PALUBA
April 16, 2024, 04:36:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Podoficirska škola kraljevske ratne mornarice  (Read 31001 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: April 04, 2009, 12:29:02 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Moj otac u podoficirskoj školi KRM 1940 (Šibenik) godine, rat je prekinuo školovanje i otišao je u partizane.
Pozdrav
Duje





* scan0002.jpg (71.27 KB, 430x640 - viewed 275 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 06:15:50 pm by dreadnought » Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #1 on: April 04, 2009, 01:57:18 pm »

Odlična slika Duje Smiley Koji je smjer išao tvoj otac u toj školi, tehnički ili? Vidim da na ovoj slici još nije dočasnik, znaći tek je započeo školovanje. Slobodno stavi ako imaš još pokoju, sve vezano uz moj rodni grad me jako zanima Smiley
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: April 04, 2009, 05:14:09 pm »

Odlična slika Duje Smiley Koji je smjer išao tvoj otac u toj školi, tehnički ili? Vidim da na ovoj slici još nije dočasnik, znaći tek je započeo školovanje. Slobodno stavi ako imaš još pokoju, sve vezano uz moj rodni grad me jako zanima Smiley

Koliko znam, išao je na tehnički smjer. Školu nije završio, jer je počeo rat (1941) i vratio se u Sloveniju. To mi je jedina slika iz tog vremena.
Ja sam puno boravio u tvom gradu (RZ V. Škorpik) sam znaš, da su remonti brodova trajali dugo (i po nekoliko mjeseci). Sada ponekad navratim (tamo žive neki moji klasiči). A i uspomene (Poljana, Solaris, Zablače, Mišo, Arsen, vaša prekrasna katedrala,itd).
Puno pozdrava
Duje
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #3 on: April 04, 2009, 08:11:29 pm »

Lijepo je znat dio obiteljske povijesti a još lijepše to začinit sa nekom slikom. Kakva ti je bila kasnije očeva vojna karijera u partizanima i nakon? slobodno postavi i iz toga vrimena poneku sliku.
PS Super su ti uspomene ostale na i iz Šibenika, one žive vječno kao i legende koje si nabojio Smiley Zbilja grad duboke pomorske povijesti, ponajviše u malo novije i bliže doba, samo šteta da je sav nekako utonuo u san, ili mi se tako čini kad god sam tamo, a baš sutra idem kod rodbine Smiley
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #4 on: April 05, 2009, 03:00:15 pm »

U Šibeniku je mogao pohađati samo Brodarsku podoficirsku školu. Tehnička grana bila je u Boko kotorskoj.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: April 05, 2009, 03:41:17 pm »

U Šibeniku je mogao pohađati samo Brodarsku podoficirsku školu. Tehnička grana bila je u Boko kotorskoj.

Vjerovatno si u pravu, zato nisam ni tvrdio, da je tehnički smjer. Ipak je prošlo dosta vremena, kada sam o tome razgovarao sa ocem.
Pozdrav
Duje
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: April 18, 2009, 08:53:52 pm »

Ova slika snimljena je u nekadašnjoj vojarni Kulina na poluotoku Mandalina u Šibeniku. Zanimljivo je da je dečko snimljen kraj drvenog mostića iznad nekadašnje kantine. To je put od kantine prema zgradi  nekadašnje škole.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #7 on: April 19, 2009, 10:10:22 am »

Ova slika snimljena je u nekadašnjoj vojarni Kulina na poluotoku Mandalina u Šibeniku. Zanimljivo je da je dečko snimljen kraj drvenog mostića iznad nekadašnje kantine. To je put od kantine prema zgradi  nekadašnje škole.
Kada spominješ Kuline (kasarna), tamo je bio pritvor za mornare i vojnike. Bio je poznat kao najstroži na Jadranu. To smo koristili i naše mornare, koji su bili kažnjeni pritvorom do tri dana, na Kulinama slali na "izdržavanje" kazne. Upravnik je bi neki zastavnik, zaboravio sam mu ime. Govorim o periodu od 1974-1980.
Pozdrav
Duje
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #8 on: April 19, 2009, 08:31:36 pm »

Mnogi tvrde da je u toj vojarni bio zatvor, što nije točno. Kulina od svog postanka do ukidanja ročnog sastava imala je vojni pritvor. Razlika između vojničkog pritvora i zatvora, svakom tko je bio u nekoj vojsci je jasna. Za dotičnog zastavnika sam čuo iz priča da je imao oko 190 cm visine i bio strah i trepet na Kulinama.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #9 on: April 20, 2009, 10:24:55 am »


 Upravnik je bi neki zastavnik, zaboravio sam mu ime. Govorim o periodu od 1974-1980.
Pozdrav
Duje
[/quote]

Zastavnik Santin?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: April 20, 2009, 03:37:58 pm »


 Upravnik je bi neki zastavnik, zaboravio sam mu ime. Govorim o periodu od 1974-1980.
Pozdrav
Duje

Zastavnik Santin?
[/quote]

Je, svak čast. Bio je zastavnik Santini! Mislim, da su kod njega mnogi "frajeri" zažalili svoju bahatost.
Pozdrav
Duje
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #11 on: April 20, 2009, 04:12:01 pm »

Čovjek bio lud do kraja. Sečam se kad le lično "aretirao"jednog našeg borca. Bili smo vezani na Mandalini ispred kantine. Prolazi Santini i naš "borac" na obali ga ne pozdravi (u Lori nije više s pozdravljalo posle jutranjeg zbora. osim od KK dalje). Dođe ovaj Santini na brod i napravi frku. Komandant ga nije mogao spasiti. Drugi dan ćuze poslao njega i još jednoga sa malim čamcem orašketat i ofarbat plutaču. Normalno,da su drugo jutro bili u zboru prljavi. Za kaznu obadvojici  produžio zatvor još za dva dana.Da mu nismo prešvercovali čistu uniformu, još bi dandanas bio u zatvoru. Spašavanje je platio sa litrom konjaka Cool.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #12 on: September 05, 2009, 09:40:53 am »

Zgrada Podoficirske škole na rtu Kulina, poluotok Mandalina.


* 0181.jpg (8 KB, 500x147 - viewed 269 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #13 on: September 05, 2009, 09:45:03 am »

I njezin pripadajući hulk Neretva koji se koristio u stambene svrhe.


* Hulk Neretva.JPG (11.88 KB, 412x238 - viewed 259 times.)
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #14 on: September 05, 2009, 10:43:25 am »

Ova zadnja slika Neretve je odlična
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.