PALUBA
March 29, 2024, 12:12:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodna haubica PzH 2000  (Read 84766 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #30 on: July 17, 2014, 04:25:27 pm »

Hajde dobro, jedna od pet zemalja, uskoro jedna od sest......

Nadam se da nece doci novovjeki upravitelj Njemacke medju posluzitelje tog oruzja, a oni mu odgovore kao sto su mornari na (austro-ugarskom bojnom brodu) "Prinz Eugenu" iz daljine potiho 1917. zazamorili Wilhelmu II na palubi u posjetu - "Gladni smo, hoćemo kruha". Nije bilo jako glasno, ali se ipak daleko culo i bilo je brzih reperkusija prema komandantu broda i nanize ........

Da me se ne bi krivo shvatilo; i Premijer i Ministar pravosudja nedavno su (veselo i lezerno) javno izjavili o cemu postoje video zapisi (a grdno su se tim izjavama presli) da RH nema sredstava za ispunjavanje svojih osnovnih obaveza prema onima kojima su duzni (pritom se mislilo na obaveze prema hrvatskim vjerovnicima). 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #31 on: July 17, 2014, 04:34:37 pm »

Taktika se malo promenila. Sanse da nebudes kontrabtiran u savrenenim ratovima je mala sto zahteva da brzo zauzmes i brzo napustis vatreni polozaj.
Archer ima veliku brzinu gadjanaj od 20 granata za 2.5 minuta ili svakih 7.5 sekundi po 1 granata ovo je na nivou automatkskih punajca za tenkove.
Ovo znaci da Archer moze naneti vatretni udar i napustiti polozaj za 3-4 minuta.
Takodje bitan detalj je da ga mogu u slucaju nuzde opsluzivati samo 2 clana a standardno ga posluzuje 4 clana posade.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #32 on: July 17, 2014, 04:42:02 pm »

Taktika se malo promenila. Sanse da nebudes kontrabtiran u savrenenim ratovima je mala sto zahteva da brzo zauzmes i brzo napustis vatreni polozaj.
Archer ima veliku brzinu gadjanaj od 20 granata za 2.5 minuta ili svakih 7.5 sekundi po 1 granata ovo je na nivou automatkskih punajca za tenkove.
Ovo znaci da Archer moze naneti vatretni udar i napustiti polozaj za 3-4 minuta.
Takodje bitan detalj je da ga mogu u slucaju nuzde opsluzivati samo 2 clana a standardno ga posluzuje 4 clana posade.


Ovo prvo što si reko je točno, no PZH 2000 je prvenostveno najmjenjen za gađanja sa velikih distanci , tu brza spremnost za skrivanje i "bežaniju" nije toliko presudna. Nema sumnje da je Archer izvanredan sustav i da bi odgovarao potrebam HV-a, no njega još nitko nije kupio,  Norveška je čak odustala od kupovine, a cijena mu je paprena. Hrvatska si ne bi mogla priuštiti ni PZH 2000 da ih nismo dobili ovako povoljno , slobodno mogu reći kao "donaciju". Ovdje je presudila prvenstveno cijena, a za tu malu cijenu dobijaš samohodnog gusjeničara ekvivalentnog bobenim karakteristikama Archera izuzev transportne platforme. Ponavljam, ovdje je cijena bila presudna kod izbora, poklonjem konju,  još pogotovo ako je ovako dobar i mlad konj se ne gleda u zube.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #33 on: July 17, 2014, 04:44:52 pm »

Archer je napravljen po zahtevu svedske vojske. Kasnije su se pridruzili i norvezani.
Sto se tice kupovine nebih rekao da je bagatelna cena obzirnom da cena novog PZH2000 oko 3.5-4 mil USD a Hr placa koriscene 2.5 mil USD i to bas iz razloga sto Nemacka smanjuje broj svojih PzH jer nisu pogodni za snage za brzo reagovanje.
Sto se tice kvaliteta tu se nema sta prigovoriti.

Optimalno bi bilo da imas kombinaciju samohodnih haubica gusenicara i tockasa. Jedne za podrsku OMJ a druge za podrsku motorizovane pesadije, ali to sad retko ko moze da priusti.

Za jedan PzH2000 mozes da nabavis 2.5 NORE koje imaju isti ucinak na cilju (u Hr slucaju to znaci da za 12 PzH ti dobijes 30 NORA).

