PALUBA
April 16, 2024, 07:11:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija na temu "Galerija tenka M-84"  (Read 50319 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 958


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #45 on: May 24, 2009, 12:18:28 pm »

Svuda je to rađeno, naručito kasnije, tamo posle 2000-te. Žalosno i jadno. Spolja sija tenk a unutra mu ne radi više od pola stvari i to u 98% slučajeva uzrok ljudski faktor, nemarnost, neobučenost i sl. Svašta se radilo da bi se zadržao posao (grebanje na svaki mogući način), i samo da bude spolja gladac a unutra jadac.

I koliko samo padova i nesreća su se dogodile baš upravo zbog toga, kada naulje, ponafte ili podrnčaju tenk. Evo skoro nam je jedan drugar pao i povredio se (na svu sreću ne toliko ozbiljno) sa nekog borbenog vozila, mislim sa KOT-a, samo iz tog razloga jer je bio nauljen da "sija".
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #46 on: June 21, 2009, 03:29:49 pm »

Tek sada sam pregledao ovu temu i imam nekoliko komentara. Tenk u jednobraznom poretku, sa kvarom na nišanskoj spravi i neispravnim poklocem iste 21252, je iz sastava 4. Brigade KOV - 46. tenkovski bataljon, slikano u Vranju, fotograf Dimitrije Ostojić. Ovi su tenkovi iz sastava nekadašnje 211. okbr. Konkretno 21249 i 21252 su iz moje 2.TČ / 2. OKB nekadašnje 211. okbr. http://www.pbase.com/dicus63/4th_brigade&page=all

Kada sam ja došao 1995. u ovu brigadu, komandant je bio Puk. Milan Tomić, a Puk. Ilija Piljić je tada bio u komandi treće armije ili Niškog korpusa, ne sećam se više. Često je dolazio kod nas u kontrolu. Na poligonu Međa sam proveo dva ipo meseca 1996. kako bih po završenom gađanju našeg bataljona, sačekao 252. okbr. Ključevi sva tri tenka, među kojima je bio i 21251, su bili kod mene. Odgovorno tvrdim da po odlasku 252. ništa od RAP-a nije falilo, niti je moglo da fali. Jedan od tri naša tenka na Međi bio je i tenk iz prve serije sa starim tipom meteo senzora. Tenk je tek stigao sa remonta u Čačku i bio je jedini sa ovim tipom meteo senzora u brigadi. Broja mu se ne sećam. Lično sam gledao kako jedan podoficir iz 252. brigade naređuje vozaču da upali pomenuti tenk bez prethodnog zagrevanja Webastom, iako je bio April mesec, a temperatura ispod 5°C. Na moje pitanje zašto ga pali bez grejanja, on mi je odgovorio da nema potrebe.
« Last Edit: June 21, 2009, 03:35:24 pm by Bandzi » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 958


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #47 on: June 21, 2009, 03:58:47 pm »

To je bilo u aprilu `96 kada je podoficir iz 252. oklopne naredio da ga startuje bez grejača, jel tako? Smiley

Imaš dole u Opštim diskusijama kako sam vam zezao komandire sa čuvenim sistemom "hepek" Wink, baš na Međi, ali to je bilo 2000-te, mislim to u vezi sa "hepekom". Cheesy

Jel si bio na Međi `96-te kada je jedan aktivan vojnik pkt-om prešao rafalom preko kupole tenka u susednoj liniji za gađanje, k-dir je odlično prošao premda je bio na luku. Tada je gađala 252. oklopna.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #48 on: June 21, 2009, 04:12:12 pm »

Prisustvovao sam tada jednom incidentu prilikom gađanja 252. posle koga je gađanje prekinuto, ali nije bio u pitanju PKT.
Na polaznoj liniji druge ili treće staze nalazio se jedan BRDM sa nekoliko vojnika na njemu, verovatno izviđači iz pomenute brigade. Pripremali se za gađanje. U tom trenutku sa jednog BVP-a koji je bio parkiran iza, začuo se pucanj. Opalio je top 20mm a metak prošao skoro pa između dvojice vojnika na onom BRDM i završio u brdu. I meni se diglo ono malo kose na glavi, a mogu da zamislim kako je bilo onoj dvojici.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #49 on: June 21, 2009, 04:38:05 pm »

Da li treba ja nešto da napišem, jer sam prisustvovao SVIM gađanjima od Pivke do Krivolaka, proveo dosta vremena na Kosovu, do raspada države, bio sa svim jedinicama u ratu, od Vukovara, BiH, Srpske Krajine itd. Tražili su od mene da napišem knjigu, davali mi pare za knjigu itd. Kad su prije dvije godine sve novine i TV objavili vijest o 15 tenkova za Kuvajt zvali su me svuda za intervju, a kad bih počeo da pričam ono o čemu se ne priča, ko zna gdje bi to sve završilo.

