PALUBA
March 29, 2024, 01:20:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 100579 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #75 on: October 08, 2009, 12:52:58 pm »

... inace, da ne bude da opet nesto pricam napamet - ova iz "moje" jedinice je   "dosla" nakon sto je dobila otkaz kod privatnika u Sapcu ... a inace,samo da spomenem - muz joj je inace "bezbednjak", ali to nema veze ... ona je tu zbog njenih neprikosnovenih kvaliteta ... izvinjavam se ako sam bio malo direktan ...!!!!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #76 on: October 08, 2009, 01:54:29 pm »


... čovek je "ubo" pravu stvar iz cuga ... svaka čast!!!!

TPKU, ima i toga, ali ima i onih koje dođu jer to stvarno vole.. Ma kako ih malo bilo, ima ih i zbog toga ne treba generalisati razmišljanja... Kažu da čim nešto generalno kažeš, sigurno si pogrešio, jer uvek ima neki primer koji obara taj tvoj generalni zaključak...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #77 on: October 08, 2009, 08:20:35 pm »

... људи, да се разумемо ... ја нисам искључив, не само по овом питању, већ по било ком ... наравно да има девојака које долазе у Војску због тога што то воле , али колики је процентуално њихов део у односу на "ове остале" ... и те које дођу из правих разлога, колико њих заиста зна шта све подразумева живот и рад у борбеној јединици и трупи ? ... а када дођу, и коначно после Орешца, Пасуљана или неког сличног излета виде "све лепоте и чари" таквог "планинарења", онда се покају и почну да проклињу дан када су ушле у "жицу" ...од тог момента оне постају исте, ако не и горе од оних "претходних", а нисам још чуо да је нека женска добровољно напустила  јединицу ... зато, свака част женама које у јединицу дођу зато што то воле, које заиста знају шта то значи и које ту остану од девојачких дана па до пензије ... таквима буквално треба скинути капу, али не само због тога, већ због свих осталих које на њих гледају као на мушкобањасте и искомплексиране ... утолико је њихов рад , труд и истрајност само већи, и само такве жене у Војсци признајем ... остале - ВОЉНО!!!!
« Last Edit: October 08, 2009, 08:23:28 pm by MOTORISTA, Reason: Neprimeren komentar, bez psovki molim » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #78 on: October 08, 2009, 08:40:03 pm »

... људи, да се разумемо ... ја нисам искључив, ...

Tpku, drago mi je što malo omekšavaš stav. Rekao sam ti već da sam imao prilike da vidim (ne u našoj vojsci) nekoliko žena koje su radile iz ljubavi to što rade, a i sam znaš da njihovo potčinjeni to odmah pročitaju i imaju normalan stav prema takvima...

Inače, sećam se 80 - i h prošlog veka u Puli, otvore neku jedinicu za obuku žena - mornara, Daneu Fulvio iz XXXI klase im bio komandir i oženio jednu iz prve generacije. Bio je fin čovek, miran nenavikao na mangupske štosove. Sretnem ga na Đardinama jednom i pitam da li je istina to što sam čuo, da vodi ljubav sa mornarom, a on jadan sav pocrveni i kaže mi da nije on homić. Ja ga pitam zar ti nije žena bila mornar?

Iz te generacije, dosta ih se udalo za mlade oficire i podoficire u Puli, dakle motivi su im jasni, ALI NISU SVE TAKVE, NIKADA NE TREBA GENERALISATI! Pozdrav tpku!
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #79 on: October 08, 2009, 09:22:48 pm »

... људи, да се разумемо ... ја нисам искључив, ...

Tpku, drago mi je što malo omekšavaš stav. Rekao sam ti već da sam imao prilike da vidim (ne u našoj vojsci) nekoliko žena koje su radile iz ljubavi to što rade, a i sam znaš da njihovo potčinjeni to odmah pročitaju i imaju normalan stav prema takvima...

Inače, sećam se 80 - i h prošlog veka u Puli, otvore neku jedinicu za obuku žena - mornara, Daneu Fulvio iz XXXI klase im bio komandir i oženio jednu iz prve generacije. Bio je fin čovek, miran nenavikao na mangupske štosove. Sretnem ga na Đardinama jednom i pitam da li je istina to što sam čuo, da vodi ljubav sa mornarom, a on jadan sav pocrveni i kaže mi da nije on homić. Ja ga pitam zar ti nije žena bila mornar?

