PALUBA
April 18, 2024, 06:05:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 101306 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #210 on: February 26, 2012, 01:50:19 pm »

Tokom člana 11 četrdesetih godina prošlog veka se takođe to dešavalo, a tada su žene bile sastavni deo jedinica i u ne tako malom broju.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #211 on: February 29, 2012, 07:19:27 pm »

40.-ih je bilo i po mnogo duže, a tek za vreme Prvog...ali tad nije bilo šminke, french-a, farbi za kosu itd.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #212 on: February 29, 2012, 07:31:14 pm »

Nedavno mi pala na um jedna situacija pa rekoh da pitam mozda bi neko znao da odgovori.

Mi sada imamo i devojke na VA, ima ih i u jedinicama. Kazu da je to uredu i da dosadasnje iskustvo sa njima govori da nije pogreseno u odluci da i one budu vojnici. Ali sta se desava, hipoteticki gledano, ako kadetkinja VA tokom skolovanja ostane trudna. To su 4 godine u pitanju, negde i 5, u pitanju su mlade punoletne osobe za koje je normalno da stupaju u seksualne odnose. Sta bi se dogodilo u takvoj situaciji? Da li bi takva kadetkinja mogla da nastavi skolovanje? Kod muskih bi trebalo da je jasno i sigurno je da se dogadjalo i da ce se dogadjati i u buduce, ali cinjenica da ce postati otac ne utice na njegovu fizicku spremnost, ne utice ili ne bi trebalo da utice na obuku itd.

Sledece. Imamo zene vojne pilote od skoro. Sta kada neka od njih stupi u brak i ostane trudna? Verujem da ne bi letela, ali to znaci 9 meseci plus jos bar pola godine. Da li tada gubi letacki znak. Ako se dobro secam svaki pilot mora tokom godine da ostvari odredjen broj casova naleta kako bi ostao na letackim zadacima a u slucaju trudnoce one ne bi mogle leteti najmanje 1-1,5 godinu.


Kako je to regulisano u drugim vojskama?
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #213 on: February 29, 2012, 08:02:21 pm »

ja zaista nisam muški šovinista ni sexista...
ali neke stvari jednostavno ne idu
ulje i voda se ne mešaju...
jednostavno borbena jedinica nije za žene.
neborbena pomoćna služba...izvol'te dame koliko god želite. uostalom te muškarce ćemo poslatio u borbene jedinice.

il' što reče neko jednom davno (oprostite na vulgarnosti) "digne ona zatvarač topa ispadne joj materica ne znam za šta pre da se uhvatim da li za zatvarač ili za nju..."
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #214 on: September 21, 2012, 07:37:03 am »

Da malo zanovimo temu. Evo nesto sto ide u prilog protivnicima da se zene nalaze u borbenim jedinicama.


Quote
Оficirka se porodila na frontu

Autor: N. Vlačo 21.09.2012.


Pripadnica britanske vojske rodila je dečaka u Avganistanu, a da nije pre toga uopšte znala da je trudna.
Događaj u vojnom kampu Bastion iznenadio je vojnike

ČUDO - I majka i beba su u stabilnom stanju - navelo je u saopštenju britansko ministarstvo odbrane, nakon porođaja ove žene u utorak u vojnom kampu Bastion, u avganistanskoj pokrajini Helmand.

Pripadnica Kraljevske artiljerije koja je bila raspoređena na mestu topdžije, a čije ime ministarstvo odbrane nije želelo da saopšti, saznala je da je trudna tek nakon što se obratila lekaru zbog bolova u stomaku. Dete je začeto pre nego što je stigla u Avganistan u martu ove godine.

- Nije u sklopu vojne politike da se pripadnici vojske šalju u operacije ukoliko su u drugom stanju. U ovom slučaju ministarstvo odbrane nije znalo za trudnoću - piše u saopštenju.

