PALUBA
April 24, 2024, 12:08:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Noževi  (Read 190791 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #135 on: December 01, 2012, 09:19:17 pm »

Ja bih voleo da kupim svajcarski nozic, onaj lepi crveni sa belim krstom. Da li zbog toga mogu biti priveden od strane Strumfova?
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #136 on: December 01, 2012, 09:19:26 pm »

"Neck knife", ne mora da implicira na nešto agresivno.

To je po pravilu kraći nož, 50, 60, 70 mm manje sečivo, često i rezervno sečivo.

Nož za neke finije preciznije poslove.

Ja tako nosim nož godinama na raftingu.

Pogledaj model Fallkniven WM-1.

http://vrhunskinozevi.blogspot.com/2010/06/wm1-custom.html

Evropska koncepcija noža se dosta razlikuje od američke gde je sve u funkciji kvazi militarizma i ubijanja dinosaurusa.

Pozdrav, Boris.
« Last Edit: December 01, 2012, 09:24:35 pm by Boris P » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #137 on: December 01, 2012, 09:24:07 pm »

Da li je neko cuo za ovaj tip noza?

Quote
U sutonu plavom da te često
uvek isto priviđenje muči:
kako su u krčmi finski nož
u srce mi zaboli u tuči.
[/i]
                          Sergej Jesenjin, Pismo Majci
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #138 on: December 01, 2012, 09:39:27 pm »

http://en.wikipedia.org/wiki/Puukko, finski nož
Ovi noževi pre svega imaju praktičnu upotrebnu vrjednost kao oruđe.
U Rusiji su bili posle revolucije zabranjeni za nošenje. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 3735.jpg (11.45 KB, 400x278 - viewed 1647 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #139 on: December 01, 2012, 09:43:27 pm »

Ja bih voleo da kupim svajcarski nozic, onaj lepi crveni sa belim krstom. Da li zbog toga mogu biti priveden od strane Strumfova?

 A crna varijanta ne odgovara? Ja imam crni nož. Non stop mi je u rancu a nisu me dosad privodili police
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #140 on: December 01, 2012, 09:46:18 pm »

Puukko.

U nekakvom bukvalnom prevodu "Puukkot" ima i značenje čovek.

To samo govori koliko je nož-sečivo bitno severnjacima.

Grubo rečeno, leukku puukko se pravi u tri dimenzije:

90-110 mm za decu i daje im se tamo već posle 6-7 godina, (može da ima štitnik ili ne i može da bude sa zatupljenim vrhom),

do 150 mm bi uslovno bio neki ženski nož,

i čak i preko 250 mm sečivo je ajde da kažem veliki muški nož, a često se može videti sa kengur  Cheesy futrolom u kojoj je neko manje sečivo "whittler" za sitnija, precizna seckanja i za rad u manjoj divljači, pravljenje kašika, kuksi i slično.

Leuku ima onaj poznati deo oštrice pod šiljkom za dranje i skidanje mesa sa kostiju i masti sa kože, ala dleto, često širine i preko 35 mm, sa približnim uglom od 45 stepeni.

Veliki leuku puko je sve na terenu, od njega zavisi život, njim se seče meso, drvo, kopa koren za jelo, dere divljač, probija led, seku grane za sklonište, seku blokovi snega................

Ako nemaš sekiru imaš lekuku.

Nešto nisam verziran da dignem slike.
« Last Edit: December 01, 2012, 10:03:38 pm by Boris P » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #141 on: December 01, 2012, 11:02:18 pm »

Suviše ozbiljno shvaćate nož kao oružje.
Dobar francuski ključ ili ašov naoštren za rezanje leda čine ubojitu mašinu za koju su ovi nožići dječje igračke.

poz.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #142 on: December 01, 2012, 11:08:11 pm »

Ja sam govorio o alatu.

Oružje je sve.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #143 on: December 01, 2012, 11:18:33 pm »

Nije napisano tebi.

poz.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #144 on: December 01, 2012, 11:28:10 pm »

 
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #145 on: December 02, 2012, 12:50:07 pm »

Oooo Boze   sta cu ovde sve da procitam. Ti mali nozici se zovu neck knife jer se nose oko vrata i nista vise. Inace, covek je video, svidja mu se, ne treba mu za nista, eto, voli covek da ima posto je i on kolekcionar nozeva kao i ja i to je to.

