PALUBA
March 28, 2024, 12:02:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62   Go Down
  Print  
Author Topic: Što je ostalo od JNA?  (Read 354634 times)
 
0 Members and 8 Guests are viewing this topic.
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #855 on: September 29, 2018, 12:24:51 pm »

Pozdrav,
Pitanje : u ovom clanku http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:390864-Titovi-podzemni-tajni-gradovi  se spominju neki veci bunkeri na podrucju exYu.

Pise da ih je 5 bilo u Hrvatskoj. Se zna na koje se bunkere tocno misli?, u clanku se spominje Vis i Kupari, koja su ostala 3?

Hvala.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #856 on: September 29, 2018, 07:17:58 pm »

Прочитах тај текст на који си дао линк. Читам шта је рекао бивши министар одбране Давинић:

Quote
On navodi da je, na primer, na aerodromu "Ponikve" kod Užica postojao podzemni tajni hangar, ali da on nije bio veliki i nije ličio na sakrivenu vazdušnu luku.

- Bio je to plitak hangar, u koji su sklanjani naši avioni. Za razliku od aerodroma "Ponikve", na Dedinju je podzemni komandni centar "Karaš" ličio na pravi grad. Bio je opremljen za aktivnu vojnu službu, za boravak i dugotrajni opstanak. U njemu je radilo 30 zaposlenih vojnih lica - kaže Prvoslav Davinić.

Боже господе, да сам јуче умро, иако сам сваку стопу тог аеродорма прошао, не бих знао да је имао "подземни тајни хангар"... Давинић тамо честито није ни крочио  (ако је уопште и био), али ето он "зна" оно што други не знају. :'(. На аеро-фото снимцима аеродрома Поникве виде се лепо обриси свих тих "подземних тајних хангара", односно стандардних капонира. Неки су током бомбардовања погођени неки нису.

То је иначе фама која "бије" овај аеродром. Већ сам причао анегдоту са страним војним посматрачима који су били на Пониквама 1992-4. Руски посматрачи су се поверљиво обраћали нашима питајући где је улаз у подземни аеродром. На одговор да не постоји вртели су главом. Отишли су у уверењу да их обмањујемо. Ето, и Давинић је у уверењу да "тајни" подземни објекат на аеродрому постоји.

Тај текст (истина стар је 6 година) је написан сензационалистички, да подстакне машту а не да стручно објасни шта је стварно било.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #857 on: November 11, 2018, 03:23:07 pm »

Napuštena vojarna u Jajcu u BiH.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Jajce (1).jpg (1361.55 KB, 2016x980 - viewed 84 times.)

* Jajce (2).jpg (1325.02 KB, 2016x980 - viewed 77 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #858 on: November 11, 2018, 03:29:11 pm »

Otok Žirje:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20180911_142938.jpg (1009.35 KB, 2016x980 - viewed 79 times.)

* 20180911_142947.jpg (1125.78 KB, 2016x980 - viewed 81 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #859 on: November 24, 2018, 08:32:00 pm »

A gdje ću, ako neću u rubrici "Što je ostalo od JNA" objaviti i o ovoj vojarni, koja nema stražara, već modernije - kamere Smiley
Zasigurno, s obzirom na iskidanu žicu uokolo, bi reka da je napuštena, a je li kamere radu ili su lažne, ne bih znao niti istraživao.
Do te vojarne sam došao plivajući, jer je brod s kojim sam bio - usidrio se blizu; pa nemam slike vojarne, od koje doslovno nemaš ni što vidjeti, pa evo Vas pitam - čemu služi i što je ovdje?
Vojarna se nalazi na punti/kraju Korčule, blizu Vela luke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Vojarna.png (989.64 KB, 1053x735 - viewed 70 times.)

* Vojarna1.png (1195.86 KB, 1058x662 - viewed 75 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #860 on: November 24, 2018, 09:39:31 pm »

Tu je bila predviđena baza obalne ali ... , vjerovatno, piši propalo.  Tongue

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #861 on: November 24, 2018, 10:31:30 pm »

Tu je bila predviđena baza obalne ali ... , vjerovatno, piši propalo.  Tongue

poz.

Dragi Solaris!

