PALUBA
April 16, 2024, 02:42:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Noževi  (Read 190471 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #120 on: November 07, 2012, 11:41:00 pm »

Inace, majstor Raletov rad je takodje diferencijalno kaljen, kao Feniks Kombat, dakle, kao sto Japanci kale svoje Katane, znaju i Srbi i Rusi ponesto Wink Jedino sto cu sledeci put za takav noz upotrebiti nerdjajuci celik iz prakticnih razloga. Jeste da ovaj D2 drzi ostricu kao lud, i da je super celik, ali Boehler-ov D2 nema dovoljno hroma u leguri, tako da ga nagrizaju kiseline, nastaju fleke ili kako mi, zaludjeni za nozeve, kazemo nastaje patina. Kome ne smeta, da znate da je sve ostalo super, meni smeta, pa moram stalno da ga poliram sto je ujedno i najbolja zastita od takvih fleka.
« Last Edit: November 07, 2012, 11:52:33 pm by Kibo » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #121 on: November 08, 2012, 09:35:19 am »

Kibo,

vidim da su ti sečiva pasija.
Znam da se ovde piše samo o noževima.
Šta znaš o sabljama? Jer u topicu o sabljama smo svojevremeno raspravljali o kvalitetu čelika i kaljenju za novu oficirsku sablju koja se kao nagrada dodeljuje oficirima VS najčešće za uspeh u školovanju.
Rasprava je bila o poređenju upotrebnog kvaliteta te nove i onih izvornih iz vojske Kraljevine Srbije i Jugoslavije.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #122 on: November 08, 2012, 04:42:32 pm »

Jedan filmski nož. Strajderov, tj. Aragornov.



* strider.jpg (200.17 KB, 500x375 - viewed 116 times.)
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #123 on: November 08, 2012, 04:45:21 pm »

U onom stripu "Zetari", ona sisata ribetina je imala neki elastični mač namotan kao oprugu na satu.

Jasno, zapamtio sam da se extra sisata a naziv sečiva je ispario  angel
« Last Edit: November 08, 2012, 04:46:07 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #124 on: November 08, 2012, 08:44:17 pm »

Wermez ovo mi vise lici na mac nego na noz. Duzina i sirina ostrice kao i sama geometrija bi ovo secivo pre svrstalo u krakte maceve nego u nozeve, ali dobro, to je fentezi film tako da i ne mora da ima neke veze sa normalom, pa neka bude noz Smiley

Jbga, kad nisam citao strip, naravno zbog maca ne zbog ove sisate  Grin
« Last Edit: November 08, 2012, 09:52:09 pm by SOLARIS 1972 » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #125 on: November 10, 2012, 09:59:21 am »

Da li Kibo ili Boris P mogu nešto više da napišu o prizrenskom nožu FAMIPA, onom sa orlovom glavom. Imam u posedu jedan, ali to nije ovaj na slici.


* famipa.jpg (10.74 KB, 640x480 - viewed 129 times.)
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #126 on: November 10, 2012, 11:36:14 am »

Nemam nikakve informacije u vezi sa ovim nozem, ali imam jedno pitanje. Ko je ovako lepo polirao noz? Znam da se ne pravi vec duze vreme, tako da fabricki ne moze da bude ili moze???  Shocked
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #127 on: November 10, 2012, 11:59:43 am »

Na jednom sajtu sam pročitao da se u Prizrenu i dalje rade noževi, ali da je jako lošijijeg kvaliteta.
Moj primerak je izradjen sredinom devedesetih, ima keramičku imitaciju roga na dršci, i orlovsku glavu na kraju drške. Ovaj primerak na kraju ima nešto što podseća na orla iz daljine, ali moj ima baš detaljno uradjenu orlovsku glavu. Takodje, čini mi se da je sečivo šareno? Da li je zaista takvo, ili se korice ogledaju o uglančani čelik?
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #128 on: November 10, 2012, 12:21:59 pm »

Ne, nisu to fleke, nego je ostrica polirana na visok sjaj, kad pogledas u tako ispoliranu ostricu, to ti je kao kad gledas u ogledalo Wink
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #129 on: November 10, 2012, 03:15:48 pm »

Mislim da nije nikako keramika, već određen tip plastike.

