PALUBA
March 19, 2024, 06:36:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Noževi  (Read 188927 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 868



« on: March 01, 2009, 12:26:51 pm »

Borbeni, taktički , noževi su veliki noževi dizajnirani za potrebe vojninih (a i policijskih) jedinica. Česta je zabluda da su noževi dizajnirani samo za blisku borbu već imaju i druge namene. Jedini borbeni nož dizajniran isključivo za borbu je bajonet.
Evo nekoliko vrsta borbenih, taktičkih, noževa.

1.) Tanto noževi.
Tanto noževi su u upotrebi u svim vojskama sveta a omiljeni su kod izviđačkih jedinica.
Nego pre svega kratak istorijat. Tanto u prevodu sa japanskog znači kratko sečivo. Svi japanski broci su sa sobom nosili tri sečiva – Katana, wakizashi i tanto. Razlika je u dužini. Katana je veliki mač koji se koristio na otvorenom, wakizashi je kratki mač za borbu u skučenim prostorima i na kraju tanto – nož. Prvi tanto noževi imali su dve oštrice a današnji jednu a standard je da ’kičma’ noža bude debela bar 5mm. Tanto je dizajniran i za sečenje i za ubadanje. Mlađi brat tantoa je ’kaiken’ (grubo rečeno mini tanto nož)
Najbolji proizvođač noževa fiksnog sečiva na svetu ej bez sumnje Cold Steel. Cold Steel-ov Recon Tando važi za najbolji nož iz ove porodice noževa. Ne retko se ovi noževi ’presvlače’ teflonom što im produžava životni vek a i ne odavaju odsjaj što je za momke koji ga koriste od posebne važnosti.
ColdSteel Recon Tanto
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Preklopni Tanto
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trofejni Kaiken u futroli
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
2. Bodež.
Bodež, kao i što mu samo ime kaže, ima samo jednu svrhu – da ubode. Karakteristično za većinu (ne sve) ove noževe je da po sredini sečiva imaju ’kanal’, bez kopjeg bi bilo jako teško izvaditi sečivo iz mete.
Najpoznatiji bodež je engleski Sykes. Zanimljivo je da je ovaj nož za engleske komandose dizajnirala i proizvela firma ’Wilkinson’ koja danas dizajnira i proizvodi čuvene brijače i žilete. Podvrsta bodeža je i ’Stileto’ od kojih neki ni nemaju oštricu, podseća na šilo. Postoje takođe i mali bodeži poput 'Urban Pal'-a prikazanog na slici koji suže za onesposobljavanje ili samoodbranu nanošenjem lakših povreda
Ferburn-Sajks nož (Fairburn-sykes knife)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Stileto (stiletto)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mali bodeži, zvani vratni (neck knife)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

3. Bowie.
Dobili su ime po pukovniku Džemsu Bouviju koji ih je dizajnirao a skovao ih je Džems Blek. Bouvi noževi su nekoliko puta menjali dizajn i oblik. Bouvi noževi veoma podsećaju na španske lovačke noževe iz XIX veka a kud i kamo na obične mesarske – to oni sa ’tanjim’ finišem.  Najpoznatiji proizvođač ovih noževa je španska Muella koja ih pravi i kao trofejne. Originalna Verzija noža ima široku oštricu dužine i preko 15cm , namenjen za borbu a postoje i manje verzije za lov kao i manje verzije sa dodatkom testerastog sečiva koje je poslužilo kao uzor za pravljenje modernihnoževa za preživljavanje (poznati i kao ’Rambo noževi’). Najpoznatiji Bouvi nož u upotrebi je američki Ka-Bar koji je u upotrebu ušao u drugom svetskom ratu.
Trofejni Bouvi nož
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ka-Bar
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nekoliko vrsta bouvi noževa klikni *Link postavljen zbog veličine slike
4. Kukri.
Kukrti je veliki Nepalski borbeni nož. Mlađa braća su mu ’Kanta’ I ’Dafia’ koji su veličine peroreza.  Ovo je bez sumnje najprepoznatljiviji nož na svetu. Karakteristično zakrivljen na unutra pod uglom od 20 stepeni sigurno uliva strah u kosti neprijatelju. Kukri je prvenstveno napravljen za borbu sečenjem i bodenjem ali mu se mogu naći i druge svrhe npr. Za probijanje kroz Nepalske džungle pošto zbog svoje veličine može da posluži i kao mačeta.
Kukri Nož
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trofejni kukri nož *link postavljen zbog veličine slike
5.Bajonet.
Bajonet je zapravo veliki bodež (u nekim slučajevima tipa stileto) zakačen na usta cevi puške.
[attachment=10]


