PALUBA
April 26, 2024, 04:37:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: FC-1 / JF-17  (Read 57747 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #15 on: August 20, 2010, 10:13:47 am »

Ogroman je marketinški rat između Pakistana i Indije.Zna se da je Indija i vojna i naročito avio velesila u odnosu na Pakistan.Najiskrenije mi je žao
naroda Pakistana posle katastofalnih poplava i 1/5 teritorije pod vodom.Žestok udar za siromašan narod i dug ekonomski oporavak.


* JF-17 ... i imaginarna borba sa indijskim Tejas.jpg (73.8 KB, 1024x706 - viewed 289 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #16 on: August 20, 2010, 11:27:01 am »

Avijon na papiru izgleda vrlo dobro za svoje pare. Samo ima i rek koji kaže "Nisam dovoljno bogat da bi kupovao jeftino". Kod ovog avijona je tajna kakvoča te intenzivnost potrebnog servisa.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #17 on: August 20, 2010, 04:51:01 pm »

Druže @Broker rado ću ti ti odgovoriti.Od aviona vrednih pažnje izdvojio bih veliki broj F-16 A do F-16C block 52,potom J-10A koga pakistanci zovu
Vanguard FC-20,zatim Mirage III...,A 5 Fantan(jurišnik kineske proizvodnje),za trenažu K-8 Karakorum - (kinesko-pakistanski proizvod) i naravno po kineskoj licenci rađen JF-17 Thunder.F-7P/PG (kopija Mig-21) retko leti.

Hvala Dogfight na odgovoru.
Ovo sam najviše pitao iz razloga ako je pakistanskom RV-u JF-17 dobar (ne bi ga sigurno držali bez veze), pored recimo F-16, pa i pred Mirage III, onda što ne bi bio dobar i VS. A Pakistan doživljavam kao respektabilnu vojnu silu u regionu a i šire.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #18 on: August 20, 2010, 09:56:44 pm »

Od 2003. do danas FC -1 pa njegov opremom moderniji naslednik JF-17 je dokazao svoj kvalitet,pouzdanost i sigurnu budućnost.Pa zar bi Egipat sa tako moćnim vazduhoplovstvom kupovao licencu za prozvodnju aviona a da neveruje u šta investira?Mnogi greše da je zbog niske prodajne cene
avion loše izvedbe i kvaliteta.Motor RD-39 je identičan sa onim koji se ugradjuje u Mig-29 i čak napredniji i lakši bez garavog dimnog traga koga Mig 29 sa RD-33 motorima ostavlja iza sebe.Ko je golim okom imao priliku da ga vidi na Fanborou jedino bi imao reči hvale.Način izvedbe DSI usisnika je
izuzetan a profil krila sa tako močnim motorom,fly by wire komandama daje mu odlične letne karakteristike.Moderan glas kokpit i primenjeni HOTAS
je priča za sebe a da ne pominjem čitavu paletu modernog oružja kako v-v, tako i v-z.Avion nosi raketu kineske proizvodnje vazduh-more dometa
150.km a to se sigurno ne može ispaljivati sa loše avio platforme.I sami Rusi ovaj avion porede sa Migom 29.

Avion je već sad opremljen francuskom Thales elektronikom i ima mogućnost da nosi naoružanje kako zapadnog tako i istočnog porekla.U odnosu na
Migove 29.koji su sada u sastavu vojske Srbije avion je sigurno za generaciju napredniji i ogromnom mogućnoću za dalji razvoj.Što se održavanja,servisiranja i predpoletnog tretmana tiče svi atributi idu u korist JF-17 u odnosu na Mig 29.

Rado bih video proizvodnu liniju i našoj zemlji jer ponavljam avion omogućava još dalji svestraniji razvoj a i kao takav je idealna opcija za Srbiju.
Termin "nisam toliko bogat da kupujem jeftino" sigurno ne pije vodu kod JF-17.
20. miliona dolara smo dali za remont 20.godina starih Mig 29 sa simboličnom modernizacijom i na šta je sada ratno vazduhoplovovstvo dovedeno?
Znam da se ponavljam al nama je bukvalno "minuta do 12" da pod hitno modernizijemo avijaciju, tačnije čitavu flotu!

