PALUBA
March 28, 2024, 02:32:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Osnovni borbeni tenk ZTZ 99 (Type 99)  (Read 45200 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: March 21, 2009, 09:26:59 am »

Istorija ZTZ98/99

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razvoj naslednika kineskog tada zastarelog tenka Type 59 zaustavljen je početkom sedamdesetih godina, zajedno sa zaustavljanjem razvoja srednjeg tenka Type 122. Februara 1977. godine, kineske oružane snage nastavljaju razvoj tenka nove generacije koji je trebao da bude protivteža sovjetskom T-72, koji se nalazio u naoružanju jedinica sovjetske armije u istočnom regionu. Predstavnici kineske armije i odbrambene industrije održali su sastanak aprila 1978. godine kako bi usaglasili taktičko tehničke zahteve za novi tenk.
Marta 1979. godine zajedničkim radom fabrike 617 i Instituta 201 predstavljen je prototip kodirano nazvan 1224. Imao je top kalibra 120 mm, hidro mehaničku transmisiju, nemački motor MB8V331tc41... i uglavnom je korišćen za testiranje šasije i pogona tenka.
kasnije su izradjena još dva vozila, oznaka 1226 i 1126F2 koji su imali domaći motor i menjač. Inače su sva tri prototipa imali rešenja koja su već ranije primenjena na nemačkom tenku Leopard 2.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prototip ZTZ98 na probnoj vožnji

Razvoj novog osnovnog tenka kineskih oklopnih jedinica suočavao se sa mnogobojnim tehničkim problemima. Zbog sporog napretka u razvoju, Kinezi su odlučili da u naoružanje uvedu tenk Type 80, derivativ tenka Type 59/69 naoružan topom 105mm i britanskim sistemom za upravljanje vatrom. Tako je projekt razvoja osnovnog borbanog tenka naoružanog topom 120 mm odložen za kasnije.

Kao rezultat smetnji koje su se pojavile u programu razvoja tenka, dizajnerski tim treće generacije osnovnog borbenog tenka podelio se u dve struje. Prva je podržavala dizajn baziran na sovjetskom tenku T-72, sa topom 125 mm i automatskim punjačem. Druga struja je kao uzor uzimala napredniji dizajn izraelskog tenka Merkava, sa motorom u prednjem delu tenka, topom 120 mm i snažnom gasnom turbinom ili dizel motorom. Sama kineska armija je podržavala "sovjetsku" struju, jer je ona sa sobom nosila manje rizike u sprovodjenju konstrukcije, kao i manju cenu koštanja programa, a kao rezultat dužeg vremena korišćenja sovjetskih tenkova T-54/55 u domaćojo varijanti nazvanoj Type 59. Kina je sa Srednjeg istoka početkom osamdesetih godina nabavila nekoliko primeraka tenkova T-72, kako bi izvršila analizu njihove konstrukcije, u cilju lakšeg razvoja sopstvenog tenka.

Program razvoja osnovnog borbenog tenka treće generacije sredinom osamdesetih godina ušao je u fazu konstrukcijskog razvoja, pod rukovodstvom Zu Jušenga (Zhu Yushenga) kao glavnog inžinjera. Kineska kompanija NORINCO je u proleće 1989. godine potpisala i zvaničan ugovor za izvodjača prve faze razvoja osnovnog borbenog tenka. Prvi prototip je izradjen i testiran 1990. godine. Nakon izvršenih daljih ispitivanja, narudžba je sa 40 povećana na 70 tenkova.

Počevši od 1994. godine, nekoliko prototipova je podvrgnuto testiranju u poljskim uslovima, na putu i van njega. Rezultati su pokazali da tenk zadovoljava zahteve koji su postavljeni pred njega i uskoro je bio spreman za završno testiranje. Decembra 1996. godine manji broj tenkova je predat operativnim jedinicama kineskih oružanih snaga na opitovanje. Krajem 1996. godine 4 protoipa se šalju u provinciju Heilongijang, na severu Kine, kako bi se izvršila testiranja u uslovima ekstremno niskih temperatura. Do kraja 1997. godine, ovi tenkovi su prevalili preko 20 000 km i ispalili preko 200 projektila. Krajem sledeće godine tenk dobija zvaničnu oznaku ZTZ 98 (Type 98).

