PALUBA
April 16, 2024, 03:23:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 101238 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #45 on: August 18, 2009, 04:06:51 pm »

Mali potsetnik

Probano je i u JNA da se skoluju zene vojnici. U Splitu su skolovane za madje oficire u vezi. Mislim da se posle par genereacija odustalo jer je veliki broj njih nije zavsilo skolovanje zbog trudnoce.

Tako su meni pricali stariji pa ja prenosim!

Inace Amerikacni su radili neke studije i zenska fizionomija je efikasnija od muske tj zilavije su i mogu da ponesu vise po jedinici telesne mase.

Sa druge strane nisa bas siguran koliko prosecna zenska osoboba moze da izadje na kraj sa oko 20 do 30 kg oprem koju treba nositi u ratu. Tu ovaj muski model bolje izlazn na kraj tezi smo ali mozemo i vise da ponesemo do zena  Grin

Jbg nije isto ako imas 65 kg i trba da nosis 30 kg opreme i ako imas 90 kg i nosis istih 30 kg.

Mislim da bi od zena trebalo da se trazi isto sto i od muskaraca za borbene jedinice ko ispuni moze da bude primljen ko ne ispuni hvala lepo imate neka druga mesta ili izvolite radite nesto drugo.

Ovo treba da vazi za sve u vojsci i muske i zenske - to je profesionalizam.

Rusi (SSSR) su imali/imaju u svojim specijalnim jedinicama zene koje su poznate po svojoj brutalnosti ali i efikasnosti.

Rusi su zenek koristili u borbenim jedinicama i u II SR.













« Last Edit: August 20, 2009, 08:04:23 am by pvanja » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #46 on: August 18, 2009, 09:53:00 pm »

Pa neke žene su se itekako pokazale u borbi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Monica_Lin_Brown
Ova je rođena 1988!  Shocked

http://en.wikipedia.org/wiki/Leigh_Ann_Hester
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #47 on: August 19, 2009, 06:21:20 am »

Kod nas je to u stvari samo nasa predrasuda da vojnicki posao nije za zene. Kad se pojave u jedinici prva asocijacija je seks pa je li zgodna da li je laka i slicno... ne gledamo u nju ka osobu koja je dosla zato sto je taj posao interesuje zanima ili ga voli,
Svaki posao od coveka trazi odredjene sposobnosti, pa ni svi  muskarci nisu za vojsku pa ipak se vojska sozivljava kao muski posao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #48 on: August 19, 2009, 10:03:29 am »

Тако је Стипо.Апсолутно су присутне предрасуде.

Током НОБ-а у партизански јединицама је било прилично жена. Углавном у санитету и позадини, али и у борбеним јединицама. У америчкој војсци има такође, доста жена на разним, па и борбеним дужностима. Нико није утврдио да су лошије. Шта више,  психички су стабилније и као што неко рече жилавије. То је иначе у природи жене јер она је та која треба да одгаји потомство. Природа је уредила да буду издржљивије него мушкарци. Није све у снази.

Узгред, она која је решила да "да" то ће урадити не знам шта да учиниш. Проблем је и у нама мушкарцима. У ЈНА се експеримент са женам неславно завршио, не због тога што су се оне лоше показале, већ због трошкова, али пре свега предрасуда. Наиме, требало је обезбедити посебне просторије за њих, одећу и сл.(мало су претеривали по питању услова) а онда је нко пресекао, ма шта ће нам оне и готово. Осим тога било је озбиљних пропуста у избору тих девојака. Примане су и оне којима не да није место у војсци него нигде.
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #49 on: September 29, 2009, 10:37:30 pm »

Много волим жене,али не и у борбеној јединици,а нарочито не на командним дужностима.Па погледајте како се само свађају и колико сплеткаре.Чим су више од две жене на једном месту,долази до хаоса.
Санитет,веза,радари,интендантска служба, у реду.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #50 on: October 01, 2009, 12:35:32 am »