Krajnje sam realan!Nudi nam se izuzetna opcija saradje sa kineskim avio biroom 601. a to je trust vrhunskih avio stručnjaka i pameti.Svaka čast Gripenu al švedski ofset program,velika nabavna cena i velika mogučnost uslovljavanja što u sferi avio delova,motora a naročito limita na savremenono naoružanje nikako nam ne idu u prilog! Imamo odličnu priliku a kinezi nam je nude već duže i pre posete našeg državnog vrha i ovdašnje posete ministra odbrane g-na Šutanovca za svestranu vojnu kooperaciju i saradnju a to je prilika koja se ne propušta!
Kinezima je u interesu da uđu na evropsko tržište a ako mi tu fenomalnu šansu propustimo u idealnim političkim vremenima budite sigurni da će to
vrlo brzo neko uraditi umesto nas.Tačno je da je puno primenjene tehnologije urađen po principu "copy-paste" al je i te kako prisutna kineska invetinost i primenjena svestrana istraživanja. Zemlja koja sama proizvodi čitavu lepezu sopstvenih naprednih mlaznih tenažera L-15,L-19 ... do JF-10 A-B,J-11,J-12 ... sigurno nije za bilo kakvo potcenjivanje već zemlja uskoro u svim domenima vojna sila br.1 u svetu ! Amerićki Pretador je
je urađen maltene identičan u Kini,kao i Tomahavk krstareća raketa sa kineskom pameću. Sistem PVO S-300 je uvezen pa izveden i proveren u celosti kineskom pameču a o novoj generaciji višecevnih bacača raketa svih mogućih kalibara,naprednim raketnim gorivima ...itd. može se nabrajati danima. Da ne širim dalje.Napomeuo bih da isuviše dugo kasnimo sa modernizacijom jedinog savremnog i jedino perspektivnog aviona u našem sastavu G-4 na G-4MD stanard a koliko god se to nekom svidelo ili ne boljeg i pouzdanijeg kooperanta od Kine ne samo po ceni već i kvalitetu trenutno na svetskom tržištu nema!


* JF-17_Thunder..jpg (235.6 KB, 600x450 - viewed 286 times.)

* SD 10A- raketa v-v pandan Aim-120 sa aktivnim radarskim samonavodjedjem..jpg (127.87 KB, 950x632 - viewed 269 times.)

* J-12 izuzetan kineski proizvod..jpg (149.12 KB, 1222x805 - viewed 320 times.)

* KJ200_Y-8W_ kineski mini awaks..jpg (44.82 KB, 1200x800 - viewed 280 times.)

* Laserki navođena bomba kineske pameti..jpg (109.28 KB, 600x839 - viewed 214 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #19 on: August 20, 2010, 10:46:01 pm »

Malo cu da odem u OFF jel zna neko koliko kosta modernizacija Mig-a 21 bis recimo to da nam Rumuni odrade taj posao mozda desetak aviona?
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #20 on: August 21, 2010, 12:36:31 am »

Kolega Zeljko 011, naši preostali Mig 21 BIS su u očajnom stanju.Nažalost dovedeni smo u situaciju da spašavamo RV Srbije od totalnog nestanka.
Ne želim nikako da budem pesimista već gledam realno.Znaš da su njima izraelci uradili modernizaciju još starije varijante Mig 21 sa njihovom
elektronikikom i LCD displejima u novom kokpitu i znastno boljim radarom tako da Lancer ima mogućnost nošenja i ruskih raketa R-60, R-73 pa i R-27 do opcije sa izraelskim raketama v-v.Mislim da ih je modernizacija koštala oko 5-6.miliona dolara po avionu.
Veliki broj Lancera je doživeo udes i od velikog broja modernizovanih leti okvirno jedna eskadrila a i oni uskoro idu u penziju jer je rumunski parlament doneo odluku o nabavci remontavinih USA F-16A blok 25, a potom modernijih varijanti što će papreno da ih košta i ne predstavlja nikakav korak napred već tapkanje u mestu.Uostalom njih to i ne tangira jer su pod Nato kišobranom.
Po meni svako investiraje u remont naših Mig-21 BIS je bacanje para.

