PALUBA
March 28, 2024, 03:26:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 62   Go Down
  Print  
Author Topic: Što je ostalo od JNA?  (Read 354647 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #30 on: July 07, 2010, 10:38:04 am »

  Gde su ovi potkopi?Ne mogu da ih prepoznam.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #31 on: July 09, 2010, 01:09:35 am »

 


 


Samo Subotica kupila kasarne
Blic - Pre sat i 43 minuta
Novi Sad - Više od stotinu vojnih objekata u Vojvodini planiranih za prodaju godinama propada dok je Ministarstvo odbrane u ozbiljnim problemima u popunjavanju finansijskih rupa. Najviše objekata i poligona na prodaju je ponuđeno u Novom Sadu, međutim, nijedna ponuda nije realizovana. Dok Novi Sad čeka da im se prazni objekti poklone, Subotica je prvi grad u Vojvodini, a drugi u Srbiji, koji je otkupio vojnu imovinu. Objekti i zemljište plaćeni 180 miliona dinara: Kasarna u Subotici

Ministarstvo odbrane prenelo je na grad Suboticu pravo korišćenja nepokretnosti koju čini vojni kompleks kasarna "Petar Drapšin". Ova kasarna, između Subotice i Palića, prostire se na površini od 9.418 kvadratnih metara. U njenom sastavu je 26 objekata na prostoru od 21 hektara. Grad je kupio i 123 hektara, na kojima su bili vojni poligoni, pa Subotica sada raspolaže sa 144 hektara građevinskog zemljišta sa objektima i infrastrukturom. Sve se će se to staviti u funkciju Industrijske zone u Subotici, čije osnivanje je uslov za priliv investicija i ubrzan privredni razvoj.

Objekti i zemljište su plaćeni 180 miliona dinara, a grad će izdvojiti još 45 miliona dinara za infrastrukturno opremanje, pa je na tenderu, koji je potom raspisala uprava Subotice, najbolju ponudu za kredit za otkup vojne imovine dala KBC banka iz Beograda.

Pored kasarne "Petar Drapšin", Republička vlada je donela odluku i o prenosu prava korišćenja nepokretnosti vojnog kompleksa na Karađorđevom putu u Subotici, pored saobraćajnice koja vodi ka graničnom prelazu Kelebija, površine od dva hektara. Ministarstvo će svoja prava preneti na grad, pošto je Vlada prihvatila procenu Poreske uprave od 8,4 miliona dinara za tržišnu vrednost vojnog kompleksa, a lokalna samouprava je zauzvrat prenela pravo korišćenja za pet stanova u Trogirskoj ulici na Ministarstvo odbrane.

Kasarne u zrenjaninskom kraju namenjene prodaji su zarasle u korov i sablasno puste. Kasarna "Svetozar Marković Toza" u naselju Mala Amerika godinama ničemu ne služi. Pošto su u blizini nalaze Tehnički fakultet, Visoka tehnička škola strukovnih studija i Dom studenata, predlagano je da ovde bude formiran studentski centar.

- Sa vojskom imamo ugovor o razmeni po kome je Ministarstvo odbrane prenelo gradu nekretnine aerodroma "Ečka". Ugovor potiče iz 2003. godine i sada je Zrenjanin uknjižen kao korisnik zemljišta. Obavezali smo se da ćemo Ministarstvu zauzvrat da damo 600 kvadrata useljivih stanova. Ta obaveza nije ispunjena u celosti, ali je u fazi rešavanja - objašnjava zrenjaninski javni pravobranilac Vladimir Stoiljkovski.

On potvrđuje da je i za ostalu vojnu imovinu iskazana zainteresovanost. Međutim, manjak novca u lokalnom budžetu za sada onemogućava da budu preduzeti i konkretni koraci. Uprkos tome, Ministarstvo je pristalo na džentlmenski sporazum i odlučilo da svoje objekte još ne daje na javnu licitaciju, dok gradski oci ne smisle šta bi zauzvrat mogli da ponude.

Pored zrenjaninske vlade, za vojne objekte je zainteresovana Regionalna privredna komora u Zrenjaninu. Ona traži da joj se vrati Dom vojske u ulici Narodne omladine navodeći da joj zgrada pripada, pošto ju je podigla Trgovinsko-industrijska komora u Petrovgradu 1927. godine.

- Odlukom tadašnjih vlasti zgrada je 1948. postala narodna imovina. Republičkoj direkciji za imovinu smo pre nekoliko godina podneli prijavu za vraćanje oduzete imovine u postupku restitucije - kaže predsednik zrenjaninske Regionalne privredne komore Milan Radovanović.

