PALUBA
March 28, 2024, 09:55:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Реорганизација војне полиције  (Read 17381 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« on: January 05, 2008, 03:41:10 pm »

У војном магазину 'Одбрана' изашао је текст о реорганизацији војне полиције али нисам стигао да га мазнем из канцеларије. Ако неко има овај текст замолио бих га да га изложи овде а и волео бих д ачујем ваша мишљења о тој реогранизацији
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #1 on: January 05, 2008, 07:51:07 pm »

Текст је изашао у магазину Одбрана број 48 од 15.09.2007. године, ево директног линка ка тексту у PDF формату:
http://www.odbrana.mod.gov.yu/odbrana048/22-24.pdf

Основна намена војне полиције неће се битно мењати. Оно што је карактеристично је промена у организацији војне полиције. Нема више одељења и водова војне полиције у формацијском саставу јединица војске. Сада постоји укупно 5 батаљона војне полиције. Гарда у свом саставу има 25. батаљон војне полиције и Батаљон војне полиције специјалне намене "Кобре", Специјална бригада има батаљон за ПТ дејства, а за војнополицијске послове у КоВ задужена су 2 батаљона. Интересантно је да у оквиру ВиПВО не постоје јединице војне полиције, за сада се о томе само размишља.

Батаљони у гарди су намењени првенствено за обезбеђење најважнијих објеката и личности, укуључујући и председника Србије, а батаљони у КоВ намењени су за обављање војнополицијских послова на "терену". Команда 3. батаљона је у Нишу, а 5. батаљона ВП у Београду. Сваки од њих има деташоване чете у већим гарнизонима. Замишљено је да свака чета прати и подржава једну од бригада копнених снага, али и остале јединице у додељеној зони.

Више нема војника на одслужењу војног рока у јединицама ВП, сада их чини потпуно професионални састав. Подофицира има око 73% од укупног бројног стања.

Једна од новина је и формирање Криминалистичке истражне групе. Она је намењена за оперативни криминалистички рад на најтежим кривичним делима.
« Last Edit: May 08, 2008, 05:20:32 pm by machak » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: January 05, 2008, 11:04:17 pm »

Menu tu nešto drugo nije jasno. Na primer dođe do izvršenja krivičnog dela u kasarni. I dežurna služba vojne policije otkrije osumljičene, privede ih, i obezbedi mesto izvrešenja kriv. dela. I sada znači prem da vojno sudstvo i tužilaštvo nepostoji istražni postupak vodi civilni istražni sudija i civilni tužilac podiže (ili ne podiže) optužnicu. Znači dogodi se krivično delo (daleko bilo) i kasarna bi bila preplavljena civilima.

Poznato je da u Okružnom sudu u Beogradu postoji jedno odeljenje koje se sastoji uglavnom od bivših vojnih sudija tužilaca i drugog sudskog osoblja, i da mahom oni uzimaju predmete krivičnih dela koja su ranije bila u nadležnosti vojnog suda, ali zar nije to malo smešno, pola postupka radi vojska tj. vojna policija, a posle se civili šetkaju po kasarnama i vojnim objektima, isleđuju vojna lica i slično.

Možda ovo i nije standardna procedura, ako neko zna tačno kako ide baš me zanima, jer ovako kako ja vidim sitaciju ona je više nego komična. Po meni nije trebalo da bude ukinuto vojno sudstvo i tužilaštvo.

Ko će sutra da radi na istražnim slučajevima i kasnije u glavnog pretresa predmeta kada se oni npr. dese u delovima vojske koji na bilo koji način spadaju u delove (ili su u celini) vojne tajne.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: May 05, 2008, 03:52:43 am »

Broker, ako vec treba civili da se setaju po nekoj kasarni, nece nista videti sto ne trebaju ako si mislio na to! Radice svoj posao i to je to! Sto se tice ukidanja vojnog sudstva...nisam bas siguran! Da je valjalo nebi se ukidalo, mada znamo da je bilo dosta "efikasno"! Smiley
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #4 on: May 07, 2008, 05:44:35 pm »

Broker kao sto si napisao u Beogradu postoji sudstvo koje se vise ne zove vojno sudstvo ali zato sudstvo za vojna pitanja xe xe. Dakle nije sija nego je vrat.

