PALUBA
March 28, 2024, 03:24:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Vežbe komandi i združenih sastava - vesti  (Read 92096 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #105 on: June 29, 2013, 04:13:03 pm »

Koja je ovo jedinica u crnim uniformama, čini mi se osiguranje predsjednika i ministra ?
Dali je inače uobičajeno da predsjednik nosi uniformu ? Tehnika općenito ne izgleda loše.

poz.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #106 on: June 29, 2013, 04:22:23 pm »

Koja je ovo jedinica u crnim uniformama, čini mi se osiguranje predsjednika i ministra ?
Dali je inače uobičajeno da predsjednik nosi uniformu ? Tehnika općenito ne izgleda loše.

poz.

Ovi u crnim uniformama imaju amblem "Kobri" na desnom rukavu.

Što se tiče Nikolića, čini mi se da je ovo prvi put da se predsjednik republike pojavio u uniformi kao vrhovni komandant. Sa sve pripadajućim oznakama na desnom rukavu i grudima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #107 on: June 29, 2013, 04:28:55 pm »

Раша ме је предухитрио. Ови у црним униформама су припадници обезбеђења. Они су из Батаљона војне полиције специјалне намене "Кобре". Председник, као врховни комадант Војске, може да носи униформу са  ознаком Врховног комаданта (мислим да је то нешто државни грб). До сада није било уобичајено, али није необично.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На овој слици се види ознака "Кобри" на рукаву припадника обезбеђења. Иначе на слици су, осим председника Николића и његов саветник, генерал полиције у пензији Симић (у цивилној одећи), комадант бригаде, бригадни генерал Павловић, комаднат Граде, бригадни генерал Тодоровић, и НГШ ВС генерал Диковић.


* 08510cd0-e0b4-11e2-9157-00163e135009.jpg (375.94 KB, 1024x683 - viewed 117 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #108 on: June 29, 2013, 04:35:38 pm »

Предсеник Николић није баш увежбан у војничким радњама. Војинички поздрав му је мало "комотнији", а капу држи на "поладванаест", као прави србијанац laugh. Мало се шалим, али сам сигуран да че то следећи пут боље урадити.  Иначе, лично ми се допада што се Председник појавио на војној вежби у униформи са ознакама.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На рукаву је ознака у облику "стандарте" (заставе Врховног комаданта).


* 7ebf964a-e0c1-11e2-9157-00163e135009.jpg (174.88 KB, 1024x683 - viewed 133 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #109 on: June 29, 2013, 04:47:00 pm »

Hvala obojici.  Smiley

poz.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #110 on: June 30, 2013, 04:46:13 pm »

Vidi predsednika Srbije u uniformi. Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #111 on: July 01, 2013, 08:56:37 am »

Nije loše da posle posle 33 godine ponovo vidimo predsednika države u uniformi.

Da li je po novom pravilu predviđena oznaka za funkciju vrhovnog komandanta umesto čina, grb Vojske Srbije ili grb Srbije i da li je uopšte predviđena ili je za ove potrebe na brzinu izmišljena? Inače na desnom rukavu košulje je amblem-standarta predsednika Srbije.Na levom rukavu je amblem VS.

Ne znam ni da li je postojala posebna oznaka vrhovnog komandanta za epolete u SFRJ, jer podsećam da je J.B.Tito kao vrhovni komandant nosio epoletuške sa činom Maršala Jugoslavije.Moguće da je takva oznaka postojala nakon njegove smrti?

Takođe ne znam kako je pravilo regulisalo odnos čina u rezervi i oznake vrhovnog komandanta što se tiče nošenja, jer po pravilu oznaka čina se uvek mora nositi ukoliko je čin dodeljen? Jedan od predhodnih predsednika SRJ je bio kapetan u rezervi na primer.

Kapa bi trebalo da se bolje namesti (što kaže Džumba stvar iskustva) ali čudi me komandant garde (na slici sa plavom beretkom) kome oznaka na beretki malte-ne stoji skoro po sred čela umesto iznad leve obrve, kako je propisano.
(Pade mi napamet, ima li predsednik VS šefa vojnog kabineta?).

Na ovim slikama svetao primer odličnog vojničkog držanja-nošenja uniforme je komandant KOV.Izgleda da je još uvek u dobroj kondiciji.

Čudno mi je malo što niko od visokih oficira u pratnji predsednika nije nosio futrolu sa pištoljem kao ličnim naoružanjem, što nekako priliči ovakvoj vežbi i ratnoj uniformi (možda sam suviše militantnih shvatanja ili staromodan).
Komandant KOV ima nekakvu futrolu ali ne vidi se baš kakvu.

Na novoj uniformi deluje ne praktično rešenje da se opasač provlači kroz gajke na pantalonama.Da li to znači da se kaiš ne nosi na pantalonama kada se nosi i opasač ili je optička varka u pitanju?

