PALUBA
March 28, 2024, 09:07:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija na temu "Galerija tenka M-84"  (Read 49982 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #15 on: April 03, 2009, 01:05:14 pm »

   ...au, a sta to konkretno ne mozes da "progutas" ... i kakav to utisak sticu? ... oni koji citaju vrlo dobro znaju o cemu ja pricam , a oni koji ne zele ili "ne smeju", njima nije ni mesto na forumu .... zato, svaka moja rec ima smisla i ne stidim se da sve kazem bez trunke skrivanja ili bilo cega slicnog ...

   ... pozdrav iz  Zemuna ....
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #16 on: April 03, 2009, 02:19:33 pm »

a sve po nagovoru k-danta bataljona .... u njima se duzilo sve, od AC kljuca pa sve do stavke "nozic, tenkovski, M-85" ... a sve sa ciljem da bi ti taj isti nozic ili tako neku glupost naplatili prvom prilikom ... naravno, pare idu u cetu, a nakon toga - pa Boze moj, to je Vojska ... a to sto komandir cete stampa preko 200 strana dnevno ,

E ovo ne mogu da progutam da komandir  čete pokrene spisak manjkova i da uzme pare za sebe(četu) to svakako ne može ako je sve legalno i ako se utvrdi odgovornost komandira pare se odbijaju od plate na poseban račun sa kojim komandir nema dodira.
A ako se dešavalo da komandir čete od komandira uzima novac po tom osnovu to govori o nepoznavanju  propisa a i naivnosti onoga ko tako plaća svoje manjkove.
Bar je tako bilo dok sam radio.
Ovo onaj ko nije u vojsci može da shavti kad komandiri treba para on pokrene spisak manjkova i naplati koliko mu treba.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #17 on: April 03, 2009, 04:06:49 pm »

a sve po nagovoru k-danta bataljona .... u njima se duzilo sve, od AC kljuca pa sve do stavke "nozic, tenkovski, M-85" ... a sve sa ciljem da bi ti taj isti nozic ili tako neku glupost naplatili prvom prilikom ... naravno, pare idu u cetu, a nakon toga - pa Boze moj, to je Vojska ... a to sto komandir cete stampa preko 200 strana dnevno ,

E ovo ne mogu da progutam da komandir  čete pokrene spisak manjkova i da uzme pare za sebe(četu) to svakako ne može ako je sve legalno i ako se utvrdi odgovornost komandira pare se odbijaju od plate na poseban račun sa kojim komandir nema dodira.
A ako se dešavalo da komandir čete od komandira uzima novac po tom osnovu to govori o nepoznavanju  propisa a i naivnosti onoga ko tako plaća svoje manjkove.
Bar je tako bilo dok sam radio.
Ovo onaj ko nije u vojsci može da shavti kad komandiri treba para on pokrene spisak manjkova i naplati koliko mu treba.

Primopredaja dužnosti, samim tim i primopredaja materijalnog dugovanja najviši je vid materijalno finansijske kontrole. Ukoliko se TK nekog sredstva izgubi, otvara se nova i u nju se upisuje sledujuće, a nikako se ne upisuje imajuće stanje. E sad, ko je bio "ovca" da primi nekompletno sredstvo a potpiše da je primio kompletno - normalno je da će na prvom sledećem inventarisanju platiti sve što nedostaje. To da je keš išao kod komandira čete da bi mogao da pravi neznam šta - ne verujem... još niko nije skupio mooda da tako nešto odradi, jer predmeti ne idu samo kod njega, već i kod načelnika TSL i FnSl... a i podložni su MF kontrolama.
« Last Edit: April 03, 2009, 04:09:26 pm by Rade » Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #18 on: April 03, 2009, 08:36:38 pm »