6. Noževi za preživljavanje. (survival knives)
Ovi noževi po dizajnu najčešće podsećaju na tanto ili bowie noževe ili se neki od navedenih korise kao nož za preživljavanje. Obavezno oštri kao žilet i jake ’kičme’ da bi mogli da izdrže sve moguće uslove i zadatke. Ne retko imaju dršku od specijalne plastike tako da ne mogu da potonu.
Jedan od noževa za preživljavanje

Nož tipa 'Bowie' u ulozi noža za preživljavanje


7.Preklopni noževi.
Najpoznatiji proizvođač ovih noževa ej victorinox koji prave čuvene ’švajcarce’. Preklopni noževi tog tipa ne retko imaju na sebi ’300 čuda’, raznoraznih malih alatki. U zavisnosti od potrebe neki imaju šrafcigere, makaze, testere ...
U poslednje vreme su počeli da se prave i preklopni noževi za preživljavanje.

'Švajcarac'



* coldsteelrecontanto.jpg (6.34 KB, 300x300 - viewed 1035 times.)

* coldsteelHatamoto.jpg (7.39 KB, 250x250 - viewed 822 times.)

* daggerdaga4164nq.jpg (28.27 KB, 400x320 - viewed 971 times.)

* fairburnsykes.jpg (18.87 KB, 465x200 - viewed 992 times.)

* Gunners_stiletto_01.jpg (12.61 KB, 600x192 - viewed 810 times.)

* 43LS.jpg (43.15 KB, 300x300 - viewed 593 times.)

* anitque bowie knife.jpg (13.34 KB, 139x400 - viewed 563 times.)

* kabar1214.jpg (5.87 KB, 288x268 - viewed 553 times.)

* kukri-4.jpg (12.78 KB, 517x231 - viewed 636 times.)

* Bayonet.jpg (14.85 KB, 449x338 - viewed 676 times.)
« Last Edit: January 23, 2010, 12:32:10 am by trpe grozni » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: June 17, 2009, 06:03:10 pm »

      

       [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

       Nož "švicarac"  VICTORINOX, dobije svaki pripadnik SV, koji zaduži borbenu opremu.

       Pozdrav
       Duje


* P6160831.jpg (40.97 KB, 640x480 - viewed 558 times.)
« Last Edit: January 23, 2010, 12:33:00 am by trpe grozni » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #2 on: June 18, 2009, 02:37:09 am »

Sviđa mi se krstasti šrafciger, ne zna čovek kad može da zatreba! Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: June 18, 2009, 04:41:42 pm »

Vjeruj mi, meni je najviše trebao za rezanje salame, sira i kruha. Možda sam nekad otvorio koju konzervu. No, najvažnije ima i otvarač z flaše. Alkohol je u principu zabranjen, no ima i drugih pića.
Pozdrav
Duje
Logged
hadzi dalibor
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #4 on: October 08, 2009, 07:35:41 pm »

Pozdrav za sve palubarce! Ne bih sa složio da cold steel pravi najbolje noževe dok god postoji firma fallkniven!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 055


« Reply #5 on: October 08, 2009, 07:37:23 pm »

Lično sam bio najzadovoljniji nožem proizvodnje "Famipa" iz Prizrena.... Crn, sklapajući, sa kočnicom. Za rad oko konopa dušu dalo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #6 on: September 21, 2010, 08:56:19 pm »

Ево једног ножа који је својевремено правила ИМПА. Копија јапанских "танто" ножева. Једна количина од око 100 комада је  подељена специјалним јединицама ВЈ. У једном од старијих бројева часописа "Метак" је био приказ о њему. Демонстрирано је како пробија врата аутомобила, пресеца коноп који виси и сл. Лично сам пробао (не са овим примерком) да пресечем ексер (онај већи од дужине 10цм, дебљине 4-5 мм) и успело је из једног јаког ударца.

Нож је врло, врло оштар - као бријач. Нож је ручни рад и  нумерисан је (види се на снимку). Дршка је од коже.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* DSC_0510rz.jpg (228.57 KB, 903x600 - viewed 588 times.)

* DSC_0516rz.jpg (212.74 KB, 903x600 - viewed 1910 times.)

