PALUBA
March 28, 2024, 12:43:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Down
  Print  
Author Topic: Руска и Америчка авиотехника, поређења.  (Read 55642 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #90 on: August 10, 2009, 05:10:57 pm »

MiG - 31 moze da superkrstari , i to naravno - najbrze ! Wink

Quote
at the supersonic cruising speed (M 2.35), km 720
http://www.globalsecurity.org/military/world/russia/mig-31-specs.htm

Quote
Cruise speed 2500 km/h , 1553 mph
http://www.aviastar.org/air/russia/mig-31.php

Aeromagazin broj 22 navodi sledece za MiG - 31 :
Maksimalna brzina : 3.000 km/h
Brzina krstarenja : 2.400 km/h
Brzina pri zemlji : 1.500 km/h

Radim temu " MiG - 31 BM " , pa sam dosao do sledecih podataka  Smiley

E , sad sve i da se radi o avionu bez naoruzanja , obzirom na silnu brzinu superkrstarenja , moze sigurno da superkrstari i naoruzan sa 3 rakete R - 37 superdugog dometa reda 400 km , jer su poluutopljene u trup :
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raketa R - 37 se vec nalazi u proizvodnji .
http://www.answers.com/topic/vympel-r-37


* 1.jpg (79.45 KB, 600x392 - viewed 289 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 10:19:38 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #91 on: August 10, 2009, 05:24:59 pm »

To nije istina iz prostog razloga što on za letenje tom brzinom koristi forsaž i time značajno smanjuje svoj dolet. I suerkrstarenje kao takvo redukuje dolet u odnosu na podzvučno krstarenje istog aviona, ali ni izbliza toliko koliko upotreba forsaža. Maksimalna brzina je 2.83M ali se koristi samo u krajnjoj nuždi iz razloga oštećenja motora, pa je stoga ograničena na 2.35M, i naravno samo uz upotrebu forsaža.

Program rakete R-37 je prekinut 1998. a nastavljen 2006., još nije usvojena u naoružanje niti u masovnu proizvodnju, a zajedno sa Novatorom konkuriše za naoružavanje Su-35 kao i PAK-FA. Obe rakete se još nalaze u razvojnoj fazi, iako je R-37 već devedesetih testirana, ali sada se radi na novim glavama za samonavođenje (aktivnim) koje se testiraju.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #92 on: August 11, 2009, 08:44:47 am »

Sto se tice MiG - 31 - moja greska .
Pomesao sam brzinu krstarenja , i brzinu superkrstarenja . A mislim da moze da superkrstari , bar 1,1 M .

A sto se tice rakete R - 37 :
Quote
The mid 2007 announcement that the "MiG-31E" would be exported to Syria, ex Russian Air Force stock, with the R-37 Arrow, indicates that the export aircraft will be based on the MiG-31BM and that the R-37 counter-ISR missile is in production now.
http://www.ausairpower.net/TE-Foxbat-Foxhound-92.html

Jos 90 - ih godina je raketa vazduh - vazduh R - 37 pogodila cilj sa daljine od preko 300 km . Za razliku od rakete Novator R - 172 , raketa Vympel R - 37 je dobila NATO ime : AA - 13 Arrow .
« Last Edit: August 11, 2009, 11:59:44 am by Dylan Dog » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #93 on: August 11, 2009, 01:46:57 pm »

Ne može da superkrstari, da može već bi se rusi odavno hvalili time, što se tiče rakete R-37 ovo što si naveo je samo zaključak novinara koji je pisao, ne i činjenica iz nekog zvaničnog izvora, dok većina izvora za trenutni status rakete navodi da je neodređen i da je razvoj u toku. Inače raketa je nastala modernizacijom rakete R-33 i namenjena je uništavanju velikih i slabo manevrišućih ciljeva, kao što su bombarderi i AWACS avioni. Ipak, ostaje problem detekcije manjih ciljeva veličine lovca na tako velikim daljinama, tako da se pun potencijal ove rakete ne može ostvariti protiv manjih ciljeva, a naročito ne protiv ciljeva smanjenog radarskog odraza ili manevrišućih ciljeva (kažu da je ograničenje rakete napad na cilj koji može da manevriše do 4G).
Pročitao sam nešto zanimljivo kod testa R-37, navodno je cilj osvetljavao Su-30 koji se nalazio ispred (dakle bliže cilju, avionu-meti) MiG-31 koji je ispalio raketu u iskakanju kako bi postigao što veći domet, a raketa je zahvatila cilj sopstvenom glavom na nekih 17km od cilja.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #94 on: August 11, 2009, 02:04:55 pm »