Ljudi moji komandir  čete je MFO IV stepena on ima pravo da pokreće postupak manjka u tom postupku manjka ukoliko on ili komisija koja se određuje naredbom komande brigade ustanovi da ima objektivne odgovornosti za nastalu štetu od strane rukovaoca isti je dužan da je nadokandi ili može sam otpisati ako je vrednost nastale štete do 1000 bodova.
Za to se vodi kompletan postupak sa dokumentacijom u kojoj nisu samo materijalne liste tu je izveštaj o nastaloj šteti,izjava rukovaoca i korisnika sredstava,  naredba o komisiji, izveštaj komisije i rešenje o naknadi štete.
Od svega toga komandiru čete odnosno rukovaocu se vraća samo jedan primerak ML koja ide uz sredstvo i na osnovu koje se razdužuju sredstva u TK i ništa više komandir čete sa tim nema kakve pare kakvi bakrači.
Tačno je to da je primopredaja sredstva između korisnika kaubojska, prijateljska i ko zna kakva još ali to je stvar primaoca i nikoga drugog.
Ukoliko pretpostavljeni naredi da se sredstva prime u viđenom stanju a ne po propisu potčinjeni je dužan da traži pismeno naređenje a ako ga ne dobije pravi službenu belešku u radnu beležnicu koja je po pravilu zavedena i overena i čuva se kao i svaki drugi zaveden i overen dokument i na sudu-u postupku naknade štete je validan dokumenat.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #19 on: April 03, 2009, 10:02:56 pm »

Boga mi ja kada sam zaduživao ništa nije bilo ni prijateljski niti kaubojski, cirada raširena ispred tenka i tako deo po deo, radili smo dva dana sa tim da tada u posadi nisam imao vozača. Moram da napomenem da tada još nije bila razdužena oprema za podvodnu vožnju što je zaduživanje činilo još težim. Na kraju bilans je bio da je falilo plus na predhodnu listu nedostataka još negde oko 40-50 stavki.

Mada gledao sam neke pojedince kako su sve to odrađivali bukvalno u kafani, pa je posle bilo hvatanja za glavu.
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #20 on: April 04, 2009, 07:09:17 am »

To je ono pravi i posle nema da te boli glava
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #21 on: April 04, 2009, 09:51:57 pm »

... 'ajde da vidim neko iskustvo sa pacijentima iz moje bivse jedinice ... da li je neko imao prilike da radi primopredaju sa njima pa neka kaze nesto o tome?
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #22 on: April 05, 2009, 06:05:21 am »

Promopredaju sam vršio  sa ljudima iz Kosovske Mitrovice, Slavonskog broda,Požarevca,Pirota,Vranja, Leskovca Niša i možda još negde ali izgleda da u karijeri imam dosta sreće jer sa tom jedinicom i tim ljudima nemam iskustva u primopredaji ....
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #23 on: April 22, 2009, 11:27:24 am »

... e pa onda ... uuostalom - sreca tvoja te nisi morao da se cimas sa takvima ... promenio bi misljenje u sekundi ... mada, kako si krenuo, postoji velika verovatnoca da bi posle izvesnog vremena mozda i nasli nesto u cemu se slazete ... ko zna ... nikada necemo saznati!!!  Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #24 on: April 22, 2009, 06:39:34 pm »

Svi znate za poligon na Medji, predhodnica P.Livada, gadjao sam tamo bas dosta puta, i skoro uvek smo gadjanje vrsili na tehnici Nislija. E tu nikada nije bilo prave primopredaje nego na "majke mi" i slicno. Smiley I na Livadama smo nekoliko puta gadjali sa niskom tehnikom. Koliko se tu uzimalo i nosilo u svoju brigadu, naravno sta se moglo proneti u autobus, to je za pricu.
I uvek je bio pristan duh nadmetanja, spotski duh, ko je bolji, ko vise zna, ko ce biti precizniji i sl. Adrenalin skoci vise nego na terenu.
Secam se kao danas, moje zadnje gadjanje na Medji, dodju Nislije gledaju nas, naravno kada nam ostave tehniku uvek sa namerom rasteluju sprave da ne bi pogodili nista, samo znalo se za jadac. Izgadjamo mi, ocena pet, i sada treba da razduzimo tehniku, mislim da je bilo nesto malo, nekoliko tenkova, Razduzimo se nekako, i kazem ja jednom komandiru u prisustvu nekoliko njegovih kolega i vojske da je sve Ok ali ti na ovom tenku ne radi bas najbolje "hepek", jos ga i navedem da je to kod vozaca, pravi se on da zna sta i o cemu govorim i zahvaljuje mi kao bratu sto ga upucujem na neispravnost.
"Hepek" ne znaci bukvalno nista, to je bila nasa interna sala koja je igrom tog slucaja izasla van okvira brigade, znaci cista izmisljotina jednostavno to ne postoji. Kada smo odmakli jedno 50-tak metara ne da smo se smejali nego i dan danas kada se setim toga uvek mi nabaci osmeh na lice. Smiley

