PALUBA
April 19, 2024, 05:48:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 [473]   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186378 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7080 on: Yesterday at 10:03:21 am »

Već sam nešto pisao na forumima vezano za tenkove za izvlačenje (TZI).
Za realizaciju ugovora od 15 kom. za Kuvajt nije bilo ni vremena niti finansijski isplativo razvijati i praviti naše delove.
Sa Poljacima je ugovorena isporuka oklopnog tela, multiplikatora i kompletne nadogradnje (vitla dizalica itd..).
Konstruktori ĐĐ su dostavili Poljacima sve izmene na oklopnom telu koje su vezane za ugradnju motora od 1000 ks kako bi oni doradili OT.
Vrednost poljske isporuke bila je nešto manja od 400.000 $ po kompletu.
Poljaci su prvi komplet dostavili u ĐĐ Sl Brod kako bi mi mogli da definišemo izmene na cevovodima u MTO zbog drugačijeg multiplikatora, pumpi na njemu i položaja glavnog vitla.
Raspad SFRJ je prekinuo celi proces.

Leta 91g nosio sam u SSNO neke materijale vezane za posao sa Iranom, posetio sam moje saradnike u direkciji našeg projekta.
Rekli su mi da traže novog finalistu u Srbiji ali imaju poteškoća sa kadrovima pošto neki od oficira iz ličnih razloga nisu bili spremni da pređu iz ĐĐ.
Ponudio sam im moje usluge uz neke uslove i moje obećanje da mogu sve realizovati u kratkom roku ako mi budu dostupna sva dokumentacija koja se nalazi u VTI-u.
Prilikom mog sledećeg dolaska u Beograad organizovali su mi razgovor sa direktorom 14 Oktobra.
Brzo smo se sporazumeli i zajedno otputovali u Kruševac, da napravimo našu ponudu za realizaciju 51 tenk + 15 tenkova za izvlačenje.
Zamenik g.direktora i ja smo našu ponudu predstavili i uspešno odbranili na vojnom savetu u Generalštabu.
Vrednost posla je bila 97 miliona $.

Pokušali smo kasnije da na  organizovanom sastanku (Jastrebac ) svih glavni proizvođača  dogovorimo nastavak realizacije sa  dva paralelna finalista u paritetu 50% : 50%.
Kako ĐĐ nije mogao da obezbedi političku saglasnost mi u 14 Oktobru smo krenuli da tražimo spoljne saradnike kako bi realizovali celokupan posao.
Sa Poljaacima smo dogovorili dorade na njihovim kupolama i oklopnim telima radi integracije sa našim komponentama.
Celokupan posao je prilično brzo i efikasno išao ali se pojavio problem sa nišanskim spravama posle sukoba u BiH.

Uz prilično napora uspelo mi je da rukovodstvo 14 Oktobra usmerim da krenemo u realizaciju TZI-ova pošto tu imamo manje problema.
Napravio sam specifikaaciju dodatnog uvoza vezano za hodni deo (torzione osovine svi točkovi ...) i sa direktorima otišao u Poljsku gde smo sve dogovorili i ugovorili.
Tom prilikom sam uspeo preko mojih saradnika u poljskoj fabrici da iskamčim deo konstrukcione i tehnološke dokumentacije kako bi ubrzao celokupan proces.
Poljaci su imali već gotove delove pa je ubrzo došlo do isporuke 9 kompleta po osnovnom ugovoru i 5 kompleta po mom dopunskom ugovoru.
Kad smo realizovali prvi TZI mnogi su to gledali sa nevericom, malo ko je verovao da mi to stvarno možemo i uz to izuzetno efikasno i brzo.
Lično sam bio zadovoljan i ponosan što sam svoju misiju i pored određenih poteškoća efikasno i uspešno realizovao!
Logged
Pages:  1 ... 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 [473]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 24 queries.