Za potrebe održavanja vojne parade u Beidjingu, 1. oktobra 1999. godine, proizveden je manji broj tenkova. To je ujedno bilo i prvo pojavljivanje ovih tenkova u javnosti.      

Tenk Type 98 nije ušao u naoružanje kineskih oklopnih jedinica. Daljnja unapredjena varijanta tenka, sa strelaastim prednjim delom kupole, dodatnom oklopnom zaštitom, eksplozivnim reaktivnim oklopom, termovizijom i snažnijim motorom od 1500 KS razvijena je te iste, 1999. godine. Ova varijanta je označena sa ZTZ 99 (Type 99), a prva serija od 40 primeraka isporučena je kineskim oružanim snagama krajem 2001. godine.

Tenk ZTZ99, proizvodjen u korporaciji CNGC (Northern Industries Group Corporation), predstavlja najmoderniji tenk u operativnoj upotrebi kineskih oklopnih jedinica. Ušavši u operativu krajem 2001. godine, pružio je značajno poboljšanje vatrene moći, mobilnosti i zaštie u odnosu na ostale tenkove koji se nalaze u naoružanju. Kao najmodernije oklopno sredstvo, u skladu sa sopstvenom cenom koštanja (oko 1,9 miliona dolara 1999. godine) izradjen je u manjem broju primeraka (oko 200 komada). Ovim tenkovima naoružana su dva elitna oklopna puka kineskih oružanih snaga. Neka od modernih tehnoloških rešenja primenjenih kod ovog tenka primenjena su kod starijih tenkova ZTZ96.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ZTZ98 na vojnoj paradi povodom Nacionalnog dana 1999. godine

Dizajn       

Tenk ZTZ99 direktni je rezultat programa razvoja tenka treće generacije, započetog krajem sedamdesetih godina. Rani prototipovi, poznati pod oznakom Type 90, koje karakteriše top 125mm sa automatskim punjačem proizvedeni su i testirani početkom 1990. godine. Tadašnji dogadjaji u Zalivu uticali su na kineske konstruktore da njihova tadašnja konstrukcija nije dorasla zapadnim tenkovima M1A1 i Čelendžer 2. Revidirani dizajn poznat kao Type 98 sa oklopnim telom sličnim tenku T-72 pokazan je na paradi oktobra 1999. godine. Dalja unapredjena varijanta tenka, ZTZ99 (prvobitna oznaka Type 98G), sa unapredjenom oklopnom zaštitom i snažnijim motorom, prikazana je 2000. godine, da bi već sledeće godine bio uveden u naoružanje.

Kod ovog tenka je uočljiva mešavina sovjetske i Zapadne tehnologije u konstrukciji tenkova. Oklopno telo tenka slično je sovjetskom T-72, dok je varena kupola veoma slična Zapadnim tenkovima. Glavni top 125 mm sa glatkom cevi i automatski punjač topa koji omogućava smanjenje posade tenka na 3 člana,  jasno ukazuju da je u pitanju sovjetsko tehničko rešenje.
U borbenom kompletu tenka nalaze se protivoklopne rakete 9M119 Refleks (NATO kodna oznaka AT-11 Sniper), koje se po licenci proizvode u Kini. Pogonski motor, vodom hladjeni, sa turbo punjačem baziran je na nemačkoj tehnologiji.

Raspored borbenih odeljenja u tenku, koji je 1 m duži od T-72, je konvencionalan: vozač napred, borbeno odeljenje u sredini i motorno odeljenje u zadnjem delu. Posada je tročlana. Vozač sedi u prednjem delu, u sredini, dok su nišandžija i komandir tenka u srednjem delu: komandir desno od topa, nišandžija levo. Komandir tenka, izmedju ostalog, rukuje protivavionskim mitraljezom kalibra 12,7 mm smeštenim na luku. Tenk ima mogućnost kolektivne zaštite od NHB udara filtroventilacijom sa natpritiskom i potpuno automatizovan sistem gašenja požara.  