Iz te generacije, dosta ih se udalo za mlade oficire i podoficire u Puli, dakle motivi su im jasni, ALI NISU SVE TAKVE, NIKADA NE TREBA GENERALISATI! Pozdrav tpku!


 ... као прво , да се разумемо - ја никада не омекшавам став!!! ... ја једноставно никада нисам ни био искључив у неким стварима, али и сам кажеш да се ова твоја искуства не базирају на примерима жена у нашој Војсци ... искрено, тема јесте "Жене у Војсци", али се при том првенствено мислило на жене у Војсци Србије, а на то сам и ја мислио првенствено пишући претходне постове ... наравно да се жене у неким другим Војскама веома разликују, али не због те Војске, већ зато што су оне саме другачије ... пре свега мислим у моралном, интелектуалноми сваком другом смислу ... пре свега мислим на менталитет самог подручја, као и људи, односно у конкретном случају - жена ... као што сам рекао , треба поћи од разлога зашто те жене уопште долазе у Војску, шта су њихова очекивања, као и шта су њихове претходне визије о самој Војсци, да не кажем шта су чуле на неком "ка-фе-же"-у, или некомк сличном скупу, па су на основу тога одлучиле да дођу у Војску ... ако уѕмемо у обзир, рецимо жене у Кинеској или Израелској Војсци, видећемо да су ствари не само различите, већ да се разликују у неким основним постулатима самог конципирања Војске као организације, а што се на посебан начин одражава на жене као њихов саставни део ... хоћу само да кажем да нису исти разлози због којих ступају у Војску жене у Кини, Израелу и Србији ... о начину понашања, третирању, као и методама уласка у јединицу нећу ни да коментаришем ... а по мени, разлози би требало да буду исти ... зашто то није тако, то је оно што хоћу да људи схвате ... али као што неко одавно рече - Војска је јака колико и држава, а држава је слаба колико и Војска ... то што више нисмо "Војна" држава, сами смо криви ... али то су већ неке друге приче ... а о томе, на неком другом месту и у неко друго време ...   
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #80 on: October 09, 2009, 07:19:28 am »

... људи, да се разумемо ... ја нисам искључив, ...

Tpku, drago mi je što malo omekšavaš stav. Rekao sam ti već da sam imao prilike da vidim (ne u našoj vojsci) nekoliko žena koje su radile iz ljubavi to što rade, a i sam znaš da njihovo potčinjeni to odmah pročitaju i imaju normalan stav prema takvima...

Inače, sećam se 80 - i h prošlog veka u Puli, otvore neku jedinicu za obuku žena - mornara, Daneu Fulvio iz XXXI klase im bio komandir i oženio jednu iz prve generacije. Bio je fin čovek, miran nenavikao na mangupske štosove. Sretnem ga na Đardinama jednom i pitam da li je istina to što sam čuo, da vodi ljubav sa mornarom, a on jadan sav pocrveni i kaže mi da nije on homić. Ja ga pitam zar ti nije žena bila mornar?

Iz te generacije, dosta ih se udalo za mlade oficire i podoficire u Puli, dakle motivi su im jasni, ALI NISU SVE TAKVE, NIKADA NE TREBA GENERALISATI! Pozdrav tpku!


 ... као прво , да се разумемо - ја никада не омекшавам став!!! ... ја једноставно никада нисам ни био искључив у неким стварима, али и сам кажеш да се ова твоја искуства не базирају на примерима жена у нашој Војсци ... искрено, тема јесте "Жене у Војсци", али се при том првенствено мислило на жене у Војсци Србије, а на то сам и ја мислио првенствено пишући претходне постове ... наравно да се жене у неким другим Војскама веома разликују, али не због те Војске, већ зато што су оне саме другачије ... пре свега мислим у моралном, интелектуалноми сваком другом смислу ... пре свега мислим на менталитет самог подручја, као и људи, односно у конкретном случају - жена ... као што сам рекао , треба поћи од разлога зашто те жене уопште долазе у Војску, шта су њихова очекивања, као и шта су њихове претходне визије о самој Војсци, да не кажем шта су чуле на неком "ка-фе-же"-у, или некомк сличном скупу, па су на основу тога одлучиле да дођу у Војску ... ако уѕмемо у обзир, рецимо жене у Кинеској или Израелској Војсци, видећемо да су ствари не само различите, већ да се разликују у неким основним постулатима самог конципирања Војске као организације, а што се на посебан начин одражава на жене као њихов саставни део ... хоћу само да кажем да нису исти разлози због којих ступају у Војску жене у Кини, Израелу и Србији ... о начину понашања, третирању, као и методама уласка у јединицу нећу ни да коментаришем ... а по мени, разлози би требало да буду исти ... зашто то није тако, то је оно што хоћу да људи схвате ... али као што неко одавно рече - Војска је јака колико и држава, а држава је слаба колико и Војска ... то што више нисмо "Војна" држава, сами смо криви ... али то су већ неке друге приче ... а о томе, на неком другом месту и у неко друго време ...   