Dragan Šutanovac, ministar odbrane Srbije, obećao je opštini Senta u najskorije vreme da vrati deo kasarne. Predsednica opštine Aniko Širkova kaže da je ugovorom između grada Sente i Vojske Kraljevine Jugoslavije još iz 1933. godine, kada je gradska vlast poklonila kasarnu vojsci, predviđeno da će objekat biti vraćen gradu bez naknade u slučaju premeštanja vojske ili ako više ne bude potrebe za kasarnom.

- Pošto je ovaj uslov ispunjen, s rukovodiocima Sektora za imovinu Vojske Srbije u Ministarstvu odbrane dogovoreno je da se Senti vrate tri hektara zemljišta sa glavnim objektima, dok će 14 hektara na kojima se nalaze hangari, magacini i poligon ostati u vlasništvu Vojske Srbije i biće prodati.


Novi Sad ne kupuje

Najveći vojni objekat ponuđen za prodaju u Novom Sadu je kasarna "Narodni heroj Janko Čmelik" u petrovaradinskom naselju Trandžament. Kasarna se proteže na 19 hektara, a u njoj su čak 34 objekta različite površine. Prodaju se i kasarne u ulicama Josipa Runjanina i Beogradskoj 12 u Petrovaradinu, vojni kompleks u Ulici vojvode Bojovića u Novom Sadu. Vojska prodaje i kasarnu u Futoškoj ulici i deo kasarne "Aleksandar Berić", matične baze Rečne flotile Vojske Srbije na Limanu 4, zatim kasarnu "Novo Selo" i kasarnu kod Adamovićeve vile sa 11 objekata. Nijedan od ponuđenih vojnih objekata nije prodat pošto godinama nema kontakta između čelnika Novog Sada i predstavnika Ministarstva odbrane.

Milan Laketić




 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #32 on: July 09, 2010, 07:13:55 am »

Kada sam krajem februara bio u Nisu cuo sam jednu pricu o napustenoj kasarni u Aleksincu koja se nalazi pored autoputa.
Jedinica je ugasena i kasarna je oglasena za prodaju. Vojska se nadala lepoj cifri posto se radi o veoma dobroj lokaciji, medjutim tada se pojavljuje covek koji preko advokatske kancelarije uspeva da spreci prodaju (cak se znalo da je na tom mestu DELTA trebala da po okoncanju prodaje podigne neki megamarket). A zasto je prodaja sprecena? Pa deda tog coveka je jos za vreme kraljevine drzavi poklonio to zemljiste uz jedini uslov da ono jedino moze biti iskorisceno za potrebe vojske odnosno za kasarnu. Naslednik je imao dokument kojim je pred sudom dokazao tu tvrdnju a VS se nasla u nezgodnoj situaciji posto nije planirano postojanje ikakve jedinice u Aleksincu a kasarnu sada ne moze da proda te ona tako zvrji prazna.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #33 on: July 09, 2010, 07:57:14 am »

Vojska, odnosno Ministarstvo odbrane bi sada trebalo to zemljište da vrati unuku čoveka koji ga je poklonio Vojsci i da se lepo zahvali.

To bi bilo jedino pošteno i pravno održivo rešenje.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #34 on: July 09, 2010, 08:00:50 am »

Da, ali taj naslednik ne zeli da menja zelju svog dede.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #35 on: July 09, 2010, 08:02:05 am »

Da, ali taj naslednik ne zeli da menja zelju svog dede.

E pa sad, teško da može da natera MO da ipak tu zadrže kasarnu. Treba da prihvati svoju imovinu nazad i gotovo.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #36 on: July 09, 2010, 08:12:07 am »

Vojska, odnosno Ministarstvo odbrane bi sada trebalo to zemljište da vrati unuku čoveka koji ga je poklonio Vojsci i da se lepo zahvali.

To bi bilo jedino pošteno i pravno održivo rešenje.

Boro,

u potpunosti se slazem s tobom
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #37 on: July 09, 2010, 08:47:14 am »

E, bas me interesira kako ce se ovaj slucaj razvijati.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #38 on: July 09, 2010, 08:59:33 am »

Tacna je ta prica za kasarnu u Aleksincu . Naslednik postoji i njegov deda je to zemljiste poklonio samo za potrebe vojske i vojska ne moze da ga proda. Lokacija je stvarno atraktivna i veoma je velika kasarna . Sada je prazna a nekada je tu bila artiljeriska jedinica sa preko 500 vojnika .  U toku Nato bombardovanja 1999 nije ostecena pala su samo dva projektila kod voznog parka  tik uz autoput i  neke stare neupotreblive zgrade su porusene. Verovatno u Srbiji ima jos     vojnih objekata gde ce se pojaviti naslednici tih zemljista.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #39 on: July 09, 2010, 09:21:44 am »

