PALUBA
March 28, 2024, 01:21:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatska puska 5,56 mm M21  (Read 206791 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #285 on: October 01, 2016, 10:58:53 pm »

Hvala @Bozo!

No meni je tek sad nejasno jer vi govorite o municiji a ja sam mislio o pušci i municiji.Pri tome sam se oslanjao na fotku ali i na tekst:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ukoliko dobro vidim ovi metci nisu istih dimenzija čahure.Istina ovaj drugi je presek.

Mislio sam da je tu bitno ležište metka jer ono ustvari (možda i grešim) podnosi ekspanzioju gasova i ne može biti razlićito od oblika čahure inače bi se ista deformisala i ne bi se mogla izvlačiti izvlakačom (što je kod rafalne paljbe naročito bitno).
Inače vjerujem da ste izrekli istinu jer se o tome ne bi pisalo no da bi i laik kao ja shvatio,morate se uprostiti.
O zamjeni cevi niste napisali ništa pa predpostavljam da se to izvodi nekakvim "zaključavanjem" ( na PAP je bilo na vijak) a možda se i na samoj cijevi nalazi i ležište metka.

Poz.


* 65G_144_123_129_120_90.jpg_thumb.png (137.71 KB, 356x300 - viewed 1230 times.)
« Last Edit: October 01, 2016, 11:05:15 pm by Karlo » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #286 on: October 01, 2016, 11:03:56 pm »

Imao pre koji dan u ruci češki klon AR-15, PRO ARMS PAR MK3 7,62x39 i verziju u 5,56. Menja se samo gornji deo puške, okviri su isto široki i dugački, mala razlika u dužini, ali u 7,62x39 ide 20 metaka dok u istu dimenziju ide 30 komada 5,56. Verovatno je isto i sa drugim kalibrima. Razlika je u unutrašnjosti okvira, jer je donosač zbog različitih dimenzija čaure različit.

Što je po mom največa prednost svih "srednjih" metka je slična dužina preko svega. Kao i kod lovačkih puška, ista dužina metka traži isti zatvarač, što u mnogočemu olakša prelazak među kalibrima.

Tek toliko, da se zna oko koje municije pričamo. 6,5 Grendel, ima čauru od klasičnog metka 7,62x39 smanjena na zrno 6,5.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ali to je opet novi metak. Traži novu kapislu, novo zrno... a ako neko misli da desetine miliona gotovih metaka 7,62x39 prerađuje na novi kalibar... mislim da se to ne radi. Metak košta npr. 1$, a prerađivanje gotovog metka je verovatno skuplje nego praviti novi. Ako se to i radi, kako obezbediti dovoljnu preciznost izrade/prerade na milionima komada da nema neprihvatljivi procenat škarta.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #287 on: October 02, 2016, 08:13:30 am »

Ruski BARNAUL 7,62x39 FMJ košta 0,30 €, dok PPU košta 0,60 € komad. Kapisle su od 2,30-2,90 € za 100 komada. Toliko je cena maloprodaje u Slo.

Cena PPU 6,5 Grandel je u SAD odprilike kao 7,62x39, nove proizvodnje. Cena municije 7,62x39 iz vojnog viška je smešno niska i ne želim je koristiti kao reper za ostale cene.

@Kumbor
Jeste novi metak, ali (Ako uzmeko primer M-70/AK-47) ulazi u okvire za 7,62x39, nove puške imaju samo drugačije ležište metka i cev, znači koliko ja razumem to, menja se samo cev/sklop cevi
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #288 on: October 02, 2016, 10:04:22 am »

Moje je osobno mišljenje, da je sve to samo zbog održavanja vojne industrije u pogonu. Možemo na dugo i na široko o tome, kako imaju razlićiti kalibri barem jednu manu, no na kraju se sve svodi na to, da će neko (u ime standardizacije i pojednostavljanja) baciti valjano naoružanje i menjati ga drugim, novim-menjati taktiku, da bi onda ispostavilo, da ima i taj jedan univerzalan kalibar barem jednu manu. Opet. Odakle mi to? Osnovna škola: Američka genijalna ideja (u stilu kojota iz crtića), da ukinu tenkove i pređu na Strajkere. Mhm, da... baš. Kanađani su već natrag na tenkovima. Malo dalje: univerzalni lovac-bombarder-presretač. Onaj ko ima, razvija i dalje namenske avione-sa više ili manje standardizovanim sistemima. Oni, koji imaju manje-kaće pod jedan avion razlićite kontejnere, oni koji nemaju-nemaju aviona.  Sad
Pa sad, zakljućke povucite sami.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #289 on: October 02, 2016, 12:18:01 pm »

Moje je osobno mišljenje, da je sve to samo zbog održavanja vojne industrije u pogonu. Možemo na dugo i na široko o tome, kako imaju razlićiti kalibri barem jednu manu, no na kraju se sve svodi na to, da će neko (u ime standardizacije i pojednostavljanja) baciti valjano naoružanje i menjati ga drugim, novim-menjati taktiku, da bi onda ispostavilo, da ima i taj jedan univerzalan kalibar barem jednu manu. Opet. Odakle mi to? Osnovna škola: Američka genijalna ideja (u stilu kojota iz crtića), da ukinu tenkove i pređu na Strajkere. Mhm, da... baš. Kanađani su već natrag na tenkovima. Malo dalje: univerzalni lovac-bombarder-presretač. Onaj ko ima, razvija i dalje namenske avione-sa više ili manje standardizovanim sistemima. Oni, koji imaju manje-kaće pod jedan avion razlićite kontejnere, oni koji nemaju-nemaju aviona.  Sad
Pa sad, zakljućke povucite sami.

