PALUBA
March 29, 2024, 12:18:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Vežbe komandi i združenih sastava - vesti  (Read 92196 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #45 on: October 11, 2010, 08:54:24 pm »

Nešto meni nije jasno. Svaka vježba ima početak i svršetak. Početak je u Godišnjem planu, a završetak je na raščlambi
( analizi ) i zbrajanjem cifre konačne cijene koštanja vježbe. Ovdje ima barem desetak ljudi koji su na razini bataljuna i brigade planirali i izvodili razne vježbe. Njih se ne može vozati nikakvim parolama.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #46 on: October 11, 2010, 09:02:16 pm »

Rade izvoli, ovo je zvanična izjava generalštaba VS kojoj ja ništa nemam da pridodam:

"Prikaz sposobnosti taktičkog rada jedinica na terenu sa težištem na modelovanju i borbenoj organizaciji snaga za izvođenje operacija u uslovima profesionalizacije jedinica."
„Združeni poduhvat 2010“ ima za cilj izgradnju i utvrđivanje operativnih sposobnosti profesionalnih sastava angažovanih na zadacima iz domena prve i treće misije VS.

Obe izjave u suštini imaju isto značenje.

A evo i jednog objektivnog izveštaja cele vežbe. Kontraproduktivne reakcije i zapažanja cele vežbe. Da ne bi ispalo da ja ovde iznosim nebuloze, neistine i mlatim ko Maksim po diviziji. Nisam jedini kome je ova vežba na negativan način zapala za oko. Čovek je ušao u malo dublju analizu, pa izvolite pročitajte, ko je dobre volje!


Nešo, još uvek nisi dao odgovor na pitranja iznad. Nemoj da širiš dalje priču, jer se još više zaplićeš.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #47 on: October 11, 2010, 09:02:57 pm »

Nešto meni nije jasno. Svaka vježba ima početak i svršetak. Početak je u Godišnjem planu, a završetak je na raščlambi
( analizi ) i zbrajanjem cifre konačne cijene koštanja vježbe. Ovdje ima barem desetak ljudi koji su na razini bataljuna i brigade planirali i izvodili razne vježbe. Njih se ne može vozati nikakvim parolama.

Analiza vežbe sa svim pokazateljima sigurno nije radjena na Pasuljanskim Livadama.... doći će i analiza na red. Valjda.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #48 on: October 11, 2010, 09:06:35 pm »

Nešto meni nije jasno. Svaka vježba ima početak i svršetak. Početak je u Godišnjem planu, a završetak je na raščlambi
( analizi ) i zbrajanjem cifre konačne cijene koštanja vježbe. Ovdje ima barem desetak ljudi koji su na razini bataljuna i brigade planirali i izvodili razne vježbe. Njih se ne može vozati nikakvim parolama.

Bravo Brodarski! Svaka čast!
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #49 on: October 11, 2010, 09:10:33 pm »

Neso, aman, ne pričaj vise!
« Last Edit: October 19, 2010, 09:43:27 pm by Broker, Reason: editovan post zbog vređanja člana » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #50 on: October 12, 2010, 10:30:14 pm »

Ја нисам био на овој вежби. Нисам је планирао, организовао ни извео. Нисам је чак ни гледао осим на сликама. Не могу да оцењујем да ли је или није успела, да ли је или није објективно постављена.Чак не знам ништа о логистици вежбе, па ни то да ли је пасуљ био са ребарцима или клот. Само сам навео пар ограничења која условљавају сваку вежбу. Чак и у рату има ограничења. Нешто мало знам о томе, мислим вежбама и на несрећу о ратовима. Некад сам и испланирао понеку вежбицу, чак сам на неким и учествовао у разним улогама, од борца- појединца до ... Али џаба. Изгледа да нисам довољно научио.

Из онога што прочитах од Неше могу да закључим:
- учествовао је у планирању ове вежбе, али је дао оставку јер се није сложио са концептом;
- присуствовао је самој вежби, односно посматрао из прикрајка планирање и организацију и сагледао све проблеме;
- тренутно ради на анализи вежбе;
- план вежбе, њен концепт не може да саопшти из контраобавештајних разлога.

Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #51 on: October 13, 2010, 03:56:26 pm »

Haha...u potpunosti delim misljenje sa tobom @Dzumba! Cheesy
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #52 on: October 13, 2010, 05:35:42 pm »

He, Neša je banovan pa ćete pričekati odgovor sedam dana, dok on malo ohladi misli i sabere se za finalizaciju Plana odbrane Srbije... Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #53 on: October 13, 2010, 07:49:24 pm »

Нисам одговорни модератор па ћу мало либералније да судим. Неша мени није сметао нити ме је увредио. Неша мисли да зна и то је добро. Невоља је у томе што и други знају шта ваља али знају да не може или тешко да може и да они сами не знају како. Имао сам прилике да гледам у МО разне стручњаке који су дошли са убеђењем да је решење једноставно а да га "ограничени" војници не схватају. Када крену да делују брзо закључе да то баш и није тако какосумислили. Проблем је томе што се не држе изреке старог грчког филозофа "ја знам шта не знам". Мислим да би Неша, ако хоће да постане струњак морао од тога да крене. Онда и да понешто научи из заната ове бранше. Припрема и организација вежби са бојним гађањем је занат и морада се научи. Није војска, само "јуриш - замном". Знам и ја како ради струг.

Није проблем у томе што Неша није професионални војник. Ипак, мало је признатих војних теоретичара који нису били успешни војници,а то већ нешто говори о томе. Један од ређих који није био генерал, чак ни пуковник, је Лидил Харт који је, нека ме неко исправи ако грешим, догурао до  капетана, али је постао признати војни теоретичар и историчар. Препоручујем Неши да прочита неку његову књигу. Код нас је објављене једна под насловом "Мач и перо". Можда тамо има нешто о офанзиви и дефанзиви. Тек да подсетим Нешу и остале да је у 20.веку био један набеђени војсковођа који је "прописао" да његова војска неће никад бити у одбрани, само у офанзиви и да ће његова војска увек ратовати на противничкој територији. И када је дошло да о рата (непријатељ га напао) нису умели да се бранедобро, бар у почетку.

А када су вежбе у питању сложио бих се да су најбоље оне типа: "као у рату" или у стварности. Неша помиње холивудске сценарија, аутентичност терена,верност симулираних ситуација и тд. Да то се некад и ради (и на овим нашим просторима), али такве вежбе су врло скупе, посебно са већим саставима. Није да нико у војци не зна за то (американци бар део снага тако припремају за Ирак и Авганисатн), него то кошта,а пара нема на претек. Направити један полигон који омогучује обуку у урбаној средини кошта као да правише једно стамбено насеље (јер тај полигон то и јесте). 

Један од проблема управљања војском је тзв. буџетрирање, односно уклапаље свих трошкова и потреба. Није то само ја хоћу најбољи авион на свету. Нема те земље која има свега довољног. И најабогатији штеде. Као да нико о војци (заправа свим војскама на овим просторима) не зна да требају бољи авиони, савремениа опрема и наоружање. Једино има проблемчић. Као наћи паре.  Многи кажу,ма само да ја дођем на власт наћићемо паре. А кад дођу...одговор већ спада у ону чивени тачку Правилника Палубе.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #54 on: October 13, 2010, 07:55:20 pm »

U svom prethodnom postu nisam iznosio svoje lično mišljenje da li mi je Neša smetao ili ne (ni jedan član Palube mi nikada nije smetao, a ubeđen sam da je tako i sa ostalim kolegama iz Uredništva, ponekad mi je smetao nekorektan post, član kao ličnost nikada), samo sam hteo da Vas obavestim jer očigledno niste u temi https://www.paluba.info/smf/o-forumu/parcijalno-banovani-clanovi/ videli da je odlukom Uredništva banovan na sedam dana.
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #55 on: October 14, 2010, 07:06:34 pm »

