PALUBA
April 24, 2024, 09:10:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Таин - војнички хлеб  (Read 5451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: March 03, 2009, 10:24:08 pm »

У Музеју Понишавља у Пироту већ деценијама се љубоморно чува експонат, по много чему јединствен у Србији, а можда и у Европи. Реч је о војничком хлебу - таину, умешеном још далеке 1912. године, у време када су се над Србијом надвили ратови и беда.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Приче о хлебу не би било да није Алексе Здравковића, пиротског регрута и терзије, који је уочи Првог балканског рата, као и многи његови вршњаци, добио позив за мобилизацију, да „спасава част Србије“.

Дугогодишњи директор Музеја Бранислав Најдановић говорио је својевремено да је Алексу пре него што ће кренути у рат, мајка заветовала да нипошто не поједе прво следовање војничког хлеба који добије у касарни, већ да врати кући.


Веровала је да први војнички хлеб чува војника, да на њега неће тане, ни гелер. Уз хлеб су обично ишле и друге амајлије које су се ушивале у шињел и осталу војничку одећу.

Када је Алекса стигао у касарну и примио своје прво војничко следовање таина, одмах је пао у искушење да га проба, али је одолео и уместо њега појео оно што је понео од куће, причао је својевремено Најдановић.

А онда су, једна за другом, кренуле битке. Са таином на дну торбе, Алекса је ратовао на југу Србије, у Македонији, а затим је кроз косметске и албанске гудуре доспео до Крфа.

Следи пробој Солунског фронта, Кајмакчалан, Битољ, Скопље и, коначно, 1918. отаџбина Србија.

Најдановић је причао да је Здравковић аманет мајке схватио веома озбиљно и да је таин за њега истински постао права амајлија, у коју је веровао и која га је, како је говорио за живота, „свих оних година чувала“.

Алекса Здравковић се после шест година ратовања вратио као наредник у свој Пирот са таином у торби, овенчан бројним одликовањима.

Здравковићи су таин у једној дрвеној кутији чували све до краја шездесетих година прошлог века. Алекса је својим синовима често причао како је са друговима, пре сваког јуриша, љубио тај буђави хлеб и опет га враћао у торбу. Ниједног момента му на памет није пало да прекрши мајчин завет и поједе га. Амајлија је надживела свог власника, али и многе у породици Здравковић. Алекса се после ратовања оженио и подигао четворицу синова и једну кћерку. Једно време је радио као поштар, затим терзија, а напрасно је умро 1941. године, када је бугарска окупациона војска ушла у Пирот.

Јунак ове приче у Пироту нема директних потомака. Сви су се раселили или поумирали. Једине успомене на њега су таин и прегршт медаља у музеју. Крајем шездесетих година прошлог века таин је, заједно са кутијом у којем су га чували Здравковићеви потомци, доспео у пиротски Музеј, и то на несвакидашњи начин.

Тадашњи директор Музеја Понишавља Бранко Најдановић је, у договору са директором Електродистрибуције Предграгом Игићем, потомцима Алексе Здравковића обећао прикључак за струју, под условом да таин поклоне Музеју. Обећање је испуњено, и од тада је стари војнички хлеб на сигурном.

„Ово је заиста један од наших најдражих експоната о коме посебно бринемо“, каже историчарка у Музеју Мила Савић.

Izvor: http://www.pravoslavna-srbija.com


* tainvojnickihleb1kb8.jpg (36.56 KB, 400x237 - viewed 462 times.)
« Last Edit: November 30, 2012, 03:19:24 pm by trpe grozni » Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #1 on: March 04, 2009, 10:14:06 am »

Свака част за "фору" на коју су га добили на чување!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: August 23, 2009, 07:20:08 pm »

Tain, hleb star 97 godina


Pirotski muzej čuva parče vojničkog hleba koje je
prvopozivcu Aleksi Zdravkoviću, mobilisanom za odlazak
u Prvi balkanski rat, bilo prvo vojničko sledovanje

 

23/08/2009
Pirot – Muzej Ponišavlja u Pirotu čuva jedan od najstarijih komada hleba na Balkanu, odnosno vojnički hleb tain umešen pre 97 godina. Taj komad hleba bio je prvo vojničko sledovanje Piroćancu Aleksi Zdravkoviću, tadašnjem prvopozivcu mobilisanom za odlazak u Prvi balkanski rat.

Tain je inspirisao profesora prehrambene tehnologije Radosava Pejčića i profesora istorije Davora Lazarevića da za „Pirotsko kulturno leto” prvi put prirede trodnevnu manifestaciju posvećenu hlebu. Bilo je predavanja o istorijatu hleba, ali su i deca, sa majkama i bakama, na radionicama učila kako da umese hleb.

