PALUBA
March 29, 2024, 10:02:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Руска и Америчка авиотехника, поређења.  (Read 55656 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Asunsion
Guest
« Reply #45 on: April 05, 2009, 12:21:32 pm »

Прво да се извинем за скретање са теме. Мада мислим да нисам ја први скренуо са теме, али нема везе гуштер је гуштер.

Расхо:   "E demagogije ove! A uz to i nepoznavanje materije, baratanje "činjenicama", glasinama, poluistinama i paušalno ocjenjivanje i ocrnjivanje svega i svačega."

Слажем се.

Гледај овако Расхо, ако мислиш да није могуће оборити вођене бомбе, ок то је твоје мишљење. Мало се бар распитај шта је Русима могуће (са ПВО системима и зашта су намењени), или шта је нама било могуће, па причај. Веровање и не веровање често нема везе са фактима.

Нисам ја рекао да је класично боље од вођеног, ако већ читаш прочитај добро.

О западним подацима и реалности мислим да је довољно речено и (требало би) познато. О А10 и 1991./2003. распитај се на неком другом потоку, или ПАЖЉИВО погледај доступне изворе. За Вјетнам, то је отприлике то што кажеш.

А за поређење Руске и Америчке технике, мислим да када Господин Друг Ген. Смиљанић напише онакву књигу, више постаје бесмислено причати о томе. Бог и време ће показати ко је у праву.

Поздрав!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #46 on: April 05, 2009, 12:36:04 pm »

Asunsion, sedam godina sam proveo na sistemu L/70 Bofors i znam šta pričam. Pogađao sam i obarao krstareće projektile i bespilotne letjelice, ali vođenu bombu ne možeš oboriti, vjeruj mi. Ovo nije moje mišljenje već praksa. Znači, što se tiče PVO, mislim da sam prilično potkovan znanjem, tako da govorim činjenicama.
Logged
Asunsion
Guest
« Reply #47 on: April 05, 2009, 12:49:23 pm »

Јесте у праву си 100%! Бофорс је по мени најгори ПВО топ (веруј ми). Ако си био на овима што се упарују са жирафом, жирафа сме да ради 10сек (правило мислим 45сек) тако ни по теорији ништа. Тај топ једноставно нема ни прецизност, ни ватрену моћ да сам себе брани. Али, Прага (чак и троцевац) на "финту" брише СВЕ са неба. Па нису нам они џабе истопили шта су истопили и сачували, шта су сачували. Е сад пробај да сазнаш шта Руси (али рутински) одрађују са ПВО "системима". Нисам нешто (види се) актуелан са подацима, па да ја о томе причам мало је глупо (увек сам био талент за имена).

Велики поздрав колеги!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #48 on: April 05, 2009, 12:57:38 pm »

Prijatelju, ti izgleda nisi ni prošao blizu tog topa i tog radara. Ne mogu da ti vjerujem nešto što si ti negdje čuo ili pročitao iz jednostavnog razloga što ja znam šta govorim. Vidi se da nisi prisustvovao ni jednom gađanju PAT-ova, a vidim da ti je nepoznat i princip rada nišanskih sprava, kako za Pragu i M-55 tako i za L-70.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #49 on: April 05, 2009, 01:03:11 pm »

@Asunsion
E momčino, ti nikada ne bi mogao da ispališ granatu iz Boforsa.... i to iz vrlo prostog razloga...
Logged
Asunsion
Guest
« Reply #50 on: April 05, 2009, 01:14:13 pm »

Раши:

Види се од старта колико ти видиш. А и како мислиш. А и колико знаш. Ајде мало да ми причаш о топовима и нишанским справама. А поготову ми причај о авијацији и техници, веруј ми много си ми интересантан. Зато ћу ћутати на твоје даље виђење, знање и мишљење. Јест погодио си све...

Радету:

Договорено, Раде разумемо се.

