PALUBA
August 10, 2020, 12:11:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Prilikom registracije unesite ispravnu e-mail adresu jer na toj adresi dobijate mail za aktivaciju Vašeg naloga. Proverite obavezno i neželjenu poštu...

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 [26]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine  (Read 154484 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #375 on: June 10, 2020, 01:49:11 pm »

Još jedna grupa zarobljenika iz istog neutvrđenog logora.

Isto ...

* zarobljenici-1.jpg (290.3 KB. 1152x1594 - viewed 33 times.)

dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #376 on: June 10, 2020, 04:38:06 pm »

Ne znam koliko je bilo mogućnosti za ljubav, ali da je bilo, bilo je i toga.
Ova knjiga je jedan od dokaza. Objavljena je pre dve godine, a ne postoji srpski prevod, i ako je centralna tema srpska vojska u zarobljeništvu.
Knjiga naravno može da se kupi preko specijalizovanih stranica (Amazon...) na nemačkom i engleskom.

Sve počinje tako što Volfgang, koji je 1944. godište, raste kao crna ovca u porodici. Veoma se razlikuje od svojih rođaka koji su mahom plavušani, kao i njegova sestra Inge. On je tamne kose i tena, ali dobro. Pričaju mu da liči na neku babu Martu..
Čak mu se i turski gastarbajter obraća kao "zemljaku" i pita ga kad će nazad kući u Anadoliju?!?

Kada su se pojavili testovi za utvrđivanje DNA, on i sestra rade test i utvrđuje se da su oni zajednički po majci, ali ne i po ocu, i tada kreće zanimljiva potraga za ocem...

Ima divnih fotografija u ovoj nevelikoj knjizi, i oslikavaju život naših vojnika u zarobljeništvu i nemačkih seljana.

U potrazi za nepoznatim ocem - Volfgang Pechold

Занимљиво је то што је неко то описао у књизи. Било би добро када би то превели.
Да је веза између наших (као и других) заробљеника са немицама било је сигурно. И мој отац који је био у заробљеништву је причао о томе. Он се додуше дружио са неком францускињом (звала се Мари Клер, имам и њену слику са љубавном поруком мом оцу) која је била на раду и Немачкој (град Констанц).
Rakan
mornar
*

« Reply #377 on: June 12, 2020, 10:14:20 pm »

Вероватно једина књига која се на иоле озбиљнији начин бави животом наших ратних заробљеника, јесте књига сведока, нашег познатог писца Стевана Јаковљевића. Ликови у сенци из 1956.
Јаковљевић на веома упечатљив, и за критику не баш "уметнички" начин, описује животе у логорима од Албаније, Италије, па до Немачке.
Оно што се мени није свидело јесте превелика политизација свега тога, јер је оно што је у овом обимном роману најдоминантнији мотив, заправо међусобни рат који су у логорима водили официри комунисти који су подржавали Тита, и официри који су остали верни краљу Петру и који су подржавали Дражу.
Наравно да се у то не може сумњати, јер је дело аутентично, али вероватно би било другачије да постоји и друга страна медаље.
Јаковљевић наступа са места наратора који је очигледно наклоњен комунистима.

Свако ко иоле жели да уђе у тему и причу о нашим ратним заробљеницима, морао би и ово да прочита.

Подаци о путешествију по поробљеној Европи које фактографски представља Јаковљевић су довољни сами по себи да би се ова књига проучила и направила извесна мапа, на чему ћу дефинитивно порадити..
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #378 on: June 22, 2020, 02:47:14 pm »

Ја сам књигу "Ликови у сенци" Стевана Јаковљевића први пут прочитао још пре 50-так година као ђак гимназије. Помињао сам је дискусијама на овом форуму. Он је ипак прилично тачно описао догађаје у заробљеништву, с тим, да је свакако водио рачуна прво о томе где се налазио када је писао књигу (ФНРЈ, нова социјалистичка Југолсавија) а друго о  страни за коју је и сам навијао. Како год књига је добра, занимљива и сведочи о историјским догађајима на један посебан, "уметнички" начин. Као и "Српска трилогија", уосталом.

За разумевање и виђење истих догађаја (барем делимично) са "друге стране" у заробљеничким логорима препоручио бих књигу: "Генерал Драгиша Пандуровић - Живот и сведочења", аутора Миле С. Бјелајац, издавач Институт за новију историју Србије, Београд 2007.
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 [26]   Go Up
  Print  

Jump to: