PALUBA
March 28, 2024, 06:17:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Noževi  (Read 189473 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #75 on: November 10, 2011, 08:54:52 pm »

Kad ti treba otvarač za bocu nigdje ga nema  Roll Eyes

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* za otvorit pivu.jpg (244.65 KB, 1238x651 - viewed 621 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #76 on: November 12, 2011, 07:47:15 pm »

Za dobar nož najbitniji je dobar čelik, poprilično o čelicima koje se upotrebljavaju u izradi noževa sa karakteristikama može se naći na
http://zknives.com/knives/articles/knifesteelfaq.shtml, ali za dobiti neke opšte predstave postavit ću tekst sa www.ipas.rs
FALLKNIVEN

Fallkniven je nedvosmisleno najkvalitetniji proizvodjač noževa na svetu. Njihov kvalitet postiže se korišćenjem premium japanskih čelika:

VG 10 (proizvođača Takefu-Japan)

izvanredan balans antikorozivnih svojstava

odlično držanje ivice

žilavost

Ovaj čelik je daleko superiorniji od ATS34 i ATS55. Posle poboljšavanja, čvrstoća mu je oko 60 HRC. To je najizbalansiraniji čelik kada govorimo o odnosu tvrdoća-žilavost-uslovi za rad-antikorozivna svojstva.

VG 10 laminirani čelik - japanski čelik kombinacija VG10 čelika i čelika 420 J2

Ovaj čelik je prema japanskim tehnolozima 20% jači na klasičnim sečivima i sečivo drži duže od ostalih čelika.

Powder Steel - extra japanski Hitachi čelik (ZDP189)

To je najkvalitetniji svetski visoko ugljenični čelik. Posle pravilnog poboljšavanja ima čvrstoću od 60 HRC. Porede ga sa lošijim američkim S90V čelikom. Ima 3% ugljenika i više od dvadeset puta je skuplji od VG 10 čelika. Zahteva visoku obučenost za rad i posebne mašine za obradu. Poznat je i kao 3G čelik.

RUSKI ZLATOUST ČELIK

Oznake su mu 110x18M i 40x10C-2M. Američki stručnjaci karakteristike ovih čelika porede sa čelicima BG42, ATS34 i 440C. Ruski stručnjaci se sa time ne slažu, zato što za svoje čelike od 1966. godine koriste drugačije postupke topljenja i poboljšavanja. Reč je o proizvodnim uslovima prilikom topljenja i temperiranja. U čelike se dodaju i nemetali, koji u kombinaciji sa radom u vakuumu daju bolje karakteristike.

 

DAMASKI ČELIK

Damaski čelik je od svih vrsta čelika najskuplji, ali i najlepši. Od njega se prave noževi neverovatne lepote i perfektne tvrdoće, što znači da su vrlo upotrebljivi. Proizvodi se u malim manufakturama, tako što se kuju, uvijaju i presavijaju dva različita tipa čelika. Ovakvim postupkom pored vidljivih slojeva na damaskom čeliku, vrhunski  kovači izvlače i najrazličitije oblike (ruže, kamile, i dr.)

Fallkniven koristi čelik sa 120 slojeva, ali je kao i u svemu otišao korak dalje, tako da je jedan od čelika izvanredni Powder Steel tvrdoće 64 HRC.

Ruski damaski noževi imaju čak i do 500 slojeva i to je kombinacija U13A čelika i 40x2H2MA čelika.

Većina proizvodjača damaskih čelika ne želi da kaže ni oznake čelika koji koristi, dok ruski proizvodjači daju samo okvirne krakteristike, pa čak i neke netačne podatke. Za ostale podatke u proizvodnji damaskog čelika, kao što su temperature kovanja, kiseline kojima se čelici tretiraju, kao i mediji za hladjenje i otpuštanje, vrlo često nema nikakvih podatka. Ti podaci se ljubomorno čuvaju u malim manufakturama, jer se do tih tehnologija dolazi mukotrpnim radom i nebrojenim probama.

Neki proizvodjači daju samo početne oznake svojih čelika. Po tim oznakama se može saznati samo osnovna upotreba damaskog čelika:

a) martenzitni damaski čelici se koriste za oštrice noževa i lovačke sekire

b) postoje i stainless steel damaski čelici u okruglim profilima,
sa oko 160 slojeva, srednje čvrstoće su i od njih se izradjuje
luksuzno naoružanje, unikatni servisi za ručavanje i vrhovi golf štapova.

c) specijalni damaski karbonski čelici za puščane i pištoljske cevi imaju više od 100 slojeva i od njih se rade i unikatne lovačke sekire.

 
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #77 on: November 12, 2011, 08:31:24 pm »

Vojni noževi Zlatousta

Federal Super Lth/Alm – ručno radjen nož
Samo ime ovog noža govori mnogo. Dizajniran je i napravljen još u periodu postojanja federalne države Sovjetski Savez. Koristile su ga jedinice Omon-a kao i sovjetski laki izvidjači, motorizovane jedinice, svi pripadnici ruske vojske čiji je cilj bio upad iza protivničkih linija. Izvidjači ga nisu zaduživali po formaciji, već posle prvog vatrenog  krštenja. Proslavio se u Čečeniji. Protivnički vojnici su ga u panici nazvali "tihi mrak". U periodu posle rata u Čečeniji, kada se pojavio na stranim tržištima, postaje najpopularniji model noža u Americi. Sa gornje strane sečiva vidljiva je izvanredno naoštrena testera. Nerdjajući čelik MŠD 110 x 18. Ukupna dužina 305 mm, dužina sečiva 180 mm, debljina sečiva 5 mm, širina sečiva 40 mm. Ručka noža izradjena od mašćene presovane kože sa kombinacijom mesinga, rukobranom i kapom od duraluminijuma. Uz nož ide futrola od prirodne kože. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mališa – ručno radjen nož
Ovo je stil male mačete. Na različitim sajmovima Zlatoust je dobijao internacionalne nagrade za ovaj nož. Sastavni deo opreme za preživljavanje ruskih spec-naz jedinica. Sečivo noža prošireno ka vrhu, tako da omogućava lako sečenje čak i debljeg granja. Dupla testera sa gornje strane sečiva lako seče grane, kosti, aluminijum, tanje limove. Futrola noža je opremljena sa dva preklopnika, tako da se nož može bezbedno nositi i na rancu. Posebno temperirani nerdjajući čelik MŠD 110 x 18. Ukupna dužina 365 mm, dužina sečiva 230 mm, debljina sečiva 5 mm, širina sečiva 53 mm. Ručka noža izradjena od udobno profilisane presovane kože, rukobran i kapa od legure aluminijuma i magnezijuma. Kao amortizeri u ručku su ubačeni delovi od mikarte. Uz nož ide futrola od prirodne kože. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Spas 1 M – ručno radjen nož
Dizajniran za terensku upotrebu jedinica Omon. Prošao ratišta Avganistana i Čečenije. Gornja strana sečiva ima grubu testeru, koja se nastavlja u špic sa oštricom. Futrola je tako koncipirna da može da stoji na kaišu bočno ili sa zadnje strane kaiša, ili na oprtaču vertikalno, zavisno od toga da li je korisnik levoruk ili desnoruk. Posebno temperirani nerdjajući čelik MŠD 110 x 18. Ukupna dužina 260 mm, dužina sečiva 150 mm, debljina sečiva 5 mm, širina sečiva 38 mm. Ručka noža izradjena od presovane kože sa umecima od mikarte, rukobran i kapa od legure aluminijuma i magnezijuma. Uz nož ide futrola od prirodne kože. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Spas 2 M – ručno radjen nož
Klasičan predstavnik jurišnih noževa. Deo opreme ruskih snajperista. Ovo nije bajonet i ne može da se montira na pušku. Na gornjoj strani sečiva je samo deo naoštren kao kama, dok se drugi deo blago spušta ka vrhu oštrice. Ručka od kože je ergonomska. Kožna futrola ima metalnu štipaljku, pa se može nositi horizontalno, vertikalno ili fiksirati za čizmu, a može i da se demontira. Posebno temperirani nerdjajući čelik MŠD 110 x 18. Ukupna dužina 292 mm, dužina sečiva 254 mm, debljina sečiva 5 mm, širina sečiva 32 mm. Ručka noža je izradjena od kombinacije presovane kože i mikarte. Rukobran i kapa od legure aluminijuma i magnezijuma. Uz nož ide futrola od prirodne kože. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://ipas.rs/zlatoust.html


* Federal-Super.jpg (40.06 KB, 250x188 - viewed 5285 times.)

* Baby alum with seration.jpg (20.06 KB, 250x188 - viewed 4887 times.)

* Rescuer 1M.jpg (33.61 KB, 250x187 - viewed 4630 times.)