Kada smo već u situaciji spasavaj šta spasti možeš od preostalog vazduhoplovstva urgentno se mora,al bukvalno mora modernizovati G-4 na G-4MD standard da bi naši piloti leteli na iole modernom avionu makar školskom-borbenom 21.veka.Ako kojim slučajem i to zanemarimo,prolongiramo u nedogled i "bacimo pod tepih" po meni najbolja je solucija ići na kupovinu novih JF-17 Thunder u saradnji sa kinezima.Neznam da li bi nam ruski biro MIG izašao u susret i uradio nove,isključivo nove MIG 21-93 varijante slične opciji Bison koje ima indijsko vazduhoplovstvo? U najboljoj sadašnjoj situaciji je opcija nabavke novih JF-17, MIG-21-93 ili u najgorem slučaju remont i modernizacija izraubovanih ruskih Mig 29 na M-M2 standard što bi debelo platili a opet bih tapkali u mestu ili daleko bilo polovnih F-16-ca (što me ne bi čudilo praćeno sa velikom marketinškom pompom kako je to "najbolje" rešenje i budućnost naše avijacije)!?

Nama jedino pije vodu isključivo nov avion zvao se on JF-17,J-1O ... ili Mig 21-93 ako rusi uopše imaju liniju za isti. Najkraće moguće:Potrbna nam je urgentna nabavka novog,isključivo novog aviona pa nek bude i L-15 ili JL-9 kineski za sve moguće namene. Svaki nov,avion iole moderan
trenutno je hitna pomoć i spašavanje srpskog vojnog vazduhoplovstva koliko god neko mislio da sam pesimista al nisam već krajnje realan!
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #21 on: August 21, 2010, 12:39:32 am »

@zeljko011

Da džaba ne ideš u off topic ... Pored mora drugih razloga zašto je ovo nemoguće evo jedno pitanje - kako to da nam Rumuni modernizuju MiG-21 kada to nisu sami mogli da urade sa svojim avionima?

@Broker
Quote
Ovo sam najviše pitao iz razloga ako je pakistanskom RV-u JF-17 dobar (ne bi ga sigurno držali bez veze), pored recimo F-16, pa i pred Mirage III ...

Pa dobar je on njima ali ponajviše zbog toga što ameri neće da im prodaju baš neku veću količinu F-16 (tek skoro se ostvaruju ugovori za manji broj savremenih verzija F-16) ili nekog drugog savremenog aviona. Ovo F-16 što imaju je staro i sporo se nešto modernizuje a niko ne želi da se aš zameri Indiji prodajom savremenog aviona jer ta ista Indija treba od nekog od njih da kupu podosta tih istih savremenih aviona. Mirage III je zastareo avion, tehnološki davno prevaziđen, nema poređenja njega i bilo kojeg novog aviona.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #22 on: August 21, 2010, 01:11:01 am »

@dogfight
Nisam neki poznavalac aviona kao ti ili ostali na forumu,ali ovo sto se desava u RV-u u zadnjih par meseci mene licno navodi na dva zakljucka a to su da je drzava pred bankrotom i jednostavno tu smo gde smo ili je neko rekao gore da Srbiji nije potrebna aviacija!!!A za Mig 21 pitao sam za cenu modernizacije iz razloga jer ako je dosta jeftiniji remont za njih nego za 29-ku onda bolje da imamo deset 21-ca  u tip top stanju koji ce biti rasterceni nego dve 29-ke koje ce za tri godine da zavrse na otpadu jer ce biti izrabljene do kraja.
« Last Edit: August 21, 2010, 01:19:11 am by zeljko011 » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #23 on: August 21, 2010, 03:10:59 pm »

Novi Mig-21-93 se neproizvode. Rusi rade remont sa produzivanjem zivotnog veka i modernizacijom.
Vreme kada se ispalilo ovako nesto je proslo.

Koliko se pre par godina nista nije ulagalo u avijaciju sad je jos i dobro. Tuzno ali istinito - sad su barem odvojili malo para za remont.

Problem je sto se zadnjih 20 godina nista nije nabavljalo niti modernizovalo, slabo se letelo a sve zalihe i rezerve, delova i resursa tehike je potroseno.

Sada bi trebalo da nastupi novi ciklus nabavke i modernizacije ali na zalost Srbija sa ovakvom ekonomijom jedostavno nije u stanju da to izfinansira.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #24 on: August 21, 2010, 03:17:05 pm »

Samo jednu ispravku da napravim, FC1 i JF-17 su dve oznake istog aviona, nisu u pitanju 2 evolucije, jednostavno proizvođač je isti avion nudio i kineskom RV i stranim kupcima samo pod različitim imenima. Kinesko RV nije bilo zainteresovano, jer su u toj klasi jednomotorca imali značajno perspektivniji J-10.
Motor RD-93 će verovatno biti zamenjen domaćim turbomlaznim motorom, sam je pitanje kada će to biti moguće zbog sporog razvoje nekih ključnih tehnologija u kini (mislim da su im pre svega problematični metalurški tehnološki procesi potrebni za izradu lopatica turbine).