Dobro, o svemu tome se može i dalje diskutovati...
« Last Edit: August 08, 2010, 02:08:51 pm by leut, Reason: sređivanje citata » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #81 on: October 09, 2009, 07:43:28 pm »

Ако желимо да жене буду у Војсци, обнда им треба пружити шансу. Да могу бити војници - могу и то добри. Какве ће бити - зависи од нас мушкараца који организујемо пријем, обављамо селекцију, постављамо им захтеве. Бар за сада док нема више жена официра и подофицира.

Стереотипи о томе какве су жене су само стареотипи. Још давно су психолози утврдили да су већи стручњаци за "ка-фе-же" мушкарци. Вести "Радио Милеве" пријемчљивије су за муше уши, као и њихово ширење. Дакле, без уопштавања  типа: "знам ја њих", "све су оне ...", "дошле су само да...." Све то се може применити и на мушку војну популацију. Зар неко стварно верује да је ова навала за пријем у професионалну службу последица нагло пораслог патриотизма и и љубави за војним позивом. Ма, јок. То је последица економске кризе и проблема запошљавања у привреди. Сталан посао, који се још редовно и не тако лоше плаћа је сталан посао. У јужној Србији ни раније није био проблем наћи професионалног војника, али јесту Београду, Новом Саду, Војводину уопште. Многи су се сада јавили да "мало радуцкају" за пензионо и издравстевно, а поподне, кад оду кући, да раде за паре.  Када се уведе прекоманда и за војнике по угвору и стварно спроведе, да видиш колико ћеш имати кандидата. А свака "фрка" је најабољи филтер "професионализма" професионалних војника. Наравно и официра и подофицира.
 
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #82 on: October 10, 2009, 06:05:12 am »

Dzumba apsolutno  si u pravu sve u svemu to je stvar stereotipa.
Neko je spomenuo kompekse i njihoov lecenje ali samo kod zena zar mislite da i kod nas muskaraca nema iskompleksiranih pa im vojska dobro dodje za lecenje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #83 on: October 10, 2009, 07:10:03 am »

Dzumba apsolutno  si u pravu sve u svemu to je stvar stereotipa.
Neko je spomenuo kompekse i njihoov lecenje ali samo kod zena zar mislite da i kod nas muskaraca nema iskompleksiranih pa im vojska dobro dodje za lecenje.

Bravo Stipo! Koliko ih je samo pokušavalo da svoje komplekse leči na meni i kolegama! Posebno su bili opasni oni koji su npr došli u Mornaricu da postanu admirali, i tome stremili kao potporučnici, gazili sve pred sobom... A onda dođe situacija, on ne zna da kuca na mašini, a od tebe traži da otkucaš 17-18 stranica za pola sata... Bolesnici! Zato nemojmo da samo žene u Vojsci leče komplekse!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #84 on: October 10, 2009, 01:28:43 pm »

Quote from: Tpku
...али и сам кажеш да се ова твоја искуства не базирају на примерима жена у нашој Војсци ... искрено, тема јесте "Жене у Војсци", али се при том првенствено мислило на жене у Војсци Србије...

Ovo nije tačno, nije ograničeno samo sa temom žene u VS. Naslov teme glasi onako kako treba. Da ima potrebe da se preimenuje naslov iz "Diskusija: Žena u borbenim jedinicama" u "Diskusija: Žena u borbenim jedinicama u VS" to bi odavno bilo urađeno.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #85 on: October 11, 2009, 12:35:24 am »

Quote from: Tpku
...али и сам кажеш да се ова твоја искуства не базирају на примерима жена у нашој Војсци ... искрено, тема јесте "Жене у Војсци", али се при том првенствено мислило на жене у Војсци Србије...