Sto se tice NS-a tu je situacija dosta zanimljiva posto su i ministar odbarane i gradonacelnik iz izste partije a kao nema kontakata Smiley

Elme kad je gospodjica Gojkovic bila gradonacelnica ponudila je bila vojsci preseljenje nizvodno od NS ispod rafinereije u zamenu za sve kasarne i izgradnju velike moderne kasarne. I sve je to lepo pocelo da se odvija onako kako to znaju politicari da ulepsaju i nakite ali na svu srecu tadsnji MO "patolog" dr Stankovic je ipak pametan covek pa je primetio da je to plavno podrucje koje nije podesno za zivot a ne za kasarnu (da nepricamo o zagadjenu od rafinerije).

E od tada stoje stvari sa kasarana u NS.

Inace kasarne se nalaze na najboljim gradjevinskim lokacijma u gradu sak ove dve u Futoskoj (neka je koristili izvidjaci) i Vojvode Bojovica (sanitetski nasatavni centar) bi mogle da se koriste u postojecem stanju uz adaptaciju zgarada jer su zgared te zgrade imaju i arhitektonsku vrednost a idealne su za recimo skole, fakultete itd. Imaju lepa velika dvorista sa zelenilom i dovoljno kvadrata prostoa.

Generalno bila bi i steta da se prodaje na parce kasarna RRF-a. U principu trebalo bi da se ide na sve ili nista varijantu tako da se vojska izmesti na novu lokaciju koja izlazi na dunav u blizini NS.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #40 on: July 09, 2010, 10:07:45 am »

Vojska nikako nije mogla biti vlesnik zemljišta, jer se to kosi sa pojmom vlasnišva jer kod vlasništva nema ograničenja raspolaganjam i ne može biti vezano na uslov i rok.
Vojska je bila posjednik na osnovu nekog drugog pravnog posla i to najverovatnije je imala ostanovljenu služnost upotrebe(usus).
Vojska sigurno nije zemljišno knjižni vlasnik, jer nije bilo uslova da to postane.
To su osnove stvarnog prava i u kraljevini je bilo to uređeno. Kasnije se propuštalo upisivat činjenice u zemljišku knjigu, i ona neko vreme nije bar u glavama ljudi imala onaj značaj koji joj pripada.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #41 on: July 09, 2010, 10:14:01 am »

SSNO na većini čestica nije bio uknjižen. Bio je vlasnik izgrađenog objekta, ali ne i zemljišta. Takvih primjera ima masu, a jedan je od njih bivše vojno odmaralište Baška Voda.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #42 on: July 09, 2010, 10:39:27 am »

Pored pravnog posla za pridobivanje vlasništva mora biti zadovoljena i vanjska manifestacija te činjenice, tradicija odnosno upis u zemljišku knjigu.Brez upisa nema vlasništva.
To što je rađeno može se tretirati kao gradnja na tuđoj stvari, odnosno to je u stvarnopravnim zakonicima uređeno(to ovde nije slučaj) da se pravnim poslom dobije pravo izgradnje na tuđoj stvari, i tu se zahtjeva zemljiško knjižna dozvola i upis u zemljišku knjigu, obično je vremenski limitirana več samim zakonom(do 100 godina). To spada u stvarna prava na tuđoj stvari.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #43 on: July 09, 2010, 10:47:20 am »

To je u Sloveniji, Hrvatskoj, Vojvodini i BiH bilo rađeno po austrijskim zakonima. Tamo su postojale zemljišne knjige. U drugim republikama bila je dovoljna potvrda o vlasništvu ( tapija ) koja je kod kupoprodaje prelazila iz ruke u ruku. Tu se nisu vodile zemljišne knjige.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #44 on: July 09, 2010, 12:51:31 pm »

Srbija je isto, a i kraljevina Jugoslavija, prihvatila stvarno pravne norme po uzoru na germanski sistem, znači da je imala i kataster i zemljišku knjigu. Jedino je istina da je zemljiška knjiga vođena u okviru katastra a ne u zemljišno knjižnim sudovima.
Kataster nam daje podatke o parceli a i trenutnog posjednika, što je interesantno za državu radi razreza poreza, a zemljiška knjiga koja je javna isprava nam iskazuje podatke o vlasništvu i drugim stvarnim pravima na nekretnini.
Sada je i u Srbiji zemljiška knjiga pridodana zemljišno knjižnom sudu.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 62   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.