PALUBA
March 28, 2024, 01:19:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Vežbe komandi i združenih sastava - vesti  (Read 92086 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #30 on: October 11, 2010, 04:00:39 pm »

10 dana gadjati non stop bojevom municijom (razlicitog kalibra), nije sve jedno. Niko nije povredjen tokom vezbe i sto se mene tice ja sam vezbom zadovoljan, kao i druzenjem. Uslovi su bili podnosljivi. Vreme je bilo lose ali nista toliko strasno i nepodnosljivo kako zna da bude na Pasuljanama.
Treba se doziveti ovako nesto pa tek onda suditi. Posle bitke svi su generali Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #31 on: October 11, 2010, 04:20:15 pm »

I meni su Livade u dragoj uspomeni, kao i Međa, mada Pasuljaske više.
Tamo sam se vatreno krstio sa topom 125 mm.

Bio sam na Livadama više puta po više dana. Jednom me je gore zatekla uzbuna, ali ne vežbovna, pa onda trči sa tehnikom u kasarnu.
To bi baš i nije bilo prijatno, mada o takvim stvarima se i ne razmišlja, barem ne puno.

To za vremenske uslove Dizastr, pa takve su ti Livade uvek. Čas si u košulju čas u vetrovci, ništa čudno za taj poligon.

Imaš u temi, a i ostale koga zanima, moje viđenje uspešnog bojevog gađanja sa M-84, na strani:
https://www.paluba.info/smf/oklopno-mehanizovane-jedinice/tenk-m-84/
Šesti post po redu, sa podnaslovom "Iskustva sa strelišta".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #32 on: October 11, 2010, 04:34:19 pm »

Као прво ја сам у шали поменуо да је оцена вежбе "врло добар". Нико званићно није дао неко конкретну оцену. То је шала на начин како старешине похваљују восјку: "врло добро - служим народу" (у ЈНА некад). Никад одлично,чак и када јесте јер се не римује.

Као друго, не знам колико си Нешо организовао оваквих вежби, али чисто сумњам да би нешто овако причао да јеси, бар неку озбиљнију. Вежба се одвија са живим људима, не играчкама. Тенкови су прави, хеликоптери такође, гранате такође. Ем што кошта "ђаво ипо", ем што може да убије ако погрешиш и то твоје људе. Зона сигурности за дејство авијације у подршци пешадијиу рату је минимум 400 метара. Као што и сам знаш у Авганистану, , а и код нас из (члана 11) авијација је "млатила" по својима. Не мора то на вежбама. Дакле зоне сигурности на вежбама су веће. Друго, забрањено је у миру дејство преко глава властитих јединица, посебно стрељачком ватром, из истог разлога.

На сајту, ни у тексту нема такозване "ситуације", односно замисли вежбе. Не знамо тачно шта је симулирано и како је замишљено да тече дејство. Поставка вежбе је обично реална, али се онда каже: због мера безбедности хеликоптери ће...,а тенкови..... Незнам да ли сакада био поред тенка када опали. Ако би се пешадинац нашао испред цеви тенковског топа, чак и да лежи на 5-6, па и више метара погинуо би од притиска барутних гасова. Наравно да се раде такве вежбе које  помињеш ( са реално предпостављеном ситуацијом). Обично се раде до нивоа чете, ретко батаљона(мислим са живом јединицим). Преко тога то је врло, врло скупо и тешко је организовати. Неко је то већ помену. За то постоје Штабне вежбе и тзв. ратне игре које су симулација правих дејстава. Припрема такве вежбе (штабне), посебно почетних позција је мукотрпан посао и нико се одофицира не утркује да то ради.То ради тимод бар десетак људи. Треба то све ускладити и погодити.

Зато је оваква вежба, сложена за организацијуи реализацију.свашта може да крене наопако. Неки дан падоше два МИГ-а РВ Хрватске. Замисли да су пали на људе. То, узгред буду речено свакој војсци може да се деси.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #33 on: October 11, 2010, 04:47:46 pm »

Evo grešaka:

Pošto nalaziš greške, možeš li nam pojasniti koja je bila supozicija, tj. koji je bio scenario vežbe, koja je bila vrsta vežbe, sa kojim ograničenjima i slično?

Voleo bih da nas konačno ovde malo "prosvetliš", nije fer da samo ti uvidjaš koje su im greške, a mi da tapkamo u mraku.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #34 on: October 11, 2010, 05:02:17 pm »

Као друго, не знам колико си Нешо организовао оваквих вежби, али чисто сумњам да би нешто овако причао да јеси, бар неку озбиљнију. Вежба се одвија са живим људима, не играчкама. Тенкови су прави, хеликоптери такође, гранате такође.


