PALUBA
April 19, 2024, 06:45:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Noževi  (Read 190607 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #150 on: December 02, 2012, 05:43:24 pm »

Nijedno oruzje samo po sebi ne ubija ljude niti im nanosi bilo kakvu stetu. Kada ce ko i kako koristiti to oruzje, to je subjektivna stvar. Ja moje nozeve nisam kupio da ih bas koristim u te svrhe nego lepo stoje kod mene u vitrini, kao i medalje iz Prvog i Drugog Balkanskog rata i WWI koje su i moji preci zasluzili. Tu mi stoji i puska koju opet nisam kupio ni za lov, niti da sa njom povredim nekog, nego da izadjem ko covek u streljanu, ispalim par komada, rasklopim je i lepo se vratim kuci, posle detaljnog ciscenja ona je opet u zakljucanoj vitrini koja je jako masivna. Prvo sve to drzim zakljucano od dece a za ne daj Boze imam jednu bejzbolku u XXL formatu i mislim da bi mi najvise koristila, ali i ona je negde zatrpana u mom ormaru pored mnogih drugih stvari.

Sa sobom uvek nosim veliki folder koji mi je postao pretezak, zato sada kupujem nesto manje i lakse, za svakodnevno upotrebu i ne nosim ga kao oruzje vec kao alat.

Ja sam kolekcionar militarije, nozeva a volim brate i vatreno oruzje, i dok je sve u skladu sa zakonom ne vidim nikakav problem.

Ako kojim slucajem nosim oruzje sa sobom onda na to gledam ovako: To je kao rezervni tocak, ne daj Boze da ti zatreba, ali ako ti zatreba onda je tu, a bolje da je tu nego da nije. Ja imam svojih 38 godina i znam dobro kada bih upotrebio koje oruzje, a kada ne. Imam dvoje dece, pa necu zbog budale da deca prakticno ostanu bez oca jer je u zatvoru, a nije lepo ni da zatrpam drugoga zemljom jer i on mozda ima decu. Medjutim, ukoliko je situacija stvarno takva da moram da upotrebim oruzje, pri tome to sigurno nije kafanska tuca koju sam u svojim godinama sigurno prevazisao, nego je to odbrana svojeg zivota i zivota moje familije ali i drugih ukoliko se nadju u takvoj situaciji.

Bila je nekada diskusija sa nekim prijateljima oko pistolja tipa Glock ali i TT-33 odnosno nas M. 57 i naravno u takvoj diskusiji se uvek spomene i manuelna kocnica koju ovi pistolji nemaju. Jedan prijatelj je izgovorio najvecu mudrost koju sam do tada cuo u vezi sa takvim oruzjem. Prva kocnica je u mom mozgu, pa posle sve ostalo. Dakle, svi smo ovde, nadam se, odrasli ljudi i svako odgovara za svoju postupke.

Izvinjavam se svim policajcima koje sam nazvao strumfove, ali to je u zargonu, a nisam bio prvi koji je u ovoj diskusiji napisao tu rec.

U to ime   i do vidjenja  pilot
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #151 on: December 02, 2012, 05:52:08 pm »

Da se malo vratimo na temu. Znalci trebam savjet.

Vrijedi li ovaj nož ovoliko i općenito mišljenje o njemu.

Ovo bi bilo oko 40 €

http://www.kvama.com/proizvod/buck-110-ecolite

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/uz1GQrwx82s?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Hvala poz.

Buck je u zadnje vreme nazalost dosta opao sa kvalitetom izrade nozeva. Ako hoces dobar noz za tu lovu onda pogledaj ovaj Ontario RAT 1

cena je ista a kvalitet daleko bolji. Naravno, tu je u istoj ligi negde i Sypderco Tenacious ali za Ontario RAT 1 garantujem da je odlican noz, bolji za tu lovu neces naci. A ovaj sto u videu kuka zbog tezine od pet unci, hehe, pa neka uzme moj Pohl Force Alpha 2 od 280 grama, pa da vidi sta je stvarno heavy duty folder.