Raketa R - 37 / AA - 13 Arrow je i namenjena unistavanju velikih , i slabomanevrisucih ciljeva na velikim daljinama : E - 3 AWACS , E - 8 JSTARS , E - 2 Hawkeye , i sl .
Inace raketa Vympel R - 37 nije osmisljena da je nosi samo MiG - 31BM , veci i Su - 35 / 37 .
« Last Edit: August 11, 2009, 02:13:44 pm by Dylan Dog » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #95 on: August 11, 2009, 02:11:23 pm »

To je tačno, ali se vodi bitka između Vimpela i Novatora oko toga koja će raketa ući u arsenal, dok Novator ima podršku indijaca koji delom finansiraju program, Vimpel se muči sa finansijama, ali ima skoro gotov proizvod, dok je Novator još u ranoj razvojnoj fazi. Međutim, Novator ima veliku prednost zato što praktično već ima kupca, Indiju, a i raketa je derivat 9K37M1 Buk-M rakete, što joj verovatno daje bolje manevarske karakteristike i mogućnost napada na ciljeve koji manevrišu.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #96 on: August 21, 2009, 09:26:31 am »

80sBoy ti selektivno odgovaras na tacke rasprave . Prvo sam ja dao 11 tacaka gde sam poredio rusku , i americku aviotehniku , a ti si odgovorio na 8 . Ja sam prokomentarisao svih 8 , a ti si odgovorio na 4 ...

Quote
Pogledaj kako mota rep od Sr71 ,pa mi javi jel ima razlike u odnosu na ovo kod Tu160,a Sr71 postoji jos tamo od 1964.god.

1. Da neces mozda da kazes da su amerikanci inovantniji na polju aerodinamickih resenja   Roll Eyes ? Koji nemaju kanarde u operativnoj upotrebi , koji kupuju od Jakovljeva strucnjake i tehnicka resenja da bi pravili svoj F - 35 Lightning II alias JSF . Koji su za razliku od Su - 47 Berkut , odustali od svog projekta X - 29 ! Da nisu mozda ameri postavili prvi delta krilo ( MiG - 21 ) na svoj neki borbeni avion ? Da nisu mozda ameri stavili uvodnike vazduha u mlazne motore ispod svojih aviona ? Da nisu ameri izmislili savijen nos aviona , resetkasta krmila , strejkove , uzgonski trup , nazubljene kanarde ...
A mozda bi kada smo ga vec pomenuli trebali uporediti Tu - 160 i B - 1B Wink

Quote
90% ovoga sto si naveo je ili prototip ili nije u operativnoj upotrebi,tako da one ne mogu biti predmet razmatranja.

2. Kada poredim aviotehniku , poredim krajnja dostignuca tehnike , i tehnologije . Sto se tice analize dr.Carlo Kopp mislim da je on bolji poznavalac tematike i od mene , i od tebe ( a sta je covek zakljucio ) . Sta je prototip , sta je uslo , a sta ne u operativnu upotrebu , koja je tehnologija osvojena , a koja nije , sta je medijski rat , sta je propaganda , sta je Holywood ... ? Mozda bi trebalo porediti ex moldavski MiG - 29 i F - 35 Lightning II  Grin

Quote
Obavili su let i Mig 1.42 i S37 ali nisu ni jedan u operativnoj upotrebi,kao ni Al41F.

3. Izmenio si sopstvenu izjavu za mlazni motor Al - 41 F iz " da je na crtacem stolu " u " nije u operativnoj upotrebi " ! Nije ovde cilj da se nas dvojica shegacimo i pravimo ko ce ispasti pametniji , nego da poredimo vazduhoplovnu tehniku . Rusi su izvrsili modifikacije mlaznih motora iz familije aviona Su - 27 ( Al - 31 F ) , i dobili dobre motore sa vektorisanim potiskom po vise osa za Su - 37 , Su - 47 , i svaki avion kome je novi motor potreban .

Quote
Da li da stavljate sve moguce senzore u avion, ili ga podrzavate jacim (i boljim) senzorima sa drugih platformi?
Quote
Kao i sve ostalo na avionu sto emituje signal moze se ometati,ali to nije razlog da sad nista ne stavimo u njega zbog te cinjenice.

4. U ovoj tacki me ili nisi razumeo , ili ne znam sta se desilo , ali si poceo da kontriras sam na svoje izjave , ali uglavnom amerikanci nemaju repne radare na avionima .

I jos cu se osvrnuti na dve stvari :
a.) imas srece sto poredimo samo aviotehniku , a ne i blisku , srednju , i dalekometnu PVO
b.) famozni F - 117 , medijski proslavljen do neba ( a gde je sada ? ) je verovatno u Rusiji izazivao salve smeha . Nije Rusija Panama !