Noz je prvo alat pa posle sve ostalo. Obican kuhinjski noz se verovatno najvise koristi u mirnodopskim vremenima kao oruzje, mislim, znam da kod nas a i u svetu novine cesto pisu, zena izbola muza nozem jer ga uhvatila sa komsinicom u krevet. Ima to i obrnuto koliko god hoces. Obicno, rekao bih cak u 99 % takvih slucajeva se koriste kuhinjski nozevi ili nozevi koji sigurno nemaju ama bas nikakvu borbenu namenu nego su predvidjeni za alat. Ajde da zabranimo onda i kuhinjske nozeve, pa da glodjemo koske kao u praistorijsko doba, vazi? Da, po tome moramo baciti i zilete i brijace, jbga to su ti tek opasna oruzja. Svaki brijac moze da napravi mnogo vise stete od ovih nozica a sa njime mozes samo da se brijas i da, brijac bi po nekim zaslugama trebao da se zove neck knife, pogotovo u Italiji i na Siciliji. Necete da verujete ali u Italiji postoji borbena vestina koja vas uci kako da koristite brijac u borbene svrhe i to veoma efikasno. Prica se da je Al Kapone mnogo voleo te brijace u svoje doba, sigurno da se lepo covek obrije.

A ovde se neki ukenjali za jedan neck knife koji je meni vise zajebancija nego bilo sta drugo. Izgleda cool na ulici, pa sta? Ako necu da ga vide strumfovi jednostavno ga stavim ispod majice ili dukserice i to je to, mada ne verujem da bi me neko priveo zbog ostrice od 50 mm, to bi bilo u najmanju ruku smesno. A sta cu ja da koristim u borbi i kako, to je vec sasvim druga prica. Treba covek da zna i da upotrebi to u borbene svrhe.

Inace, sad veliko iznenadjenje. Covek kome nosim te opasne zverke koje imaju samo jednu namenu, a to je da ubiju, je strumf u penziji  Grin Ne zezam se, stvarno covek radio ceo svoj radni vek u MUP-u Srbije i sad je u penziji, dobri smo drugari. Pa valjda ce on znati zbog cega njegove kolege mogu da privedu coveka, a zbog cega ne.

Sta mislite, da li ce neko dati 50, 100 ili 200 evra za noz da bi sa njim nekog o´ladio??? Ako cemo po tome onda sam ja najgori ovde jer imam nozeve i od dvesta evra kojima je i glavna namena upravo to. Ja te nozeve skupljam, jednostavno mi se svidjaju. Zakon u Austriji je takav da mi dozvoljava i posedovanje i nosenje takvih nozeva bez ikakvih problema, Austrijanci i Finci imaju najliberalnije zakone po tom pitanju u Evropi.

I sta mislite sta se koristi najvise u obracunima na ulici? Pa niko nece da kupi noz od pedeset, sto ili dvesta evra da bi ga bas koristio u nekoj kafanskoj tuci. Inace, noz, u bilo kojem obliku je prvi izbor oruzja na skucenom prostoru tamo ne mozes sa asovcicem ama bas nista, jer nemas mesta da zamahnes a ni da se dovoljno udaljis od protivnika pa da ga ubodes, dakle, na takvom prostoru potpuno beskoristan. Noz, svaki noz, je potencijalno oruzje, pogotovo za ljude koji znaju da ga koriste. Zato onima znaju da ga koriste nece trebati nista specijalno da odradili svoj posao.
Inace, koliko znam u Srbiji je dozvoljeno nositi secivo duzine 4 ili 5 cm, tako nesto, i sta sad? Osim toga ti mali nozevi su izuzetno upotrebljivi kao alat. Moze da lici na sta god hoce, ali jedan Böker Gnom je izuzetno dobar alat sa kojima se najveci deo poslova kao otvaranje paketa ili za precizno secenje rukom, tu su nepobedivi.
« Last Edit: December 02, 2012, 01:02:29 pm by Kibo » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #146 on: December 02, 2012, 01:36:53 pm »

Oooo Boze   sta cu ovde sve da procitam.

Potpuno se slažem sa tim rečima.




Ali bi ipak kao global moderator zamolio, da se komunikacija održava na nekom drugom, višem nivoju.

Svako ima svoje mišlenje oko stvari, ali daleko od toga, da bi bilo potrebe koristiti reči kao "ukenjao" "štrunfovi" i slično.

Božo13
Global moderator

Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #147 on: December 02, 2012, 02:58:55 pm »

Ko sa mnogo reči ne kaže ništa, spreman je i na veće zločine.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #148 on: December 02, 2012, 03:31:18 pm »

Tko nosi pistolj (s dozvolom) ili nekakav noz, prije ili kasnije ce ta sredstva upotrebiti.  Samo ponavljam rijeci jednog starog inspektora od prije 30 i vise godina. I jos je govorio (tice se ZG "podsvijeta") --- "......... ima ih ljepsih od filmskih glumica".
Ne jedanput sam se prisjetio tih njegovih rijeci.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #149 on: December 02, 2012, 05:30:06 pm »

Da se malo vratimo na temu. Znalci trebam savjet.

Vrijedi li ovaj nož ovoliko i općenito mišljenje o njemu.

Ovo bi bilo oko 40 €

http://www.kvama.com/proizvod/buck-110-ecolite

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/uz1GQrwx82s?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Hvala poz.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.