Oklopno telo i kupola tenka izradjeni su varenjem. Prednji deo kupole može se ojačati dodatnim kompozitnim oklopom, ili strelasto oblikovanim modularnim oklopom. Kako je dodatni oklop modularni, moguće je bez angažovanja dodatnih snaga promeniti oštećene delove novim. Sa dodatnim oklopom, oklopna zaštita prednjeg dela tanka je ekvivalenta 1 000 do 1 200 mm čeličnog oklopa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Osnovni borbeni tenk ZTZ99 u naoružanju oklopnih jedinica kineskih oružanih snaga

Uprkos zapadnjačkom izgledu tenka, unutrašnjost tenka otkriva veći upliv "sovjetske škole" konstruisanja tenkova. Autopunjač je direktno inspirisan sovjetskim modelom punjača 2A46M, sa dopunskom municijom smeštenom u samom borbenom odeljenju tenka. Ovakav način smeštaja municije doprinosi velikoj ranjivosti tenka u slučaju probijanja oklopa na mestu smeštaja municije, a što se dokazalo u ranijim sukobima u kojima su učestvovali sovjetski tenkovi T-72 i T-80. Kina još uvek nije u mogućnosti da razvije zapadnu konstrukciju automatskog punjača topa.

U javnosti se dugo spekulisalo informacijama da je CNGC razvio modifikovanu verziju tenka ZTZ99, verovatno nazvanu ZTZ99G. Fotografija koju je objavila državna novinska agencija Xinhua februara 2008. godine potvrdila je nagadjanja o novoj varijanti tenka. Pretpostavka je da kod nove verzije komandir ima posebnu termalnu spravu, te da je senzor laserskog ozračenja zamenjen manjom, na luku komandira tenka.  

Sistemi na ZTZ99

Naoružanje       

Glavno naoružanje tenka ZTZ99 čini top kalibra 125mm, dužine 50 kalibara, stabiluzovan po dve ose. Cev topa ima termalnu oblogu i automatski punjač. Opaljenje može da se vrši električno i manuelno. Potrebno vreme za zamenu cevi topa iznosi 1 čas. Brzina gadjanja korišćenjem automatskog punjača iznosi 8 granata u minuti, dok u slučaju manuelnog punjenja topa brzina gadjanja iznosi 1 do 2 granate u minuti.

Top koristi sledeću municiju:
- APFSDS,
- HEAT,
- HE-FRAG.
Razvijena je i municija sa osiromašenim uranijumom (DU) APFSDS, koja je sposobna da probije čelični oklop debljine 960mm na daljini od 2000 metara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tenk ZTZ99 na gadjanju

Iz topa se možer lansirati i POVR 9M119 Refleks, dometa od 100 do 4 000 metara. Borbeni komplet čine 4 rakete.

Protivavionski mitraljez kalibra 12,7 mm montiran je na kupoli, na luku komandira tenka, sa elevacijom od -4 do 75. Opremljen je optičkom nišanskom spravom. Maksimalni domet protiv ciljeva u vazdušnom prostoru je 1 500 m, a brzina gadjanja iznosi od 80 do 100 met/min. Borbeni komplet mitraljeza iznosi 300 metaka. Daljinski kontrolisani, koaksijalni mitraljez kalibra 7,62 mm smešten je sa desne strane topa i ima borbeni komplet od 2 000 metaka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Polaganje dimne zavese

Na tenku se nalaze i dva bacača dimnih kutija, po jedan sa svake strane kupole. Dodatna dimna zavesa obezbedjuje se  ubrizgavanjem dizel goriva u izduvni sistem motora.

Osmatranje       

Vozač tenka ima na raspolaganju 3 osmatračka periskopa. Centralni periskop se može zameniti periskopom sa pojačivačem slike (dometa 200m) za osmatranje noću. Na prednjem delu tenka nalaze se dva fara za osvetljavanje puta.

