PALUBA
March 29, 2024, 12:48:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Vežbe komandi i združenih sastava - vesti  (Read 92198 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #195 on: November 10, 2018, 07:43:21 pm »






U ovom drugom snimku je vežba "Kobri".

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #196 on: November 10, 2018, 08:17:44 pm »


Izjave ...








Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #197 on: November 10, 2018, 08:20:11 pm »


...







Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #198 on: November 10, 2018, 08:36:27 pm »

Svaka čast svim učesnicima u vežbi.
Bio sam nekada vojnik i znam koliki napor su uložili, tokom priprema i za vreme izvođenja vežebe. Svi učesnici - od običnih vojnika do najviših oficira u komandom lancu.

Zamerke mogu uputiti samo političarima koji su se pojavili na vežbi. Oni su svojim izjavama sav napor vojske sveli na običnu političku pretnju, zveckanje oružjem, zna se kome uperenu. No, svakome ozbiljnom je jasno da su njihove priče samo pucanj u prazno, običan ćorak.
 
Prvenstveno zameram ministru vojnom (bruka države koja ga ima među svojim ministrima), koji je svojim ispraznim frazama, i glupim govorancijama samo kvario opšti utisak.

AV tvrdi da je Srpska vojska najjača u regionu. Slažem se delimično sa tom činjenicom, ali džaba sva ta moć - bez jakog, istinskog i moćnog saveznika koji će podržati sve napore države i vojske. Bez moćnog saveznika snaga sprske vojske ne znači ništa. Niko tu snagu ne poštuje (mislim na one prema kojima bi ta snaga mogla biti uperena), jer Srbija praktično nema nikog iza sebe, a njeni najbliži neprijatelji imaju iza sebe najmoćnije zemlje sveta.
AV očito ne priznaje da u ovom trenutku moć srpske vojske ne znači puno, bez političkih saveznika države - a obezbeđenje istih je njegov posao.  

I još jednom: sve čestitke učesnicima vežbe. Zaista odrađeno profesionalno!
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 129


« Reply #199 on: November 10, 2018, 09:06:53 pm »

Видим да сви носе беретке, да ли се одустало од оних качкета?
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #200 on: November 10, 2018, 11:15:40 pm »

Svaka čast svim učesnicima u vežbi.
Bio sam nekada vojnik i znam koliki napor su uložili, tokom priprema i za vreme izvođenja vežebe. Svi učesnici - od običnih vojnika do najviših oficira u komandom lancu.

Zamerke mogu uputiti samo političarima koji su se pojavili na vežbi. Oni su svojim izjavama sav napor vojske sveli na običnu političku pretnju, zveckanje oružjem, zna se kome uperenu. No, svakome ozbiljnom je jasno da su njihove priče samo pucanj u prazno, običan ćorak.
 
Prvenstveno zameram ministru vojnom (bruka države koja ga ima među svojim ministrima), koji je svojim ispraznim frazama, i glupim govorancijama samo kvario opšti utisak.

AV tvrdi da je Srpska vojska najjača u regionu. Slažem se delimično sa tom činjenicom, ali džaba sva ta moć - bez jakog, istinskog i moćnog saveznika koji će podržati sve napore države i vojske. Bez moćnog saveznika snaga sprske vojske ne znači ništa. Niko tu snagu ne poštuje (mislim na one prema kojima bi ta snaga mogla biti uperena), jer Srbija praktično nema nikog iza sebe, a njeni najbliži neprijatelji imaju iza sebe najmoćnije zemlje sveta.
AV očito ne priznaje da u ovom trenutku moć srpske vojske ne znači puno, bez političkih saveznika države - a obezbeđenje istih je njegov posao.  

I još jednom: sve čestitke učesnicima vežbe. Zaista odrađeno profesionalno!

Vježba je odrađena vrlo profesionalno i efektno sve u svemu! Čestitka i sa moje strane.

Ipak i ja mislim da su  dojam  pokvarile populističke i fatalističke tvrdnje i usporedbe sa "regionom". Niti itko iz "regiona" ima razloga napadati R.Srbiju niti to itko u "regionu" i šire ozbiljno, čak i neozbiljno i spominje??

Ali kada se ne može nečim pametnim narodu pomoći u svakodnenom životu ,dobro je ,pa rezonu ponekih srpskih političara na ovoj vježbi, podgrijavati paranoju i izmišljati neprijatelje.

Glede Kosova - tu ništa ne pomaže u smislu viđenog na ovoj vježbi -  jel je večina zapadne međunarodne zajednice kao i večina EU a u koju Srbija želi ući , tu rekla svoje. To se promijeniti neće i vodstvo Srbije to zna.Pitanje je samo trenutka i načina saopćenja narodu ( ili onom dijelu kojem to nije još jasno).