EDIT:
Upravo sam gledao na netu vesti vezane za motor RD-93 na JF-17 i saznao da su kinezi najverovatnije potpisali dugoročan ugovor sa rusima o isporuci ovih motora za potrebe aviona JF-17.
Drugi izvor kaže da pakistanci nisu zadovoljni ovim motorom, i da traže zamenu za buduće primerke koji tek treba da budu proizvedeni, pa se razmatra SNECMA M53-P2, ali po svemu sudeći za sada od toga nema ništa.
« Last Edit: August 23, 2010, 08:53:56 pm by dexy » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #25 on: August 21, 2010, 05:55:03 pm »

Mnogi od nas koji zive na prostoru bivse SFRJ,nikako da svatimo neke cinjenice:
-te drzave od preko 20 miliona ljudi,vise nema a stim i nema armije koja je kupovala desetine i stotine aviona idr.
-nema ni globalnog sveta od pred 20godine-taj svet se raspao i sada se stvara novi sa novim klicnim igracima.
-dok smo se mi bavili samim sobom,svet se razvijao,a mi ostali u devedesetim....
-Kina postaje druga globalna ekonomoja ne samo po statistici vec i po tehnologiji(mi na poslu koristimo PC IBM,radi bezsumno i brzo-ne kao kineski-a kad ga otvorise serviseri unutra CPU "Made in China)
-Ako neko ima vremena i izracuna koliko modela i ukupno aviona su do danas proizveli-zabolice nas glava!
-bivse zemlje SFRJ ako kupe 5-6 helikoptera,smatraju to velikim delom,a kad se izracuna koliko kostaju zato stose narucuje tako mala kolicina-pobeli kosa!
-ako VS i njeno RV ima potrebe od 15-20 aviona,od proizvodjaca ce dobiti skuplju ponudu nego neko ko poruci 50-100 ili vise aparata,pa zato nijedna ponuda ne sme se olako dbaciti!
-JF17 je solidan avion a prema performansama i jeftin,pa treba uzeti olovku i lepo izracunat sta se zeli a sta dobija za taj novac.Ja hocu Mecedes,ali kad nemam toliko para dobar je i novi Punto.Tehnika i tehnologija idu napred "koracima od sedam milja" a kad imas toliko pilota i samo 2-3 ispravna aviona,vreme te gazi-onda moras da kupis novi avion 4++generacije i onda sa osposobljenim pilotima i tehnickom sluzbom cekas bolja vremena da  kupis avio V,VI generacije........
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #26 on: August 25, 2010, 02:11:29 am »

Na pakistanskim forumima se priča da je u bliskoj manevarskoj borbi pakistanskih F-16 i JF-17, po pravilu pobeđivao JF-17, te da su neki piloti koji su bili privremeno zbog nekog programa obuke prebačeni sa F-16 na JF-17 tražili da ostanu i nakon završetka tog programa na ovim avionima.

Možda je ovo sve marketing zbog toga što i Pakistan učestvuje u proizvodnji aviona, tako da to ne možemo pouzdano znati.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #27 on: August 25, 2010, 02:34:45 am »

@Dexy, na jednom od video priloga uporednim poređenjem poluprečnika okreta F-16 i JF-17 slobodno se može reći da su egal a kad se na tren zaustivi snimak JF-17 je i bolji.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/2Do4QPOYGzM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #28 on: August 25, 2010, 03:07:22 am »

Korekcija nakon lošeg postavljanja video klipova:


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/83HqV17Hl9Q?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

« Last Edit: March 01, 2015, 08:51:15 pm by Рашо » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #29 on: August 25, 2010, 03:33:26 am »

Ne znam zašto se video klipovi vezano za poređenje okreta F 16 i F17 nisu otvorili? Moguće je da mi kompjuter trokira.Pokušaču ponovo.Molim moderatora da isti obriše ako ne uspe novo postavljanje.Hvala!

Vidim svoju grešku!Umesto na ikonicu youtube kliknuo sam na video.Molim najlubaznije da mi se donji post obriše a isti ću sada korigovati isravno.
Hvala unapred. Na prvom snimku vidi se da je JF-17 za 2.sekunde brži u forsiranom okretu na maloj visini od F-16.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/z5aUGum2EiM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ORlWeIrKPp0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.