Ma videli smo, kako nismo.  Smiley
Svaka njemu cast na svim filmovima koje je odgledao. Ali sto @Dzumba kaze ima dosta knjiga da se on nacita dok stigne do toga da organizuje neku vojnu vezbu Wink
Ima na you tube par klipova ove vezbe. Lik koji je snimao je uglavnom snimao 84-ke, ali sve u svemu nije lose odgledati.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #56 on: October 14, 2010, 07:14:27 pm »

Što ne postaviš te klipove sa vežbe?
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 193



« Reply #57 on: October 14, 2010, 09:35:24 pm »

Жао ми је што нисам стигао да прочитам онај објективни (или "објективни ") извештај што га је Неша поставио пре него што је обрисан. Да ли може неко да постави линк до тог текста, или ако је забрањено да ми пошаље линк на пм (ако је то у складу са прописима)?
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #58 on: October 19, 2010, 06:57:18 pm »

Evo vratio sam se opet i neću mnogo da ulazim u polemiku i diskusije.

Quote
Ma videli smo, kako nismo.   Smiley
Svaka njemu cast na svim filmovima koje je odgledao.
Na komentar Dizastr2-a mogu samo reći jedno: Krajnje je nekulturno nekome reći da prestane da lupa. Šta se tiče holivudskih filmova, nisam ih mnogo gledao, već sam hteo da ukažem na neophodnost spektakularnog insciniranja jedne takve vežbe koja se na kraju plasira javnosti, sa ciljem da eventulni protivnici ili agresori sa načinom vežbe budu zbunjeni i ubeđeni u neku vojnu silu, koja možda i ne postoji u tom opsegu i jačini kako je prikazana.
Žalosno je sve to ako se uzme u obzir da nisam ni služio vojsku ( ko hoće da zna razlog neka upita preko PM-a), a u stanju sam da dam neke procene koje nisu baš po fazonu "lupetanje".

Pošto se sve desilo kako se desilo kontaktirao sam jednog dobrog druga Nemca. Završio je oficrisku školu u NVA (vojska ex DDR-a), poslednji čin 1990 godine mu je bio major, nakon toga je prešao u policiju i sada ima čin pukovnika. Poslao sam mu javne snimke ove vežbe sa YouTub-a i ostalih izvora na internetu. Preveo sam mu moje izlaganje na nemački jezik. Nakon samo 4 sata on me je pozvao telefonom i rekao da sam do 80% u pravu sa svojim argumentima. Ko sada misli šta znaju oni Nemci i da se Srbima ismejavaju, grdno se vara. Bivša vojska DDR-a je nakon izdavanja uzbune trebala nešto manje od 4 minuta da bude u punoj ratnoj opremi i spremna da udari punom silom u bilo kojem pravcu, bez podrške SSSR-a ! Ko mi ne veruje neka se raspita. Starijim oficirma bivše JNA će ovaj detalj sigurno biti poznat.

Šta se tiče plana odbrane, nemam namere da ga ovde iznosim. Razlog je sledeći:

PV i RVO, kao i ukupna VS nema jasno definisan koncept oko nabavke novog naoružanja. Hoće se u NATO, oružje da se kupuje od Rusa, a sa Kinezima da se intenzivira vojna saradnja na najvišim nivoima. Država para nema ni za pristojne plate profesionalnim oficirima. Ako i tu lažem onda me ispravite. Moj plan RV i PVO odbrane,  oko nabavke modernog i efikasnog naoružanja kao i lociranja pojedinih sistema, eskadrila i jedinica, sadži poveću sumu od preko 2,6 milijardi Eura (zbir svih neophodnih aviona, logistike i prateće opreme, raketni sistemi i sistemi za navođenje i osmatranje vazdušnog prostora). Taj plan podrazumeva totalno kontrolu vazdušnog prostora nad Srbijom i odbranu od "stealth" aviona, kao i bespilotne letelice, uništavanje Awaks aviona sa sigurne daljine i ofanzivno prodiranje u vazdušni prostor bilo kojeg neprijatelja, sa maksimalnom efikasnošću i očuvanja vojne tehnike. To je bio moj stav oko plana RV i PVO.