Поздрав!
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #51 on: April 05, 2009, 01:14:49 pm »

Prijatelju, ti izgleda nisi ni prošao blizu tog topa i tog radara. Ne mogu da ti vjerujem nešto što si ti negdje čuo ili pročitao iz jednostavnog razloga što ja znam šta govorim. Vidi se da nisi prisustvovao ni jednom gađanju PAT-ova, a vidim da ti je nepoznat i princip rada nišanskih sprava, kako za Pragu i M-55 tako i za L-70.
Rasho,
bilo bi mi vrlo drago kad bi napisao nešto o praktičnom iskustvu gađanja sa L70.
Kad bi stručni ljudi koji su imali iskustva pisali malo više, onda se ne bi javljali neki sa pričama da su čuli da su naši PAT oborili svoju PVO raketu i slično...
A još bi mi bilo draže kad bi se manuo zaludna posla...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #52 on: April 05, 2009, 01:29:35 pm »

Asunsion, iliti Svrljigu sa Krstarice.... na Krstarici si vidim "rastezao" elektromagnetne talase kako bi se borio protiv stealth aviona, izjasnio si se kao laik za radare, rakete, SR-71 si svrstao u presretače, inače je oboren u Šumadiji,... na Krsti izazivaš salve smeha... ali ovde nas, barem mene, teraš da budem vrlo pobožan. Nakon svakog tvog posta koji pročitam ja se prekrstim i kažem"Oprosti mu Bože,..."
U početku si možda i bio zabavan sa tim tvrdnjama koje iznosiš, ali sada već prelaziš meru... naročito u svom odnosu prema ostalim članovima foruma. Predlažem da članovima koje si vredjao pošalješ pp sa izvinjenjem....
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #53 on: July 07, 2009, 07:27:32 am »

 1. Rusi su radar sa faziranom resetkom , i elektronskim skeniranjem prvi  uveli u upotrebu na MiG - 31 , nesto ranije , nego amerikanci na bombarderu B - 1 .

 2. Ruska izbaciva pilotska sedista su vise puta u praksi pokazala da su nenadmasna .

 3. Ruska raketa vazduh - vazduh bliskog dometa R - 73 nadmasuje potencijalne americke konkurente .

 4. Na polju aerodinamike Rusi su inovativniji od amerikanaca . Kontra strela krila na Su - 47 Berkut ; savijen nos aviona na Mig - 29 , i Su - 27 ; nazubljeni kanardi na MiG 1 - 44 ; resetkasti usmerivaci mlaza na raketi R - 77 ; kanardi ; strejkovi ...

 5. Ruski mlazni motori jesu veci potrosaci goriva , sto se odrazava na doletu aviona , ali su u proseku snazniji od americkih . Takodje amerikanci u projektovanju mlaznih motora nisu otisli dalje od Ruskog motora Saturn / Ljujka Al - 41 F ( ovde se ogranicavam samo na mlazne motore , a ne na nabojno mlazne , rem - dzet , skrem - dzet motore , i dr. ) . Dok na F - 22 raptor motori mogu da usmeruju mlaz samo u ravni gore - dole , neki ruski motori mogu da usmeravaju mlaz motora  gotovo u svim osama . Rusi su otisli dalje na polju usmeravanja mlaza motora .

 6. Amerikanci se stalno dice svojom avionikom , mada mislim da su Rusi prvi primenili i vizir na pilotskoj kacigi .

 7. Ruska raketa vazduh - vazduh srednjeg dometa R - 77 je ipak nesto boljih perfomansi od AIM - 120 AMRAAM , a obzirom da su amerikanci povukli iz upotrebe AIM - 54 Phoenix Rusi imaju dominaciju u raketama vazduh - vazduh kratkog , srednjeg , i dugog dometa .

 8. Ruski avionski topovi nadmasuju americke , kako jednocevni tako i visecevni . Medijski proslavljeni avionski top sa jurisnog aviona A - 10 , GAU - 8 je losijih perfomansi od Ruskog sestocevnog avionskog topa Gryazev - Shipunov GSh - 6 - 30 .

 9. Ruski lovacki avion sa vertikalnim poletanjem / sletanjem Yak - 141 M je radio sta i F - 35 samo dosta ranije .

 10. Rusija je na lovackom avionu MiG - 29 prva ostvarila fuziju senzora .

 11. Ruski avion Su - 34 kaci rakete vazduh - vazduh , koje se mogu lansirati unazad , takodje imaju sekundarni radar za osmatranje zadnje polusfere , a to nisam cuo da poseduju amerikanci .