* Rescuer 2M.jpg (26.63 KB, 250x188 - viewed 5325 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #78 on: November 14, 2011, 05:43:55 pm »

Rockwellova skala
Kod rasprave o kvaliteti noževa, deklaracijama proizvođača i opisima često se susrećemo sa kraticom HRC i brojem. Ona i broj nam pokazuju jedan od najbitnijih karakteristika čelika, trvdoću.
Tvrdoću za kvalitetne čelike označavamo na Rockwellovoj skali. Rockwelov test determiniše tvrdoću čelika, mjereći dubinu penetracije pod opterečenjem, kod konkretnog testa diamantnog konusa koji ima ugao 120 stepeni.
Za druge materjale postoje druge skale.
Za noževe se upotrebljavaju približno tvrdoće HRC od 55 do 64, s tim što se za najkvalitetnije noževe upotrebljavaju HRC od 58 do 62.
Za dobit neki uvid u tvrdoću pojedinih čelika za izradu noževa posudio sam  tablicu sa ruskog sajta. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Treba znati da se dobri noževi rade od laminiranog višeslojnog čelika različitih tvrdoća i sastava , radi postizanja žilavosti.
Kod Cold Steel nailazimo na čudesne čelike, koji poskupljuju noževe po nekoliko puta, konkretno San-Mei III, trenutni hit pomenute tvrdke. To je troslojni čelik kod koga se u sendviću između čelika 420J2 koji ima ugljika 0,42-0,5 i tvrdoću 54HCR, znači mekšeg čelika, nalazi jedro od japanskog AUS -8 čelika koji ima 0,7 do 0,8 ugljika i tvrdoću 58 HCR i tvrđe je. Rezultat je elastičan nož sa tvrdim sječivom.  To nikako ne znači da je to trenutno top na tržištu laminirani čelik Fallknivena V-10 je vijerojatno bolji, ali reklama čini svoje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/z7dS8YWqymo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

to je samo jedan primijerak.


* 6f151589228d.jpg (127.76 KB, 640x507 - viewed 1097 times.)

* San Mai IIIŽ Gurkha Kukri.gif (31.18 KB, 675x163 - viewed 413 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #79 on: November 14, 2011, 06:13:29 pm »

Možda su najpoznatiji od džepnih noževa , noževi  Victorinox, popularni švicarci, pa je interesantno od čega su napravljeni. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sječiva su napravljena od krom-molibden čelika, sa 0,52%ugljika, 15%kroma, 0,5%molibdena, 0,45%mangana i 0,6% silicija. Poslije komplikovanog procesa kaljenja na 1040 stepeni, tvrdoća sječiva je 56 HRC.
Žage, pile, škare itd. imaju tvrdoću 53HRC, otvarači 52 HRC, opruge 49HRC-a


* Soldatenmesser_08-2.JPG (93.53 KB, 800x577 - viewed 1509 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #80 on: November 15, 2011, 08:29:22 pm »

Taktički i borbeni noževi

Pošto se ti pojmovi često miješaju odnosno jednače, treba napraviti razliku između ovih noževa, pre svega jih determiniše namijena upotrebe.

Borbeni nož je pre svega namijenjen za eliminisanje i povrjeđivanje protivnika i kao takav ima najčešče dvorezo siječivo, tako da je to njegova isključiva zadaća.

Pojam taktičkog noža obijedinjuje nož kao oružje i kao taktički  alat potreban za postizanje određenih ciljeva .
Iskustva pokazuju da se noževi u opremi vojnika, ronioca,specijalaca, policije.. ,više koriste za izvršenje određenih zadaća koje nisu vezane na povrijeđivanje protivnika, npr. rezanje konopa, pojaseva,otvaranje prozora ..
Par primijera taktičke upotrebe noža.
Oslobađanje kod zaplitanja u konope i kablove, kod spuštanja niz litice, mostove ,iz helikoptera, rezanje pojaseva , odvajanje padobrana .
Priprema položaja za dejstvo iz vatrenog oružja, sječenje granja i drugih smetnji koji sprečavaju pregled terena.
Nož služi kao nepogrješiv alat za razne zadatke vezane oko pripreme hrane, pripreme i građenja skloništa.
Odstranjivanje raznih prepreka, kada može poslužiti kao otvarač i čekić, to bi morao podnjeti dobar taktički nož bez oštećenja.
Kao alat ronioca nož je ključno sredstvo sa kojim se mogu osloboditi od mrežaa i konopa.
Ovde bi se moglo još nabrajat ali mislim da je iz izloženog vidljiva razlika u nazivima.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #81 on: November 15, 2011, 08:31:16 pm »

Nijemački i austrijski tipični borbeni noževi( bajonet se pokazao kao nepraktičan u bliskoj borbi, rovovi) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
i britanskih komandosa. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1war_knifes.jpg (191.26 KB, 1083x860 - viewed 1229 times.)

