PALUBA
April 20, 2024, 12:01:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 [205]   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1082716 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
metapank
mornar
*
Offline Offline

Gender: Female
Posts: 28


« Reply #3060 on: October 18, 2023, 12:29:51 am »

Питао сам због тога што имам једног пријатеља који се презива Огњановић. Он је из Јагодине, али му је отац вероватно однекуд из Шумадије.

Шта је деда радио после Другог светског рата?
E, to je posebna priča. Kada se vratio iz zarobljeništva, ostao je dugo nerasporedjen, jer nije hteo da bude aktivan u vojsci. Radio u fabrici konzervi u Kragujevcu. Porodici, supruga i dvoje muške dece, nije bilo lako, ali odluka je bila njegova. Medjutim nadje se u jednom trenutku predratni prijatelj koji ga je (samo on zna kako je uspeo) zaposlio u Kragujevačkoj gimnaziji kao profesora predvojničke obuke. Preselio se u Beograd sa porodicom 1956. godine i predavao je u Arhitektonsko tehničkoj školi do penzije.
Što se tiče Jagodine, mislim da nemamo tamo rodjake, ali imamo u Ivanjici. 
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #3061 on: December 22, 2023, 11:48:59 am »

Oва и њој подобне фотографије може се купити на једној интернет пијаци за само 99 динара. Ко купује, а ко продаје успомене из ЈНА - that is the question.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* купујемпродајем.jpg (171.45 KB, 880x627 - viewed 5 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #3062 on: December 23, 2023, 08:01:35 pm »

Продају, заправо најчешће бацају, унуци и даља родбина оних који немају директне наследнике. Купују колекционари и заљубљеници у историју. Наш Дреднот (стари члан) је један од пасионираних колекционара. Мислим да је добро што ти људи то купују јер тако чувају спомен на оне на сликама, на то време и догађаје, без обзира што најчешће не знају ништа о тим људима.

Јесенас на сајму књига нађем половну књигу "Слом Краљевини Југославије 1941" у два тома. Давно сам је прочитао, још када је изашла у првој половини 80-тих а желео сам да је има. Купим је, дођем кући, кад испод  омота који прекрива корице нађем две фотографије. Једна жена на скутеру ("Веспи") са датумом "октобар 1953" и једну где две жене седе са једним дететом. По одећи, рекао бих сликано негде крајем 50-тих или почетком 60-тих. Немам појма ко су ти људи, али ценим да је једна од тих жена била власница књига (или њен супруг). А књигу су продали антиквару највероватније унуци јер су је сматрали непотребном. Нису се потрудили, ни продавци ни антиквар да књигу прелистају јер би нашли фотографије.

Надам се да ови моје неће тако са мојим и породичним фотографијама. Заправо, можда ћу их све предати Ужичком музеју или архиву (јер се фотографије мојих родитеља и њихових родитеља углавном односе на Ужице). Рекли су ми да ће их радо узети ако желим да их поклоним уз евиденцију ко их је поклонио. Потрудићу се да , за које знам, напишем који су људи на фотографијама.
Logged
Pages:  1 ... 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 [205]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.