Ministarstvo navodi da će specijalni pedijatrijski tim iz oksfordske bolnice “Džon Redklif” odleteti u narednih nekoliko dana u Avganistan kako bi “obezbedilo odgovarajuću negu majci i bebi tokom povratnog leta kući". Beba je rođena pet nedelje ranije. Karolin Vajat, vojni izveštač Bi-Bi-Sija, rekla je da je ovo bio prvi put da se pripadnica britanske vojske porodila na liniji fronta.

- Ipak, do 200 pripadnica vojske je od marta 2003. poslato kući iz Iraka ili Avganistana kada je otkriveno da su u drugom stanju. Vojna pravila zabranjuju trudnicama da služe na liniji fronta, mada se prošle godine još jedna pripadnica britanske vojske porodila dve nedelje nakon povratka sa šestomesečne misije u Avganistanu. Ovaj neuobičajeni slučaj mogao bi i da razbukta dalju debatu o tome da li je više medicinskih pregleda potrebno pre nego što oružane snage odluče da ženu pošalju na liniju fronta - smatra Vajatova.

Ona tvrdi da je već bilo slučajeva da pripadnica vojske prođe celu šestomesečnu misiju, a da ne shvati da je trudna. I muškarci i žene pre slanja u misije podležu medicinskim pregledima, kao što su kontrola sluha i vida, a moraju da polože i fizičke testove, ali nije uobičajeno da žene idu na test trudnoće.
 
Šest meseci bez rata
MISIJA - Britansko ministarstvo odbrane iznelo je podatak da je manje od jedan odsto pripadnica tamošnje vojske ostalo trudno tokom misija otkad se vode podaci. Nakon porođaja pripadnice vojske se ne vraćaju na liniju fronta još najmanje šest meseci.
Izvor: 24sata.rs


Ume to da bude da se porode a da ne znaju da su trudne  Roll Eyes Oprasila ih pcelica pa nisu znale.  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #215 on: September 21, 2012, 09:22:17 pm »

Нешто размишљам колико британске жене носе бебу? Родила 5 недеља раније, а затруднела у марту? Ако је затруднела у марту (на пример 1. марта) била је најраније на крају седмог месеца. Ако је фалило 5 недеља до нормалног порођаја то је још мало више од месец дана. Дакле, трудноћа у британској војсци траје око 8 месеци. Међутим, медицина каже другачије:

Quote
Normalno trudnoća traje 263-273 dana.To prosečno iznosi 268dana, 38 nedelja ili devet i po lunarnih meseci.
кога занима више ево линк:http://www.antamedica.com/ginekologija/trudnoca-pracenje-psihofizicka-priprema-savetovaliste/

Неко ту не говори истину: војникиња, војна пропаганда, новинар или лош превод.
 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #216 on: September 22, 2012, 07:24:12 am »

Ako nije znala da je trudna kako zna (ona ili bilo ko) kada je dete zaceto i kako znaju da li je pre roka ili ne?
Jedino ako ona te stvari radi 1 mesecno ili redje pa moze da se priseti kada se dogodio inkriminisani akt.

To mu dodje nesto kao ona Amerikanka sto je docakala muza iz Avganistana ili bese Iraka. On otisao pre cini mi se godinu dana a ona u 8.mesecu i napisala na stomaku nesto kao  -Dobrodosao tata.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #217 on: September 22, 2012, 11:28:42 am »

Kako sam ja shvatio u martu/ožujku je stigla u Afganistan, a zatrudnila je prije toga.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #218 on: July 02, 2014, 04:48:54 pm »

Top topova
Zadranka zapovijeda tridesetorici muškaraca: Ima šala na moj račun, ali samo zbog moje mladosti

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Znači, vi zapovijedate tridesetorici muškaraca?

– Da.

– U topništvu?

– Da, u haubičkoj bitnici.

– To je topničko-raketna bojna?

– Da, jaaaako je bučno.

– I poručnica ste?

– Jesam.

– A koliko vam je godina?

– 22.

Tako je počeo naš razgovor s Enom Perduv, Zadrankom za koju nikada ne biste pomislili da je u Hrvatskoj vojsci izvrsno obučena da radi na haubicama, topovima, minobacačima i VBR-ovima. Ispravlja me da se više ne koristi naziv VBR, već SVLR, što je samohodni višecjevni lanser raketa.