Zar nije bolje sve to tamo zaboraviti što se tiče vojne uporabe. Ajmo nać` zaboravljenu škojarsku oštariju. morem oplaakanu. di ćemo jeftinije piti vina i rezati domaćega sira, prigati trilja i guštat friškije`liganja. Ostavi me vojne uporabe. Neće niko s Rusima ratovati pa da aktiviramo JNA, pa čak i KuK ruševine za fajdu NATO pantagana! Nećemo vas mi Srbi dirat`, imamo preši posal! Ostajte mi zdravo, dobro, ljubljeno, sito i napito! (Dok vas dugovi k Sberbanke ne ufate za grlo!) No mi k tomu ne imamo učasti. I Kolinda je lijepa žena, dvojbe nema.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #862 on: November 24, 2018, 11:03:35 pm »

Tu je bila predviđena baza obalne ali ... , vjerovatno, piši propalo.  Tongue

poz.

Dragi Solaris!

Zar nije bolje sve to tamo zaboraviti što se tiče vojne uporabe. Ajmo nać` zaboravljenu škojarsku oštariju. morem oplaakanu. di ćemo jeftinije piti vina i rezati domaćega sira, prigati trilja i guštat friškije`liganja. Ostavi me vojne uporabe. Neće niko s Rusima ratovati pa da aktiviramo JNA, pa čak i KuK ruševine za fajdu NATO pantagana! Nećemo vas mi Srbi dirat`, imamo preši posal! Ostajte mi zdravo, dobro, ljubljeno, sito i napito! (Dok vas dugovi k Sberbanke ne ufate za grlo!) No mi k tomu ne imamo učasti. I Kolinda je lijepa žena, dvojbe nema.

Hahahah !   Grin
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #863 on: November 24, 2018, 11:10:14 pm »

Postovani Jure. Nekada je Korcula imala status VPU sto je s vremenom ukinuto. Tu su bila skladista mina sto se vidi po tracnicama a u blizini je bila pokretna obalna baterija 85mm jer i za nju su bili objekti u blizini.
Status je nejasan jer to jos drzi HV iako je navodno ustupljeno lokalnim vlastima pa je izgleda sve na sudu zavrsilo. Inace je predio prekrasan i plovio sam tuda prosle godine. U blizini je otocici Proizd koji je za mene rajski otocic.
Inace Vela Luka izgleda jako depresivno.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #864 on: December 06, 2018, 07:03:21 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 47378579_2437687259636908_655019221725478912_n.jpg (59.26 KB, 608x835 - viewed 157 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #865 on: December 08, 2018, 08:42:48 pm »

Па та касарна је то већ дуго... смештајни простор за избеглице.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #866 on: December 08, 2018, 09:44:55 pm »

Jeste, ali sada izgleda to postaje trajno. A to bi moglo da znaci da onaj centar u Banji Koviljaci mozda bude premesten u Obrenovac a mozda i centar iz Bogovadje posto je malo bezveze da u dve susedne opstine na prakticno 40-ak km postoje dva centra za prihvat migranata.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #867 on: December 09, 2018, 12:24:32 am »

Па та касарна је то већ дуго... смештајни простор за избеглице.

Почетком априла сам пролазио туда са женом. Касарна је била пуна миграната. једини припадници ВС било је пар војних лица на пријавници. Миграната је било јако много. Скоро сви људи које смо сретали у супротном смеру од нашег хода (ишли смо према Сави) били су видно блискоисточног, азијатског порекла.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #868 on: February 23, 2019, 11:57:58 am »

Iako je iz Kurira, mislim da je vrijedno paznje sa stanovista vojnicke casti.


PREMINUO VLADIMIR JAGAR, KAPETAN KOJI JE ŠPEGELJU REKAO NE! Odbio da ubija Srbe, ostao u JNA, a Milošević ga izbacio iz vojske! Saborci ga pamte kao heroja i sada se opraštaju od njega!

DRUŠTVO 22.02.2019. 14:19h
Vladimir Jagar (1959-2019), kapetan prve klase, iznenada je preminuo 19. februara, objavila je njegova porodica. On će biti sahranjen u subotu na Novom bežanijskom groblju.
 

Prijatelji se na društvenim mrežama opraštaju od ovog velikog oficira i podsećaju na njegovu životnu priču, i herojski čin kada je odbio da izvršava zločine koje mu je naredio Martin Špegelj.
 

 
No, krenimo redom.
 