  Slicne diskusije su bile kada se prelazilo na "kracu" municiju, mahom sve vojske su odbacivale prelaz na kraci metak zbog "gubitka snage", i govorili da je za puske puscani metak a za automate pistoljski. To je bilo tako dok nemci nisu presli na 7.9x33 kurz, i dobili prvu pravu jurisnu pusku koja je masovnije koricena, dok su saveznici koristili npr BAR koj je bio uzasno veliki, nezgrapan i tezak za upotrebu koj je koristio klasican puscani metak. (BAR= browning automatic rifle- brauning automatska puska). Nedugo zatim su i sovjeti presli na 7.62x39 pa i zapadni saveznici ubrzo iza toga su uradili slicno. Ta municija je u upotrebi nekih 50-ak godina, i sasvim je normalno da se uoceni nedostatci ( a ima ih) pokusavaju ispraviti. Klasicne puske dolaze na svoj vrhunac, i uskoro nece moci da nadmase svoje prethodnike... Jedino su finansije prepreka za sada. Neka buducnost sigurno lezi u energetskom oruziju, mozda i za naseg zivota.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #290 on: October 02, 2016, 02:19:22 pm »


Jeste novi metak, ali (Ako uzmeko primer M-70/AK-47) ulazi u okvire za 7,62x39, nove puške imaju samo drugačije ležište metka i cev, znači koliko ja razumem to, menja se samo cev/sklop cevi
I nišani, makar zadnji, zbog bitno različite balistike metka. Doduše, ovo zdušno podržavam, pošto je nišan (zadnji) jedini detalj koji mi smeta na M-70.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #291 on: October 02, 2016, 03:19:01 pm »

@Rocker

Na ovaj dklop cevi sam mislio



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_4997.JPG (80.62 KB, 799x429 - viewed 454 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #292 on: October 02, 2016, 06:22:21 pm »

Iskreno, nisam bio siguran da li zadnji nišan pripada sklopu cevi ili sanduka, pošto nikad nisam ni video pušku rasturenu na sastavne delove. Ali, da, ako je kao na slici, to bi bilo to. Taman i neke istrošene cevi da se zanove, pa još u novom kalibru. Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #293 on: October 02, 2016, 07:26:09 pm »

Kada god se pomene ovaj kalibar, ja pomislim na jednu od najgorih pušaka na svetu Karkano. Meni je samo sumnjiv metak 6,5 za vojnički snajper.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #294 on: October 02, 2016, 07:47:28 pm »

... ja pomislim na jednu od najgorih pušaka na svetu Karkano. ..

Kad smo več na OT,  "por que"? Znam za PM brede, ali puška? Istotako mislim da bi kalibar 6.5×52mm Carcano sa drugim zrnom (špičastim) bio odličan.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #295 on: October 02, 2016, 07:53:48 pm »

Kada god se pomene ovaj kalibar, ja pomislim na jednu od najgorih pušaka na svetu Karkano. Meni je samo sumnjiv metak 6,5 za vojnički snajper.

Мислиш на ове метке? Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20161002_204818.jpg (375.54 KB, 1200x1600 - viewed 270 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #296 on: October 02, 2016, 07:54:26 pm »

Meni je samo sumnjiv metak 6,5 za vojnički snajper.

Zašto?
6.5 mm grendel je nastao kao nadogradnja metka 6 mm PPC - koji se smatra jednim od najpreciznijih wildcat metaka. A poznato je da su wildcat kalibri iznedrili mnoge nove kalibre koji se danas koriste širom sveta.
Ovaj metak (6.5 grendel) će se koristiti za hirurško precizno eliminisanje žive sile, a za eliminisanje tehnike i dalje ostaju snajperske puške kalibra .338 i .50.

A što se tiče 6.5 mm carcano - ne znam zašto ga smatraš lošim metkom?


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #297 on: October 02, 2016, 08:32:11 pm »

Kad smo več na OT,  "por que"? Znam za PM brede, ali puška? Istotako mislim da bi kalibar 6.5×52mm Carcano sa drugim zrnom (špičastim) bio odličan.



A što se tiče 6.5 mm carcano - ne znam zašto ga smatraš lošim metkom?

Ja rekoh za pušku da je krš. Pričao deda da su od nje bežali kao đavo od krsta, dok su male karabinke rado nosili.

Мислиш на ове метке? Grin

Na te. Wink

Zašto?
6.5 mm grendel je nastao kao nadogradnja metka 6 mm PPC - koji se smatra jednim od najpreciznijih wildcat metaka. A poznato je da su wildcat kalibri iznedrili mnoge nove kalibre koji se danas koriste širom sveta.
Ovaj metak (6.5 grendel) će se koristiti za hirurško precizno eliminisanje žive sile, a za eliminisanje tehnike i dalje ostaju snajperske puške kalibra .338 i .50.

OK, videćemo kako će se pokazati.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #298 on: October 02, 2016, 08:50:24 pm »


Ja rekoh za pušku da je krš. Pričao deda da su od nje bežali kao đavo od krsta, dok su male karabinke rado nosili.


Hvala.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #299 on: October 03, 2016, 06:08:47 pm »

Све је то још у развоју тако да о свему не треба разговарати као свршеној ствари већ о нечему што се проверава, испитује и питање је шта ће и како бити.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.