Ena je topnica, u Slunju zapovijeda haubičkim vodom i tamo nema žena. Od 18. godine su joj vojarne “prirodno okruženje”, a vojničke čizme “logična obuća”. Stoga njezin civilni izgled grdno vara, muškobanjasta nije ni u tragovima, već je tu sve što treba biti, od frizure do šminke.

– To su stereotipi da žene u vojsci tako izgledaju. Ja nisam prva koja ih razbija. U vojsci nema podjele na muške i ženske poslove, ali to ne znači da moram izgledati kao muškarac. Moram samo biti jednako sposobna kao oni – kaže Ena.

Nema diskriminacije
Tvrdi da kao žena ne osjeća nikakvu diskriminaciju u vojsci i da je tako od kada je došla u splitsku vojarnu Lora. Kao kadetkinja, u Splitu je završila nautički smjer na Pomorskom fakultetu, a zatim je zatražila prelazak u topništvo. I na “Faustu Vrančiću”, brodu Hrvatske ratne mornarice, bila je jedina žena.

– I baš nikada vas muški kolege u vojsci nisu gledali “iskosa”?

– Neee, ta su vremena prošla. Pa pogledajte koliko je bilo žena na bojišnicama. Više nikome to nije čudno. Ni u kojem rodu vojske, pa ni u topništvu gdje je broj žena zaista vrlo malen. Da, ima šala na moj račun, ali samo zbog mojih godina, mlada sam, pa kad me vide pitaju me “Znaju li ti mama i tata da si tu?” – priča poručnica topničko-raketne bojne na radnom mjestu u Slunju, gdje osim nje nema nikoga iz Zadra.
Za Enu Perduv od osnovne škole nije bilo dileme čime se želi baviti.

– Često imam problem kada me netko pita zašto sam se odlučila za vojsku, jer zapravo ne znam odgovor. Jednostavno me to “vuklo”, oduvijek – kaže Ena koja je u Zadru završila matematičku gimnaziju i odmah “odlepršala” u Loru. Studij civilni, život vojnički - kadetkinja Oružanih snaga RH.

U prijevodu, niste imali praznike. Ni ljeti ni zimi. Umjesto praznika – vojni kampovi?

– Da, da, vojna stega. Ali vojnu stegu sam imala tijekom cijele akademske godine, pa ti kampovi nisu baš bili neki šok, iako je bilo “šok zadataka” tipa borbenog plivanja u odori s puškom, ili zadatka “preživi”, u Delnicama, zimi u šumi gdje ima tri metra snijega. To smo radili s Bojnom za specijalna djelovanja.

Znači nije bilo studentskog života, spavanja do podne barem vikendom, tuluma…? Baš ništa?

– Hah, da spavanje do podne! Ustajanje je svaki dan u šest. Odmah postrojavanje i tjelovježba. Mnoga predavanja sam imala i u vojarni, ne samo na Pomorskom fakultetu. To je dodatna obuka, bila sam dio HRM-a. Tulumi? Kako da ne, u 22 sata je prozivka i odlazak u krevet, nema napuštanja vojarne. A slobodan vikend je bio samo jedan mjesečno. Tako je prošlo cijelo moje studiranje – priča Ena.

Njoj je sve to bilo zabavno, jer voli učiti, a osobito voli fizičke zadatke. Selekciju je prošla i prije dolaska u Loru.

Uskoro po drugu diplomu
– Da, pisali smo neke testove, tipa IQ test, a u kampu smo pokazivali fizičku izdržljivost trčanjem, brojem sklekova ili trbušnjaka, gađanjem iz puške… Tko je prošao, upisao se – objašnjava.

Nakon završetka studija Ena je iz Hrvatske ratne mornarice prešla u topništvo. Kaže, zbog afiniteta prema kopnenoj vojsci, prema jačem fizičkom naporu. Kad završe fakultete, kadete najprije dočeka 10 mjeseci časničke izobrazbe po vojarnama u Zagrebu, Kninu, Splitu… Prelaskom u topništvo, Ena je na specijalizaciju upućena u Bjelovar.