Ovako je najbolje, što bi se reklo, pomalo, na kašikicu.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #50 on: June 22, 2009, 01:15:26 am »

...i bre ljudi, pa ubiste ovu 252. ? ... nije valjda da su tako losi? ... iskreno, imao sam par bliskih kontakata sa njima i ne mogu da kazem ista dobro ... a sto se "socnih detalja" tice, ja sam za to da jednog dana , kad-tad, sve izadje na videlo, u vidu memoara, ili nesto na fazon "maskirne tajne Srbije" ... otprilike nesto sto bi bilo pandan "Tajnama Srpskog dzet-seta" ... lepo krenes od vojne skole, prvog zaduzenja uniforme, prvog pasulja, pa sve do resenja za penziju ... a prethodno, u par recenica predgovora navedes, onako, cisto neobavezno, da su prava imena stvarnih aktera, zavedena, kovertirana i zapecacena u par advokatskih kancelarija ... za svaki slucaj, zlu ne trebalo - ako se meni nesto kojim slucajem ne desi ... tiraz skace na par stotina hiljada bez problema, a onda kad narucis pivo u nekoj birtiji gde si cugao posle posla, zabadas 100 evrica konobaricama u "kecelju" ... ja materijala imam, i to vec sada, za jednen dobre memoare, ali ipak mislim da je malo rano za to, narocito u ranim 30.-tim ... ako sacekam jos malo, bice to bestseler, a onda ...  Wink
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #51 on: June 22, 2009, 06:18:03 am »

Zaboravi Brokeru da odgovorim. Jeste, paljenje tenka bez prethodnog zagrevanja je bilo Aprila 1996.

Nije mi bila namera da pljujem bilo koga. Rivalstva između 1. Gardijske, 252. i 211. brigade je bilo. Možda bi Vladimir mogao nešto da kaže o tome koje je brigada na gađanjima bila bolja, pošto je sa svima proveo najviše vremena na poligonima.

Bilo je i u 211. brigadi bisera. Na jednom noćnom gađanju gde sam ja vozio u trećoj stazi, došlo je do incidenta. Pošto se za noćno gađanje gase sva svetla osim onih na metama, a lokalno stanovništvo u selu Međa koje se nalazi uz levu stranu strelišta, obavesti o noćnom gađanju, na strelištu je mrkli mrak. Krenemo sa polazne linije, pratim i ja kroz moj noćni periskop šta se pogađa i u jednom trenutku primetim svetlo sa leve strane. Bilo mi je odmah čudno jer je previše levo, ali gledanjem kroz noćni periskop nisam mogao baš sa sigurnošću da procenim. Čujem preko radio veze nišandžiju kako i on uočava "metu" a posle par sekundi sledi rafal iz PKT. Nekoliko trenutaka kasnije preko radio veze čujem nekoga sa tornja kako galami i obustavlja gađanje. Desilo se to da je neki cigo iz sela Međa upalio svetlo u kokošinjcu. Srećom rafal je bio kratak, a šteta samo materijalna.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #52 on: June 22, 2009, 06:45:39 am »

Ja sam ladno cuo za ovaj incident, samo sto sam ja cuo da je iz BVP-a gadjano, ali je definitivno to ta prica! Katastrofa!
Izmedju ostalog, na strelistu "medja" one kuce sa leve strane jesu previse blizu, ali su i previse levo da bi se toliko promasilo! 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #53 on: June 22, 2009, 07:04:20 am »

DA vam napišem kako je stradala krava od potkalibarnog zrna na poligonu Manjača.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #54 on: June 22, 2009, 07:12:47 am »

Ako se uzme u obzir da gađanje izvode redovni vojnici sa jako malo iskustva, onda je sve moguće. Noćno gađanje, izgubi se orijentacija, komandir ne obrati pažnju i eto belaja.
Bio je kod mene u četi jedan nišandžija biser, redovan vojnik. Nekako je prošao selekciju i došao u tenkovsku četu. Već na prvom gađanju iz PKT, videlo se da je rođeni antitalenat. Nikako nije mogao da ukapira šta je na KBN-u pokret kupole levo a šta desno.