To su ljudi koji su ranije radili u vojnom sudu ali iskreno receno ja ne znam kako bi se i kome sudilo u slucaju ratnog stanja. E zaista me interesuje koje onda pravo stupa na snagu. Ako moze neko da objasni bilo bi dobro jer zaista sta se desava u ratnom ili vanrednom stanju, koji onda zakoni vaze? I u samim zakonima ako postoji dakle sudstvo za vojna pitanja onda moraju da postoje i zakoni koji to resavaju inace nema nikakvog smisla.

Ovo sa bataljonima vojne policije je interesantno resenje jer ja se secam bataljona vojne policije kod nas u kasarni i to su bili ljudi vise kao specijalci a bilo je i obicnih vojnih policajaca ali se veoma razlikovali od njih. Dakle kako ce to sada izgledati kada samo ostaju bataljoni vojne policije? Zatim, znam da je recimo 63. padobranska brigada imala i svoju vojnu policiju. Sta ce biti sa njima posto i brigada vise ne postoji. Ima zaista ovde dosta pitanja a nemam pojma kako je reseno. I nije valjda da protivteroristicka jedinica u Specijalnoj brigadi pripada vojnoj policiji? Pa to onda nema veze sa mozgom isto kao i staviti "Kobre" koje su oduvek imale specijalni status jos kao oficirska ceta u oklopno-mehanizovanoj gardijskoj brigadi dakle kako staviti i njih u vojnu policiju. Oni prakticno i nemaju sa vojnom policijom nista jer su bili koliko se ja secam deo KOS-a ili VB-a. Eto major Sljivancanin je bio u toj oficirskoj ceti za vreme JNA i bio je takodje i oficir za bezbednost u oklopno-mehanizovanoj gardijskoj brigadi. Vrlo interesantne stvari.

Ja se inace i ne slazem sa tim da "Kobre" i dalje rade posao koji rade jer to u svim zapadnim zemljama rade civilne bezbednosne strukture a ne vojne.

Steta je trositi tako dobro obucene vojnike na cuvanje nekih politicara jer u slucaju rata bi sigurno imali preca i pametnija posla i sigurno bi bili puno efikasniji u nekim stvarima pa cak i od drugih specijalnih jedinica iz Specijalne brigade recimo. U to sam siguran. Osim toga su jako povezane sa VB ali dobro kada sam na jednom snimku vide jednog pukovnika iz VB koga licno znam i koji je bio sa jednim bataljonom navodno vojne policije na polozajima i to 1999. godine u rejonu Kosare. E tek tad sam razumeo sta su u stvari bataljoni vojne policije a imam i rodjaka koji je bio u jednom takvom bataljonu. Meni je iskreno tesko za poverovati da takvi momci bivaju upotrebljeni da jure odbegle regrute ili sutra dan profesionalce i kupe ih pijane po kafanama. A tek kakve ce muke imati sa padosima to i da ne pricam. Dakle, ne znam koliko je pametna ovakva reorganizacija.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #5 on: May 08, 2008, 02:29:28 am »

Sto se tice kobri, tamo postoje momci koji sluze bas za obezbedjivanje VIP lica i koji sluze za nesto drugo! Sto se tice toga sta ce biti sa padosima...nista! Sve je to politika! Kako kome odgovara...
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #6 on: May 08, 2008, 05:34:15 pm »

Quote
Zatim, znam da je recimo 63. padobranska brigada imala i svoju vojnu policiju. Sta ce biti sa njima posto i brigada vise ne postoji.
Већ је било, наиме више не постоји падобрански вод војне полиције противтерористички, а не постоји ни 63. падобранска бригада у чијем је саставу био, већ 63. падобрански батаљон.
Quote
Ima zaista ovde dosta pitanja a nemam pojma kako je reseno.
Све је јасно и прецизно дефинисано. Само мало пажљивије прочитај моју претходну поруку.  Smiley
Нема више војнополицијских јединица у саставу бригада. За опште војнополицијске послове постоје 2 батаљона ВП са деташованим четама по већим гарнизонима. То му дође нешто аналогно полицијским станицама у цивилству.
Quote
I nije valjda da protivteroristicka jedinica u Specijalnoj brigadi pripada vojnoj policiji?
Одувек је и била, а и сада је. Припадници ПТ јединица у нашој војсци су одувек имали војнополицијска овлашћења. То је ваљда потребно из формално-правних разлога око употребе тих јединица. Јесу они завршавали курсеве ВП, али се нису бавили општим пословима ВП, осим обезбеђења личности, али у секундарној намени.