Jedno iskustvo sa primopredaje, jest da je vise za Smehoteku, ali i iz ovoga moze da se izvuce pokuka. Wink
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #25 on: April 23, 2009, 08:01:56 pm »

  ... e bre Brok ... opasan si ...  ... to je kod nas bilo kao za dobar dan ... to da ti razdese sprave ? .. pa to su kod nas radili vojnici po nagovoru komandira ceta samo da bi komandirima otezali gadjanje, da bi morao da izdvojis extra vreme na pripremu vozila,koje inace ni nemas, i da bi taj isti komandir imao prilike da ti zvoca kako si nesposoban i kako pojma nemas ... bilo je tu svega i svacega, od krivljenja nosaca granata za 125.-ice, kidanja prstiju po osiguracima, ubacivanja klema i kablova akumulatora u sace, gubljenja srafova i matica, kidanje lancica i osiguraca za PKT, gubljenja gume na nisanskoj spravi, cupanja sijalica za osvetljenje , ventilatorcica, sipanja vode u uredjaj za hp ciscenje sprave, da bi zimi zamrzla i popucao sistem, ma svega je tu bilo ... a kada dodje gadjanje, tacno se zna sta ko moze da uradi ... jednostavno, nije vise bilo bitno gadjanje, vec sposobnost i snalazljivost komandira da pronadje i otkrije cake i smisalice koje su mu bile namestene ... a na koti, tj. osmatracnici, komandant sa komandirom cete ima spisak caka, i kada tenk ili vod krene, samo otkacinje jednu po jednu, i naravno - smeje se!!!
  A kada se vratis, ili te oni vec cekaju dole na parkingu, ili ti ides gore pesaka, da ti oni objasne sta to nisi dobro uradio ... ma, samo kada se setim ... ali najveci jadac koji sam doziveo bio je taj, da je kolega, kada je krenuo, bio zaustavljen, kao i ceo vod u napadu, jer mu je osovinica gusenice bila krenula iz lezista ... ... naravno, to je prvi video komandir cete i naravno - komandant ...  ... SA OSMATRACNICE ... ... to je bio vrhunac, jer to zaista niko od nas komandira, ma koliko bio dobar, nebi mogao da predvidi ... to je bio poslednji put da sam isao na Pasuljane, i od tad su kola "krenula nizbrdo" ... sada, kada se svega toga samo setim, muka me uhvati ... ali, drago mi je sto o tome sada samo pisem, i sto nikada vise necu biti u prilici da prozivljavam tako nesto ... mada, kao sto ja uvek kazem ... MADA ...  pilot
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #26 on: May 19, 2009, 11:28:25 pm »

Da mi je znati koliko ima mojih fotografija tenkova koje se vrte po raznim forumima. Ima ih i ovdje nekoliko. Preuzeto sa www.photobucket.com/vlado  ili sa http://home.blic.net/ivanovic/. Mozda i sa nekih drugih sajtova gdje sam objavljivao MOJE fotografije. Ovdje se spominje galerija tenka M84, međutim ima tenkova koji nisu M84. Ima slika ruskih tenkova. Slika koja se spominje kao Vihor u fazi izrade je tenk iz nulte serije tenka M84 snimljen u kasarni Kozara u Banja Luci i to negdje 1983 godine kad sam na njemu radio. Žalosno je sto se na nekim slikama sa vana uoče neispravnosti tenka.  Na jednom sam drugom forumu za sliku ispod koje je tekst  Po meni jedna od najlepših fotki M-84 - pedantno, jednooobrazno, za uzor... tražio da učesnici foruma nađu vidljive kvarove. Ali nisu to jedine slike sa vidljivim kvarovima na M84.

Spominje se i Izvoz tih 33 tenkova u Kuvajt za vreme borbi u Vukovaru imaju i političku pozadinu (ko je sve to ugovorio), te bi kršili Pravilnik po dva osnova, zato otom-potom, ali ne ovde...