Napiši Vladimire. Mora de je od krave ostao samo papak  Smiley

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #55 on: June 22, 2009, 07:59:19 am »

1982 ili 1983. Ljetno doba. Radili smo ispitivanja prototipa sistema. Gađalo se u podnožje brda Lunjevac, na poligonu Manjača. Što bi se po vojnički reklo NTS, neautomatizovano tenkovsko strelište, dakle fiksna meta, Paton ili Šerman. Bilo je teško ocijeniti na oko 1200 metara, jer su već bili izbušeni stotine puta. Na poligonu seljaci napasaju stoku. Svaki dan gubimo sate tjerajući stoku ili čobane sa linije gađanja.

Nakon uzaludnog svakodnevnog trošenja vremena, komandant kasarne, više se ne sjećam imena, reče nišandžiji, tada starijem vodniku mislim da je bio Azem ili Asim, (kasnije je postao kapetan i bio je glavni u muslimanskim snagama kod Tuzle), vidi ima li ko od čobana, a ako nema gađaj u kravu. I tako i bi. Nakon nekog vremena bio je izvještaj da jedna krava leži, a  ostale trče u krug oko nje. Kasnije je ispala frka, ali imali smo od tada slobodno strelište svaki dan.

A kad bi pričao o Pasuljanama kako su dva tenka od one tri staze pošla jedan za drugim, a bilo je bojevo gađanje.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #56 on: June 22, 2009, 12:00:33 pm »

Vlado,
Pre godinu dana sam na nekom ruskom sajtu nabasao na podatak o tome koliko potkalibarna municija sa topa 125mm može da odleti van poligona - mislim da se radilo daljini od preko 50km!
Uzevši u obzir brzinu projektila, čini mi se moguće, ali mi je malo teže jer bi morao da rikošetira pod znatnim uglom, što znači i smanjenje brzine.

Pošto nisam posle video nešto slično, imate li vi možda neki podatak?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #57 on: June 22, 2009, 12:57:02 pm »

Sa potkalibarnom se u bivšoj SFRJ gađalo isključivo na poligonu Kalinovik. Zbog ogromnog rikošeta. Preko 50 Km.

Vlado
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #58 on: June 22, 2009, 01:28:02 pm »

Vlado,
Hvala puno na odgovorima, u zdravlje i sve najbolje!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 958


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #59 on: June 22, 2009, 01:55:18 pm »

Ovo sam te ja Bandzi pitao da bih utvrdim da li smo se možda videli na Međi. Izgleda da nismo, ah ko će ga znati, često smo gađali dole i na Livadama.

Sve se tu poklapa, mislim na staze. ja sam bio u drugoj stazi a ovaj biser koji mi zamalo nije ubio je bio u trećoj. Samo što je bilo reč o PKT-u na četvorci, i što je gađanjae nastavljeno. Ustvari mi nikada nismo ni gađali zajedno sa izviđačima. Samo M-84 i BVP M-80. Ustvari jesmo, ali na Pešteru. Gore su nam dovukli stare Šermane, pa smo imali malo realnije mete.

Inače 252. zovu još i "Nevidljivom brigadom", kada smo već počeli o rivalitetu Smiley, to ste verovatno čuli ili čitali što po netu što u nekim knjigama. A bisera je bilo svuda, samo je pitanje ko sada posle svega hoće to da prizna. Ne krivim ja ni tog regruta koji je napravio tu ludost, možda sam bio trenutno besan na njega ali kasnije ne. Namerno me sigurno nije gađao, za to je odgovoran komandir u njegovom tenku. Inače regrut koji je to uradio je iz Čačka i u osnovi kasnije je bio dobar vojnik, a kasnije na gađanju topom na Livadama je sve odradio za pet.

Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.