* DSC_0517rz.jpg (220.57 KB, 903x600 - viewed 2170 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #7 on: November 20, 2010, 10:03:56 pm »

Wasp је приказао квалитетне ножеве различитих намена. Уз квалитет иде и цена. Ево једног јако јефтиног преклопног ножа који може да послужи сврси: и као џепни перорез да нешто одсечеш, пресечеш, зарежеш и као скривено приручно одбрамбено оружје

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC07933rz.jpg (175.19 KB, 800x600 - viewed 1157 times.)

* DSC07934rz.jpg (162.37 KB, 800x600 - viewed 559 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #8 on: November 21, 2010, 10:03:51 pm »

Нож је купљен на бувљаку за око 2 евра (по данашњим ценама) пре 5-6 година. Овај нож има чак и нумерацију а види се и ознака  ("марка") "произвођача". Пише "Jury",а ознака је слична моторолиној. Изненадио сам се када сам их видео. Почетком 90-тих добили смо лисице за везивање са истим знаком. Копије "Смит Весон". Нису биле лоше, чак сасвим солидне. Можда је Трпету позната ова "робна марка" јер је власник пореклом Македонац?.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC07941rz.jpg (186.51 KB, 800x600 - viewed 556 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: November 21, 2010, 10:15:02 pm »

Imam sličan nož, po sličnoj ceni. Imam ga več 12 godina u torbi za laptop. Uvek je uz mene. Zlata vredan.
Razmišljao asm da kupim sličan kvaitetan nož, ali nikako da se odlučim. Ovaj služi svrhi tako dobro, da mi potreba za boljim jednostavno izmače.
Dobra stvar je, da je bio toliko jeftin, da mi ga nije žao i za pokoju stvar, za koju mi je žao "švajcarca". A sa tom upotrebom na rubu "regularnosti" nikad mi nije zakazao.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


LPB


* IMG00561-20101121-2205.jpg (158.92 KB, 2048x1536 - viewed 968 times.)

* IMG00562-20101121-2206.jpg (270.18 KB, 2048x1536 - viewed 600 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: November 21, 2010, 10:27:20 pm »

IMPA je svojevremeno napravila prototip novog pilotskog noža, koji je bio na ispitivanjima u RV i PVO. Sam nož je bio čudnog oblika sa kukicom na vrhu ( za sečenje padobranskih užadi), ali ne znam da li je ikada ušao u naoružanje. Zna li neko nešto više o tome i ima li njegovu sliku?
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #11 on: November 21, 2010, 10:30:10 pm »

Za mene je ovo evergreen, može i uz odelo sa kravatom Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image035.jpg (81.41 KB, 480x640 - viewed 490 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: November 21, 2010, 10:34:25 pm »

Imam samo dve primedbe o tom "Švajcarcu".
Mislim da taj nema blokadu rezila u otvorenom stanju, i fali (bar po mom mišlenju) sistem za otvaranje jednom rukom. Problem je, kad se čovek nauči na te dve stvari. Wink

LPB
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #13 on: November 21, 2010, 10:41:38 pm »

Imam samo dve primedbe o tom "Švajcarcu".
Mislim da taj nema blokadu rezila u otvorenom stanju, i fali (bar po mom mišlenju) sistem za otvaranje jednom rukom. Problem je, kad se čovek nauči na te dve stvari. Wink

LPB
Ima blokadu sa oprugom. Meni završava posao i mogu da ti kažem da sam prezadovoljan. Ne pravi mi problema u džepu (zaobljen, ništa ne štrči, ne cepa, tanak). Taj o kome ti pričaš je neki od novih modela, a ovo što sam malopre slikao mu je deda Grin.

Edit: ...i ima sve funkcije, koje mi završavaju posao.
« Last Edit: November 21, 2010, 10:54:47 pm by Pera » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #14 on: November 21, 2010, 10:54:39 pm »

"Швајцарац" је нож-алатка, односно комбинација алатки. Намењен да помогне власнику у разним ситуацијама, од јела, преко отварања разних затварача на флашама до бушења, завијања и одвијања. Ножеви које смо Божо и ја  поставили су ипак и пре свега одбрамбена оружја. За секунд (чак и брже, ако је неко вешт) је у отвореном положају и спреман за бод. Тек потом је то ножић као и сваки други. "Штипаљка" на њему служи за причвршћивање на појас панталона (и то са унутрашње стране). Кад се машиш за њега, рука "природно" легне на "брадавицу" на сечиву коју потискујеш док ти рука иде према напред. Док рука "стигне" испред тела, сечиво је исправљено и спремно за бод. Враћа се (савија), такође једном руком, уз малу помоћ тела  -"прислониш" тупи део сечива на тело док палцем држиш утврђивач. . Друга је ствар што га обојица користимо за "секундарну" намену.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.