... ма све ви то лепо причате када прочитате негде у новинама или на Интернету ... када би вам дошла неке млада жена за претпостављеног у борбеној јединици, променили би причу за 5 минута ... као што човек рече, прво `ем што трачаре до бесвести, друго такве су искомплексиране до максимума, а све из разлога предубеђења које влада у нашој Војсци, а када би се, којим случајем, нашле 2 жене у истој јединици, па још и на сличним, да не кажем компетентним дужностима, све то би "пуцало" преко леђа "бораније" у воду или чети ... зато, баталите те приче око равноправности, имао сам прилике да видим прву жену у мојој бившој бригади, како је дошла у јединицу, како се третира, и како је уопште добила тај посао ... муж јој је безбедњак у Војсци, она је "упала" ту јер је остала без посла код неког приватника, по чину је десетар, по формацији стрелац на БВП-у, а иначе ради на "документацији" ... и то, види чуда, у канцеларији команданта батаљона !!! ... а када дође екипа са ТВ-а и новина, онда не може ни у БВП да уђе ... не зна ни шлем да стави како треба, беле чарапице јој вире из чизама кад ускаче у БВП, а плава косица пада на очи ... вероватно зато јој и треба помоћ тројице из одељења да уђе у БВП ... и зато, баталите те приче, жене никада неће моћи да буду равноправне у Војсци ... мада, у овој нашој све је могуће, док су те исте на дужностима код команданата батаљона и сличним ... а тада на сцену ступа право да након 15 дана рада у јединици оду на породиљско боловање у трајању од годину дана ... зато, `оладите мало с`том равноправношћу и призовите се памети ... 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 964


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #51 on: October 01, 2009, 10:43:31 am »

Dobro to Tpku, to je nešto drugo, zaposliće taj još malo i sina i ćerku i zeta, ma i tasta samo ako može još da radi. Wink

Nego je jako zanimljivo da se niko nije dotakao toga da bi recimo muškarcu smetala žena u borbenoj jedinici.

Evo ja recimo isto volim naravno žene. I sada evo situacije, slobodan (a i ne mora), mlad, prav, zdrav, u punoj snazi negde sam na terenu na liniji fronta. I treba da gađam nešto, a žensko mi je recimo komandir (i to recimo da je uz sve jako atraktivna), prvih dana bi (valjda) bilo sve ok, šta bi bilo posle 10-15 dana, ne bih pogodio ništa, ma ni zicer metu pogodio, a da ne pominjem šta bi bilo posle recimo mesec dana. Jednostavno bi mi smetalo da bude žensko u borbenoj jedinici i mislim da je to jedini razlog zbog čega mi to sve jako teško palo. Ma ne da bi mi teško palo, dobro je pitanje kako bi se sve završilo. Ili skandalom, (što se neretko dešava u svetu), ili bi bio toliko dekocentrisan da ne bih bio u stanju da obavljam redovne zadatke.

I sve bi to jako teško fukcionisalo. Ja u drugarstvo muškarca i žene ne verujem, znači može da bude samo ono treće, što znači to je već skandal. A da nisam u dobrim i prijateljskim odnosima sa svojim predpostavljenim ništa od zadataka ne bi bilo završeno kako treba.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #52 on: October 01, 2009, 12:57:00 pm »

Dobro to Tpku, to je nešto drugo, zaposliće taj još malo i sina i ćerku i zeta, ma i tasta samo ako može još da radi. Wink