– Iz Splita u Bjelovar, Gašince, Slunj… Riječju, poligoni, puno topografije i puno matematike. Ne biste vjerovali što sve trebam napraviti da bih ispalila jedan projektil. Zbog rada na kartama i matematike, znanje sa splitskog studija nautike mi u tome znatno pomaže – kaže topnica.

– Kako glasi puno ime vašeg radnog mjesta u Slunju?

– Kad sam, 18. lipnja, dobila poručnički čin, postala sam zapovjednik voda u haubičkoj bitnici Topničko-raketne bojne. To vam je u sastavu Gardijske motorizirane brigade.

I živite u vojarni kod Slunja?

– Do sada jesam, ali tu će biti promjene, živjet ću u Karlovcu jer uz posao želim nastaviti školovanje. U Karlovcu ću upisati Tehnički fakultet i bit ću podstanar. I imat ću dvije mačke. Konačno.

Lada Burčul / Snimio Jure Mišković/CROPIX

  SD


* ImageHandler.ashx.jpg (29.07 KB, 680x355 - viewed 102 times.)
« Last Edit: August 03, 2014, 01:49:37 pm by Rade » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #219 on: October 16, 2014, 05:54:47 pm »

Dokumentarac Zene u Vojsci
http://www.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=5936&active=video
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #220 on: October 16, 2014, 06:34:08 pm »

Žene u uniformi - da!

Žene u brobenim redovima, u borbenim jedinicama, zajedno, rame uz rame sa muškarcima - ne!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #221 on: October 16, 2014, 09:56:43 pm »

Rekli bi neki - perke?

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #222 on: October 17, 2014, 02:49:55 pm »

Čim su žene prisutne - stvaraju se novi problemi: poseban smeštaj, posebna kupatila, WC, menstruacija .....

Borci bi imali više briga sa svojim saborkinjama nego sa neprijateljem!

Pogledajmo naprimer 2. sv rat, Britansku armiju: žene su svuda bile prisutne, samo ne u prvim borbenim redovima, jer tamo im zaista nije bilo mesto.
Ne mogu one da se nose sa ratnim uslovima u otvorenom prostoru. To je čisto muški posao.
One mogu da rade u pozadini, u sanitetu, u komandama raznih nivoa, da voze avione, brodove, da ih održavaju - ali ne da se bore sa puškom u ruci u neposrednom borbenom kontaktu sa neprijateljem, u rovovima.

Ne kražem da u krajnjoj nuždi ne mogi da uzmu pušku u ruke i udri - ali to je tada kraj krajeva (kao naprimer sada ova borba kurda sa ISIL), broba za goli opstanak.
Ali, organizovano, planski nikada ih ne bi trebalo slati u prve redove!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #223 on: October 17, 2014, 05:05:52 pm »

Nebi ulazio u neku dalju diskusiju o sposobnostima zena u odnosu na muskarce.
Ratovanje i nije neki hardrock rad, uglavnom lezaona i malo bum tras, pa opet lezaona.
Prosla su doba milenijskih marseva i slicnih spektakularnih vojnih dogadjanja.

Za mene je jedino vazno da osoba do mene u rovu ima barem mrvu morala i hrabrosti.
A dali je to zena, muskarac ili zombi meni je svejedno.

Svjedocio sam slucajevima kad su silni maco muskarci punili gace samo na spomen podjele poziva.  Sad

poz.


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #224 on: October 17, 2014, 07:33:40 pm »

Nije stvar u hrabrosti!
Verujem da su žene u mnogim odsudnim situacijama hrabrije i izdržljivije od muškaraca.

U svom prethodnom postu sam naglasio da u nekoj odsudnoj situaciji, kada je goli opstanak u pitanju - žene su se borile i boriće se rame uz rame sa muškarcima. Ali to je borba za opstanak!

Po mom dubokom ubeđenju žene ne treba planski slati u prve borbene redove, i ne treba da budu direktno uključene u borbenu obuku jedinica pretežno muškog sastava.
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.