@Dylan Dog ostao sam ti duzan na tvoj komentar

Mislim da si se previse uneo, ali ne u razemenu misljenja vec u nesto sto prelazi u asimetricnu raspravu barem kad sam ja u pitanju.Previse pridajes paznju ovoj temi kao da je ona od tolike vaznosti za tebe,siris nervozu iz tebi poznatih razloga,samo zato sto postoje i druga misljenja.Druga stvar na koju ti zelim skrenuti paznju je sledece:Ja nisam obavezan da odgovaram niti na tvoje stavke/pitanja niti na bilo sta sto ti (ili neko drugi) pise ako ja to necu.Nacin na koji cu ja ucestvovati na forumu,o cemu cu pisati i sta cu komentarisati (uvazavajuci pri tome pravila foruma) odredjujem ja licno.Tebi se  podrazumeva da ja moram se izjasniti za sve sto ti navedes,u suprotneme ispada da ja nisam dorastao tebi i tvojim stavovima.Nisam ovde dosao da bi nekoga impresionirao,ili da se takmicim s nekim,niti su mi ovde poslodavci pa da moram sad da se dokazujem pred njima.
Argumenti koje ti iznosis jaki su koliko i tvoji izvori,a oni koliko se da primetiti svode se na pojedine sajtove koje prave od ruskog oruzja super-turbo hi-tech cuda.
Ja uvek lakse prihvatam objasnjenja data na naucni nacin uz koriscenje fizike , matematike i racunarstva , ili nekog VTUP a mnogo teze stura objasnjenja poskidana sa raznih sajtova, sa stranica pisanih za siroke mase sa opstim opisima , i laganim objasnjenjima koja ce zadovoljiti prosecnog citaoca bez ulazenja u sustinu stvari .
Carlo Kopp jeste vrstan poznavalac s inzenjerske tacke gledista za radare,optoelektroniku itd.,medjutim podatci kojima on raspolaze i netacnosti koje iznosi (namerno ili ne) u svojim clancima,znaju nekada u najmanju ruku biti prenaglaseni u pozitivnom smislu za ruse kad je u pitanju njihova tehnike .

Quote
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da budem konkretan, slika koju si ti postavio (a cij je autor CK) pokazuje da R27R/T ima domet od 47milja znaci ~75km.Vazduhoplovno tehnicko uputstvo za borbenu  primenu aviona Mig29 to videlo nije.Na str. 23 tog upustva dijagram lepo pokazuje da R27 moze da gadja cilj koji NE manevrise na max. 35km ( pri visini i brzine leta koji su pri tome najpovoljniji).Znaci ako hoces nekog da gadjas moras da cekas da ti pridje na barem 20,mada oni koji su gadjali navode cak i manje!Raketa koja gadja manevrusici cilja jako brzo gubi na kinetickoj energiji narocito u zavrsnom delu putanje manevrusici prema tom cilju,znaci gubi i na brzini i na dometu.Ovo se narocito odnosi na R27 koji ima velike klipove za upravljanje  koji stvaraju veliki aerodinamicki otpor,i ne samo to- sistem upravljanja na toj raketi ide po principu sve ili nista znaci kada se klipovi otklone u jednu stranu on ide do kraja tako da raketa radi divljacke manevre,sto rapidno smanjuje njenu enrgiju i domet.To CK nigde na navodi!
Idemo dalje:
R27ER po ovoj slici ima neki nenormalni domet od 70milja ~112km.Idemo ponovo do RLE ovaj put od Su27SK u kome lepo pise da ova raketa u najboljem slucaju ne moze da potegne dalje od 41km pod istim uslovima gadjanja kao kod 9.12.Cak i da ne znamo ove podatke iz zvanicnih uputstava za koristenje ove rakete mozemo po samoj spoljasnosti zakljuciti da ona nije neka nad dimenziona raketa u odnosu na svog prethodnika koja bi omgucila tako veliki domet.

Quote
imas srece sto poredimo samo aviotehniku , a ne i blisku , srednju , i dalekometnu PVO

Ovo je nesto u fazonu ti si profesor,ja sam dosao kod tebe da polazem ispit,i sad imam srece sto me neces pitati nesto sto bi moglo biti nepovoljno po mene.Da se razumemo, ja nema sta biti niti srecan niti nesrecan zbog cinjenice kakva je necija PVO,rakete ili radar,i pravo da ti kazem zaboli me ona stvar zbog toga kad su u pitanju i jedni i drugi,oni su toliko ne bitini za mene da je to jezivo.



____________________

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Where'd he go?!

Where'd whooooo gooooo?!