Rođen je i odrastao u selu Stari Gradac kod Virovitice u hrvatskoj porodici. Njegov otac Karlo Jagar bio je bivši partizan i bivši jasenovački zatočenik, jedan od retkih koji je preživeo proboj iz logora 22. aprila 1945. godine.
 
Posle završene škole Vladimir je upisao Školu rezervnih oficira u Karlovcu, a stalan posao u JNA dobio je tako što se istakao na jednoj vojnoj vežbi. Možda je na odluku da ga prime u vojsku kao redovnog oficira uticao i ugled njegovog
oca Karla.
 
Zaplet u Jagarovom životu počinje početkom jeseni 1990. U to vreme on je na položaju oficira za bezbednost u virovitičkom garnizonu u činu kapetana. Za to vreme u Jugoslaviji se događaju krupne promene. Uvođenjem višestranačja na vlast u Hrvatskoj dolazi proustaški HDZ, a ministar odbrane tadašnje SR Hrvatske postaje Martin Špegelj, bivši partizan, Titov nekadašnji general i sused i prijatelj Vladimirovog tada već pokojnog oca Karla.
 
Po Jagarovim rečima, tuga i neverica obuzele su ga kada je Martin Špegelj, njegov doskorašnji komandant, partizan i porodični prijatelj, počeo da ga vrbuje negde oktobra 1990, kao i druge starešine Hrvate u JNA, za budući rat protiv JNA, dodelivši mu ulogu da ide po stanovima oficira i ubija ih pištoljem čim otvore vrata. Kako je rekao, tada se setio da mu je otac Karlo za života rekao da se čuva Martina jer će prvom prilikom preći ,,na drugu stranu''.
 
Jagar je odmah obavestio upravu tadašnje Kontraobaveštajne službe JNA, a dogovoreno je da operaciju raskrinkavanja Špegeljeve grupe vodi general Aleksandar Vasiljević. U međuvremenu, Jagar je namamio Špegelja i njegove saradnike januara 1991. na sastanak u njegovoj rodnoj kući u Starom Gradcu, postavivši prethodno skrivenu kameru sa mikrofonom. Špegelj je iznosio tada planove o nelegalnom naoružavanju hrvatskog MUP-a preko Mađarske, kao i o planovima o blokadi objekata JNA po Hrvatskoj kad počnu sukobi. Taj snimak televizija je objavila 25. januara 1991. posle Dnevnika i cela zemlja je bila u šoku. Neki od aktera su uhapšeni, ali ne i sam Špegelj, iz ko zna kog razloga.

Vladimir Jagar je u međuvremenu prekomandovan u Beograd jer više nije bilo bezbedno u Hrvatskoj. Kuću u njegovom selu ubrzo su minirali hrvatski šovinisti i to je prva minirana kuća u tom ratu od strane Hrvata - ironično, kuća baš jednog Hrvata. Unapređen je u čin kapetana prve klase i dobio je orden, a u vojsci je ostao do maja 1992. kada je Milošević smenio sve nesrbe u JNA, kao i Srbe i Crnogorce koji su bili projugoslovenski opredeljeni, pa tako i šefa KOS-a, pomenutog Vasiljevića. Vladimir Jagar suspendovan je tada iz JNA pod optužbom da je hrvatski špijun.

Penziju nije mogao da ostvari sve do 1998, a do tad je sedeo kući i primao smanjeni iznos plate. Vojni stan u kom je živeo vojska mu nije dala da otkupi sve do demokratskih promena. Stizale su mu i glasine da se u Hrvatskoj sa zadovoljstvom priča o njemu da živi u Srbiji kao prosjak. Zbog svega toga postao je srčani bolesnik.
 
Kurir.rs
 
Logged
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #869 on: May 02, 2019, 09:11:57 pm »

Pozdrav,
Objavljujem sliku sto sam prikupio lokacije o Radio Relejnim Čvoristima koja su ostala od JNA.  Molim da me ispravite ako je nesto pogrešno. To su uglavnom ruševine. Osim nekih koje su još u upotrebi.  Mislim jednog dana se bavit s Urban Exploration pa obići neke od tih lokacija. Zato sam ih izgooglao. Ovo je prikupljeno s raznih sajtova i sve su javne informacije dostupne na webu.



* rrc.png (1261.88 KB, 1920x1030 - viewed 97 times.)
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.