Ne moze se bas reci da tehnoloski zaostaju za amerikancima  Smiley


« Last Edit: July 13, 2009, 12:58:24 pm by Dylan Dog » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #54 on: July 13, 2009, 07:06:43 am »



1.SBI16 prvi operativan radar sa FAR na nekom avionu.Sta ste ustvari zeleli reci ovom recenicom?Da su rusi prednjacili mozda u elektornici,radarima...,ili necemu trecem?
Kao prvo o tehnici oblikovanja dijagrama zracenja elektronskim putem i njegovoj manipulaciji govorilo se i pisalo jos 50-tih godina na "zapadu" kada su objavljene i prve knjige o tome,vec pocetkom 60-tih je bilo objavljeno na desetine knjiga.Drugim recima rusi nisu izmisli toplu vodu jer se o tome vec uveliko znalo i koristilo na brodovima,zemaljskim sistemima PVO,protivraketne odbrane...i pre nego sto su rusi poceli da razvijaju radar s FAR.Vec krajem 50tih godina USN je pokrenula inicijativu razvoja i opremanja  svojih povrsinski brodova radarskim sistemima s elektronskim skeniranjem sistem Tajfun,medjutim ispostavili se da bi razvoj i ugradnje jednog takvog sistema bio izuzetno skup poduhvat,uz to jos i nepouzdan,jer tadasnji T/R moduli nisu bili dovoljno razvijeni.Tehnologija jednostavno nije bila na nivou zadataka da odradi ono sto je  teorija obecavala,tako da je opremanje brodova odlozeno na neko vreme,a istrazivanja su nastavljena.
Slicno je bilo i u vazduhoplovstvu (barem na zapadu),cekalo se dok se nisu razvila dovoljno kompaktna integrisana kola,cipovi,kompjuteri koji bi se mogli ugraditi u nos lovackog aviona,a da njihova velicina i tezina pri tome bude u nekm razumnim granicama.Naravno,nije bilo dovoljno samo razviti jedan takav sistem u labalatoriji,vec je trebalo razviti i tehnologiju za industrijsku proizvodnju sto nije mala stavka u ukupnom razvoju jednog takvog sistema.
Rusima tezina nije nikada bio presudan faktor kod razvoja nekog avionskog radar,tako da su mogli ugraditi grdosiju od 1t u nos Mig31,jer je avion to omogucavao.
Amerikanci posto nisu imali slican avion te namene (jer im nije ni trebao), mogli su koristiti u to vreme takav radar jedino na bombarderima,prvo na B52 demonstratoru a kasnije i na B1B.
Po svojim karakteristika zaslon nije bio neko cudo nevidjeno ili ti ga benchmark za tadasnje radare,i po monogim parametrima je bio iz svog uslovno receno ekvivalenta na zapadu AWG9 razvijenog pocetkom 60-tih.Bio je dobar za ono sto se od njega ocekivala  a to je da ima veliki radarski volumen, kratko vreme skeniranja,mogucnost otkrivanja i pracenja krstarecih raketa,bombardera...,a za stelth sto kazu da otkriva,e tu se vec ne bi kladio da moze i to.


2.U vezi R73?
Ta raketa trenutno ne moze parirati niti jednoj raketi nove generacije
AIM9X,AIM132,Python5,Iris T...,cije mogucnosti  prevazile ono sto moze AA11.Svojevremeno R73 jeste bila najbolja V-V raketa kratkog dometa,jer na zapadu  nisu razvlii u to vreme raketu zahvaljujuci sukobima i razlicitim interesima koji su proistekli nakon potpisivanja memoranduma o razumevanja kojim se htelo unificirati rakete V-V za NATO avione gde bi SAD razvio raketu srednjeg dometa (AIM-120) dok bi ovi razvili kratkog AIM132.Nemci se povukli u kljucnom trenutku,amerima dosadilo cekati pa su na kraju razvili AIM9X,dok su britanci nakon 30 godina razvoj tek nedavno zavrsili s AIM132 i na kraju ugradili glavom za samonavodjenje od AIM9X.Rusi su u medjuvremenu ostali tamo gde su i bili pre 20 i kusur godina.
Slicno je bilo i sa nisanom na pilotskoj kacigi.Sam takav sistem je postoja  u SADu jos tokom 70-tih i koristen je uglavnom za ispitivanja u ACEVAL slucaj s F-14.Posto nije bilo u to vreme rakete koja bi omogucila iskoristenje potencijal koji pruza jedan takva sistem nije ni bilo neke svrhe ugradjivati tako nesto sve dok se nije pojavio Aim9X.Kada su razvili adekvatnu raketu vrlo brzo je stigao i JHMCS kojeg su ugradili bez problema,i uz to jos povecali mogucnosti HMS jer moze se koristiti i za gadjanje ciljeva na zemlji.