* 2.jpg (48.42 KB, 600x480 - viewed 266 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 10:21:33 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #97 on: August 21, 2009, 09:45:23 am »

To je samo tvoje misljenje.
Uostalom, Rusi imaju raketu vazduh-vazduh dalekog dometa Vimpel R - 37 (AA-13 Arrow) sa kojom su jos 1994. oborili metu u vazduhu sa udaljenosti od 300 km. Tako da rakete manjeg dometa ne moram ni razmatrati.
E, a amerikanci to nemaju, i ne moram da napisem zbog toga 80 redova  Wink
« Last Edit: August 21, 2009, 12:29:24 pm by Dylan Dog » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #98 on: August 21, 2009, 11:39:19 am »

Da budem konkretan, slika koju si ti postavio (a cij je autor CK) pokazuje da R27R/T ima domet od 47milja znaci ~75km.Vazduhoplovno tehnicko uputstvo za borbenu  primenu aviona Mig29 to videlo nije.Na str. 23 tog upustva dijagram lepo pokazuje da R27 moze da gadja cilj koji NE manevrise na max. 35km ( pri visini i brzine leta koji su pri tome najpovoljniji).Znaci ako hoces nekog da gadjas moras da cekas da ti pridje na barem 20,mada oni koji su gadjali navode cak i manje!Raketa koja gadja manevrusici cilja jako brzo gubi na kinetickoj energiji narocito u zavrsnom delu putanje manevrusici prema tom cilju,znaci gubi i na brzini i na dometu.Ovo se narocito odnosi na R27 koji ima velike klipove za upravljanje  koji stvaraju veliki aerodinamicki otpor,i ne samo to- sistem upravljanja na toj raketi ide po principu sve ili nista znaci kada se klipovi otklone u jednu stranu on ide do kraja tako da raketa radi divljacke manevre,sto rapidno smanjuje njenu enrgiju i domet.To CK nigde na navodi!
80sboy,
Par pitanja za R27:
- koliko joj radi motor vremenski/dužinski
- da li je možda razlika u navedenom dometu najbolja/najgora varijanta? (cilj se približava/udaljava, iznad/ispod lansera je itd) Malo mi je čudno da je toliko velika razlika u dometima.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #99 on: August 21, 2009, 10:53:27 pm »

Osim sto je imao prvi radar sa faziranom antenskom resetkom, i elektronskim skeniranjem, MiG-31 je imao i prvi data-link.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #100 on: August 06, 2011, 10:23:50 am »

- Normalno je da svaka zemlja hvali svoj proizvod kao najbolji.
- Postaviću link ka familiji Pratt&Whitny motora gde sa akcentom na P&W - F100-PW-229 koji između ostalih američkih aviona pogoni i F-16. Isti avion pogoni i G&E slabijeg potiska a ono što je specifično za P&W F100-PW-229 je da amerikanci tvrde da u svojoj klasi ima najduži životni vek.
 
 - ( Life time ), a da je među cikllus modernizacijom sa među remonta produžen sa 7 na 10 i više godina, što je zaista izuzezetan podatak.
 - ( The average service life between overhauls from seven years on average to more than 10 years. The EEP is now available) !

 - Na sajtu možemo videti i F-119 motor koji pogoni F-22 Raptor. Ovaj motor ne samo da je godinama u seijskoj proizvodnji i sa najmanjim IC odrazom već i primenjenim tehnologijama koje frugi konkurenti za sada nemaju.

 - Rusija je poznata sa vrhunskim pogonskim grupama kako firme Saturn, tako i Klimov. Nikada vrhunske perfomanse i potisak-snafa nisu bili sporni kod rusa.
- Pokušaću da dođem do približno tačnih podataka životnog veka motora AL-31 i kasnijih izvedbi. U domenu vektorisanog potiska i primenjenog istraživanja Rusija je otišla najdalje. Po svojim perfomansama naročito se ističe Saturn 117 ( 117S) trenutno ugrađivan u serijske SU-35S. Takođe i PAK-FA - koji je još uvek u test fazi pogoni 117S u dve izvedbe izuzetne snage. Kao naslednik najavljuje se Izdelaev - 129 i potpuno novi tzv. serije 30. za koga se tvrdi da ima duplo manji IC odraz od F-119.
- Ono što se zna je da  Rusija, naročito firma Klimow intenzivno radi na produženju životnog veka svojih motora. Tipičan primer je RD-33, gde je od prvih varijanti u izvedbi 2, 3 došlo do produženja životnog veka za oko 2,5 puta. Na istom polju - produžennju životnog veka i modularne izrade motora takođe intenzivno radi i Saturn.
- Za sada ću postaviti link vezan za P&W motore.  Na internetu postoje više linkova koji tretitaju ruske pogonske grupe. Pokušaću da postavim link koji je najegzaktniji , bez opcija varijabila - okvirno od-do !
- Nikako se nesvrstavam ni na jednu stranu, već me interesuje sem potiska, čiji motori imaju trenutno duži životni vek.
- Ako neko od kolega ima koristan link i podatke vezane za ruske pogonske grupe, bio bih zahvalan.

    
« Last Edit: March 01, 2015, 12:37:59 pm by Рашо » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.