... то је само један аспект приче о којој сам говорио ... ако сви тако буду запошљавали ујне, тетке, стрине, бабе, шурњаје, швалерке и слично, на шта ће та Војска на крају да личи ... е онда , господо, Војска постаје социјална установа, где се сливају сви они полуинтелигенти, као и они који су прокоцкали и последњу шансу код неког новопеченог приватника ... а све то се финансира "из буџета" ... читај из НАРОДСКОГ ЏЕПА !!! ... а као шлаг на све то, логичан след догађаја је да млади , прави и способни људи са вишегодишњим искуством у јединици морају из исте да лете, јер се, наравно, рапидно "смањује" број људства у Војсци ...е , о томе ја причам ... и што је најгоре од свега , тачно се у јединици зна ко, где и када мора да излети, да би на његово место дошла нечија "штићеница" ... наравно, из горње приче ...   
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 964


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #53 on: October 01, 2009, 01:10:33 pm »

Tpku ja sam na malo na šaljiv način pokušao da ti kažem da si u offu druže, za ne. Smiley To nije tema ove diskusije o čemu ti pišeš.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #54 on: October 01, 2009, 01:21:06 pm »


I sve bi to jako teško fukcionisalo. Ja u drugarstvo muškarca i žene ne verujem, znači može da bude samo ono treće, što znači to je već skandal. A da nisam u dobrim i prijateljskim odnosima sa svojim predpostavljenim ništa od zadataka ne bi bilo završeno kako treba.

... и да се разумемо ... ја такође волим жене, и да не буде неке забуне, ја нисам женомрзац ... ја жене обожавам и мислим да су дар на овом свету, али једноставно нису конципиране за тако нешто ... а ако узмемо у обзир горе наведену комбинацију, младог ,јаког мушкарца у напону снаге, и такође исту такву жену, то су релативно млади људи и средњим двадесетим, који једноставно не могу да функционишу другаче него што је то природа одредила, и свако противљење или опирање томе доводи до неприродних рекација, тензија , што може да резултира само смањењем продуктивности и ситуацијама као што су наведене ... е, ту се намеће питање схватања ствари код самих људи ... шта на пример, када би неком младом воднику за командира вода дошла нека млада потпоручница ?... приближно су истих година, самци, истих склоности и афинитета ... у првој варијанти, то би била "инкогнито" варијанта , која, ако се неби завршила браком, била тотална пропаст у моралном и сваком другом смислу ... а ако би се завршила на "класичан" начин, онда би то био извор таквих тензија у јединици да једноставно неби било могуће радити нормално ... зато, то једноставно није добра идеја ни у ком случају, а знајући менталитет мушкараца овде, а при том конкретно мислим на "балканску варијанту", мислим да би на ту тему могле да се напишу и студије из психологије ... зато, жене ван жице, а у жици могу да буду само "по потреби" ....
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #55 on: October 01, 2009, 01:23:37 pm »

... ја мислим да пишем у вези теме , али ако ја то тако не видим, извињавам се за било који /офф ....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #56 on: October 01, 2009, 08:55:20 pm »

Мислим да tpku_2b није изван теме. Можда само мало више погођен дешавањем око себе. Ја то мало шире гледам. Ако пажљивије прочита оно што сам написао видеће да сам написао да се "мушко-женкси" односи дешавају свугде, па и у Војсци. То је природна појава. Али, нигде пристојни људи не заскачу и не спопадају жене на послу. То важи и за Војску. А када су у питању разне тетке, ћерке, жене и друге "рођак" које "раде" у Војсци, апсолутно се слажем. Али суштина није у томе. Па има таквих и мушкарац, још много више. Ако се ствари правилно поставе жене могу бити у борбеним јединицама и то врло успешне.Како то може у америчкој војсци.? Зар су тамо неке хормиима накљукане ругобе? Што код нас не би могле бити командири. Ником не смета жена наставница, директорка, пилот путничког авиона, начелник клинике,министарка а као не може бити командир неког одељења у Војсци. Ако је боља од мушких кандидата, зашто не би била?