* fs_knife.jpg (76.89 KB, 416x1001 - viewed 542 times.)
« Last Edit: November 15, 2011, 08:40:02 pm by ML » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #82 on: November 15, 2011, 08:43:22 pm »

Nisam preveliki stručnjak za noževe ali dat ću jedan savjet svima koji kao i ja povremeno koriste ove alatke u prirodi.

Već ranije sam postavio sliku par nožića koje imam.Turista i leathermana sam dobio na poklon a onog maskirnog sam kupio.
Glupost koja samo meni može pasti napamet. Ako već kupujete nož za boravak u prirodi neka bude obojan u šta drečaviju boju.
Razlog - kad vam ispadne u vodu, raslinje ili ga jednostavno ostavite negdje - nećete ga više nikada naći.

I još jedan savjet, nemojte kupovati ove ultimate survajval noževe.
To su gluposti, nećete nikad kidat glavu biku jednim potezom kao u Apokalipsi.
Nabavite jedan dobar džepni nožić i sa sobom ponesite malu sjekiricu i to će vam rješiti većinu problema.

Svaki nož ima svoju svrhu tako da prije nego se odlučite za nabavku dobro promislite o tome.

Univerzalno dobar nož ne postoji.

poz.

Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #83 on: November 15, 2011, 09:01:25 pm »

@ Solaris, mislim da si pogrešno shvati moje priloge i pisanje. Ja nisam nikakav zagovornik američkih reklama noževa i napisao sam šta mislim o tome.
Kako dosta vremena provodim u prirodi, kako kao ribar, tako i prilikom trekinga, slobodno mogu tvrditi da za prirodu, gdje moraš biti mobilan, nije riješenje sjekirica i perorez. Jedno je kampovanje, jedno je kretanje u prirodi, gdje je nož glavni alat. Ne postoji univrzalan nož, pogotovo to nisu noževi šuplje drške, kao spremištem, tzv noževi za preživljavanje (po mogućnosti sa kompasom)ali postoji loš i dobar nož, a svako ga treba odabrati prema svom nahođenju, svakako vodeći računa za što ga misli upotrebljavat.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #84 on: November 15, 2011, 10:28:45 pm »

Britanski komando bodeži

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nozovi01.jpg (123.82 KB, 455x932 - viewed 627 times.)

* nozovi02.jpg (53.8 KB, 443x358 - viewed 714 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #85 on: November 16, 2011, 04:32:45 pm »

Prije drgog svjetskog rata malo noževa je bilo sposobno preuzeti obije uloge (taktičkog i borbenog noža).Očit primijer noža koji se mogao upotrebljavati isključivo kao borbeni , je oblika stilet(izduženi bodež) koji su upotrebljavali britanski komandosi. Taj nož nije mogao poslužiti baz za ništa drugo, i u slučaju da je trebao nož kao alatka bio je potreban drugi nož.
To nekako znači da bi vojnik morao biti opremljen sa dva noža, što diktira potrebu za taktičkim nožem koji je multifunkcjonalan.
Prvi svjetski rat je bio pozicijski rat, sa raširenom mrežom rovova, u kojima ni jedna strana nije imala odlučujuče uspijehe. Masovni napadi su obično bili bezuspješni i dovodili do velikih gubitaka. Postojala je potreba da se prije svakog napada sakupi što više informacija o brojnosti i rasporedu jedinica na terenu. Ti zadaci su dodijeljeni izvidničkim patrolama a sa druge strane protivizvidničkim patrolama, i ti zadaci su serazlikovali od tradicjonalnog shvačanja djelovanja izvidničkih patrola. U izvršavanju zadataka često je dolazilo do bliske borbe, gdje se bajonet sa dugim sječivom pokazao kao nepraktičan i nekoristan. Tada sve zaračene strane počinju proizvodnju inprovizovanih noževa za blisku borbu. Tu su postojale razne varijacije, od skraćivanja bajoneta do noževa koji su na ručki imali bokser.
Njemačke čete su opremljene sa noževima raznih modela, većinom sličnih, sa sječivom dužine oko 15cm, što se pokazalo kao optimalna dužina. Jedan od najpoznatijih je DEMAG njemačke tvornice AG Duisburg. Imao je ukrivljenu metalnu dršku, pa se mogao pričvrstiti i na pušku. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ulaskom Amerikanaca u rat 1917g, na frontu dolaze čete naoružane pored ostalog i noževima koji su imali mjedenu dršku formiranu u obliku boksera, znači dva oružja u jednom. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* EWSK-1191-Product.jpg (430.39 KB, 700x760 - viewed 625 times.)