3.Rusi inovativni na polju aerodinamike.
Sve ste to tamo lepo naveli,samo ne vidim nigde praktricnu primenu te inovativnosti u vidu S37-Mig1.44.Ne vidim smisao da se navodi nesto kao dobro resenje,tim vise sto su i sami rusi odustali od toga i krenuli u razvoj necega trecega.A to trece ako ikada ugleda svetlo dana pre ce liciti na ono sto vec imamo danas F22/F35,nego onome sto su vec izlozili.
Kanardi,strejkovi-Ovi prvi imaju dobru osobinu jer pomazu pri manevrisanju na malim brzinama,pri sletanju itd., medjutim losa strana je povecan radarski odraz.Strejkove samo videli i na F18 koji se pojavi takoreci kad i Mig i Su.


4.Ruski motori.
Uzecemo za primer one na Mig29 RD33.Sta su rusi hteli da urade?Prioritet kod razvoja ovog motora je bio sto veci potisak koji bi omogucio migu odnos potiska/tezina aviona >1.U drugi plan je stavljena pouzdanost,odrzavanje,vek trajanja,potrosnja.Sta na kraju imamo-motor koji ima dobar potisak,manje je sklon otkazu pri nepravilno opstrujavanju vazdusne struje u odnosu na zapadne,sto na kraju ima za rezultat izvodjene post stall manevara koje ne mogu izvesti zapadni avioni njegove generacije.Druga starana medalje je kratak vek trajanja, znaci da je manje pouzdan u odnosu na zapadne konkurente a samim tim i skuplji za koristenje.Potrosnja goriva je takodje ne dopustivo velika (ima manji TD stepen iskoristenja u odnosu na recimo onaj od F16),kraci radijus destva...Pogledajte malo analize pa cete videti koliko samo ima malen radijus taj avion,a samim time i ogranicenu primenu.Doneklo je to ispravljeno tek kod najnovijih modernizovani verzija.
Kazete da USA nije dalje otisla od Ru AL41F.Ne vidim smisao ove recenice-vi poredite motor F119 koji je operativan vec par godina s onim koji jos uvek na radnom stolu i da je on kao takav u prednosti???


5.R77 vs AIM120!
Na osnovu cega vi tvrdite da je neka raketa u ovom slucaju R77 bolja u odnosu na AIM120 kada ta raketa prakticno nigde nije ni koristena pa da sad mozemo da donesemo kakav takav sud.Za AIM120 mozemo reci kakav je jer ima iz sebe ratove,oboren avione,na hiljade proizvedeni primeraka i koristena u brojnim vezbama.Sta od toga mozemo reci da ima R77-nista.
Ako zelite da svedete stvar na teoretksa razglabanja zasnovana na prodajnim katalozima,PR izjavama onda mozemo da trubimo o tome i nagadjamo sta ko moze do sudnjega dana.
Ono sto mozemo primetiti gledajuci spolja je upravljacke povrsine na R77 koje se  razlikuju od onih na AIM120.Po izjavama onih koji se razumeju u te stvari radi se o veoma naprednom sistemu upravljanja koji omogucava energicna skretenja i velike napadne uglove a da pri tome ne dodje do odvajanja vazdusne strujnice od tela rakete.Negativna strana je sto takve upravljacke povrsine daju veci radarski odraz.


6.F-35 je dobrim delom zasnovan na Yak 141,zahavljujuci sto otkupljenoj dokumentaciji iz biroa Yakovljev sto ruskim inzenjerima koji su iz njega presli u Lokid.

7.Fuzija senzora na Mig29.Reci te mi molim vas gde se ta fuzija do sad pokazala u bilo kom sukobu gde je Mig29 ucestvovao?Znate li uopste kakave su ogranicenja u koristenju toplogeneratora na Mig29?