Za kopnene jedinice ne mogu postaviti nikakav koncept ili plan, pošto u strukturi VS ne postoji najobičniji unitarni standard oko kamuflažnog farbanja i označavanja vozila, a o čemu onda dalje da pričamo? JNA je bila jedna priča, ovo je međutim sasvim drugi roman. I ovde je ista priča oko NATO, Rusa i Kineza. Dobri tenkovi tipa M-84 i M-84A nisu dalje modernizovani, novih projekata nema, a pare za nove savremene nabavke ne postoje. Da ja ovde pravim plan sa nekim vozilima, koje VS ne poseduje ili bi trebalo da budu u savremenijem stanju, nije potrebno već suludo i suvišno. A i nema potrebe pošto očigledno lupetam i sve se više uplićem. Samo ne znam u šta se to uplićem ?

Ja sam već jednom rekao i ponoviću to: Svim pripadnicima VS skidam kapu jer su pokazali da su više nego sposobni vojnici u izvršavanju postavljenih zadataka. Prošlost je to dokazala.

Moje razmišljanje je išlo čistom logikom i bilo je plod humanog odnosa prema svakom ljudksom biću zvanom "vojnik".
Moja ideja se zasniva na stvaranju efektivnog i modernog vojnika, koji treba da ima na raspolaganju pristojnu tehniku, od koje mu na kraju zavisi i život i uspeh zadatka, kao i odbrana zemlje. Neću više da vas zamaram i da se oglašavam povodom bilo koje slične teme.
« Last Edit: October 19, 2010, 07:05:41 pm by Boro Prodanic, Reason: Pravilnik foruma, tačka 11. » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #59 on: October 19, 2010, 07:04:08 pm »

Evo vratio sam se opet i neću mnogo da ulazim u polemiku i diskusije.

Quote
Ma videli smo, kako nismo.   Smiley
Svaka njemu cast na svim filmovima koje je odgledao.
Na komentar Dizastr2-a mogu samo reći jedno: Krajnje je nekulturno nekome reći da prestane da lupa. Šta se tiče holivudskih filmova, nisam ih mnogo gledao, već sam hteo da ukažem na neophodnost spektakularnog insciniranja jedne takve vežbe koja se na kraju plasira javnosti, sa ciljem da eventulni protivnici ili agresori sa načinom vežbe budu zbunjeni i ubeđeni u neku vojnu silu, koja možda i ne postoji u tom opsegu i jačini kako je prikazana.
Žalosno je sve to ako se uzme u obzir da nisam ni služio vojsku ( ko hoće da zna razlog neka upita preko PM-a), a u stanju sam da dam neke procene koje nisu baš po fazonu "lupetanje".

Pošto se sve desilo kako se desilo kontaktirao sam jednog dobrog druga Nemca. Završio je oficrisku školu u NVA (vojska ex DDR-a), poslednji čin 1990 godine mu je bio major, nakon toga je prešao u policiju i sada ima čin pukovnika. Poslao sam mu javne snimke ove vežbe sa YouTub-a i ostalih izvora na internetu. Preveo sam mu moje izlaganje na nemački jezik. Nakon samo 4 sata on me je pozvao telefonom i rekao da sam do 80% u pravu sa svojim argumentima. Ko sada misli šta znaju oni Nemci i da se Srbima ismejavaju, grdno se vara. Bivša vojska DDR-a je nakon izdavanja uzbune trebala nešto manje od 4 minuta da bude u punoj ratnoj opremi i spremna da udari punom silom u bilo kojem pravcu, bez podrške SSSR-a ! Ko mi ne veruje neka se raspita. Starijim oficirma bivše JNA će ovaj detalj sigurno biti poznat.


Nešo, isto kao što su oni za 4 minuta bili spremni da udare, i JNA je bila četvrta sila  u Evropi tako da to nećemo da elaboriramo dalje.
Sa druge strane, zar stvarno misliš da jednom vežbom možeš da "nasamariš" inostranu javnost i ljude koji svakodnevno vrše procene i analize odredjene zemlje?

Ako tako misliš, onda stvarno nemamo šta dalje da razgovaramo...

Drugi deo tvog posta ne bih da komentarišem, jer je to, što bi reko jedan od načih članova "da se presamitiš".
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.