... zasto mora svijet da se baca na zapadne standarde pa nisu oni uvjek u pravu kakva tezina... pa nama nije teska ni ova nasa drvena m70 a kamoli ovo malo parce puske Wink ja licno ne volim standardizaciju svega moguceg cak i municije to je lupanje najvece koristi to sto mozes sta je najbolje za tebe u tom trenutnku sta ce mi ppuska od 1,5kg svako ima svoja iskustva i ukus na ovoj pusci M21 bih ja izmjenio samo okvir(providan) i dodao jos jednu pikantini sinu kod rukohvata za lijevu ruku s desne strane za lampu i laser, kalibar 7,62 verziju i eventualno jos nastavak za tromblon i ovo bi bila najbolja puska u okruzenju  sta misli Ekipa na forumu pozzz ?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #32 on: May 29, 2009, 09:35:41 pm »

Za početak milsim da si u postu negde zgusnuo tačke, pa nisi imao da ih rasporediš gde treba. Smiley

Što se tiče pušaka, nisam još gadjao sa M21. Kolege koje su učestvovale u opitovanju ove puške kažu da su vrlo zadovoljni.
Što se tiče stare dobre M70, ja je ne bih menjao, i to baš verziju AB2, bez obzira na, kako kažeš, rasklimani kundak. Na pušci koju dužim kundak je stadardno "raskliman" ali nemam nikakvih problema na gadjanjima...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #33 on: May 29, 2009, 09:50:37 pm »

Znaš kako su pričali naši stari: "Sa puškom ti je isto kao sa ženom, moraš da znaš kada da je miluješ, a kada da je stisneš, i onda nema problema."
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #34 on: May 30, 2009, 11:50:06 pm »

Znaš kako su pričali naši stari: "Sa puškom ti je isto kao sa ženom, moraš da znaš kada da je miluješ, a kada da je stisneš, i onda nema problema."
ili sto bi rekao moj porucnik: ''nezno kao sa zenom, osim kad je punite''
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #35 on: May 31, 2009, 02:37:19 pm »

u pravu si iskreno muka mi je stavljat ove tacke i zareze tastatura mi je...uzas  rekoh ja o ukusima nema raspave za mene je m70 drveni zakon  a to milovanje heh tako je tako je... sve najbolje mislim o m21 zaista eet
samo ono naglasio sam sta bih ja promjenio pa sta vi mislite o tome...?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #36 on: May 31, 2009, 05:09:13 pm »

Pikatini šina jeste potrebna, to stoji... nije mi baš najjasnije zašto su odustali od nje.
Što se tiče verzije u 7,62mm, da su hteli da ostaju na istom kalibru, ne bi ni bilo ove puške... Smiley
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #37 on: June 03, 2009, 08:42:42 pm »

pa dobro onda da poboljsaju m70 u istom fazonu et Wink  ne znam bratee evo svi kukaju na linijama od 5.56mm pogotovo kad su sume u pitanju...i sami znate da vecina uzme kalase ako se nadje u blizini, zaista je najpouzdanija puska. Samo nije mi jasno da li su stvrno tolko glupi u zastavi il... umjesto da realizuju ovo kako treba i poslusaju i malo mladje mozgove bilo bi super.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #38 on: June 03, 2009, 08:44:40 pm »

Što se mene tiče, do sada sa M70 nisam imao niti jedan zastoj... i više sam nego zadovoljan njome. Ova nova dodje više kao šminkeraj... Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #39 on: June 04, 2009, 01:08:27 pm »

U M70 uvek mozes da budes siguran da nece da te izneveri kad ti je najpotrebnije, a u ostalom to je i najbitnije! Kao sto kaze nas voljeni sef, ovo ostalo je sminkeraj! Smiley
Od svih pusaka koje sam koristio sa njom sam ubedljivo najmanje problema imao! M21 prema M70 je propast po meni...ali da ne dodje do zabune i M21 je dosta dobra puska!
« Last Edit: June 04, 2009, 01:13:11 pm by Nenad » Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #40 on: June 04, 2009, 03:48:37 pm »

ma naravno za m70 nema govora Wink nemamo potrebe pricat o njoj, al smatram da se m21 uradi kvalitetno ko m70 u svoje vrijeme bila bi danas jedna od najboljih pusaka na svijetu a et potrebno je vrlo malo modifikacija i 2-3 razlicite verzije a projekat je dobar odlican... mada iskreno sad se prisjecam nekih proslih vremena i kontam ono sam sa sobom da nema sasne s bilo kojom drugom puskom krenuo nedje a da to ne bude m70 i 2 RAP-a Wink       
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #41 on: June 06, 2009, 11:03:38 am »

Pikatini šina jeste potrebna, to stoji... nije mi baš najjasnije zašto su odustali od nje.
Одустали су од првобитне - интегралне варијанте на поклопцу сандука јер се на опитовању показало да се поклопац временом расклима.
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #42 on: July 12, 2009, 06:55:37 pm »

ponekad se pitam dali je mozda bilo isplativije i prakticnije kopirati  g-36, fn csar ili h&k 416/17... onda bi se moglo reci da ce vojska dobiti savremeno sredstvo... ovako imamo nesto sto je realno bilo interesantno osamdesetih godina proslog veka!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #43 on: August 19, 2009, 02:48:30 pm »

Mislim da je najveca zamerka na M-21 tezina, nedovoljna modularnost (neostojanje integirasane pikanti sne sa gornej strane oruzja u punoj duzini kao i na prednjem rukohvatu) i naravno kocnica je i dalje losa tj nije ergonomski resena.

Jos jedna zamerka ide na racun optickog nisana ali to je vec problem do para.

Koliko vidim puska se izadje bez optickog nisanan a u TT zahtevima je trazeno opticki nisan bude primaran a mehanicki pomocni.

Kada se vidi sta treba sve da nosi savrenei vojnik ona je masa kriticni element (radio stanica, racunar, balisticka zastita, raznorazni senzori na slemu i saoj pusci, nocini, termalni nistani, kamere itd.).

Mislim da bi bilo pametno sacekati sa masovnijim uvodjenjem i poraditi na doradi puske mozda i sacekati da se situacija sa kalibrom iskristalise jer je ocigledno da 5,56 nije zadovoljo u iraku i avganistanu.

Inace sve sto je uradjeno na pusci je + u odnosu na M70 ali moze to mnogo bolje.



Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #44 on: September 26, 2009, 08:20:45 pm »

Uputstvo za upotrebu nalazi se na linku:
https://www.paluba.info/rade/m21.pdf

(desni klik pa "Save as")
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.