8.Repni radarna Su34.
Mislim da se radi o posebnom senzoru za otkrivanje magentinh anomalija u cilju detekcija podmornica,a ne o klasicnom presretackom radaru.Kako god bilo ne radi se o nekom hi tech resenju koje su sad rusi inovirali vec o razlicitoj filozofiji i koncepciji vazdusnog ratovanja.Da li da stavljate sve moguce senzore u avion, ili ga podrzavate jacim (i boljim) senzorima sa drugih platformi?
Do sada se ovo sa stavljanjem boljih radara u druge (letece) platforme pokazalo kao najbolje resenje jer repni radari nece nikada omoguciti isti uvid, istu "situational awereness" kao onaj sa specijalizovanih aviona za tu vrstu zadataka.Posto su zapadna vazduhoplovstva uglavno opremljna avionima sa tom vrstom podrske za obezbedjenje udarnih grupa onda ima ne treba taj dodatak na avionu koji izvrsava dejstvo.





____________________

Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #55 on: July 13, 2009, 11:15:26 pm »

Quote
1.SBI16 prvi operativan radar sa FAR na nekom avionu.Sta ste ustvari zeleli reci ovom recenicom?
Zeleo sam reci da su Rusi u praksi stavili na avion MiG - 31 prvi radar sa faziranom resetkom , i elektronskim skeniranjem .
Quote
Amerikanci posto nisu imali slican avion te namene (jer im nije ni trebao), mogli su koristiti u to vreme takav radar jedino na bombarderima,prvo na B52 demonstratoru a kasnije i na B1B.
A zar nisu mogli da ga stave na F - 111 ??
Quote
a za stelth sto kazu da otkriva,e tu se vec ne bi kladio da moze i to.
Svaka stelt letelica avion , bespilotna letelica , raketa , ili krstareca raketa ima neki radarski odraz . NIKO nije potpuno nevidljiv , a Rusi poseduju radare koji otkrivaju predmete efektivnog radarskog odraza od 2 - 3 cm2 , mada to nisu avionski radari .

Quote
2.U vezi R73?  5.R77 vs AIM120!
Sto se tice Ruskih raketa vazduh - vazduh za sada cu samo postaviti sliku , i reci da imaju rakete ( mada nisu sve navedene vazduh - vazduh , ali neka se zna ) :
 - R - 73 , R - 73M , R - 73R , R - 73E , i R - 74ME
 - R - 77 , R - 77M , R - 77P , R - 77T , R - 77M - PD , R - 77P - PD , i R - 77T - PD
 - R - 37
 - R - 172
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
3.Rusi inovativni na polju aerodinamike.
Savijen nos aviona kod aviona Su - 27 , i MiG - 29 povecava preglednost iz kabine , bez povecavanja njene velicine . Amerikanci nemaju kanarde u operativnoj upotrebi na avionima . Inovativniji su u idejama . Evo samo primer kako se savija vertikalni stabilizator na Tu - 160 . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
4.Ruski motori.
Uzecemo za primer one na Mig29 RD33.
A sto ne bi uzeli za primer AL - 37F ? Rusi su otisli dalje i na vektorisanju potiska motora . Njihovi motori nemaju otklon u samo jednoj ravni , kao americki .
Quote
Kazete da USA nije dalje otisla od Ru AL41F.Ne vidim smisao ove recenice-vi poredite motor F119 koji je operativan vec par godina s onim koji jos uvek na radnom stolu i da je on kao takav u prednosti???
AL - 41F nije na radnom stolu , jer je let sa tim motorima obavljen jos 2000. godine .

Quote
6.F-35 je dobrim delom zasnovan na Yak 141,zahavljujuci sto otkupljenoj dokumentaciji iz biroa Yakovljev sto ruskim inzenjerima koji su iz njega presli u Lokid.
Zar ova tacka ne daje Rusima prednost u odnosu na amerikance ?

Quote
7.Fuzija senzora na Mig29.Reci te mi molim vas gde se ta fuzija do sad pokazala u bilo kom sukobu gde je Mig29 ucestvovao?Znate li uopste kakave su ogranicenja u koristenju toplogeneratora na Mig29?
Na ovo ne znam da odgovorim , ali Rusi ipak jesu prvi izvrsili fuziju senzora na MiG - 29 .