Komandir ima na raspolaganju 6 periskopa koji mu sveukupno omogućuju vidno polje od 360. Komandirovu panoramu, koju proizvodi kompanija Jiangsu North Hugon Co., Ltd., montirana je na krovu kupole ispred luka komandira. To je nezavisna, po dve ose stabilisana, dnevno-noćna osmatračka sprava sa poljem od 360. Tu je i laserski daljinomer. Od sredstava koja su na raspolaganju nišandžiji, prisutna je dnevna sprava, po dve ose stabilisana, zatim termalna kamera i laserski daljinomer.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dok nišandžija nišani i gadja metu, komandir nezavisno od njega traži sledeću metu, da bi nakon što nišandžija izvrši opaljenje projektila, mogao sam da usmeri kupolu ka novoj meti, nezavisno od nišandžije. Ukoliko komandir primeti cilj koji direktno ugrožava tenk, komandir ima mogućnost da nezavisno od trenutne aktivnosti nišandžije preuzme komande i usmeri kupolu, samim tim i sam top ka prioritetnom cilju. Ovaj model, nazvan "hunter-killer", omogućuje znatno kraće vreme reagovanja na bojištu.

Upravljanje vatrom

Sistem upravljanja vatrom (SUV) je računarski i može se koristiti kako za gadjanja konvencionalnom municijom, tako i za gadjanje sa POVR 9M119 Refleks. Sastoji se od digitalnog računara, laserskog daljinomera, kontrolnog panela, senzora vetra, senzora položaja cevi topa, senzora položaja kupole i mehanizma pokretanja topa. Podaci sa laserskog daljinomera i ostalih senzora šalju se direktno u računar, koji automatski proračunava elemente za gadjanje.

Stabilizacija i topa i nišanske sprave omogućava preciznu vatru u pokretu. Testovi gadjanja  ciljeva na daljinama od 2 000 metara pokazali su da tenk ima verovatnoću pogadjanja prvim projektilom od preko 85%. Kinezi su razvili napredniji sistem za upravljanje vatrom koji sam traži ciljeve, ali još uvek nisu u mogućnosti da ga proizvedu.

Iako je SUV ugradjen u ovaj tenk trenutno najmoderniji koji je proizveden u Kini, identifikovana su područja u kojima bi se mogla napraviti neka unapredjenja:
- zamena manuelnog traženja cilja automatskim,
- zamena laserskog daljinomera drugue generacije modernijim,
- uvodjenje elektronskih sistema novije generacije, modularne konstrukcije i manjih dimenzija

Optoelektronske kontramere

Tenk ZTZ 99 koristi jedinstven sistem optoelektronskih kontramera, lociran na krovu kupole, iza luka nišandžije. Sistem se sastoji iz detektora laserskog ozračenja i aktivnog lasera, koji služi za napad na protivnička optička sredstva i nišandžije.
Kada detektor lasreskog ozračenja otkrije prisustvo lasreskog snopa na tenku, sistem upozorava posadu, a laser se okreće ka izvoru ozračenja. Svojim delovanjem, laser ometa protivničke optoelektronske uredjaje za osmatranje, te oštećuje oko protivničkog nišandžije. Dostupne fotografije ovog tenka ukazuju na veliki ugao elevacije ovog uredjaja, što ukazuje na moguću primenu protiv helikoptera.

Pogon

Za pogon tenka izabran je domaći motor, baziran na nemačkom motoru MB871ka501. Radi se o vodom hladjenom, dizel motoru snage 1 500 KS, sa prednabijanjem vazduha. Kako je masa tenka 54 t, odnos snaga:masa iznosi oko 27,78. Maksimalna brzina kretanja na putu iznosi 80 km/h, dok je brzina van puta 60 km/h. Ubrzanje od 0 do 32 km/h postiže za 12 sekundi. Menjač ima 7 brzina u napred i 1 u nazad.

TT karakteristike

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posada3 (komandir, nišandžija, vozač)
Dužina11 m
Širina3,4 m
Visina2,2 m
Masa54 t
Pogon150HB vodom hladjeni dizel motor sa prednabijanjem vazduha
Snaga motora1 500 KS
Transmisijamehanički, planetarni
Vešanjetorzione opruge
Gusenicemetalne, sa demontirajućim gumenim štitnicima
Radijus400 km, ili 600 km sa dopunskim rezervoarima
Maksimalna brzina (na putu)80 km/h
Maksimalna brzina (van puta)60 km/h
Savladjivanje vodenih prepreka5m sa šnorkelom
Glavno oružje125 mm, sa glatkom cevi, sa automatskim punjačem
Pomoćno oružje1 x 12,7 mm PAM, 1 x 7,62 mm koaksijalni spregnuti mitraljez


* 1.jpg (81.87 KB, 450x258 - viewed 586 times.)

