PALUBA
March 29, 2024, 06:37:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62   Go Down
  Print  
Author Topic: Što je ostalo od JNA?  (Read 354753 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #780 on: August 29, 2015, 02:24:32 pm »

Nikada nisam bio u Bileči. Pa me zanima ono jezero sa slike. O kom jezeru se radi?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #781 on: August 29, 2015, 02:36:00 pm »

Па, зове се једноствано Билећко језеро. То је вештачко језеро настало преграђивањем реке Требишњице (брана Гранчарево). Једно од највећих вештачких језера на Балкану. Имаш овде податке и њему:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%9B%D0%BA%D0%BE_%D1%98%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #782 on: August 29, 2015, 03:59:21 pm »

Slučajno na netu naletim na sliku kasarne u Bileći, bivša ŠRO ili tako nešto.

Zna li netko o čemu se radi, ostavština od ranije ili JNA gradnja?

poz.

'bivsa SRO ili tako nesto"
 Smiley

Za nas koji smo prosli kroz SRO Pesadije u JNA, pojam discipline, organizacije i vojnickog obrazovanja, sa kojim je malo drugih ustanova i jedinica moglo da se mjeri.

Koliko nam je receno, taj prostor je u A-U i Kraljevini bio zatvor, pa otuda i te zidine.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #783 on: September 07, 2015, 08:18:38 pm »

Slučajno na netu naletim na sliku kasarne u Bileći, bivša ŠRO ili tako nešto.

Zna li netko o čemu se radi, ostavština od ranije ili JNA gradnja?

poz.

'bivsa SRO ili tako nesto"
 Smiley

Za nas koji smo prosli kroz SRO Pesadije u JNA, pojam discipline, organizacije i vojnickog obrazovanja, sa kojim je malo drugih ustanova i jedinica moglo da se mjeri.

Koliko nam je receno, taj prostor je u A-U i Kraljevini bio zatvor, pa otuda i te zidine.
ne nego bas suprotno, za K.u.K je bila defanzivna vojarna - lager a bila je jedna manja u centru Bilece.
VKSHS/Yu je naslijedila i mimimalno dogradila a zid sa osmatracnicama je napravljen za FNRJ  za IB-eovce.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #784 on: September 07, 2015, 08:29:42 pm »

Koliko znam, u toj kasarni za vrijeme Kraljevine Jugoslavije bio je logor za politicke. Poznati portret Lole Ribara koji je uradio Mosa Pijade sa cetkicom za zube je nastao tu i u to vrijeme. Kasarna se i zvala Mosa Pijade i postojala je spomen soba. O "Bilecanki" i da ne govorim.
« Last Edit: September 07, 2015, 08:39:26 pm by milena braco » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #785 on: September 07, 2015, 09:09:03 pm »

Ne da mi se sada traziti i dokazivati ali prosurfaj i naci ces fokte kompleksa iz 30-ih identicne sa onim austrougarskim.
Ja sam dugo mislio da su zidovi i osmatracnice radili Talijani (tipican kruzni oblik) jer su puno toga sagradili oko Bilece ali na kraju kroz razgovore sa domorocima, je zakljucak bio da je to gradjeno oko 50-ih.
od kada su tamo ljudi zatvarani to ne znam niti sam istrazivao, samo me zanimala vojna arhitektura.
lp
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #786 on: September 30, 2015, 05:41:21 am »

Obnovljena bivša Vojna bolnica u Splitu.

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

Novo ruho Križina devet mjeseci prije roka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tehnički pregled obnovljene bolničke zgrade na Križinama obavljen je u ponedjeljak (jučer) i izvođači radova uspješno su odradili primopredaju. Objekt se “šminkao” tijekom posljednjih pet mjeseci kroz projekt poboljšanja energetske učinkovitosti.
Radovi su trajali od 1. svibnja, a budući da je ugovoreni rok završetka bio 20. lipnja iduće godine, sve je riješeno devet mjeseci ranije.

- Posao smo obavili u rekordnom roku, uz veliku kvalitetu radova, jer smo željeli da bolnica na Križinama što prije počne normalno raditi. Bolnica tijekom sljedećih 50 godina neće trebati dodatnu obnovu - rekao nam je Graciano Rudan, vlasnik tvrtke “Rudan” iz Žminja, koja je izvela radove.