Glavni razlog zasto VS nije usvojila novu noru je $$$ tj nedostatku istih. Pitanje je da li ce se usvojiti i SORA (samohodna verzija haubice D-30) - iz istog razloga.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #34 on: July 17, 2014, 04:59:37 pm »

Archer je napravljen po zahtevu svedske vojske. Kasnije su se pridruzili i norvezani.
Sto se tice kupovine nebih rekao da je bagatelna cena obzirnom da cena novog PZH2000 oko 3.5-4 mil USD a Hr placa koriscene 2.5 mil USD i to bas iz razloga sto Nemacka smanjuje broj svojih PzH jer nisu pogodni za snage za brzo reagovanje.
Sto se tice kvaliteta tu se nema sta prigovoriti.

Optimalno bi bilo da imas kombinaciju samohodnih haubica gusenicara i tockasa. Jedne za podrsku OMJ a druge za podrsku motorizovane pesadije, ali to sad retko ko moze da priusti.

Za jedan PzH2000 mozes da nabavis 2.5 NORE koje imaju isti ucinak na cilju (u Hr slucaju to znaci da za 12 PzH ti dobijes 30 NORA).

Glavni razlog zasto VS nije usvojila novu noru je $$$ tj nedostatku istih. Pitanje je da li ce se usvojiti i SORA (samohodna verzija haubice D-30) - iz istog razloga.

Nije Njemačka njih smanjila zbog nemogućnosti brzog reagiranja, već zbog toga što vrše rezove i smanjuju cijeloukupni sistem vojske i tehnike. I tenkove su dosta smanjili kao i ostalu tehniku. Dobar dio razloga, navodno štednja.

Pa što se tiče Nore ili Caesara, odnosno točkaša, nitko Hrvatskoj ne brani da nabavi samohodnu haubicu na kotačima ako za to bude imala novaca. Pošto smo sada riješili pitanje dalekometnog strateškog topništva 155mm, onda bi kao dopuna u vidu točkaša bolja bila SORA kao podršku motoriziranoj pješadiji. 155 mm kao što je PZH 2000 je idealna za djelovanja iz daleke pozadine. SORA sa manjim kalibrom na kotačima bi bila bolja kao podrška motoriziranim postrojbama na manjim razdaljinama.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #35 on: July 17, 2014, 05:19:49 pm »

Idem van teme, ali VS nije ni planirala da uvede Noru B52 u naoružanje. To je SDPR-ova priča kao i SOKO kal. 122 mm, samo izvoz. Za VS se planira isključivo Sora i to je projekat VTI.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #36 on: July 17, 2014, 06:33:17 pm »

A što fali kombinaciji PzH 2000/donar i amos/nero?

Po mome jedina mana je € ove kombinacije.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #37 on: July 17, 2014, 09:18:49 pm »

Imam jedno pitanje, pošto nemam baš puno pojma o artiljeriji.

U čemu je ovkva oklopljena haubica bolja (ako jeste?) od višecevnih raketnih lansera tipa Orkan ili sličnih? Rakeni lanseri se mi čine mnogo jeftiniji
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #38 on: July 17, 2014, 09:36:08 pm »

Domet, preciznost... Haubicom PzH 2000 se uz upotrebu Excalibur projektila mogu gadjati i tačkasti ciljevi, dok se sa SVLR gadja uvek i samo prostorija. Ali, u suštini, nema univerzalnog sredstva.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #39 on: July 17, 2014, 09:44:58 pm »

Oruzje ko oruzje je vbr jeftiniji ali ako usporedis cenu tf rakete za m-63 plamen i ekvivalent tf granatu m107 kalibra 155 videt ces razliku. A rastros raketa je puno veci za vbr nego za haubice. Nisam siguran dali je cilj za vbr plamen 200x100 ili 200x200 metara dok je za haubice i mb 100x100 m. A i dimni potpis kod lansiranja je ogroman u poredzenju sa haubicama i mb.

Ali se odlicno dopunjavaju.

@ rade

Domet cevne i raketne artilerije nije toliko razlicit. Rakete (Vbr) je puno nezahtevniji za opticno-elektricne uredzaje od granata (manji g ubrzanja kod lansiranja).