* 2.jpg (93.74 KB, 640x415 - viewed 602 times.)

* 3.jpg (120.91 KB, 640x385 - viewed 640 times.)

* 4.jpg (147.77 KB, 640x410 - viewed 577 times.)

* 5.jpg (112.49 KB, 640x408 - viewed 623 times.)

* 6.jpg (69.05 KB, 636x328 - viewed 193 times.)

* 7.jpg (144.51 KB, 640x467 - viewed 224 times.)

* 8.jpg (77.63 KB, 600x449 - viewed 216 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 04:48:43 pm by Broker » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1 on: February 07, 2010, 10:04:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* CKM.78.014.jpg (271.3 KB, 1005x944 - viewed 373 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2 on: February 08, 2010, 06:16:18 am »

Gdje si našao ovu sliku. Na slici je dosta loš prevod, nestručan, pa me interesuje sav članak ili eventualno  izvor, ako je naveden.

Tek sam sad detaljno pročitao Radetov tekst. Ne mogu da spavam, moja stara boljka, pa ubijam vrijeme. Dok sam radio u ovim gore navedenim kineskim fabrikama došao sam do dokumenta da im je jedna američka firma razvila šasiju. (Baš me interesuje koliko Atašea za kulturu, u prevodu špijuna, redovno čita Palubu i šalje izvještaje nadležnim.) Taj sam dokument kasnije pokazao njihovom glavnom konstruktoru tenka koji je ostao bez teksta, jer su puno toga od nas krili. Uostalom, svi smo mi krili nešto.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3 on: February 08, 2010, 10:57:47 am »

Ovo je iz februarskog broja CKM-a to je kompletan tekst što se tiče tenka.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #4 on: September 11, 2010, 02:46:44 pm »

Tenkovi kineske 113. mehanizovane pešadijske divizije, 38. armijske grupe, spremni za vežbu "Mirovna misija 2010." koja se ovih dana održava u Kazahstanu. U vežbi pored kine učestvuju i Rusija, Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1284106117_25597.jpg (35.42 KB, 800x350 - viewed 277 times.)

* 1284106117_77418.jpg (38.66 KB, 800x396 - viewed 204 times.)

* 1284106118_75924.jpg (39.54 KB, 800x287 - viewed 223 times.)

* 1284106119_44654.jpg (45.03 KB, 800x275 - viewed 198 times.)

* 1284106119_66476.jpg (48.13 KB, 800x334 - viewed 219 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #5 on: December 17, 2010, 02:35:17 pm »

Slika sa kineskog vojnog bloga, a autor je stavio naslov u kojem se pita nije li ovo možda nova modifikacija ovog tenka, pa je i pretpostavio da bi oznaka mogla biti Type99G.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Type 99.jpg (198.14 KB, 1600x1133 - viewed 323 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6 on: December 18, 2010, 09:16:33 pm »

Krenuli kinezi putem SDPR-a. Fotošop. U ovom je trenutku opaljenja top povučen blago unutar kupole. Ovoliki plamen se ne može razviti  prve milisekunde nakon opaljenja, ako posmatramo opaljenje u odnosu na zrno. Reklama tamo gdje nije potrebna. Uhvatiti zrno u ovom položaju nakon opaljenja je izuzetno teško. Pokušao sam to stotinama puta, ali vazdušni udar na mene nakon opaljenja je bio uvijek veliki i nikad nisam mogao fotografisati zrno u letu, tako da mislim da je i ovo zrno urađeno u  fotošopu.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #7 on: December 18, 2010, 10:45:53 pm »

Ja sam siguran da jeste obzirom na još par fotografija koje su objavljene na istom blogu a koje su čak i meni laiku očigledan fotošop, stavio sam jednu ovde.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #8 on: December 20, 2010, 07:34:40 am »

Ovo je taj tenk nakon opaljenja. Ja sam fotografisao. Nema fotošopa. Pustinja Gobi, Kina.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Onaj u fotošopu je kasnija modifikacija.