 Doc. dr. Kolja Poljak, KBC-ov sanacijski upravitelj, ustvrdio je da je obnova kvalitetno obavljena te je zahvalio pacijentima na strpljenju koje su pokazali zbog radova.

- Tijekom cijele obnove bolnica je normalno funkcionirala, što je gotovo nevjerojatno. Nadam se da ćemo novac koji smo dosad trošili na održavanje zgrada na Križinama usmjeriti u nabavu nove medicinske opreme i ulaganja u zdravstveni razvoj splitske bolnice - zaključio je doc. dr. Poljak.

Radovi još uvijek u potpunosti nisu završeni, “šminka” se bolnički okoliš i obnavljaju još neke sitnice unutar same zgrade.

Prema neslužbenoj informaciji, u petak bi Križine trebala posjetiti i Anka Mrak-Taritaš, ministrica graditeljstva.

I. MARKOVIĆ, FOTO:Paun PAUNOVIĆ/CROPIX



* ImageHandler0VWGSIDR.jpg (40.73 KB, 680x449 - viewed 108 times.)
« Last Edit: September 30, 2015, 07:57:39 am by leut » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #787 on: September 30, 2015, 08:00:58 am »

Neznam koliko je interesantno.U toj sam bolnici operirao krivu hrskavicu u nosu jer su mi to našli kao "falinku" za prijem u podmorničare.Navodno je to bila smetnja za izjednačavanje pritiska.Inače to se ne primjećije spolja,a vidi se i na pitomačkoj slici koju sam dao na forumu.Operisao me je dr.Nikolić sa ORL.Tu mi je na hitnoj šiven temeni dio glave kad sam ga rascopao bježeći u P od vježbovne probe TC. Također,niz puta sam dolazio na "sređivanje" zuba,kasnije kad su se P prebacile iz Pule u Split.Nekoliko naših mladih oficira (Pogačnik,Oštrić i još neki)se oženilo lijepim zubarkama.Išla je zahebancija da su podmorničari prešli u dentiste.
Dok sam stanovao na Blatinama-Škrapama (kratko-nekoliko godina) išao sam na neku divlju plažu blizu bolnice jer mi je tu bilo najbliže.Na samoj obali gore bio je neki kamp.Kasnije sam saznao da je tu u more izlazio kolektor kanalizacije koji je poslije produžen dalje u more.Sjećam se da sam jednom video da je došao neki Njemac sa ženom i Dalmatinac koji ga je dovezao.I ako je bila velika vrućina Njemca je zanimala samo ona pljosnata flaša sa "Manastirkom".Kad ju je ispraznio Boga mi se izrigao tako da sam otišao dalje i ne sjećam se što je bilo posle sa njima.
Inače,da ne bude zabune normalne liječničke preglede smo radili u Garnizonoj ambulanti kod starog stadiona "Hajduka",pa i godišnje sistematske.
Kasnije sam se preselija kod doma JNA-depadans,pa sam na plažu išao na Bačvice.Neznam koliko bi bilo interesantno napisati što je sada taj depadans.

Poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #788 on: September 30, 2015, 08:22:50 am »

Dok sam stanovao na Blatinama-Škrapama (kratko-nekoliko godina) išao sam na neku divlju plažu blizu bolnice jer mi je tu bilo najbliže.Na samoj obali gore bio je neki kamp.Kasnije sam saznao da je tu u more izlazio kolektor kanalizacije koji je poslije produžen dalje u more.Sjećam se da sam jednom video da je došao neki Njemac sa ženom i Dalmatinac koji ga je dovezao.I ako je bila velika vrućina Njemca je zanimala samo ona pljosnata flaša sa "Manastirkom".Kad ju je ispraznio Boga mi se izrigao tako da sam otišao dalje i ne sjećam se što je bilo posle sa njima.

Karlo, je li to ta plaža (i kamp) koji spominješ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Splitske razglednice


Kasnije sam se preselija kod doma JNA-depadans,pa sam na plažu išao na Bačvice.Neznam koliko bi bilo interesantno napisati što je sada taj depadans.

Depadansa je negdje 2007. godine preuređena za potrebe središnjeg odijela Gradske knjižnice Marka Marulića Split.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


O sudbini objekata nekadašnje JNA u Splitu možeš malo više pročitati na prvoj stranici ove teme (ovdje)


* Seka Alujević Trstenik kamp - negdi 1966. god..jpg (116.29 KB, 720x455 - viewed 122 times.)