Lpb
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #40 on: July 17, 2014, 09:48:06 pm »

Mislio sam na domet u odnosu na PzH 2000 koji se ovde navodi kao najveći plus za ovo oruđe (a niko ne govori kada će gadjati na krajnjem dometu).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #41 on: July 17, 2014, 09:53:39 pm »

Quote
Ja sa točkašom kao što je Caesar ili Nora baš i ne bi volio kročiti po gustim , blatnjavim i nepristupačnim šumama u kojima bi se ukopao, maskirao i sa  kojih bi djelovao po neprijatelju.

А ја не бих ни са гусеничарима. А ти ако волиш само напред Wink.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #42 on: July 17, 2014, 10:21:54 pm »


Топ је топ, већ 600 година отприлике, и тачно се зна које су предности цевне артиљерије, нарочито у условима данашње високе  технологије.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #43 on: July 18, 2014, 07:04:19 am »

Oko vozikanja samohodne/samovozne artilerije (tačkaša ili guseničara) po brdima i planinama, zar domet od 40+ km ne omogučuje da se oružje postavi na VP koji odgovara ili je treba vozikati oružje na vrh brda?

Inače po meni zanimljiv upgrade PzH 2000 je sistem ARTILLERY GUN MODULE (AGM), koji je šire poznat sa montažom na gusenično podvozje Ascod pod imenom Donar. Ali srce tog sistema je baš AGM modul.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Specifikacije AGM:
Unmanned and autonomous 155 MM / L52 artillery module
Fully automatic loading of rounds and modular propellants
Superior range and area coverage
Capable of Multiple Rounds Simultaneous Impact (MRSI)
Inductive fuse programming
Built-In Test Equipment (BITE) System
Deployable as a C-RAM system
Flexible integration onto suitable wheeled and tracked vehicle chassis
Autonomy in navigation and fire control
Weapon load of 30 rounds
Fully automatic aiming
High mobility on corresponding chassis


* 390x260_KMW_AGM_1.jpg (30.12 KB, 390x260 - viewed 442 times.)

* 018.JPG (371.75 KB, 2000x1331 - viewed 169 times.)

* AGM_Boxer .JPG (211.98 KB, 1417x1466 - viewed 184 times.)

* AGM_Leo.JPG (201.44 KB, 1417x1471 - viewed 141 times.)
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #44 on: July 18, 2014, 09:43:57 am »

ja koliko znam NORU još ni Srpska vojska nije kupila niti je ima u svom sastavu, kupilo ju je samo 2-3 države Kenija, Bangladeš i Mijanmar ja mislim , a te države baš nisu primjer za Hrvatsku koja je ipak članica NATO-a . Cijeli sustav ja mislim još nije ni do kraja završen i unaprijeđen, pa se srpska vojska očito sa nekim razlogom nije odlučila za nabavku NORA B52. Veći dio tog sustava je napravljen iz uvoznih dijelova, kao što su npr topovske cijevi koje dolaze iz Rusije.

Archer je više ili manje propala priča. Dobar koncept i projekt, ali teško da će naći svoje kupce, o cijeni da ne pričamo.

PZH 2000 je dokazan i provjeren sustav, mislim da ne bi imalo smisla u bilo kojem kontekstu uspoređivat ga sa NOROM B52, riječ je o najnaprednijoj Njemačkoj tehnologiji koju Hrvatska ovdje dobiva po cijeni koja je smiješna, i ne vidim razlog da uzme neki drugi topnički sustav kalibra 155mm, pogotvo ne točkaše. A cijena je ovdje svakako bila jedan od najvećih faktora zbog kojih smo ih uzeli, jer koliko god nadmoćan i kvalitetan PZH bio, da ih Švabe nisu dale ovako povoljno ne bi ih mogli uzeti i bili bi u problemima.

Ja mislim da je što se tiče Hrvatske gusjeničar još dodatan razlog za nabavku i prednost. Lakše savladava nepristupačne terene, lakše ga je postaviti na bilo koje područje borbenog djelovanja što pruža veće manevarske mogućnosti. Ja sa točkašom kao što je Caesar ili Nora baš i ne bi volio kročiti po gustim , blatnjavim i nepristupačnim šumama u kojima bi se ukopao, maskirao i sa  kojih bi djelovao po neprijatelju.

Nijemci su za topove tate mate posljednih 100 godina i ne sumnjam da je PZH 2000 isto kao i Leopard 2a6 sam svjetski vrh vojne tehnologije.

Ovo je jedan od najboljih poteza HV-a u posljednih 5-6 godina. Jedino sam malo ljut što se išlo na minimalni optimalni broj od 12 komada, iako je on trebao biti 24 komada.