Evo ovde imas nekoliko razlicitih varijanti http://www.auspreiser.de/preise/?q=ontario+rat+1&gclid=CLLJ2ceX_LMCFYpY3godqTAAKQ  ove su sa delimicnim seretacijama na rezu, imas ih i bez toga u raznim bojama, na primer ovde
http://www.wolfster.de/index.php?disp=shop&show=31/4/ON8848 evo ovde ima bas dosta modela http://www.wolfster.de/index.php?disp=shop&show=31/4  Inace, tezina od 150 grama za noz sa ostricom duzine preko 9 cm uopste nije mnogo, vec sasvim normalno.
« Last Edit: December 02, 2012, 06:00:49 pm by Kibo » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #152 on: December 02, 2012, 06:01:35 pm »


Buck je u zadnje vreme nazalost dosta opao sa kvalitetom izrade nozeva. Ako hoces dobar noz za tu lovu onda pogledaj ovaj Ontario RAT 1

cena je ista a kvalitet daleko bolji. Naravno, tu je u istoj ligi negde i Sypderco Tenacious ali za Ontario RAT 1 garantujem da je odlican noz, bolji za tu lovu neces naci. A ovaj sto u videu kuka zbog tezine od pet unci, hehe, pa neka uzme moj Pohl Force Alpha 2 od 280 grama, pa da vidi sta je stvarno heavy duty folder.


Ok, hvala na odgovoru ali imam dvije zamjerke ovom nožu.
Ne sumnjam u kvalitet ali nikako mi nije jasno da stavljaju na nož ovu zakačku za kaiš.
Mislim da to može samo smetati, vjerovatno se može skinuti ali opet mi je nekako nelogično.
Druga zamjerka bi bila kočnica, kako sam shvatio ona je u ovom utoru gdje ide  kažiprst.
Kolika je vjerovatnost da je slučajno aktiviraš ?

poz.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #153 on: December 02, 2012, 06:12:22 pm »

Solaris zakacku na kaisu ces naci i na najskupljim modelima, ona lako moze da se odsrafi, to ti je najmanji problem. Liner Lock je jako siguran, jedino sto bi bilo sigurnije, to bi bio Axis Lock od Benchmade ali za takav noz moras da izdvojis jos nekih sto evra.

Inace, ja znam da zeznem lock i na PF Alpha 2 a on me kostao oko 150,- evra, medjutim, ja tvrdim da ti to u normalnoj upotrebi, u praksi, sigurno neces uspeti. Ima jedan video na kome se vidi koliko je liner lock, koji ima ovaj folder, dobar ali to proguglas na Youtube, bices iznenadjen koliko je siguran.

Na kraju krajeva, sta da ti kazem, nego, odes negde u trgovinu u kojoj imaju taj noz, ukoliko ga ima, uzmes u ruku, uporedis sa drugima pa ces videti koliko vredi. Ako ga niko nije zeznuo bice razor sharp out of the box, znaci, izvadis ga iz kutije i obrijes se sa njim, to je sigurno.

Ja sam ovde samo dao svoje misljenje, ti ces naravno kupiti taj noz za koji ti mislis da je za tebe najbolji.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #154 on: December 02, 2012, 06:33:56 pm »

Za sad neću kupiti ništa  Wink

Tek sad kad malo gledam ponudu vidim da o ovome znam malo ili ništa.
Jedino znam da neći dati više od 50€ ili čak manje.
Nisam ja profi, meni služi za male izlete u prirodu gdje je švicarac ipak premali.

U svakom slučaju zahvaljujem još jednom na tvome mišljenju.

poz.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #155 on: December 11, 2012, 11:44:27 pm »

Moj novi noz "Ajkula" pre tri dana izasao iz majstor Raletove radionice, sad je kod majstor Borka koji mu je uradio futrolu, mada na slikama jos nije bila sasvim gotova.

Noz je radjen od kovanog potom na 6 mm brusenog i diferencijalno kaljenog O1 celika. Duzina ostrice je 14 cm, dok je duzina drske sa skull crusher-om 13 cm. Korice su od orahovine koje sam ja nabavio u Nemackoj, cevcice su od mesinga. Evo par slika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na zadnjoj slici vidite skicu na celiku, oblik je vec izbrusen. To je bila prva slika tog noza koju sam video, moja prva asocijacija je bila, jbte izgleda k´o ajkula i tako sam ga krstio. Inace, noz ima tezinu od 450 grama, but who cares about that  Grin


* Ajkula2.JPG (223.85 KB, 980x591 - viewed 226 times.)