Quote
8.Repni radarna Su34.
Aeromagazin pominje repni radar , koji bi mogao osmotriti rakete , kojim bi se gadjao lovac - bombarder Su - 37 . Vec pomenutim raketama R - 74 , koje se lansiraju unazad , bi se gadjale te rakete . I to tako sto se drzac rakete na krilu rotira za 180 stepeni , i lansira je unazad . Amerikanci nemaju to .
Quote
Da li da stavljate sve moguce senzore u avion, ili ga podrzavate jacim (i boljim) senzorima sa drugih platformi?
Bolje senzore u avion , jer je na taj nacin samostalniji . Linkovi izmedju aviona se mogu elektronski ometati .



* 1.jpg (48.42 KB, 600x480 - viewed 94 times.)

* 2.jpg (33.95 KB, 435x237 - viewed 106 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 10:08:16 am by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #56 on: July 23, 2009, 08:19:08 am »

@Dylan Dog

Sledi samo deo odgovora,na prethodni post Grin

Quote
Sto se tice Ruskih raketa vazduh - vazduh za sada cu samo postaviti sliku , i reci da imaju rakete ( mada nisu sve navedene vazduh - vazduh , ali neka se zna ) :
 - R - 73 , R - 73M , R - 73R , R - 73E , i R - 74ME
 - R - 77 , R - 77M , R - 77P , R - 77T , R - 77M - PD , R - 77P - PD , i R - 77T - PD
 - R - 37
 - R - 172


90% ovoga sto si naveo je ili prototip ili nije u operativnoj upotrebi,tako da one ne mogu biti predmet razmatranja.Sto se tice slike koja je super lepo iluztrovana od strane dr.Carlo Kopp,na nju mozes zaboraviti posto ona nije videla stvarnost.Uzmi lepo RLE od Mig29 i Su27 pa mi javi sta tamo pise,videces da nema veze s ovim sto je na slici.


Quote
Evo samo primer kako se savija vertikalni stabilizator na Tu - 160 .

Pogledaj kako mota rep od Sr71 ,pa mi javi jel ima razlike u odnosu na ovo kod Tu160,a Sr71 postoji jos tamo od 1964.god.

Quote
AL - 41F nije na radnom stolu , jer je let sa tim motorima obavljen jos 2000. godine .

Ako budes pogledao malo sta se desava po tom pitanju u Rusiji videces da je tek nedavno raspisan konkurs za motor koji bi pogonio avion 5te generacije.U bitku se ukljucio Saljut i Saturn,medjutim nisu otisli daleko jer nije im dostavljena obecana financijska podrska od MO.
Obavili su let i Mig 1.42 i S37 ali nisu ni jedan u operativnoj upotrebi,kao ni Al41F.

Quote
Linkovi izmedju aviona se mogu elektronski ometati .

Kao i sve ostalo na avionu sto emituje signal moze se ometati,ali to nije razlog da sad nista ne stavimo u njega zbog te cinjenice.Inace novi linkovi imaju visok strepen otpornosti prema svim vrstama ometanja,tako da nisu bas toliko ranjivi na ometanja ko sto se misli.Pogledaj malo istoriju vazdusnog ratovanja,pa sam zakljuci ko je pobedjivao oni koji su imali informacije neophodne ili oni sto nisu.


____________________








Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #57 on: July 23, 2009, 09:41:22 am »

80sBoy ti selektivno odgovaras na tacke rasprave . Prvo sam ja dao 11 tacaka gde sam poredio rusku , i americku aviotehniku , a ti si odgovorio na 8 . Ja sam prokomentarisao svih 8 , a ti si odgovorio na 4 ...

Quote
Pogledaj kako mota rep od Sr71 ,pa mi javi jel ima razlike u odnosu na ovo kod Tu160,a Sr71 postoji jos tamo od 1964.god.

1. Da neces mozda da kazes da su amerikanci inovantniji na polju aerodinamickih resenja   Roll Eyes ? Koji nemaju kanarde u operativnoj upotrebi , koji kupuju od Jakovljeva strucnjake i tehnicka resenja da bi pravili svoj F - 35 Lightning II alias JSF . Koji su za razliku od Su - 47 Berkut , odustali od svog projekta X - 29 ! Da nisu mozda ameri postavili prvi delta krilo ( MiG - 21 ) na svoj neki borbeni avion ? Da nisu mozda ameri stavili uvodnike vazduha u mlazne motore ispod svojih aviona ? Da nisu ameri izmislili savijen nos aviona , resetkasta krmila , strejkove , uzgonski trup , nazubljene kanarde ...
A mozda bi kada smo ga vec pomenuli trebali uporediti Tu - 160 i B - 1B Wink

Quote
90% ovoga sto si naveo je ili prototip ili nije u operativnoj upotrebi,tako da one ne mogu biti predmet razmatranja.