Зона сигурности за дејство авијације у подршци пешадијиу рату је минимум 400 метара. Као што и сам знаш у Авганистану, , а и код нас из (члана 11) авијација је "млатила" по својима. Не мора то на вежбама. Дакле зоне сигурности на вежбама су веће. Друго, забрањено је у миру дејство преко глава властитих јединица, посебно стрељачком ватром, из истог разлога.

Za ovo znam, i mesto i vreme, čak i odgovornog zbog ovog dejstva avijace po sopstvenim snagama.
Čudi me da dotični nije izveden pred vojni sud, pošto je vojno sudstvo i tužilaštvo tada postojalo.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #35 on: October 11, 2010, 05:03:50 pm »

Да додам и коментар на Нешин пост:
Било би лепо да је сва техника коју је навео у листи жеља у наоружању или у употребљивом стању. Пошто није, ради се са оним чега има. Боље него да се не ради уопште.
А Газела са маљуткама и данас није за потцењивање, како је Брокер објаснио своје искуство. Предност је што је мала и тиха, а слабија пробојност ракете се лако да поправити.
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #36 on: October 11, 2010, 07:49:42 pm »

Pozdrav momci,

kao prvo da se obratim Džumbi. Cilj svake vežbe jeste harmonizacija svih rodova vojske i usavršavanje taktike. Međutim ako se neko napravi mnogo potentan i još dovede kamere da bi zabeležio dešavanja, onda je to dodatni zadatak za kontraobaveštajnu službu. Naime kamere i gosti, bilo domaći ili strani, beleže svaki pokret kao i upotrebljena sredstva. Ako nastupate sa jednom vežbom na ovakvom nivou, onda će strani eksperti brzo doći do zaključka, da u ovom regionu ili delu Balkanu nema ozbiljnije vojne konkurentnosti ili "pretnje". Ja skidam kapu svim učesnicima ove združene vežbe i naporima koje su činili da ovakvo nešto omoguće.

Veoma dobro znam da se u vojnoj vežbi nalaze živi ljudi. A čemu inače treba, po mišljenju nekih naših stručnjaka, da služi ovakva vežba ? Da li treba uvežbavati teoretski moguće okolnosti sa pravom bojevom municijom i živom silom, ili će se i dalje odvijati igre "plavi" i "crveni", lete ćorci na sve strane ?

Vojna vežba mora pod najrealnijim uslovima da dočara situaciju koja bi mogla da se odvija tokom jednog konflikta. U jednoj vojnoj vežbi, koja je pristupna javnosti, moraju biti upotrebljena najmodernija i najubitačnija sredstva naoružanja svih rodova armije. Taktika vojne vežbe mora da se zasniva na isključivo agresivnom aspektu vođenja rata, bez ikakvih teorija o defanzivnom vođenju bitke. U takvim okolnostima i sa takvim potencijalom znatno se podiže borbeni moral svakog pojedinca i jača borbena spremnost i uvežbanost jedinica.
De facto treba napraviti pravi holivudski scenario, vešto vođen i organizovan, a pre svega uhvaćen okom kamere.
Vežba treba da ubedi pripadnike o odlučnosti i snazi sopstvene armije. Mora da im zada poslednji šlif, kao što bi Nemci rekli, da ih bukvalno okali. Da budući profesionalni vojnik bude svestan šta može da ga čeka i na koji način bi to izgledalo.
Šta je trebalo zapravo uraditi ? Kao prvo trebalo je osposobiti sva moguća vozila i letelice koja bi učestvovala na ovakvoj vežbi, remont neophodnih resursa i oružja tipa Mil Mi 24 i Mil Mi 8/17. Intenzivnije uvežbavanje pilota lovaca i bombardera. Nabaviti makar 4-5 nova borbena vozila ili novu tehniku čisto ofanzivnog karaktera. Oružje VS ili bivše JNA je više bilo defanzivnog karaktera. Ko kaže da sam lud ili da lažem neka sagleda okolnosti sukoba i način upotrebe raspoloživih sredstava tokom raspada SFRJ. Pojedine jedinice su bukvalno bile paralisane, pošto im je u odgovarajućem trenutku nedostajala čisto ofanzivna tehnika veće udarne moći i uništenja.
Vojnicima, oficirima, generalštabu i rukovodstvu treba konačno da bude jasna jedna stvar. Svaka vojna vežba i rat mora da se zasniva na ideologiji potpunog i brzog uništavanja neprijateljskih snaga. Na ovakvoj vežbi je trebala da gori zemlja, u pravom smislu reči, sa kako god to tehnikom raspolagale jedinice. E, onda gospoda političari mogu da izađu pred javnost i da se prse. Na ovakav način kako se odvilo, i uz najbolje namere, trud i zalaganje pripadnika, VS je javno udaren šamar. VS ima veoma sposobne ljude, mislim vojnike, ali neusklađenu strukturu organizacije sistema odbrane i napada.

