PALUBA
April 25, 2024, 08:14:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Projekat obalnog patrolnog broda tipa 700  (Read 19010 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: February 28, 2009, 03:12:36 pm »

   Ovaj projekat pripada podvrsti patrolnih brodova za zaštitu teritorijalnih voda i ekonomske zone. U skladu sa tim zadacima brod je projektovan za borbu protiv neprijateljskih brodova, za sprečavanje stranih ribarskih brodova u krivolovu, za zaštitu sopstvenih konvoja, kao i osmatranje i kontrolu velike akvatorije. Helikopter na palubi služi za podršku u izvršavanju ovih zadataka. dodatno može uspešno biti upotrebljen za borbu protiv podmornica, krijumčara, za operacije spasavanja, vezu i osmatranje. Takođe se može upotrebljavati u sastavima ostalih pomorskih snaga.
   Korito i nadgrađe napravljeni su od visoko kvalitetnog čeličnog lima, kovane konstrukcije. Naoružan je topom 40 mm L70 "Bofors", sa 2x4x20 mm M-75, 2x20 mm M-71, dva bacača dubinskih bombi, dva raketna bacača za osvetljavanje i sonarom.
   Pogon se sastoji od dva dizel-motora po 4800 KS. Osnovni brodski napon je 3x440 V 60 Hz. Pomoćni napon je 24 V. Električnu struju obezbeđujutri generatora od po 160 kVA.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

   Spoljni komunikacijski sistem sadrži MF, IF, HF, VHF i UHF primopredajnike, koji obezbeđuju komunikaciju sa brodovima, obalom i vazduhoplovima. Unutrašnji komunikacijski sistem sadrži interfon, za vezu sa borbenim stanicama, signalni sistem za uzbunjivanje i sistem u slučaju napada na brod. Navigacioni sistem sadrži: žiro-kompas, mgnetni kompas, PEL, ehosonder, radar i uređaj za alarmiranje u slučaju opasnosti. Meteorološka oprema je, kao i ostala navigacijska oprema, konvencionalna za ovu vrstu broda.
   Brod je opremljen sledećim pratećim sistemima: sredstvima za zaštitu od dejstava NBH oružja, klima uređajima, ventilacionim uređajima, protivpožarnim sistemima, sistemom za upravljanje vatrom, uređajem za upozorenje u slučaju havarije i helikopterskom platformom.
   Dimenzije broda su 61.85x9.3x2.67 m, deplasmana 520/700 t, maksimalna brzina 23 čv, maksimalna stalna brzina 22 čv, a daljina plovljenja sa 15 čv je 5000 NM. Posada ima 56 članova.

izvor: Savremeni ratni brodovi-Boško Antić

Takođe ako neko zna nešto više o ovom projektu, neka napiše koji red.


* patrolac700.jpg (73.77 KB, 640x398 - viewed 674 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 08:23:18 pm by Rade » Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #1 on: February 28, 2009, 09:14:34 pm »

   ...
   Korito i nadgrađe napravljeni su od visoko kvalitetnog čeličnog lima, kovane konstrukcije.
...

Kovane konstrukcije?
Što mu to dođe?
Također: "visoko kvalitetnog čeilčnog lima" - kakve sad to veze ima sa bilo čime? A nego kakav je lim nego takav kakav jeste?
(Pročitam ovako nešto i izbezumim se...)
Mislim, kao da je pisao čovjek neuk brodogradnji...
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: March 01, 2009, 12:22:42 pm »

I ja sam prvi put čuo za ovo, jedino mogu da pretpostavljam da su čelične ploče kovali pod nekim velikim čekićem Huh?
Inače je ovu knjigu pisao Boško Antić, e sad možda on zna o čemu se radi, ali ja ne znam. Wink
Logged
patroldzija
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #3 on: July 05, 2009, 09:59:35 pm »

