PALUBA
March 29, 2024, 10:01:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 100561 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #240 on: January 15, 2018, 06:14:42 pm »

Već sam negdje ranije napisao ali evo opet za kraj.
Meni je jedino važno da suborac ima mudo a dali je muško, žensko, zombi - svejedno.

poz.
Logged
Ivan1371
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #241 on: August 16, 2018, 09:23:49 am »

Već sam negdje ranije napisao ali evo opet za kraj.
Meni je jedino važno da suborac ima mudo a dali je muško, žensko, zombi - svejedno.

poz.

Kako je vreme doslo, sada ce taj organ postati montazno-demontazan, tako da me nebi nista iznenadilo da se pojavi i takva vrsta koju ce ogrnuti u uniformu ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #242 on: February 15, 2019, 10:06:02 pm »

Nije vojska vec spec jedinica Republike Srpske.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #243 on: March 05, 2021, 07:17:23 pm »

Quote

The story of women in the German armed forces who won the Iron Cross during combat on the Eastern Front during the last months of WWII in Europe.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #244 on: January 03, 2022, 08:57:02 pm »

IDF uvodi isključivo ženski borbeni vod
P. Z. S. / rt.com 03. 01. 2022.

IZRAELSKE odbrambene snage (IDF) navodno stvaraju novu borbenu jedinicu samo za žene za religiozne žene vojnike koje žele da služe na liniji fronta, ali ne žele da budu u blizini sa muškarcima u istoj jedinici.

Počevši od marta, vojska će primati žene regrute koje se prijavljuju za borbene uloge u novi vod, koji će biti uspostavljen u okviru postojećih mešovitih jedinca za odbranu granica, navodi Tajms of Izrael. IDF je saopštila da je potez kojim se omogućava da više žena služi u borbenim jedinicama zasnovan na praktičnim razmatranjima, a ne na „društvenoj agendi“, navodi Tajms. Šefovi verskih bogoslovija, u kojima mnoge maturantkinje studiraju pre odlaska u državnu službu, navodno su rekli IDF-u da njihovi studenti imaju „snažnu želju“ da služe u borbenim ulogama, ali da nisu u stanju da to pomire sa poštovanjem „zakona stroge skromnosti“. Ženama koje se smatraju religioznim dozvoljeno je da biraju da svoju nacionalnu službu obavljaju u civilnom zvanju, piše list.

Jednopolne vojne jedinice već postoje za religiozne muškarce koji traže ove položaje iz sličnih razloga, navodi list, dodajući da postoje četiri mešovite pešadijske jedinice unutar IDF-ovog graničnog odbrambenog korpusa, koji ima zadatak da nadgleda granice Izraela sa Jordanom i Egipat. Međutim, tema pripadnica vojnih jedinica je očigledno goruća tema za neke verske vođe i protivnike rodne integracije u vojsci. Prema pisanju lista, neki kritičari su osudili takve mere kao „opasan društveni eksperiment sa potencijalnim posledicama po nacionalnu bezbednost“.

Kritičari kažu da su smanjeni zahtevi za službu za žene vojnike i da je efikasnost vojske žrtvovana u ime rodne ravnopravnosti. Nedavna prepirka na mreži na Fejsbuk grupi o IDF istakla je kontinuiranu osetljivost ovog pitanja. Izrael Haiom je primetio da je objava na stranici „Ispovesti“ samoproglašenog bivšeg pripadnika mešovitog pešadijskog bataljona izazvala kontroverzu nakon što su napisali da „nema takve stvari kao što su žene u borbi“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #245 on: January 06, 2022, 06:44:35 pm »

Biografska priča o najodlikovanijoj ženi Prvog svetskog rata, borcu i nosiocu najviših srpskih i francuskih vojnih odlikovanja (Karađorđeva zvezda, Legija časti IV i V stepena, medalja za hrabrost, francuski ratni krst...).

Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #246 on: December 04, 2022, 07:37:57 pm »

Znate kako ima verovatno zena koje mogu biti u borbenim jedinicama i ratovati , mislim celokupno i psihicki a i fizicki, ne bas kao muskarci ,ali to je mali broj zena i retkost . Zene u borbenim jedinicama samo smanjuju efikasnost i borbeniu spremnost jedinice , zasto? To sam negde citao u nekoj studiji kao sto je ova tema , muskarac se ne ponasa isto kad zena biva ranjena ili poginula veoma psihicki pada i njegova sposobnost u ratnim uslovima nije kao kad bi se to isto desilo muskom pripadniku jedinice


