Riječka bitka, april-maj 1945.

<< < (5/5)

nyupnik:
"Na opustjelim ulicama grada, sada već skoro napuštenog, 2. svibnja su ostale tek snage reda, karabinjeri, policija i financi, s mobiliziranim članovima talijanskog (antifašističkog, op. prev.) CLN-a (kako sad, pa govorimo o smrtnim neprijateljima!, op. prev.).

Nakon višednevne borbe vladala je neobična tišina, a talijanska vlast je stigla biti uspostavljena tek simbolično, budući da su ujutro 3. svibnja prve partizanske jedinice počele ulaziti u grad, na iznenađenje stanovništva (opet moram komentirati: pa što su očekivali, da partizani neće ući u grad?, op. prev.); partizani su izgledali oprezni, oklijevajući, prijeteći ali u jadnom stanju, u kakvom su se ukazali Fiumanima: prljavi, umorni, izmučeni, s iskidanom odjećom, neki bosi, drugi u opancima; činili su se poput balkanskih bandita s početka stoljeća, a ne vojnicima NOVJ.

Bilo je to, međutim, tek kratkotrajno nevjerojatno ukazanje, budući da su odmah zatim pristigle snage NOVJ iz Opatije i politička policija OZNA.

...

Kraj.

Hvala na pažnji.

Kao što sam rekao, tekst je "politički nepodoban", čak i u mojem prijevodu, gdje sam izbacivao pridjeve "krvoločni" uz gotovo svako spominjanje partizanskih snaga (koje se, uostalom, uglavnom niti ne spominju pod tim nazivom, već pod pogrdnim nazivom za Slavene)... ::)

Ali, smatram da je i dalje više nego zanimljiv...


Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page