Inače glede same vježbe - nisam vidio djelovanja noću , koordinirana djelovanja artiljerije sa bespilotnim sustavima npr., cyber djelovanja i sl. tj. aktivnosti koje su več neki standard u modernih vojski.Glede sredstava, očekivao sam veću prisutnost BOV "Lazar" bar na pasuljanskim livadama , no osim M-84A BRDM2 i BVP i BOVa nije bio.
Nore su također prikazane u minimalnom broju kao i samohodni BOFI. No dobro što je tu je.
Sam broj ne znaći nužno i jačinu jedne armije kao što znamo (osim g. Vučića očito :-) )
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #201 on: November 11, 2018, 08:11:36 am »

Видим да сви носе беретке, да ли се одустало од оних качкета?

Bogu hvala, jeste.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #202 on: November 11, 2018, 10:04:19 am »

Мене је пријатно изненадила прецизност гађања противоклопним ракетама, посебно из хеликоптера.

Политичари ко политичари, причају празне приче и дају бомбастичне изјаве зарад себе...Ипак, неке поруке , без обзира што су можда грубо речене имају своју сврху. Овде се ради о поруци некима да ће било какав покрет оружаних формација на северни део КиМ, бити на исти начин одговорено. Уосталом НАТО је и обећао да се то неће догодити, али познато је да се често крше договори.... Јесте НАТО је јачи, много јачи, али сумњам да било коме у овом моменту одговара оружани сукоб у Европи. Нешто се мало променила ситуација. Зато је најбоље да се све реши дипломатијом и уради оно што се и предлаже: разграничење, размена територија или какао се год то већ називало, формирање ЗСО са свим надлежностима које су већ договорене или шта већ...има доста опција...Нема компромиса ни решења за КиМ где Србија не добија ништа. И нема војног решења. Србија не жели војно решење, али ће на њега одговорити ако га друга страна "понуди".

Такође, било је критика у смислу да је вежба без правог смисла и да је утрошена велика количина убојних средстава, мимо неких норми и сл. Моје мишљење је да је свака вежба корисна, посебно кориснија од лежања у касарнама. Друго, увек сам сматрао да за неке гађања не требају да постоје прецизне норме, односно ограничења у погледу броја испаљених метака, пројектила и сл. Наравно, ако има довољно муниције па се не мора штедети.  Правдање се ради тачном евиденцијом утрошка у дневницима гађања и за то нико никада није одговарао.  Што се више гађа, макар на истим полигонима и стрелиштима постиже се рутина и боља спремност команди, послуга и војника. Такође, ова вежба, због покрета већег броја јединица и борбених средстава је посебан изазов командама и логистици.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #203 on: November 11, 2018, 12:38:18 pm »

Puno je pametnije na vježbi utrošiti UbS pri kraju životnog vijeka nego ga ubzo skupo delaborirati.

Međutim, tu se može javiti mali problem ako se intenzivnim gađanjem previše troše cijevi oruđa i oružja. To istrošenje i nastali trošak može znatno poskupiti tu dodatno dostignutu obučenost vojske.
Treba u svemu naći pravu mjeru.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #204 on: November 11, 2018, 02:29:22 pm »

Nije mi jasno zašto ministar vojni nosi uniformu, ako je svojevremeno bio nesposoban za vojsku.
Je li sada postao sposoban?  Grin
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #205 on: November 11, 2018, 02:30:49 pm »

Zato sto je ministar i zato sto mu se moze.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #206 on: November 11, 2018, 06:18:08 pm »

Komentirao sam vježbe po RH, pa ću i ovdje, manevri JNA ranih devedesetih.
I kome li je palo napamet mazati riječne brodove u digitalnu šaru, božesačuvaj.

Gdje se lupaju pare da se vidi čiji je veći dok narod bježi odavde.

NHF

poz.

Ps : Navikao sam na pljuvačinu, pa slobodno.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #207 on: November 11, 2018, 07:48:27 pm »

A ko te pljuje? I zašto, ako većina misli kao i ti?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 129


« Reply #208 on: November 11, 2018, 08:25:48 pm »

Видим да сви носе беретке, да ли се одустало од оних качкета?

Bogu hvala, jeste.

Мени су били симпатични јер су помало подсећали на шајкаче. Међутим, не знам колико су били угодни за ношење. Оно што ми смета је што се визуелни идентитет војске превише често мења.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 129


« Reply #209 on: November 11, 2018, 08:35:58 pm »

Nije mi jasno zašto ministar vojni nosi uniformu, ako je svojevremeno bio nesposoban za vojsku.
Je li sada postao sposoban?  Grin
Нисам сигуран да ли је то што носи униформа, или нешто што треба да подсећа на униформу. Униформе су прављене да буду практичне и њихов утицај на мушку моду је поприлично велик. Са друге стране, није необично да политичари приликом посете војним јединицама добијају делове униформи да носе. Гледао сам америчке, канадске, па и хрватске политичаре у војним јакнама. Они их у таквим ситуацијама носе да би показали да су део истог тима.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.