2. Kada poredim aviotehniku , poredim krajnja dostignuca tehnike , i tehnologije . Sto se tice analize dr.Carlo Kopp mislim da je on bolji poznavalac tematike i od mene , i od tebe ( a sta je covek zakljucio ) . Sta je prototip , sta je uslo , a sta ne u operativnu upotrebu , koja je tehnologija osvojena , a koja nije , sta je medijski rat , sta je propaganda , sta je Holywood ... ? Mozda bi trebalo porediti ex moldavski MiG - 29 i F - 35 Lightning II  Grin

Quote
Obavili su let i Mig 1.42 i S37 ali nisu ni jedan u operativnoj upotrebi,kao ni Al41F.

3. Izmenio si sopstvenu izjavu za mlazni motor Al - 41 F iz " da je na crtacem stolu " u " nije u operativnoj upotrebi " ! Nije ovde cilj da se nas dvojica shegacimo i pravimo ko ce ispasti pametniji , nego da poredimo vazduhoplovnu tehniku . Rusi su izvrsili modifikacije mlaznih motora iz familije aviona Su - 27 ( Al - 31 F ) , i dobili dobre motore sa vektorisanim potiskom po vise osa za Su - 37 , Su - 47 , i svaki avion kome je novi motor potreban .

Quote
Da li da stavljate sve moguce senzore u avion, ili ga podrzavate jacim (i boljim) senzorima sa drugih platformi?
Quote
Kao i sve ostalo na avionu sto emituje signal moze se ometati,ali to nije razlog da sad nista ne stavimo u njega zbog te cinjenice.

4. U ovoj tacki me ili nisi razumeo , ili ne znam sta se desilo , ali si poceo da kontriras sam na svoje izjave , ali uglavnom amerikanci nemaju repne radare na avionima .

I jos cu se osvrnuti na dve stvari :
a.) imas srece sto poredimo samo aviotehniku , a ne i blisku , srednju , i dalekometnu PVO
b.) famozni F - 117 , medijski proslavljen do neba ( a gde je sada ? ) je verovatno u Rusiji izazivao salve smeha . Nije Rusija Panama !
« Last Edit: July 23, 2009, 11:13:33 am by Dylan Dog » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #58 on: July 23, 2009, 12:27:57 pm »

Quote
Koji su za razliku od Su - 47 Berkut , odustali od svog projekta X - 29 !
I rusi su odustali od Su-47/S-37 Berkut. X-29 nikada nije bio planiran da postane borbeni avion, već je samo bio eksperimentalni avion koji je trebao da ispita mogućnosti ovakve konfiguracije.

Quote
Da nisu mozda ameri postavili prvi delta krilo ( MiG - 21 ) na svoj neki borbeni avion ?
Recimo F-102, pojavio se 3 godine pre MiG-21, iako je konfiguracija F-102 klasična delta dok je MiG-21 delta sa repnim površinama.

Quote
Da nisu mozda ameri stavili uvodnike vazduha u mlazne motore ispod svojih aviona ?
Korišćenje nosa i trupa za usmeravanje i kontrolu vazdušne struje je primenjeno i kod F-16, ako si na tu ulogu nosa mislio i razlog smeštanja uvodnika ispod trupa. To je zapravo evolucija podzvučnih uvodnika kakvi su korišćeni sa prvim generacijama mlaznih borbenih aviona koji su imali nosni uvodnik, pa su prilikom vazdušnih borbi pri većim napadnim uglovima imali problem sa dotokom "zdrave" vazdušne struje do motora, što je rešeno dodavanjem gornje "usne" koja je imala za cilj da usmeri vazduh, što u slučaju F-16 i drugih aviona posle njega čini nos i delimično trup.

Strejkovi su korišćeni kod F-5, F-16, a uzgonski trup kod F-16 (krilo i trup čine jedinstvenu uzgonsku površinu, iako mnogo manju nego kod MiG-29 recimo).

