PALUBA
March 28, 2024, 03:10:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 100507 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: January 08, 2008, 04:10:19 pm »

Kakav je Vaš stav o ženama u borbenim jedinicama. Znači ne o ženi u vojsci uopšte već žena u borenoj jedinici koja bi sutra bila na prvoj liniji fronta, ili čak šta više išla i iza neprijateljskih linija radi izviđanja, diverzija i sličnih rabota.

Izuzetaka uvek ima, ali da li je generalno bilo dobro napraviti borbrnu jedinicu jedinicu isključivo od žena (devojaka) ili mešovito muško-žensku borbenu jedinicu.

Moje mišljenje je da bi žena mogla da uspe u možda jedino kao pilot, što nije retkost u OS zemalja članicama NATO pakta. Priča se da nekoliko žena pilota bilo dosta aktivno (čak više nego i pojedini muškarci) u agresiji na SRJ 1999. godine. Ili već legendarnu priču u borbama za Vukovar, o ženi snajperiskinji.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #1 on: January 08, 2008, 05:09:17 pm »

У вр' главе пилот, то би по мени био максимални домет жене у борбеним јединицама. Жене су добре за неке позадинске дужности. Због своје пажљивости и педантности показале су се добре као авиомеханичари, слагачи падобрана..., на пример. Жена једноставно природно није предодређена за послове попут војничког.

Код уписа Војне Академије је однедавно, ако сам добро информисан, на неки начин зацртано да мора да се упише одређен проценат девојака, што је по мени безвезе. Не бих посебно издвајао и привилеговао кандидате ма ког пола да су.

Треба поменути и лепе примере веома храбрих, способних и пожртвованих жена које су биле припаднице борбених јединица. Одмах се сетим Милунке Савић, или једне припаднице војне полиције, којој нажалост не могу да се сетим имена, која је била тешко рањена и преминула након што је подлегла повредама задобијеним у борби са шиптарским терористима на КиМ. Сердар Јанко Вукотић је своју ћерку послао у борбену јединицу...

У данашње време, у нашој војсци свима је позната и наша Рада из 63. падобранског батаљона.

Најбоља искуства са женама у војсци уопште имају Израелци. Код њих жене служе редован војни рок.
« Last Edit: May 08, 2008, 05:43:50 pm by machak » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #2 on: January 08, 2008, 08:27:39 pm »

Mišljenja sam da žena ima "raznih" kao i muškaraca. Tako ih ima i koje su sposobne za borbena angažovanja. Uobičajeno da se angažuju kao operateri na nekim sredstvima i sistemima, dok se u Izraelu nalaze u svim jedinicama. Vojni rok im traje duplo kraće od muškaraca, a tri puta više od naših muškaraca (ako se dobro sećam Smiley).
Dokaz da podnose razne sredine podjednako dobro kao i muškarci, jeste činjenica da ih ima i medju borbenim pilotima ali i medju podmorničarima.
Za vreme Drugog svetskog rata su imale bitnu ulogu u "čitanju" aero foto snimaka. I da ne zaboravim, njihova pedantnost dolazi do izražaja i u namenskim industrijama, za šta je lep primer rad u švedskom Boforsu, u odeljenju za upaljače.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: January 08, 2008, 09:20:07 pm »

Da za Izrael mi je poznato da su žene prisutne u svim jedinicama. Bila je na RTS-u jedan ruski serijal od dve epizode o služenju Rusa u OS Izraela, između ostalog su prikazivali i jednu jedinicu žena. Znači i kod njih nema mešovitih muško ženskih jedinica, osim u slučajevima koji nisu u trupi. Možda se i varam.

Još ranije sam čitao u nekom feminističkom biltenu kako žene traže (po njima i zaslužuju) podjednak tretman kao muškarci bez dvostrukih standarda u svim pogledima.

Objavljeni su i podaci da je izračunato da jedan pilot (bilo žensko ili muško) tokom sletanja avionom na nosač aviona dožive stresa koji je dva i po puta veći od stresa koji dožive padobranci prilikom desantnog skoka. Pa se onda jasno postavljalo pitanje ako žena može da bude mornarički pilot onda sigurno može da bude i uspešan padobranac.
Kako sam napisao u prvom postu, a i Vi potvrdili izuzetaka ima, ali to što je traženo u pojedinim zemljama da se formiraju isključivo ženske ili brojno ravnopravno mešovito muško-ženske borbene jedinice ipak pored svega po meni nije realno.

Takođe sam gledao na kablovskoj selektivnu obuku za britanski SAS. Nešto kao realiti šou. Ustvari jedinice SAS-a se uglavnom kreću u patrolama po četvoro, dva pripadnika SAS-a i jedan veteran bivši narednik su selektivnom obukom na kraju birali između četiri finalista (dva muškarca i dve žene) koga bi poveli kao čtvrtog u patrolu sa njima. Izbor je na kraju pao na ženu. Ali SAS ni posle toga nije promenio svoju tradiciju i u svojim redovima nema žena.