* 41-XbN2tF9L._SL160_.jpg (4.35 KB, 160x160 - viewed 4538 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #86 on: November 16, 2011, 05:05:35 pm »

Drugi svjetski rat nije donio velike promijene kod noževa kojima su bile opremljene njemačke čete. Upotrebljava se već dokazano dobar oblik noža iz prvog svjetskog rata. Svi imaju metalne korice koje se mogu kačiti ne samo na pojas već i na ostale dijelove uniforme.
Jedan od najpoznatijih noževa je PUMA. Ručka mu je od plastičnog bakelita, pa iako je prvenstveno zamišljen kao oružje , ima lagano iskrivljeno siječivo, oštro samo sa jedne strane i može se upotrebljavati i kao taktički nož. 1942 sva pešadija dobija nož 42. Luftwaffe ima svoje noževe kojima su naoružane i padobranske jedinice i taj nož je najsličniji noževima iz prvog svjetskog rata i ima obostranu oštricu.
Pored toga noža aviatičari i padobranci su 1937 opremljeni sklopivim nožem, koji se nalazio u pilotskoj kabini, ili pričvrščen za padobran. To je bio tehnički najnapredniji nož , preklopni, a mogao se otvoriti jednom rukom u slučaju potrebe. Npr. ako je padobranac ostao visjeti sa drveta, jednom rukom se mogao pridržavati za granu, a drugom otvoriti nož i prerezati zanke i trake. Sličan nož su preuzeli i Britanci, doduše u malo promijenjenom obliku. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ispod je slika sa najpoznatijim njemčkim noževima, dva gornja noževi pešadije 42, treći Lutfwaffe nož i donji PUMA. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* aviatičarski nož 1937.jpg (72.92 KB, 520x690 - viewed 1487 times.)

* 2war_knifes.jpg (152.99 KB, 1089x796 - viewed 3185 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #87 on: November 16, 2011, 06:15:49 pm »

Druga strana, saveznici, isto tako su bili aktivni u proizvodnji i uvođenju novih modela noževa. Jednog od najpoznatijih sam već pomenuo i postavio sliku to je Commando Dagger »Fairbairn-Sykes«. Za njegovo oblikovanje su zaslužni Fairbairn i Sykes, nakada pripadnici policije, instruktori komandosa, koji su stekli iskustvo na ulicama Šangaja, nekada kolonije britanskog imperija. Prvi noževi uvedeni u upotrebu kod komandosa bili su Sun 41, po uzoru iz I SR i RDB- lovački nož. Kako ta dva gospodina počinju 1940 raditi u »Wilkinsu«, uspjela su probuditi interes za stvaranje novog borbenog noža-bodeža, koji je i poimenovan po njima ili skraćeno FS. Ovaj bodež je služio i kao model za noževe posebnih jedinica SAD. Bodež koji upotrebljavaju zaposleni u tajnom američkom uredu OSS, koga je razvio podpukovnik Sheyem, i  marinci (Marine Raider Stiletto), očito pokazuje ko mu je bio uzor i model. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nož koji je isto tako ostvario Fairbairn, predstavlja novost u obliku noževa. Nazvan Smatchet, to je nož za siječenje sa širokim listom, a može se upotrebljavati kao oružje i kao alat. Izgleda zastrašujuće pa je korišten i u propagandne svrhe. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Treba spomenuti i nož koji je postao svjetski poznat KA-BAR i koji se još uvijek upotrebljava u različitim armijama, poznat i kao Mk-II, u naoružanju američke mornarice (US Navy and Marine Corps Utility Knife). Njegovo sječivo je tradicjonalni Bowie, a drška je od lijepljene kože, što je tipično za američke borbene noževe. Taj nož i danas zadovoljava zahtjevima savremenih taktičkih noževa. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pored toga uglavnom su bile varijacije ovih noževa , vrijedi istaći mačete V-44 ( noževi za preživljavanje), kao i klasičan Bowie za preživljavanje u opremi američkih pilota i mornarice, naročito na pacifičkom ratištu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* U.S._Marine_Raider_Stiletto1.jpg (14.49 KB, 800x441 - viewed 848 times.)