Nož ti je možda nekad pao, da je keramika ona bi otišla u param parčad.

Famipa nikada nije odiljala kvalitetom.

Kupovali smo je zbog pristupačne cene.

Imam nekoliko davno, davno kupljenih noževa.

Impa je bila nešto bolja iako je i njihov kvalitet oduvek bio diskutabilan a cene visoke za taj kvalitet.

Impa je korisila u PRIČI Jus Č 4173, Ravne PK-4, Din. 1.4028 ili Jus Č 4175, Ravne PK4EX, Din. 1.4034 aisi 420/420HC

U realnosti nikada ništa bolje od Jus Č 4172, Ravne PK-3, Din. 1.4021.

Često se dešavalo da su sečiva bila prekaljena, krta i pucala su.

Isti čelik je koristio još jedan Srpski proizvođač koga više nema a i ovi što sada prodaju noževe.

Na našem bivšem prostoru su u redovnoj proizvodnji bila dva stara ali prihvatljiva čelika:

Jus 4175, Ravne PK-4Ex Din. 1.4034 i aisi 420/420Hc i naravno veoma solidan Jus 4775, Ravne PK-5, Din. 1.4116, aisi 440A.

Tu su i vrlo retki Din. 1.4109 kao i Č 4772.

Termički tretman je uz pravilan odabir debljine, profila sečiva i oštrice veoma često presudan, čak doprinosi i više sveukupnom kvalitetu noža i može u velikoj meri da mu podigne upotrebljivost na terenu.

Impa i Famipa su radile i neka sečiva od ugljeničnih sečiva.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #130 on: December 01, 2012, 08:48:43 pm »

Danas me jedan drugar iz Srbije pitao da li mogu da mu ponesem jedan nek najf (neck knife) kad dodjem u Srbiju. Kaze covek, pre neki dan prvi put video tako nesto kod nas, svidelo mu se i on resio da nabavi. Ocigledno da se tako nesto u Srbiji slabo nalazi u prodaji jer me ne bi on pitao da mu kupim ovde u svabiji.

Meni je to dalo ideju da predstavim ovde par modela. Ja nemam jos nijedan u kolekciji ali bice i toga, eto on me podsetio, meni nekako ti mali nozevi ne leze ali ako neko zna sa njima da radi onda mogu biti izuzetno opasni.

Evo par Cold Steel-ovih modela predstavljeni na Youtube

Njemu se svideo ovaj    onda sam ja shvatio da on izgleda u stvari ne zna kako se radi sa tim malim nozicima pa sam mu predlozio ovako nesto

i ovo za koje znam da se u praksi pokazalo dobro

meni licno je ovaj Böker Plus najbolji, jeste mali ali je jako zajeban, treba ga samo na pravi nacin upotrebiti Wink  posebno mi se svidja sto ovo moze da se natakne i na moje kratke debele prste. Sta cu, ja sam seljacko dete, velika saka, kratki, debeli prsti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #131 on: December 01, 2012, 08:58:57 pm »

Морам да кажем да ми се то не допада. Док скоро сви други ножеви могу послужити за неке нормалне људске потребе, ови "ножићи" имају само једну намену... Гарантујем да ће га полиција, ако га нађу код њега привести и "утефтерити".
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #132 on: December 01, 2012, 09:05:57 pm »

Dzumba, jedno pitanje.
Da li policajci privode kada nadju

-perorez
-svajcarski noz
-cekic?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #133 on: December 01, 2012, 09:10:33 pm »

Dzumba, jedno pitanje.
Da li policajci privode kada nadju

-perorez
-svajcarski noz
-cekic?

Ne dopada mi se naziv "neck knife", asocira na zločin, a po izgledu ne liči na vrlo korisnu alatku.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #134 on: December 01, 2012, 09:13:14 pm »

@wermaz sve što si naveo su alati sa više namijena, onaj nožić gore- ima samo jednu namijenu, meni osobno su odvratni, a odvratni su mi i tipovi ljudi koji to nose, iako volim noževe.
Raznorazne bokser sa šiljcima, takve nožiće..., zna se kakav tip ljudi nosi i zašto.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.053 seconds with 22 queries.