Ali 12 komada sustava kao što je PZH 2000 ti daje veću vatrenu moć , domet djelovanja i mobilnost nego recimo 30 Gvozdika i 30 vučnih D-30 zajedno...PZH će zaista ozbiljno podići borbenu spremnost i vatrenu moć KOV-a hrvatske vojske i svrstati je u red svega 4 države u svijetu koje posjeduju ovaj sustav, ovo naprosto treba pozdraviti.

Nadam se da će uz sustav doći i moderna navođena municija dometa do 60 kilometara kao što je bilo u najavi. Kada pričamo o sustavu od 60 tona kao što je PZH 2000 u kombinaciji sa modernom dalekometnom navođenom municijom, to više nije riječ o topništvu, to je već u pitanju strateško naoružanje.
Mnogo puta sam se suzdrzavao da pisem ovde i odgovaram, ali sada jednostavno moram zbog kolicine, u najmanju ruku pausalnih ocena. Idemo redom. 

Nora B52 nije pravljena prema zahtevima VS niti je ista VS izrazila zelju da je nabavi. Kada i ako bude htela da je nabavlja onda ce moci da se koristi argument da li je ona zadovoljna sa njom ili ne. Sto se same NORE tice cinjenica da je ona i dalje u razvoju i da postoji veci broj njenih verzija predstavlja samo prednost a nikako manu, sta je trebalo da se ostavi onakva kakva je nakon prve verzije? Da li danas kompleksni sistemi ostaju isti ili se mozda konstantno unapredjuju?
Zbog cega nipodistavas tri date drzave? Zasto smatras da je Hrvatska iznad njih pa cak i zato sto je u famoznom NATO-u? Treba li sada da navodimo njihovu vojnu tehniku, ili je dovoljno da navedemo samo vazduhoplovstvo pa ce to biti dovoljno da se vidi ko je iznad koga?
Nije istina da je veci deo sistema iz uvoza sem Kamaza koji se koristi kao osnova sistema za eksport, takodje postoji verzija sa FAP-om. Po pitanju cevi, ona se trenutno (najavljeno je uskoro nabavljanje opreme za "pravljenje" cevi, no to je jos uvek u planovima) uvozi iz Rusije jer se tamo pravi po nasim nacrtima. Kad bih bio zloban rekao bih da je cev topa onoliko Ruska koliko je Patria AMV Hrvatska, no ja nisam zloban.

Archer je vec nasao kupca, tako da  Grin

Takodje ako cemo iskreno po cemu je PZH dokazan i proveren a NORA to nije. Da li za referencu uzimas Afganistan? Po cemu se Afganistan moze uzeti za merodavan slucaj a vezba ne? Mene to podseca na jurnjavu Evropljana da svoje avione prikazu kao borbeno dokazane na primeru bombardovanja Libije, da nije smesno bilo bi tuzno. "Nemacka medicina je najbolja na svetu", meni se cini da ti je to najvaznije pri ovoj kupovini, a ostalo je nebitno.

To sto je PZH gusenicar ne znaci da moze da ide na svaki teren, na kraju krajeva haubice i ne trebaju da idu na svakakav teren sto je i jedan od razloga ovih novih projektila. No ovde je u pitanju gusenice vs tockovi a to je potpuno druga i dugacka tema gde svako ima neko svoje misljenje.

Nemci nisu nista bolji po pitanju topova od Amera ili Rusa, ali slazem se da je ovo mozda i najbolja kupovina sto je HV napravila. Ja licno sumnjam da ce se ici na nabavku jos 12 komada, no zivi bili pa videli.

Sto se tice vatrene moci, nekad je 30 gvozdika bolje od 12 PZH, zato pametne drzave imaju i jedno i drugo. Tacno je da ce je svrstati u red 4 drzava koje imaju ovaj sistem i to je to, nema nikakvog misticizma jer gomila drzava imaju druge vrste haubica koje nisu nista gore od ove.

Ne bih da mracim, ali sam siguran da ce bar decenija proci pre nego sto se nabavi bilo kakva municija a kamoli savremenija dok onu ekspirimentalnu od 60 km ne vidim ni Kod Nemaca u narednih par godina. Inace apropo ove municije od 60 km primetio sam da se na odredjenim HR forumima vec racuna kako se gadjaju NS u Srbiji i Maribor u Sloveniji, spustite loptu. 
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.