* tenk nakon opaljenja.jpg (378.23 KB, 1362x920 - viewed 303 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: March 08, 2011, 11:09:30 pm »

Po mom mišlenju poprilično zanimljiva slika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* Type 98 G zamena cevi.jpg (175.45 KB, 1600x1114 - viewed 259 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #10 on: March 09, 2011, 07:08:49 am »

I po mom mišljenu zanimljiva slika. Ovo je prije pokazna vježba za ove dizalice, nego potreba da se ovome tenku mjenja top. Četiri dizalice, pokretna radionica, samohotka itd, je u stvari prikaz rada dizalica.

Na ovom tenku se mjenja top. Bajonet sistem zamjene topa. Potrebno je oko 15 minuta da ekipa majstora, ne vojnika, zamjeni top. Gledao sam kako se to radi na T80. Otprilike je to isto.

Već sam pisao o kvalitetu kineskog topa. Vrhunski kvalitet. Tako da je ova zamjena topa više pokazna vježba za dizalicu nego realna potreba.

Evo malo slika nečega na čemu sam radio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

radio sam u ovoj fabrici tenkova
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* post-4-82489-Type85III_2.jpg (180.59 KB, 819x1112 - viewed 268 times.)

* Tip 85 III motor.jpg (31.12 KB, 260x615 - viewed 243 times.)

* post-4-43776-SUNNY_98.jpg (257.07 KB, 922x1620 - viewed 239 times.)

* post-4-53432-asiatiger1426.jpg (97.59 KB, 679x774 - viewed 229 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #11 on: March 09, 2011, 08:37:49 am »

Oni već uveliko ugrađuju Kruševački "power pack" MPG-1000, dok mi još uvek kaskamo u mestu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #12 on: March 10, 2011, 09:43:33 pm »

Sad sam napisao nešto na onome drugom forumu. MCT.Vidio sam interesantnu sliku, pa sam je morao prokomentarisati. Pričaju o bezveznim stvarima, a detalji im bodu oči.

Dakle, govorili su o tenku i cjevima za hidropneumatsko pranje i otprašivanje prednjeg stakla nišanskih sprava. A nisu vidjeli detalj. A10XMB.

Dakle, ovo na što sam se naslonio na tenku T85-III

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo ga isti detalj na tenku Al Khalid

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo detalja na tenku T59

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pa ga evo kod Kineza

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje nema tog detalja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, tamo neke davne godine, kad smo bili mladi i ludi, (sad više nismo mladi) radio sam u Pakistanu. U hotelu Šalimar u Ravalpindiju su mi obili torbu. Bilo je tu nekoliko hiljada dolara. pare nisu nedostajale. Ali su moji papiri nekom bili bitni.

Dok sam radio u Kini išli smo na neke izlete. Te izvor Žute rijeke, te u pustinju, na neka prežderavanja. Nakon toga sam primjetio da su mi dokumenti dirani. Šeme i nacrti.

Sad se vidi dio šema i nacrta na kineskom i pakistanskom tenku. Kasnije sam, zbog SDPR-a, nosio šeme sa velikim brojem grešaka. Ni SDPR nije cvjećka. Oće ljeba bez motike. I njima su šeme bile interesantne.


* 14[1].jpg (32.93 KB, 649x434 - viewed 239 times.)

* alkhalid1bn8.jpg (30.36 KB, 524x393 - viewed 219 times.)

* Tenk T59. gađanje Kašmir.jpg (188.49 KB, 1002x687 - viewed 245 times.)

* 34pkhth-1.jpg (42.86 KB, 640x410 - viewed 243 times.)

* 04492_26_92753_122_463lo_122_463lo.jpg (157.39 KB, 1024x768 - viewed 236 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: March 10, 2011, 10:57:59 pm »

Tek sada sam video razliku.
NA M84 je samo izvlačni nosač brez senzora A10XMB.

Pitanje, zašto su na M84 A20XMB na preklapajučem, a A10XMB na izvlačnom nosaču, dok su na Kinezima i Pakistancu na fiksnom nosaču?
Dali su takve bile TT zahteve ili je u igri šta drugo?