Quote
Pa to onda nema veze sa mozgom isto kao i staviti "Kobre" koje su oduvek imale specijalni status jos kao oficirska ceta u oklopno-mehanizovanoj gardijskoj brigadi dakle kako staviti i njih u vojnu policiju. Oni prakticno i nemaju sa vojnom policijom nista jer su bili koliko se ja secam deo KOS-a ili VB-a.
Кобре су и основане као специјално одељење војне полиције. Што се тиче овлашћења ВП, исти је случај као и са Соколовима. Нису никада били део КОС, или ВБ, а КОС, односно сада ВБА уопште и нема јединице у свом саставу већ центре...

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7 on: May 08, 2008, 06:37:38 pm »

Quote
Одувек је и била, а и сада је. Припадници ПТ јединица у нашој војсци су одувек имали војнополицијска овлашћења. То је ваљда потребно из формално-правних разлога око употребе тих јединица. Јесу они завршавали курсеве ВП, али се нису бавили општим пословима ВП, осим обезбеђења личности, али у секундарној намени.

Upravo tako, htedoh i ja to da napomenem ali si me preuduhitrio... Wink

Zamisli speicijalce koji idu u potroli po gradu i kontroliše ko ima bere na glavi ili je pobegao "preko žice", naravno da toga nema. Velika je razika uopšte između vojnih policajaca koji su završili PT obuku i onih koji nisu, tj. onih koji pored pešadijske obuke (koja je osnovna za bukvalno svaki rod) imaju i policajski kurs.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #8 on: May 09, 2008, 09:02:21 pm »

Polako bre ljudi, da li moze onda neko da mi kaze kako su recimo organizovani treci i peti bataljon VP ako kazete da je to prakticno kao policijska stanica?

Meni sve nesto pred ocima bataljon vojne policije iz kasarne Pantelej u kojoj sam sluzio 2.000/2.001 i tu i jeste valjda i dalje treci bataljon VP.

E sad, ja ne znam sta je sve tu pripadalo bataljonu Vojne Policije ali pazite tu je bilo obicnih vojnih policajaca, znate ono sa belim opasacima, i onda je bila jedna jedinica Vojne Policije koja je vec onda bila maltene potpuno profesionalna i samo su regruti dobrovoljci sluzili u njoj. E sad ta jedinica je vise licila na specijalce a imali smo i BSD u kasarni nego na vojne pandure (ne vredjam ovim nikoga namerno nego navika).

Pa nije valjda da su recimo te dve jedinice pripadale istom bataljonu VP samo jedna jedinica eto kao obicni panduri a ova druga u principu me podsecala na PJP odnosno interventne vodove Policije.

Bio bi zahvalan da mi to neko objasni da li sam tu u pravu.

E sad koliko oficirska ceta i kakve veze je imala sa VB odnosno nekadasnjoj KOS o tome necemo jer naveo sam primer majora Sljivancanina a da ne bih navodio druga imena koja su bila u VB i za vreme agresije 1999 godine komandovali bataljonima Vojne Policije koji uopste nisu licili na obicne pandure. U to sam mogao da se uverim i posto sam pogledao jedan snimak na polozajima u rejonu Kosare a slucajno znam da je taj gospodin pukovnik bio nacelnik za VB Pristinskog korpusa. Predstavljen je od strane Lazanskog kao komandanta bataljona VP a i videlo se da su momci tu bili. Slucajno je taj covek posle bio i komandant moje jedinice gde sam ja sluzio pa posle toga cak i komandant za VB u VSCG.

I sad ako kazete da jedno sa drugim nista onda okej, formalno sigurno ne i tu se slazem a ovo drugo ajd da ostavimo po strani. Eto samo da ne bi bilo da tvrdim gluposti.