* smatchet01_sm.gif (10.29 KB, 250x254 - viewed 4525 times.)

* smatchet_sm.jpg (12.9 KB, 226x254 - viewed 4408 times.)

* Kamillus M-3 i KA-BAR MK-II.jpg (16.33 KB, 260x184 - viewed 4568 times.)

* v44_ana.jpg (33.75 KB, 640x299 - viewed 716 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #88 on: November 16, 2011, 06:23:28 pm »

Još da postavim slike AAF Survival Matchete, ona je bila dio opreme za preživljavanje, koja je bila zakačena na padobran. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* foldingm.jpg (54.27 KB, 600x673 - viewed 1879 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #89 on: November 17, 2011, 03:52:23 pm »

Nastavljajuči ovaj letimični pregled upotrebe borbenih i taktičkih noževa, a prije nego što pređem na noviju istoriju posle drugog svjetskog rata, nezaobilazan nož koga treba pomenuti i koji ima dugu istoriju primjene staru više stoljeća, a primijenjuje se i danas jeste KUKRI. To nije klasičan nož, već nož koji radi težine , veličine i oblika, ima upotrebu koja je miješavina između upotrebe sjekire i noža, koja u rukuma usposobljenih boraca postaje strašno oružje. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Samo porijeklo ovog noža nije u potpunosti  jasno ali sadšnji kukri se u novije vrijeme izrađivao u Nepalu i tamo je i dobio svoje ime. Kako se ovaj oblik odomaćio i došao u Nepal ima više objašnjenja.
Istina je da su sličan nož falcatu upotrebljavali na iberskom poluotoku, Grki su upotrebljavali slično oružje machai i kopis, a Aleksandar Veliki je upottrebljavao oružje tog tipa, kao naoružanje svoje vojske, pa se moguće njegovim osvajanjima upotreba razširila u Indiju. Takvi oblici se nalaze i u Avganistanu gdje su jih donijeli Grci.
Na kraju krajeva nama najpoznatiji  jatagan je varijacija ovog noža, sa specifičnom naprjed povinutom oštricom.
Kukri svoju slavu u novije doba može da zahvali upotrebom u britanskoj vojsci i to pre svega u brigadi Gurkasa.  Upotrebljavao se u svim gore spomenutim sukobima (prvi i drugi svjetski rat) kao i u svom sukobima posle drugog svjetskog rata, gdje je učestvovala britanska vojska. Postao je prepoznavni znak brigade Gurkasa.
Treba napomenuti da su i Englezi dosta zaslužni za njegovu raspoznavnost. Inače su Englezi bili skloni propagiranju upotrebe noževa, što je trebalo imati zastrašujuće dejstvo na protivničke vojnike. Dole ću prezentirati par takvih slika. U Faklandskom ratu su još prije dolaska svojih trupa na ratište u reviji Soldier i šire, spretno upotrebljavali propagandu, sa slikama vojnika Gurkasa koji oštre svoje noževe prije dolaska na ratište.  Rezultat te propagande je bio da su Gurkasi gdje su se pojavili, nailazili na prazne položaje Argentinaca, koji su se razbježali pred spoznanjem da jih divljaci napadaju. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U ratu u Afganistanu izbio je skandal, kad su Gurkas-i  svoje noževe upotrjebili za rezanje glava talibanima (doduše mrtvim).  To je pre svega posljedica njihove tradicije i obuke tih vojnika.
Dolje detalj sa obuke. Već iz priloženog se vidi čemu ta obuka služi, mada je konvencijama zabranjeno sakaćenje  mrtvog protivika.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kukri02_small.jpg (10.72 KB, 355x184 - viewed 4438 times.)

* fs_warrior_small.jpg (7.74 KB, 212x184 - viewed 4443 times.)

* article-0-0A7FC373000005DC-47_468x393.jpg (66.05 KB, 468x393 - viewed 251 times.)

* article-0-0045070900000258-960_468x286.jpg (46.28 KB, 468x286 - viewed 448 times.)

* falklands-priprema za borbu-oštrenje noževa.jpg (67.42 KB, 625x508 - viewed 884 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.