Ukoliko neko ima krupniju sliku oznake funkcije vrhovnog komandanta VS ili onu iz vremena SFRJ-SRJ bilo bi dobro da je postavi da je imamo ili čak možda da imamo i posebnu temu sa slikama tih oznaka.
« Last Edit: July 01, 2013, 09:16:14 am by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #112 on: July 02, 2013, 09:38:25 am »

A evo još slika sa vežbe.


* TM.jpg (166.51 KB, 1024x683 - viewed 88 times.)

* TM 2.jpg (348.96 KB, 1024x683 - viewed 94 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #113 on: July 02, 2013, 09:40:13 am »

I oznaka dužnosti Vrhovnog komandanta.

Grb vojske Srbije je u pitanju.


* Oznaka Vrhovnog komandanta.jpg (7.17 KB, 49x68 - viewed 140 times.)
« Last Edit: July 02, 2013, 10:02:29 am by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #114 on: July 02, 2013, 09:44:44 am »

Po meni starešina ovako ne bi trebalo da izgleda.

Za naočare postoji jedino opravdanje da su dioptrijske sa fotogrej staklima.

Za pozciju šlema nema nekog opravdanja.

Takođe i ovde se primećuje šarolikost opreme: čizme, torbice........, itd.


* ST.jpg (138.13 KB, 1024x683 - viewed 107 times.)
« Last Edit: July 02, 2013, 09:50:18 am by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #115 on: July 02, 2013, 09:48:14 am »

Zna li neko da mi kaže da li je predviđeno da predsednik Srbije pri obavljanju dužnosti Vrhovnog komandanta kao pratioca ima ličnog ađutanta?

Na ovim slikama nisam primetio da takva dužnost postoji.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #116 on: July 02, 2013, 06:09:10 pm »

Као прво шта подразумеваш под појмом "лични ађутант"? То сигурно није нешто као технички или лични асистент који постоји код директора предузећа.

Председници држава, односно врховни комаданти обично имају ађутанте који стоји уз њих више у протоколарне и почасне сврхе него што су помоћници, секретари или лични пратиоци (што све ађутант може да буде). Када је у питању Председник Републике Србије он има Војни кабинет који обавља секретарске послове за Председника из области руковођења Војском. Има и саветника за питања одбране. И ранија, а како видим и садашња пракса је да се у протоколарне сврхе, као ађутант са Председником појављује комадант Граде.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #117 on: July 02, 2013, 11:41:12 pm »

Za naočare postoji jedino opravdanje da su dioptrijske sa fotogrej staklima.
Mislim da smo već o tome negde pisali. Znam da u PS-u, barem onom iz doba VJ nije regulisano da li sme nositi naočare za sunce ili ne?
Znači ne pitam za ovu varijantu naočara sa dioptrijskom fotogrej staklima već baš klasične naočare za sunce.

Drugo, mislim da je dobro za oružane snage da se predsednik iste pojavi u uniformi ako je to tako propisano, a u Srbiji odnosno VS jeste.
Dobro je za moral vojnika, barem to moj lični doživljaj.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #118 on: July 03, 2013, 08:33:55 am »

И ранија, а како видим и садашња пракса је да се у протоколарне сврхе, као ађутант са Председником појављује комадант Граде.

Džumba upravo sam na ovo mislio.

Ali i na ovo:

" Председник Републике Србије Томислав Николић, на основу Закона о Војсци Србије, донео је указе о постављењима на нове дужности и разрешењима генерала и пуковника Војске Србије.

Распоређују се и постављају на нову дужност:

1. Бригадни генерал Васо Гујић, за начелника Војног кабинета председника Републике Србије (досадашњи начелник Кабинета министра одбране). "


Što znači da zvanično postoji i načelnik vojnog kabineta predsednika Srbije.

Takođe kao što se iz jednog od mojih predhodnih postova vidi i ja mislim da je dobro što se predsednik države pojavio u uniformi vršeći dužnost Vrhovnog komandanta.




Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #119 on: July 03, 2013, 09:54:39 pm »

Drugo, mislim da je dobro za oružane snage da se predsednik iste pojavi u uniformi ako je to tako propisano,
a u Srbiji odnosno VS jeste.
Dobro je za moral vojnika, barem to moj lični doživljaj.

Naravno da je dobro. Svaki vojnik voli da mu se pridruži glavni komandujući i to u istoj uniformi. To ih i
psiholiški približava i "poistovećuje".

Upravo to, slično je kada Putin uđe u tenk, podmornicu, pa jel' beše i leteo lovačkim mlaznim avioonom ili sam to pomešao.
Dobro to i ako je leteo borbenim mlaznim avionom, kao kopilot naravno, i nije nešto za moral vojske, ali kada ti predsednik države uđe na podmornicu ili u tenk, ma ima da pevaš narednih pola godine. Smiley
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.