Izvoz 33 tenka se vidi na slici http://home.blic.net/ivanovic/33%20Tenka%20U%20Luci.jpg, a na kojoj se vidi datum 18.05.1991 godine. Tj, na slikama se vidi istovar tih tenkova u Kuvajtu. 18.05.1991 godine nije se ratovalo u Vukovaru i tenkovi su sasvim redovnim putem  iz tada jos uvijek cjelovite SFRJ došli brodom ANTJE, Hamburg u kuvajtsku luku Mina Di Abduli. Tu sam radio na istovaru tenkova i njihovom transportu u 15 oklopno mehanizovanu brigadu.

Tenkovi koji su u maju 1992 godine isporučeni Kuvajtu, 15 komada, bili su na vukovarskom ratištu. Ali nisu povučeni sa ratišta kako je to objavio Denis Krnić iz Slobodne Dalmacije, pa onda svi drugi prenijeli tu vijest. Vukovar se dešavao krajem 1991, a tenkovi su isporučeni u maju 1992 godine. Ja sam bio član komisije za prijem tih tenkova u luci Bar. Sasvim je to druga priča, ali sad kad bi ponovo krenuli pričati o tome ko zna kako bi to završilo.
Pozdrav

Vlado


Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #27 on: May 19, 2009, 11:52:00 pm »

Vlado,

Može li jedno pitanje o osetljivosti municije u automatskom punjaču?

Na snimcima iz raznih sukoba smo videli da su tenkovi iz T-72 familije često ostajali bez kupola.
U stručnoj publikaciji, kao i na raznim forumima se kritikuje osetljiv smeštaj municije u autopunjaču.

Na snimcima iz ratova 90-ih kod nas se vide desetine tenkova koje su eksplodirale ili skroz izgorele. Da li je kod njih došlo do detonacije municije odmah, ili pošto je vatra gorela neko vreme?

Na skorašnjim snimcima iz Iraka se može videti pristojan broj Abramsa koji su teško oštećeni eksplozijom municije. Ovo ukazuje da i kod takvog smeštaja municije može doći do eksplozije.
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #28 on: May 20, 2009, 07:06:38 am »

Što se tiče izgorelih ili eksplodiranih tenkova M-94 iz 90-tih do eksplozije ne dolazi odmh nego sukcesivno nakon nekog vremena.
Lično provereno.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #29 on: May 20, 2009, 09:02:49 am »

Mislim da ste pregledali slike na ona dva linka koja sam naveo u prethodnom tekstu. Tamo ima raznoraznih tenkova i oklopnih vozila koja su raznesena od eksplozije municije, iznutra ili iz vana. Tamo ima slika tenkova i iz familije T55, T59 itd koji su ostajali bez kupole. Imam slike i Abramsa koji su ostajali bez kupole iako Abrams ima u zadnjem dijelu kupole tzv blow up panel koji eksplodira prema vani u slučaju pogodka  u municiju. U razgovorima sa američkim tenkistima sa Abramsa malo je ko vjerovao u taj blow up panel, odnosno u pregradu u borbenom odeljenju između posade i prostora za skladištenje municije. A ta se pregrada otvara udarcem desnog koljena poslužioca u jedan prekidač koji se nalazi pored desnog koljena, poslužioc vadi granatu i ponovo udarcem koljena vraća pregradu u zatvoren položaj. Ti isti vojnici su mi pričali kako su ostajali bez prstiju ako ne sinhronizuju pokrete ruke i koljena, tj. zatvaranje pregrade.

U toku ovog našeg rata održavao sam sve T72 i M84 na srpskim prostorima. Bilo je tenkova M84 kojima je zolja prošla kroz šasiju sa bočne strane, oštetila transporter, ali nije bilo eksplozije municije. Tenk kojem je eksplodirao top u trenutku opaljenja bio je sav nagoren unutra od eksplozije hidrauličkog ulja iz kočnice topa i hidraulike elevacije, ali nije bilo plamena. Događalo se da obrtni transporter samelje barutno punjenje, ali opet bez neke veće štete. U tenku postoji sistem za gašenje požara koji se zasniva na bocama sa halonom i 12 termodavača koji mjere temperaturu na različitim mjestima i automatski aktiviraju protivpožarni sistem.

Gdje god da ima municije ona predstavlja opasnost da eksplodira u trenutku pogodka u nju. Nema idealne zaštite. Postoje sistemi zaštite Štora, Arena, aktivni oklop, tandem aktivni oklop itd. A onda tenk naiđe na nagaznu minu i opet sve ode u vazduh.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.