Naravno ja dajem primere kako je nekada bila organizacija ali me zanima kako je to sada reseno jer ni onda nije bilo bas najjasnije. Imao si vojne pandure koji su jurili obicne vojnike po gradu a to su bili oni sa belim opasacima i neprijatelj broj jedan svakom vojniku Grin i eto machak podseticu te na cuveni sedmi bataljon Vojne Policije iz Niksica cini mi se, njih sam upoznao u KZB e brate to su bili isto momci kao i ovi kod mene u kasarni, mislim ovi sto su licili na specijalce a ipak nosili crne beretke. Zato sam i ovako zbunjen jer ne znam sta se onda desilo sa tim i takvim jedinicama, odnosno kako je to sada organizovano.

A ovo za Sokolove iz 72. nisam znao zaista moram da priznam. E sad oklopno-mehanizovana gardijska brigada je u svoje vreme bila od prilike vojska sama za sebe jer cini mi se da je imala i sama svoju Vojnu Policiju i svoje izvidjacke vodove kao i interventne i sta znam sve. Drugar mi je sluzio jos za vreme JNA tamo pa mi pokazivao slike i da vidis niko SMB uniformu nego svi M 89 maskirno.

Moje glavno pitanje je da li su ti bataljoni dakle stvarno tako organizovani na eto interventne vodove ili eto kao PJP i obicne pandure ili sta se desilo sa onim jedinicama kao eto sedmi bataljon i ljudima koji su bili kod mene u kasarni.

Hvala na odgovorima!

P.S. Major Sljivancanin je bio komandant oficirske cete i komandant za vojnu bezbednost u gardijskoj brigadi a eto oficirska ceta ispade deo Vojne Policije e sada je zaista interesantno zar ne?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: May 09, 2008, 10:29:07 pm »

Quote
Pa nije valjda da su recimo te dve jedinice pripadale istom bataljonu VP samo jedna jedinica eto kao obicni panduri a ova druga u principu me podsecala na PJP odnosno interventne vodove Policije.

Pišem za moje vreme, sada kako je stvarno ne znam. Upravo kako si naveo, dobro ja koliko znam nije bilo baš takvih podela na nivou bataljona, ali na nivou kasarni i te kako je bilo. Na nivou bataljona je bilo podela između vojnih i sobraćjnih policajaca.

Bile su i da tako kažem interne podele u okviru bataljona vojne policije ko je od pripadnika u kom centru obučen, i na one koji su se obučvali u sklopu tog bataljona, ali prilikom izvršavanja zadataka nije bilo nikakavih podela, ili je bilo jedino prema individualnim sposobnostima da se zadatak obavi što efikasnije.

Eto sam si pomenuo sedmi bataljon vojne policije, njihov nastanak datira mnogo ranije nego što je nastala KZB, i sada se zapitaj kakve veze oni npr. imaju sa nekim vojnim policajcem sa Topčidera.

Konkretno da navodim brojčano vojne pošte i ime jedinice nemam baš običaj da radim, a i zaboravlja se Wink pa neću ni sada, a ne verujem da bi ti to išta i značilo.

Za civilnu policiju nisam baš siguran, ali misliim da čak ima razlike i između interventne policije i između PJP-a, tj. posebnih jedinica policije.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #10 on: May 09, 2008, 10:41:28 pm »

7. bataljon je rasformiran na zahtev tadašnjeg predsednika Crne Gore (ili je tada bio premijer... ko će ga znati). Bilo je momaka koji su došli da rade i da budu vojni policajci, ali je veći deo došao da bi šenlučio po kafanama u uniformi. Tada je, ako se neko seća, bio incident sa pucnjavom u TV kada se na njemu pojavio predsednik CG, zatim vadjenje bombe na patrolu saobraćajne policije prilikom zaustavljanja nakon saobraćajnog prekršaja... itd. itd.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #11 on: May 09, 2008, 11:06:28 pm »

Koliko se ja sećam 7.bataljon VP je formiran da bi učvrstio tadašnu državu, tj. odnose između C.Gore i Srbije. To je poluzvanična, novinska verzija Smiley Nezvanično 7.bataljon je bio "odgovor" Beograda na formiranje nekih civilnih jedinica policije koje su tada bezmalo bile paravojne, ustvari bolje reći privatne.
« Last Edit: May 09, 2008, 11:09:25 pm by Broker » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #12 on: May 10, 2008, 04:12:19 pm »

Rade, ne znam kada su se formirale ali znam da su prebaceni bas u KZB zbog predsednika Crne Gore koji je navodio da bi ti momci mogli da ga pa sad ..... politika itd.