* Akwalan_Knjiznica-Marko-Marulic-Split.jpg (40.57 KB, 530x350 - viewed 111 times.)
« Last Edit: September 30, 2015, 08:29:24 am by leut » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #789 on: September 30, 2015, 08:25:28 am »

@Karlo

Depadans je danas Knjižnica Marko Marulić, a taj kamp je bio u sklopu Hotela Split, a plaža tj. taj cjeli predio se zove Trstenik, a sada jedan vic koji nije daleko od istine, vratio se Mujo s ljetovanja i pitaju ga kako je bilo a on da je isto ka i 43', pa kako, a lijepo Švabe i Talijani po Hotelima i kućama a mi u šumi...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #790 on: September 30, 2015, 09:21:48 am »


Hvala Vam puno obojici,na za mene dragim sjećanjima i fotkama.Zaista se taj dio zvao Trstenik ali se nisam uspio sjetiti dok sam pisao.Sjećam se da smo išli na tu plažu nekim običnim kamenitim putem sa kamenim ogradama i običnim kamenim kućama.Bilo je tu i smokava.Sami silaz je bio kao na fotci dosta strm.Mislim da tu nije bilo u moru nikakvog mola jer je taj Dalmatinac dovezao čamcem Njemca na samu obalu na kojoj je bilo dosta i većih i manjih stijena i u samom moru.
Za sami link prema podacima  o depadansu nisam znao pa Vam hvala i na njemu.
Havla i na ovom zaista lijepom vicu.
Nemam više vremena pa završavam.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #791 on: September 30, 2015, 02:39:56 pm »

-Ovako ti je izgledalo 1966 godine. Najveća zgrada je Vojna bolnica, u prednjem planu kamp sa plažom i hotel Split

-A ova druga slika ti je iz 2013. Kampa više nema, plaže su "pripitomljene". Hotel je Radisson,  kanalizacija više ne ide (potokom) u more, jadino ako ne dođe do nekog kvara...


* 1966.jpg (164.35 KB, 800x549 - viewed 133 times.)

* 2013.jpg (151.93 KB, 800x501 - viewed 127 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #792 on: October 01, 2015, 07:42:24 am »


Hvala @duje!

Neznam da li privatizujem topik ali evo:Ja sam došao u Split tek možda 67 ili čak 68 g.Znači možda 2 ili 3 godine kasnije,ako je datum fotki ispravan.Prvo sam stanovao na Škrapama (koje su nešta bliže gradu)u privatnoj kući a tek poslije godinu dobio sam stan na Blatinama.Iza toga poslije kratkog vremena sam prešao u stan blizu doma JNA depadans(možda bi bilo bolje napisati jer mi je žena imala dijete  laugh ).Dakle,nekoliko godina poslije datuma fotki.Ipak meni je veći dio toga poznat jer se sadržina fotke nije puno promijenila.
Što se tiče kanalizacione cijevi(išlo je tada i na radiju i vjerojatno u S.Dalmaciji),mislim da je i tada cijev išla u more ali nedovoljno daleko,pa je u to vrijeme napravljena dalje od obale.Vjerojatno tu postoje komplikovani zdravstveno-higijenski uslovi koje je morala ispunjavati za koje ja nisam stručnjak.

Poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #793 on: October 01, 2015, 07:59:06 am »

Inače potok Trstenik je živa voda a ne slivni kanal za oborinske vode kako mnogi vole misliti no nije ni čudo jer tako i izgleda, nekoć davno bio je jedini izvor na Splitskom poluotoku koji ni ljeti nije presušivao zvao se "Kraljevo vrilo" ili "Carska voda", i za kraj ovog malog offtopica postoji još jedan potok istog imena u mojoj blizini a iste i slične nazive/toponime možemo naći i diljem Balkana Smiley
« Last Edit: October 01, 2015, 08:08:58 am by Jester » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #794 on: October 01, 2015, 08:03:11 am »

Па, зове се једноствано Билећко језеро. То је вештачко језеро настало преграђивањем реке Требишњице (брана Гранчарево). Једно од највећих вештачких језера на Балкану. Имаш овде податке и њему:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%9B%D0%BA%D0%BE_%D1%98%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE

i rezultat je ovo
http://www.6yka.com/novost/85158/trebinjski-ribolovac-o-lovu-na-soma-kapitalca-bilo-je-strasno-kada-sam-ga-ugledao-ispod-camca
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.