Hvala
LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #14 on: March 10, 2011, 11:45:36 pm »

Duga je to priča. Pa sad ne zna hoću li to da napišem sa detaljima ili ne.

Dakle, ovako je to bilo jednom na brdovitom Balkanu.

Napravili smo i ugradili sistem upravljanja vatrom u tenk T55. Sa preklapajućim meteosenzorom A20XBML. Dvoosno mjerenje brzine vjetra. Nekim naredbama tadašnjeg SSNO-a demontira se ovaj sistem sa tenka T55, prepravlja i od njega pravi prototipska serija tenka M84. Na prototipskoj seriji bio je mali nosač meteosenzora.Na malom gumenom amortizeru. Mjerenjem opstrujavanja vjetra na tenku, pukovnik, metereolog, balističar, mr. Petar Vasković daje prijedlog da se izdigne ovaj nosač na visinu kao što je bio na T55. I taj nosač se takav ugrađuje do kraja prve serije. Ukupno 65 komada. Mjerenjem uticaja uzdužnog vjetra na let zrna na tenku M84 uvidjelo se da je minoran uticaj uzdužnog vjetra na promjenu putanje tenkovske municije kalibra 125 mm, te se tada odlučuje da se izbaci komponenta mjerenja uzdužnog vjetra iz meteosenzora, te se dvoosni (uzdužni i bočni vjetar) meteosenzor A20XMBL zamjenjuje sa jednoosnim (bočni vjetar) meteosenzorom A10 XBL. Ovaj dvoosni je mjerio vjetar do +- 40 m/s, a ovaj jednoosni +-25 m/s.

http://www.fidelitytech.com/Model260.html

Ovakav izdignut nosač meteosenzora je bio osjetljiv na raznorazne uticaje. Bilo ih je dosta polomljenih na početku korištenja, a cijena im je bila tada kao cijena Zastave 101. Gadno skupi. Tada se VTI odlučuje da napravi novi nosač meteosenzora. Za drugu i naredne serije.

I mislim da su napravili najgluplje, najidiotskije i najimbecilnije rješenje u istoriji VTI-a. Neću sad da pričam o tome da se meteosenzor napaja strujom direktno iz akumulatora. Bez osigurača. Paljevina instalacije, a na kojoj su idioti iz VTI-a insistirali, iz njima znanih razloga, je bio čest slučaj. Ovo sam uspio da promijenim tek u seriji za Kuvajt. I to bez znanja VTI-a. Koliko sam toga uradio, a da oni nikad neće ni biti svjesni. Ko što kaže jedan koji sa mnom radi: Od budala najgora je školovana budala.

Nosač meteosenzora je bio uzrok kvara skoro sve i jednog meteosenzora, gorila je instalacija, pucale su sajle za izvlačenje i uvlačenje meteosenzora, otpadale su ručke za povlačenje sajle, sjekao se kabal koji je bio spiralno smotan u nosaču, nosač se punio vodom, a vijak za ispuštanje vode je uvijek bio zarđao i nije se mogao odvrnuti. Kroz kabal od meteosenzora ulazila je voda u tenk, do panela komandira, punila ga vodom i pravila druge probleme. A u panelu direktnih 26 volti sa akumulatora, bez ijednog osigurača....  itd. Uvlačenjem meteosenzora u donji položaj na meteosenzor, a koji u sebi ima veoma osjetljivi senzor atmosferskog pritiska, na isti je navlačena gumena kapa i pritisak vazduha u nosaču se povećavao do te mjere da su stotine senzora otkazale i bile neupotrebljive. Tenkovske posade, ko posade, nisu imale pojma o tome i kad su počeli tenkovi da promašuju u gađanju dobio sam zadatak da nađem uzroke i našao sam. I napisao izvještaj na nekoliko stotina strana o ovome.

Da se vratimo na Pakistance i Kineze. Kad smo radili kod njih imao sam nosač kakav mi se zatekao u magacinu. Za neke druge tenkove. Ali je bio upotrebljiv za taj posao tada. I domaćini su mi ukrali dokumentaciju, napravili svoju verziju i eto, sad je tako kako se vidi na ovim slikama.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.