VS je momentalno samo deo onog što je predstavljao krnji sastav JNA u obliku VJ iz 2000 godine.

« Last Edit: October 11, 2010, 08:27:18 pm by Broker, Reason: clan Pravilnika 11, pogledati detaljno Pravilnik foruma na starni https://www.paluba.info/smf/o-forumu/pravilnik-foruma-palubainfo/ » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #37 on: October 11, 2010, 07:55:09 pm »

Nešo, prema Uputstvu  o vežbama, kakva je bila prikazana vežba? Koji je bio scenario vežbe?

Kad odgovoriš na ta dva pitanja, možemo dalje da diskutujemo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #38 on: October 11, 2010, 08:01:04 pm »

Nešo, ako nije suviše indiskretno, koju Vojnu Akademiju si ti završio?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #39 on: October 11, 2010, 08:12:28 pm »

Mene zanima logistička potpora na vježbi. Opskrba gorivom, streljivom, hranom. Na koji je način to organizirano. Kako je tu logistika bila uključena? Ako nije tajna.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #40 on: October 11, 2010, 08:14:25 pm »

Mene zanima logistička potpora na vježbi. Opskrba gorivom, streljivom, hranom. Na koji je način to organizirano. Kako je tu logistika bila uključena? Ako nije tajna.

Strpi se pet minuta, sad će to naš specijalista proračunati sve učas.
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #41 on: October 11, 2010, 08:20:26 pm »

Rade izvoli, ovo je zvanična izjava generalštaba VS kojoj ja ništa nemam da pridodam:

"Prikaz sposobnosti taktičkog rada jedinica na terenu sa težištem na modelovanju i borbenoj organizaciji snaga za izvođenje operacija u uslovima profesionalizacije jedinica."
„Združeni poduhvat 2010“ ima za cilj izgradnju i utvrđivanje operativnih sposobnosti profesionalnih sastava angažovanih na zadacima iz domena prve i treće misije VS.

Obe izjave u suštini imaju isto značenje.

A evo i jednog objektivnog izveštaja cele vežbe. Kontraproduktivne reakcije i zapažanja cele vežbe. Da ne bi ispalo da ja ovde iznosim nebuloze, neistine i mlatim ko Maksim po diviziji. Nisam jedini kome je ova vežba na negativan način zapala za oko. Čovek je ušao u malo dublju analizu, pa izvolite pročitajte, ko je dobre volje!




« Last Edit: October 11, 2010, 08:25:22 pm by Broker, Reason: izvor nije relevantan za PalubuInfo te je uklonjen » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #42 on: October 11, 2010, 08:26:04 pm »

A evo i jednog objektivnog izveštaja cele vežbe. Kontraproduktivne reakcije i zapažanja cele vežbe. Da ne bi ispalo da ja ovde iznosim nebuloze, neistine i mlatim ko Maksim po diviziji. Nisam jedini kome je ova vežba na negativan način zapala za oko. Čovek je ušao u malo dublju analizu, pa izvolite pročitajte, ko je dobre volje!


Nešo, molim te uozbilji se. Kako samo možeš reći da je to i sa tog izvora objektivno? Da mi odatle kažu da je ponedeljak, u tri kalendara bih proverio pre nego poverujem.

Reč "objektivno" je mnogo, mnogo ozbiljna reč...
« Last Edit: October 11, 2010, 08:27:53 pm by Broker » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #43 on: October 11, 2010, 08:36:36 pm »

Navedeni prikaz stanja i ocjene vježbe su malo zbrkani. Je li vježba zadovoljila ili nije?
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #44 on: October 11, 2010, 08:47:26 pm »

Elitu i rukovodstvo jeste, za sigurno. Stručni kadar VS verovatno ima drugačije mišljenje, ako im je uopšte još i dozvoljeno da misle. Vojsko ne daj se !
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.