Ovo nije tačno, nije ograničeno samo sa temom žene u VS. Naslov teme glasi onako kako treba. Da ima potrebe da se preimenuje naslov iz "Diskusija: Žena u borbenim jedinicama" u "Diskusija: Žena u borbenim jedinicama u VS" to bi odavno bilo urađeno.


... понекада треба "читати између редова" да би се заиста схватило шта је "писац хтео да каже" ... у томе се и огледа јачина оног који чита ... изгледа да си ти Брок "најјачи од све деце у обданишту" ... или ја најслабије пишем од већине, па се понекада и "не разумемо" ... у сваком случају, ко разуме - схватиће ... !!!  Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #86 on: October 11, 2009, 09:33:34 am »

... понекада треба "читати између редова" да би се заиста схватило шта је "писац хтео да каже" ... у томе се и огледа јачина оног који чита ... изгледа да си ти Брок "најјачи од све деце у обданишту" ... или ја најслабије пишем од већине, па се понекада и "не разумемо" ... у сваком случају, ко разуме - схватиће ... !!!  Wink

TPKU, ovo mi liči na onu "čim sam ga video, odmah sam ga spazio". Shvatamo mi svi, ili barem većina, ali nam se mišljenja razlikuju, što je dobro, inače bi bili kao pčele ili mravi - brojevi bez ličnosti. Pozdrav!
« Last Edit: August 08, 2010, 02:11:23 pm by leut, Reason: sređivanje citata » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #87 on: October 11, 2009, 10:51:25 am »

Čitam ovo vaše dopisivanje na preskok. Ima tu svega. Ali ima nešto što mislim da malo ko od vas zna.

U toku rata u BiH na Kupresu je bilo deset tenkova M84A, deset tenkova T55 i dva T72. Ova dva T72 bili su malo dalje prema Donjem i Gornjem Malovanu. Govorim samo o tenkovima, jer nisam radio sa drugom tehnikom. I ovo mi je bilo previše u toku rata.

E u tom Kupresu je bila jedna ženska jedinica. Tenkisti. Bilo je tu svega. Ne želim da komentarišem. Dakle, vi svi ste do sada govorili o ženama u vojsci. Ja vam sad govorim o ženama u borbenim jedinicama u ratnim uslovima.

Dakle, nakon izvjesnih problema u toj jedinici došao je u inspekciju tadašnji Načelnik generalštaba vojske RS, general pukovnik Bogdan Subotić, moj dobar prijatelj i komšija. Pošto je i sam bio tenkista, ja ga znam od kad je bio vodnik tenkista, a radio je godinama zajedno sa mojim pokojnim ocem u VP 2908 Banja Luka, mislim da je bio prava osoba za ispitivanje.

Dakle, došao je na Kupres i ženskim posadama zadao različite zadatke da urade sa tenkovima. Nakon totalnog debakla, nećemo u detalje, sve ženske članove jedinice sa Kupresa je prebacio u kuhinju ili u neka slična odeljenja.

Tako je završila istorija žena u borbenim jedinicama Vojske RS.


Pozdrav

Vlado
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #88 on: October 11, 2009, 06:31:19 pm »


Tako je završila istorija žena u borbenim jedinicama Vojske RS.



Pitam se onda, po kojim kriterijumima je ta jedinica uopšte formirana?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #89 on: October 11, 2009, 06:52:50 pm »

Kako da ne znam Vlado, izašla je u tim 90-tim u listu (kakao li se zvala tada Odbrana beše) njihova slika, posada ispred tenka.
Ali to je malo drugačije sve. Ok je samo ženksa posada, ali zamisli mešovitu posadu, to bi teško išlo.
Počeo sam da radim sa 19-est godina i zamisli da samo negde na terenu jedno 4 meseca a imam nišandžiju devojku poput ove (slika iz topica Lepotoce u uniformi):
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ili na primer

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I šta bi se desilo posle ajde neka bude i 15 dana, ali bilo bi tu i pre svašta.

PS
Quote from: Vlada_16
Ja vam sad govorim o ženama u borbenim jedinicama u ratnim uslovima.

To i jeste tema zapravo.


* 1.jpg (10.87 KB, 383x279 - viewed 98 times.)

* 2.jpg (30.3 KB, 640x425 - viewed 110 times.)
« Last Edit: October 11, 2009, 06:55:50 pm by Broker » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.