Poslednjeg dana manifestacije priređena je i izložba obrednih hlebova, predmeta i alatki koji su nekada korišćeni u pripremanju hleba, a prvi put, na sat vremena, izložen je i tain.

Komad ovog hleba prati zanimljiva priča.

Naime, prema majčinom zavetu, vojnik Aleksa Zdravković, nije pojeo hleb – svoje prvo sledovanje – već ga je čitavih šest godina nosio sa sobom, verujući da je amajlija koja će ga zaštititi od turskih, bugarskih i, kasnije, austrougarskih kuršuma.

Ratovi su ga vodili od Pirota do Bitolja i Prilepa, u balkanskim ratovima, i od Mačve do Soluna, u Prvom svetskom ratu. Mila Savić, istoričar kustos u Muzeju Ponišavlja, kaže da su Zdravkovićevi potomci očevu amajliju i mnogobrojna odlikovanja ljubomorno čuvali sve do šezdesetih godina prošlog veka. Tada su ipak pristali da sve ustupe Muzeju kada im je ponuđen besplatan priključak za električnu energiju.

– Zdravković je najpre vojevao u sastavu Trećeg pešadijskog puka Moravske divizije. Pre nego što će se pojaviti na mobilizacijskom mestu, majka ga je zavetovala da svoje prvo sledovanje taina ne pojede, već da ga čuva dok god može, a najbolje do kraja „razmirice“ (rata). Za tajnu o komadu taina u vojničkoj torbici znalo je svega nekoliko Aleksinih drugova – priča nam Savićeva.

Kada je u bici na Oblakovskom visu metak pogodio Aleksinu čuturu a ne njega poverovao je da je buđav komad hleba amajlija. Usledio je rat sa Bugarima, a već sledeće, 1914, i sa Austrougarima. Srbija ni dve godine nije bila u miru, a Zdravković koji se nije vraćao kući i dalje se nije odvajao od komada hleba – amajlije.

Treći pešadijski puk i, sada već podnarednik, Zdravković, ovoga puta našli su se u ravnici Mačve. Prilikom jednog povlačenja na rezervni položaj desilo se da izgubi torbicu. Vratio se po svoju amajliju i našao je iako su se njegovi saborci protivili.

U bici na Kolubari je odlikovan, i tada je celim pukom počela da kruži priča o hlebu s početka balkanskih ratova. Tain je postao znamenje puka i svi su počeli da veruju da donosi sreću. Usledilo je mukotrpno povlačenje preko Albanije, zatim odlazak na Krf i Solun. I saveznici Francuzi počeli su da pričaju o komadu buđavog hleba u torbici srpskog vojnika. Posle rata, Zdravkovićevi saborci iz Pirota pričali su da su mu Francuzi nudili ogroman novac za ovo parče hleba, međutim, Aleksa nije hteo da izneveri majčin zavet.

– Posle proboja Solunskog fronta, Zdravković se 13. oktobra 1918. sa Trećim pukom pobedonosno vratio u Pirot. Posle rata, vlasnik taina se bavio terzijskim poslom, a izdahnuo je naprasno, 1941. godine, kada je bugarska okupaciona vojska ušla u Pirot – ispričala nam je Mila Savić.

Marija Penčić
Izvor: Politika online
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #3 on: November 30, 2012, 11:27:03 am »

Zanimljivo je da je osim Taina vojska u redovnom sledovanju dobijala i duvan.
Eto koliko je duvan već bio široko rasprostranjen kao "dobrodošla" navika u Srba.
Dobijali su ga i nepušači koji bi ga trampili za parče Taina ili nešto prigodno.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: November 30, 2012, 03:32:47 pm »

nije samo u srpskoj vojsci deljen duvan. u austrugarskoj su vojnici dobijali i - lulu. znam jer u taktickom prirucniku iz 1917. ima i nacin na koji se sledovanja pakuju u ranac. u preseku ranca je i lula. uslikacu pa cu da okacim.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #5 on: November 30, 2012, 06:01:53 pm »

Koja je razlika - ako postoji - između taina i komisa?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6 on: December 03, 2012, 09:39:25 pm »

verovatno u jeziku porekla Undecided
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #7 on: December 03, 2012, 09:49:14 pm »

Jeli to beskvasni crni kruh i kakav je sastav taina?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #8 on: January 20, 2014, 10:31:39 pm »

Po slici, rekao bih da ima kvasca.
Da li je peksimit isto vrsta hleba?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #9 on: January 20, 2014, 11:51:55 pm »

двопек
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #10 on: January 21, 2014, 01:10:18 am »


U sledovanju je bio i grog, koji su zvali "grok". U osnovi razblažena meka rakija.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.