Jel istina da je žena baksuz na brodu ili je to samo legenda Smiley

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #4 on: January 08, 2008, 09:22:45 pm »

Živa istina... provereno.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #5 on: February 25, 2008, 04:45:25 pm »

Крстарећи Израелом 2006 године на мојем ходочашћу у Свету земљу, нагледао сам се правих љепотица у униформи.На изарелско-египатској граници, (прелаз Таба-тромеђа Израела Јордана и Египта) видио сам двије љепотице, плавуша и црнка, као уписане у прашњавом бункеру са тешким митраљезом.Никад ме нијесу палиле дјевојке у униформи али сам се тамо нагледао много баш згодних дјевојка на разним војним и полицијским дужностима.На доста мјеста сам видио мјешовиту мушко женску патролу.Пушка М-16 и М-4 су стандардни вид наоружања израелске војске.На Косову сам видио Италијанку која је мало већа од пушке.Врло строго ме упозорила да је не смијем сликати, али сам је ипак "упуцао". Wink
            
Нас убјеђују да нам војска не треба а код њих рибе возе тенкове. Grin

Ја сам искрено против тога да жене буду на првој линији...на другој су чак врло пожељне.Знам то из властитог искуства израта.Лијепо ти брате кад дођеш из неког срања, па ти лијеп женски гласић пожели добродошлицу у некој позадинској рупи далеко од експлозија и смрти. Wink
« Last Edit: August 09, 2010, 02:11:57 am by dexy » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #6 on: March 03, 2008, 11:03:44 am »

Zene mogu i da zatrudne...tako da nisam bas za to! Negde u pozadini, piloti itd. to moze!
Logged
konjićev skok
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59



« Reply #7 on: May 05, 2008, 11:23:58 pm »

Zene mogu i da zatrudne...tako da nisam bas za to! Negde u pozadini, piloti itd. to moze!
U principu zbog fizičkih i fizioloških predispozicija nisam siguran da su žene za borbene jedinice.Milunka Savić, ruske "Leteće veštice" ili svojevremeno jedna kongoanska padobranska jedinica su pre izuzetak nego pravilo.Tačno je da ima izuzetnih primera žena boraca ili snajperista, neko je pomenuo Vukovar, ali koliko sam čuo i u Sarajevu ih je bilo na muslimanskoj strani, navodno strankinja.Što se tiče izraelki ne znam da li su neposredno učestvovale u borbenim akcijama ali u svakom slučaju sudeći po fotografijama koje su postovane lepo ih je videti.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #8 on: May 06, 2008, 01:24:01 am »

Iskreno ja nebi da zene salju u borene redove, ali ako prodju dobro obuku...Siguran sam da ima sposobnih zene, sposobnijih od nekih muskaraca...ali zena! Ipak, po meni je bolje da mi radimo to sto radimo, a one nek paze na nas!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #9 on: May 06, 2008, 09:46:55 am »

U jednom od bataljona za specijalna dejstva bilo je i odeljenje žena... vrlo kvalitetno koliko sam čuo.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #10 on: May 06, 2008, 10:11:18 am »

Ma ima ih kod mene! Na sve lice samo ne na zensko! To su nam drugari! Cheesy Zena ti je zlo u vojsci! Dobro rade posao, ali...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: May 06, 2008, 07:09:49 pm »

Ma ima ih kod mene! Na sve lice samo ne na zensko! To su nam drugari! Cheesy Zena ti je zlo u vojsci! Dobro rade posao, ali...
Ako si bio na akademiji,onda sigurno znaš i Ruzu policajku.

Za neke poslove su dobre,ali zensko na brod NIKAKO!!!U Australiji su ih stavili na podmornice,iako su svi to javno pozdravljali,čim bi se isključile kamere skoro svi članovi posade podmornice Rankin su bili protiv.Bila je skoro ta emisija na exploreru.Zamisli situaciju da imaš 30 muškaraca i 5 zena u posadi,moze tu da dođe do svega i svačega,i verovatno ne bi bilo lepo.Neko se nekome svidi a nekome ne i eto ti belaja,na stranu priče o profesionalizmu,ali nisu svi u stanju da kontrolišu emocije kada su zarobljeni na ili u plovilu dugačkom 50m.
« Last Edit: May 06, 2008, 07:18:30 pm by MOTORISTA » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #12 on: May 06, 2008, 08:07:28 pm »

Quote
ali nisu svi u stanju da kontrolišu emocije kada su zarobljeni na ili u plovilu dugačkom 50m.

            Ма битно да ти нема ђе утећи. Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: May 06, 2008, 08:14:11 pm »

Ma nije to loše,ali šta ako ONA ima cirka 100 kila zive vage i brkove i još joj se ja svidim!!!Gde ću ja tu da uteknem
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #14 on: May 06, 2008, 08:26:05 pm »

У томе случају, увијек ти остаје могућност торпедна цијев... Grin
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.