Проблем је у томе што се пријем жена третира како нешто "модерно", "у тренду", па многи "правоверни" команданти настоје да покажу своју еманципованост примајући све и свашта. Само да се каже како је ето и он за женску равноправност. Другима добро фође да запосле своју родбину. Ти који то чине о чему пише tpku_2b у ствари чини супротно, лошу услугу женама. Сви почетници, мушки и женску морају у наставни центар на "брушење", отуда на специјалистичку обуку. Без привилегија. Онда могу да буде где одлучи командант(па чак и "писари", "ћате"), али уз стални тренаж за основну ВЕС. То је б/г. Писара (писарку) можеш да мобилишеш, ако треба. али Војника - писара (слово "В" је велико јер означава правог војника) у цивилству нећеш наћи.То ствараш у Војсци.

Богами, када сам ја вршио контролу војске, пузале су и оне, трчале препреке, биле "муштране" као и мушкарци. И јесу неке биле боље од мушкараца. Сећам се једне која је демонстрирајући бацање тако бацила спаринг партнера да су га морали послати у амбуланту. Мислио је да она то не уме, подсмевао јој се пре тога.
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #57 on: October 01, 2009, 09:15:13 pm »

  Не знам како и на који начин жене упадају у неке "лагане" јединице али знам да их има у специјалним јединицама ВС и да пролазе њихову обуку по плану и програму, што ће рећи да су те жене/девојке тамо много спремније од неких мушкараца који пола или цео свој војни стаж проведу у задимљеној канцеларији као писари или на тако неким позицијама. Један од чланова форума (не бих да га именујем  Wink) ми је рекао за једну жену која је била у Кобрама да је жена змај! Опет та њихова спрема не мора да значи да могу да буду добре вође једног дана, или обрнуто. Поента је, по мени, да ако нека жена хоће да се бави тим позивом да јој наравно треба пружити прилику, али никако јој/им подвлађивати тј. олакшавати обуку. Треба да се докажу да су вредни имена војника као и сваки мушкарац.

  Е сад мало OFF.
Quote
А када су у питању разне тетке, ћерке, жене и друге "рођак" које "раде" у Војсци, апсолутно се слажем. Али суштина није у томе. Па има таквих и мушкарац, још много више.

  Ја сам на сопственој кожи осетио те варијанте пријатељи, браћо, кумови кад је у питању примање у неку од јединица ВС. То знају и неки чланови форума. Тога је увек било и увек ће и бити, небитно да ли си мушко или женско. И не само у војсци него на било ком другом послу.
 
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #58 on: October 02, 2009, 07:11:44 am »

Neko ovde na osnovu iskustba iz svoje jedinice donose zakljucke za celu vojslu. Vojska nije imuna od pojava koja se desavaju u drustvu bilo je i bice protekcija
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #59 on: October 03, 2009, 05:12:29 pm »

.. he, he, he ... nisam ni sumnjao , opet ti ... ali OK ... shavatam ...  a sto se zena u jedinici tice, nadjite mi neku koja moze da ispuni sve zahteve za prijem u Vojsku, i to redovnu, a kamoli na Vojnu akademiju ili neku drugu Vojnu skolu ... koliko od njih relano moze da pretrci 1600m za 8 minuta, da uradi zgibove, trbusnjake i ostalo na normu?! ... PA ZNACI - NEMA SANSE!!! ... zato, jedino sto mogu da rade to je administracija, a nosenje uniforme je samo paravan za neke druge stvari koje su "moderne", kako u Vojsci, takoi u drzavi ... ali, ipak prava "Vojska" je prezivela, bar za sada, a ocigledan dokaz za to je i 20.-ti proslog meseca ... iza svega ovog krije se malo dublja psihologija i "pomodarstvo", ali da ne bih sada isao previse u off, reci cu samo da za to nisu krivi ni komandanti koji to potpisuju, jer ako ne potpisu mogu da budu "nepodobni" i slicno, ni "one" koje tu dolaze jer, zasto i nebi kad mogu, vec "mi" koji sve to gledamo i aminujemo ... e tu gospodo lezi zec, a "zec se za usi 'vata" ... barem su mene tako ucili ... Wink
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.