* Ajkula1.JPG (248.44 KB, 980x591 - viewed 222 times.)

* Ajkula3.JPG (180.45 KB, 980x591 - viewed 247 times.)

* Ajkula4.JPG (185.37 KB, 980x591 - viewed 224 times.)

* PA281158.jpg (38.37 KB, 640x480 - viewed 210 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #156 on: December 12, 2012, 09:50:25 pm »


 
 Da li može da se zna cena za ovu majstoriju?
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #157 on: December 12, 2012, 11:43:06 pm »

Kilezr cena moze da se zna na pp ali ovaj noz je pravljen po mojoj narudzbini i zajednickom dizajnu samo za mene i nema vise. Jedino ako ga neko kopira bez mojeg i majstor Raletovog pitanja. Inace, za sve informacije ti je najbolje je da pitas majstor direktno, evo njegovog sajta http://www.ralebladesmith.com/srb/index.html ali najbolje uzmes telefon i pozoves.

Majstor Rale i ja se u medjuvremenu poznajemo licno, bio sam nekoliko puta kod njega u radionici i napravio mi je vec jedan noz koji se pokazao odlicno, zato sam narucio i ovaj kod njega. Dobro nije bas ovaj dizajn, ovaj je ispao ekstra, onaj drugi  je jednostavniji ali smo i na tom dizajnu takodje radili on i ja zajedno i tu je radjen samo jedan komad i nema vise.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #158 on: December 12, 2012, 11:54:17 pm »


 Samo sam informativno pitao. Nisam nešto zaljubljenik u noževe. Volim da vidim majstorski rad, prija mi oku. I sam sam od gibnjeva i brodskog čelika kao i od inoksa, izrađivao satare, cepače, mačete i par puta noževe( normalno, ne takvog kvaliteta). Uvek se divim majstorstvu ! Pozdrav veliki!
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #159 on: December 13, 2012, 12:04:20 am »

Ruke majstora su ruke umetnika. 
Moze li se znati cena ove lepotice?
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #160 on: December 13, 2012, 12:59:03 am »

Poslao sam poruke sa cenom na pp
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #161 on: December 14, 2012, 01:08:10 pm »

Navodno bio je pilotski nož u JNA koji su piloti nosili u ili na sari pilotske čizme.
Nož je po tipu skakavca.

Kod nas na forumu se pojavljuje samo pomen o pilotskom nožu u novinskom tekstu koji govori o prinudnom sletanju jednog "Kraguja".Pilot tog "Kraguja"je navodno tim nožem uspeo da se spasi iz kabine pri padu.

Zna li neko nešto  da li je ikada postojao takav nož osim onog već pomenutog koji je bio IMPIN predlog za VJ a imao je oznaku M97?


* Pilotski nož JNA.jpg (32.06 KB, 640x213 - viewed 96 times.)
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #162 on: December 19, 2012, 11:43:56 pm »

Kako mislis "noz je po tipu skakavca"Huh? Ili je skakavac ili nije. Ako su piloti JNA duzili automatik nozeve tzv. skakavce onda im i nije bio bas nesto dobar izbor ... Skakavac je za kafansku tucu ili zasedu iza coska ali sasvim sigurno nije noz kakav treba pilotima. Pilotu treba noz koji ce da radi i kad ga upadne u glib ili prasinu, skakavac nije za to.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #163 on: December 20, 2012, 09:01:37 am »

Kibo,

Po tipu "skakavca" ili sto ti kazes "automatik" sve jedno da li sećivo izlazi kao kod "puzavca" ili "leptira".

Ja ne znam uopšte da li je istovetan nož kao sa slike ikada bio u pilotskim čizmama u JNA?

Jedino zašto je bio skakavac ako je uopšte bio moglo bi da se objasni malim dimenzijama i masom.
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #164 on: December 20, 2012, 04:42:30 pm »

na fotki je jedna od varijacija takozvanog padobranskog "gravity knife"
ti nozevi nisu skakavci , nemaju nikakav feder koji izbacuje secivo vec se trzajem ili okretanjem noza na dole secivo dovodi u radnu poziciju u kojoj se kasnije fiksira kocnicom cija se polugica vidi sa strane,
obrnutim postupkom se secivo uvlaci u drsku i osigurava da ne izadje bez kontrole.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.