Zainteresirala me ova tema pa sam preletio postove. Povijest je puna hrabrih zena, koje su ucinile i vise nego mnogi muskarci, ali to izjednacavanje sa muskima dovelo je u moderno doba da ima sve vise zena u mnogim vojskama Svijete. No uz duzno postovanje prema izuzetcima, zivot u modernim zajednicama ipak nije izgubio od tradicionalnosti. Kako smo od malena odgajani, barem vecina nas muskaraca. Muskarci su odgajani da stite "slabiji" pol uvijek i na svakom mjestu. Tako cemo prije pomoci zeni u nevolji nego muskarcu. Posto sam sticajem okolnosti radio u firmi gdje je bilo puno kolega koji su prije prelaska da rade u civilnom zrakoplovstvu radili u vojnim zrakoplovstvima, vojskama raznih drzava. Tako mi je jedan australiski kolega pricao o negativnim iskustvima australiske vojske, sa uvodjenjem zena u borbene jedinice. Kada su australijanci intervenirali u ako se dobro sjecam u Timoru,Indonezija, suocili su se sa problemom, da su imali vise poginulih i ranjenih u mjesovitim borbenim grupama zene i muskarci ,jer su muski vojnici obuceni da u borbi prvo neutraliziraju neprijatelja a onda se brinu o ranjenima , i to je u biti zadaca saniteta. Drugacije je sa zenema. Ako je zena pogodjena i ranjena , muskarac borac bi zastao i pokusavao joj pruziti prvu pomoc, umjesto da napada na neprijatelja. Mnogi su u takvim pokusajima bili pogodjeni. Kazu da je to u muskom mentalnom sklopu.Mozda je pametno ovo sto rade Izraelci da imaju cisto zenske borbene formacije?

Drugo iskustvo je kad sam bio prije 35 godina na kursu u USA sa kolegama iz CC Air-a iz North Caroline, mnogi su bili prije pripadnici USAF sa sluzbom u tada jos Zapadnoj Njemackoj ili Sjevernoj Koreji na F-4 Phantom. Jedan vikend su ocekivali posjetu zena, i ja sam gledajuci poveliki kofer jednog kolege koji je trebalo da ponese njegova supruga upitao nije li to pretsko za nju. Svi su prasnuli u smjeh i rekli mi ,cekaj da vidis njegovu zenu, ona je bila isto avio-mehanicar u USAF-u i kako kazu u jednoj ruci nosi starter od Phantoma a u drugoj Snap on Tool Box. Stvarno je bila ogromna.

U civilnim zrakoplovnim kompanijama u zadnje vrijeme je tendencija da je sve vise zena mehanicara. Dok se radi o instrumentima i elektronici to je OK, ali u par navrata kada sam pitao tko ce mi pomoci jer cu morati mijenjati kocnicu ili kotac na Airbasu 320,330 ili340 dispo mi je rekao da imaju samo koju kolegicu da mi pomogne. Na kraju sam posao koji je fizicki tezak odradio sam, a ona je samo drzala moment kljuc da gedora ne sklizne kad zatezem glavnu maticu i pomogla mi oko papirologije.
Reci cete mi da sam muski sovinista ali to je moje iskustvo
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #247 on: December 05, 2022, 01:01:17 am »





   U JNA je postojao kolokvijalni naziv za jedinice koje u svom sastavu imaju žene a to je tzv. Šuplji bataljon. Samo ime govori da tu pušta na sve strane i da od posla nema ništa. Ali eto, estrada je široka i svako ima pravo da unosi novine i promene u nešto što postoji hiljadu godina. Svak treba da radi ono za šta ga je Bog stvorio a vojska obučila. Nisam šovinista ali je činjenica da davanje nezasluženih povlastica na štetu drugih unosi nesigurnost i pometnju. Same žene su u početku uplašene  i rezervisane ali jako brzo, kao mačke, shvataju vrednost svog međunožja i njegovu moć te počinju ubrzo da manipulišu i izvlače korist za sebe, a mi muškarci kao hipnotisani idemo za njima i šenimo radeći uz svoj posao i njihov. Jer čovek je u 20. veku izmislio hidrogensku bombu kao najmoćnije oružje dok su žene u 21. veku prevladale svojom mnogo moćnijom bombom.

   Kao neko ko radi u mešovitom sastavu ovome sam svedok svakodnevno. Jednostavno, žene na prvo mesto stavljaju svoj i interes svoje porodice (dece najviše) i na konto toga se izvlače i odlaze na namenska bolovanja, dok muškarci pokušavaju, ako su pravi vojnici, da prvo izvrše obaveze a porodica je na poslednjem mestu. Postoji mnogo formacijskih mesta u svakoj vojsci koja bi mnogo bolje izvršavala ženska osoba. Čak i neka komandna. One imaju svoje mesto i treba ih tako usmeravati i obučavati. Vojska, odnosno trupa i borbene jedinice su pravo mesto gde se vidi da žene nisu i ne mogu biti ravnopravne, izvršavati iste zadatke i na kraju krajeva biti isto plaćene kao muškarci vojnici. Sve ostalo su sifražetske bajke i nastojanja NWO da obesmisli i n aruši ustaljene civilizacijske tekovine. Dobar primer imate u filmu Borat gde on u poseti feminističkoj radio stanici objašnjava da je Kazahstanski Institut za nauku ustanovio da je ženski mozak veličine veveričjeg, te da stoga mogu obavljati samo proste manualne radnje! Ovo je naravno karikiranje ali je na posredan način rečeno ono što svi mislimo ali ne smemo više da kažemo...



Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #248 on: September 20, 2023, 05:11:14 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kabina.jpg (71.44 KB, 586x385 - viewed 38 times.)
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.