E sad neko je napisao da su bili obicno pijani po kafanama, ja mogu samo da kazem ono sto sam ja video. To su bili sve profesionalci i znam da je svako od njih trenirao neku borbenu vestinu tako da je to sa pijancenje po kafani verovatno obicna novinarska patka.

Pa da je bilo tako ne bi ih prebacili prvo u KZB da bi ih posle rasformirali takodje na insistiranje predsednika CG.

A na ovo sa bataljonima VP i dalje niko konkretno da odgovori.

Pogotovo je interesantno to kako da pukovnik iz VB komanduje za vreme rata bataljonom VP xe xe. Izgleda da jos uvek postoje tajne i neka tako i ostane. Znam sta znaci cutanje.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #13 on: May 10, 2008, 04:40:23 pm »

O sedmom bataljonu znam vise iz informacija o vanrednim dogadjajma koje smo redovno dobijali, nego iz napisa u dnevnim novinama. Nisam siguran da lica iz VB komanduju bataljonima Vp jer bataljoni VP imaju po formaciji postavljene komandante. Po toj logici, šta u toku rata rade komandanti bataljoni (mirnodopski). Da li idu na godišnji odmor, pošto ih u toku rata smenjuje "neko iz VB"?
« Last Edit: May 10, 2008, 04:41:55 pm by Rade » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #14 on: May 10, 2008, 05:10:28 pm »

Rade, rec je o pukovniku Stojanovic Momiru koji je pre pocetka agresije bio komandant VB za Pristinski korpus zatim za vreme rata je eto bio kao komandant nekog bataljona VP ali ne znam koji je to bataljon da bi posle rata bio komandant 52. Djakovicke brigade ARJ PVO i sa time i moj komandant. Kao komandant 52. Djakovicke brigade postaje 2.000 godine i komandant kasarne Pantelej i ostaje na toj duznosti. E sad slucajno ja pre par godina kupim Nedeljni telegraf i otvorim stranu kad na slici vidim coveka koji mi je poznat. Reko pa sta ce ovaj ovde, kad posle procitam intervju sa pukovnikom Stojanovic Momirom komandantom za VB VSCG. E to je jako zanimljiva prica ili?

To je bilo one godine kada je bio cuveni pogrom Srba na Kosmetu valjda 2.004 i covek je nakon tog intervjua izgleda posle bio smenjen jer je jos tada a to je bilo mozda dve ili tri nedelje pre onih dogadjaja rekao da ima informacija da ce se na Kosmetu desiti nemiri. Na pitanje novinara otkud on to zna i da li nase obavestajne sluzbe rade jos uvek na Kosmetu on je odgovorio da je Kosmet po rezoluciji 1244 jos uvek deo SR Jugoslavije odnosno tada SCG i da je to valjda normalno. E izgleda da je previse reko i posle toga je ubrzo verovatno otisao u penziju. Inace, ja ne znam zasto nije dobio cin generala jer je u svakom slucaju zasluzio a gospodin pukovnik je imao cak i doktorat. Bio je izuzetno strog i svako jutro, od kada je preuzeo mesto komandanta kasarne Pantelej, on je bio na smorti. Katastrofa covece, mozes da zamislis svako jutro se osim vikendom mota takav covek. Inace je bio prava oficircina nema sta. Ali je izgleda bio politicki nepodoban. Samo eto vidis kako je to cudno sta se sve u vojsci radilo. Pazi covek iz VB postaje komandant bataljona VP da bi zatim postao komandant brigade ARJ PVO pa odatle opet nacelnik VB. Pa sad ti vidi tu logiku.

Mozda za svaki slucaj izbrisi ime ili sta ja znam. Ne znam da li je taj covek vec u penziji ili nije ali verovatno da jeste upravo zbog politickih nepodobnosti.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.