Daklem 'vako
Kovana konstrukcija je kad se oplata za rebra spaja zakovicama a ploče oplate medjusobno isto tako (tako su u Kraljevici radili PBR-e), to se radilo vrelim-usijanim zakovicama. Ovaj projekt je san jednog penzionera-entuzijaste koji je bio aktivan u Mornaričkom glasniku (kbb Antić Boška) i koji je napisao podosta korisnih članaka. Ako me pamet služi to je projekat iz sredine (ili kraja) sedamdesetih. Ustvari to nikad nije bio projekt u smislu projekta nego ideja kakav bi brod trebao da se izgradi za tadašnju JRM. Umesto gradnje velikih brodova mi smo kupili VPBR-31 i 32 (kasnije preimenovane u RF) a gradili RTOP, PČ i pomoćne brodove.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #4 on: April 11, 2012, 08:52:44 am »

Šteta, što se nije išlo u taj projekat. Barem u rednom i južnom jadranu bi trebali imati ovakve brodove, barem oko 4 komada. Možda sa nešto drukčijim naoružanjem, po mome na pramcu 1 bofors 57 mm, 2 RBU 6000, na krmi jedan AK 630, kao pomožni topovi možda dva topa 20mm na bokovima te možda za PVO još lanser 3M-47 Gibka (Igla). Helikopter možda i ne bi bio potreban, više instalacija dva vodena topova za gašenje požara te možda još dizalica sa brzim presretačkim čamcem.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: April 11, 2012, 02:47:06 pm »

Nadam se da se ne ljutite, pošto nisam mornar, a i moje znanje o mornarici je slabo.

Čitajuči to, i komentar Janezka67, ne mogu se oteti misli, da je Slovenački Triglav malo manja varianta takvog broda. Ili se varam?

LPB
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #6 on: April 11, 2012, 06:52:20 pm »

Ovo bi bila izvrsna jahta koja bi se mogla i sama braniti od pirata ili pomoci vlasniku imati svoj mir u uvali koju izabere. Inace je stvarno lijep "shore" (ili off-shore) patrolac, tj. ono sto se danas trazi...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #7 on: April 11, 2012, 07:03:07 pm »


 Za konstrukciju i ostalo neznam. Proces izrade bi morao biti zavarivanjem, kakve zakovice!? Mislim da nema majstora koji bi sada radili tim postupkom.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #8 on: April 11, 2012, 08:39:16 pm »

za par godina neće na istočnoj obali Jadrana biti majstora koji znaju graditi brod po MIL standardu, već samo po komercijalnom, trgovačkom.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #9 on: April 11, 2012, 11:12:12 pm »

"Puna su groblja nezamjenjivih"-narodna.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #10 on: April 12, 2012, 09:42:04 am »

Ovaj Norveški mene dosta podsjeća na ovaj projekt.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* norveški.jpg (64.32 KB, 1024x680 - viewed 678 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: April 12, 2012, 09:52:50 am »

Ovaj Norveški mene dosta podsjeća na ovaj projekt.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.
Bezobrazni Norvežani, ukrali nam Balkanski projekt.. Grin
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #12 on: April 12, 2012, 11:01:19 am »

Pa ni Norvežani ni Finci nisu više ono što hoće biti. (Ipak meni je tip 700 više na amerišku klasu O.H.Perry-malo manji.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #13 on: April 12, 2012, 11:41:49 am »

Norveški brod ima naoko oko 2000tona. Fregate tipa O.H. Peri su oko 4-5 puta veće od hipotetičkog JRM broda i uopšte ne liče, sem razvijenog, duguljastog nadgrađa.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #14 on: April 12, 2012, 06:19:12 pm »

E moj Kumbore, i ja sam mislio samo na sličnost nadgrađe. Inaće kako uspoređivati brodove koji se razlikuju u tonažama, kako si sam zapisao, 4-5 puta.  Norveški brod obalne straže klase Nordkapp na slici ima 3200 tona.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.