Quote
b.) famozni F - 117 , medijski proslavljen do neba ( a gde je sada ? ) je verovatno u Rusiji izazivao salve smeha . Nije Rusija Panama !
Naprotiv, nije izazvao nikada salve smeha, već veliko interesovanje i pažnju, nisu rusi budale da se podsmevaju vrhunskoj tehnologiji, oni je ispituju i pokušavaju da proniknu u nju kako bi je kopirali, i razvili protivmere.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #59 on: July 25, 2009, 07:03:02 am »

Quote
I rusi su odustali od Su-47/S-37 Berkut. X-29 nikada nije bio planiran da postane borbeni avion, već je samo bio eksperimentalni avion koji je trebao da ispita mogućnosti ovakve konfiguracije.
Znam da je X - 29 tehnoloski demonstrator , ali sam isto tako obavesten da su strukturalna opterecenja zbog negatvne strele krila prekinula eksperimentisanje na njemu . Inace sto ne bi ameri predstavljali njegovu " supermanevribilnost " kao sto rade sa F - 22 , i kao sto rade Rusi sa svojim avionima ?? A svi znamo koliko ameri vole marketing !

Quote
Recimo F-102, pojavio se 3 godine pre MiG-21, iako je konfiguracija F-102 klasična delta dok je MiG-21 delta sa repnim površinama.
Za ovo u redu , moj propust . Ali MiG - 21 je napravio bum u lovackoj avijaciji ( kao i jos neki naredni migovi ) ; mlazni je lovac koji je proizveden u najvecem broju primeraka ikada , u najvise ratnih sukoba ucestvovao , u najvise ratnih vazduhoplovstava sluzio ... a sta je postigao F - 102 ??

Quote
...pa su prilikom vazdušnih borbi pri većim napadnim uglovima imali problem sa dotokom "zdrave" vazdušne struje do motora...
Sto se tice " zdrave " vazdusne struje pri velikim napadnim uglovima , to je u praksi najbolje postignuto na MiG - 29 , i Su - 27 ; i tu se slazu svi svetski strucnjaci . A oblik i polozaj uvodnika vazduha kod ova dva aviona je vrlo slican , takoreci isti .

I sada dolazimo do famoznog F - 117 , koji je po meni jedan veliki blef ( svaka cast smanjenju efektivne odrazne povrsine ) !
Prvi blef je ime ! Zasto uopste taj avion ima oznaku " F " ?? Ne da nije F , nego nije ni F/A , jer nema nikakve mogucnosti niti naoruzanje za misije vazduh - vazduh . Manevarske karakteristike obzirom na oznaku F su smesne , a nema ni motore sa dodatnim sagorevanjem ( zbog steltnosti , tj manje IC uocljivosti ) . Mozda je napravio neki pomak u tehnologiji materijala . A bas je dobro sto smo ga mi oborili , pa svi znamo kako i cime smo ga oborili . Na polju aerodinamickih resenja nije napravio pomak .
Quote
Naprotiv, nije izazvao nikada salve smeha, već veliko interesovanje i pažnju, nisu rusi budale da se podsmevaju vrhunskoj tehnologiji, oni je ispituju i pokušavaju da proniknu u nju kako bi je kopirali, i razvili protivmere
Ispade da su Rusi napravili protivmere 60 - ih godina  Smiley . Nisam primetio da su Rusi pokusavali da kopiraju F - 117 , cak je pitanje koliko Rusi obracaju paznju na stelt , a i ostali . Niko sem amera nije toliko daleko otisao na polju stelta , ali ja licno mislim da je ceo koncept promasen . F - 22 je radarski uocljiviji od ranijeg F - 117 , a kruze price da je B - 2 mnogo manje stelt kada pada kisa i sl . Vrhunski stelt podrazumeva da se oruzje nosi unutar trupa letelice ( F - 117 , i F - 22 ) , a to nemaju ni Rusi , ni Rafale , ni Gripen , ni Eurofighter . Kako za sada stvari stoje ispada ( bar sto se aviona tice ) da je stelt koncepcija dozivela svoj vrhunac '91. u pustinjskoj oluji , i da je vreme stelta proslo .
« Last Edit: July 25, 2009, 07:10:26 am by Dylan Dog » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.