PALUBA
March 28, 2024, 01:11:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: PAT 40 mm L-70 BOFORS sa LRU  (Read 169621 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #30 on: August 06, 2010, 11:58:52 am »

Postali su oni i ostali velika imena SFRJ vojne industrije. Radio sam nekad sa njima, a sada se dopisujem. Takvi stručnjaci se rjetko nalaze. Svi su živi i zdravi i nema potreba da budu zaboravljeni. Ima još puno njihovih uređaja i projekata koji rade po Evropi, Aziji i Africi i koji su živi. Sa Mladenom Vujinićem sam radio godinama zajedno. Od njega sam učio. Da ne kažem da sam ga kopirao. Sa njim sam počeo raditi na tenkovima. Nakon nekoliko godina rada on je prešao na sistem Sonic, tj, elektronsku planšetu, a ja ostao na tenkovima. Njima ću biti doživotno zahvalan na svemu što su mi učinili, iako se ponekad u životu nismo slagali (stručno).

Vlado
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #31 on: August 06, 2010, 12:44:01 pm »

Noćna nišanska sprava nema domet. To je pasivni sistem koji elektronski pojačava intezitet prirodnih izvora osvjetljenja. Dobijena slika je u zelenkastim tonovima. Inače, pojačava do trista puta.

Ok trebao sam da se preciznije izracim.

Koliki prakticni domet moze da se ostvari u dobrim uslovima nocu (vedro nebo sa dosta zvezda) ?

Daljina osmatranja sa pasivnim nocnim spravama dosta zavisi od meto uslova zasto pitam koliko je ta neka prakticna daljina na kojoj mogu da se uoci recimo avion?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #32 on: August 06, 2010, 12:55:02 pm »

Silueta aviona se može uočiti do 10 km daljine. I to u povoljnim meteo uslovima. Ipak sve to zavisi od spoljnjih uslova, npr. znaju dosta da smetaju vještački izvori svijetla, a treba imati u vidu i karakteristike cilja.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #33 on: August 11, 2010, 11:13:14 am »

Mjesec Maj, 1999. godina, na obroncima Orjena...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* scan0023.jpg (158.13 KB, 1148x661 - viewed 965 times.)

* scan0024.jpg (206.35 KB, 734x1178 - viewed 436 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #34 on: August 11, 2010, 11:34:43 am »

Ako ne pitam puno, jel ovo u C.Gori ili BiH.
Predpostavljam da je u C.Gori za vreme NATO agresije 99-te na SRJ.

I ono što je i najvažnije, jel bilo dejstva, opet ako ne pitam mnogo.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #35 on: August 11, 2010, 11:47:25 am »

Naravno da ne pitaš mnogo, Brok.
Fotografisano je u Boki, na obroncima Orjena iznad Herceg Novog. Na prvoj slici se vidi zaliv u pozadini, desno je poluostrvo Luštica, a u daljini lijevo je Lovćen.
Naravno da se dejstvovalo, dejstva sa ovog položaja sam opisao u devetom postu ove teme.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #36 on: August 11, 2010, 12:04:20 pm »

Još jedna fotografija sa istog položaja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* scan0020.jpg (214.67 KB, 756x1123 - viewed 428 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #37 on: August 11, 2010, 02:57:52 pm »

Prva slika je antologijska! Kao na naslovnoj strani nekog ratnog romana.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #38 on: August 11, 2010, 03:04:31 pm »

@Raso

Da li je bilo dejstva po vasim polozajima ili starim polozajima?

Slike su odlicne.

Vidim na slikama da topovi nisu maskirani da li je to bilo uobicajeno ili ste tek stigli tj napustali polozaje na ovim slikama ?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #39 on: August 11, 2010, 10:02:19 pm »

@pvanja

Topovi su uglavnom bili maskirani osim u situacijama kada se nešto radilo, čistilo i čačkalo na njima, kao što je slučaj na ovim slikama. Pošto smo bili okruženi makijom i ostalim niskim rastinjem to smo i koristili za masku jer su se maskirne mreže pokazale kao nepodesne, kidale su se i zakačinjale za dijelove topa kada bi htio da ga brzo odkriješ. Ovako samo skloniš dvije-tri grane, a ostale top sam razgrne.

Po našim položajima se nije dejstvovalo. Tuklo se po starim položajima i po lokacijama za koje su oni vjerovatno mislili da su posjednute.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #40 on: August 11, 2010, 11:09:20 pm »

Još ponešto, maj/jun 1999. godina, poluostrvo Luštica...

Pod Obostnikom [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Iznad Rosa i rta Kabala, iza radara je antena radio-fara tivatskog aerodroma [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* scan0028.jpg (187.05 KB, 693x987 - viewed 393 times.)

* scan0026.jpg (186.7 KB, 707x987 - viewed 883 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #41 on: August 12, 2010, 10:05:00 am »

Jedna fotografija snimljena maja 1998. godine na Komrenu kraj Niša, gdje su bila organizovana trenažna i kontrolno-trenažna gađanja ARJ PVO čitave VJ.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Žirafa" na slici (ovaj prvi radar), ev.broja 287, je nešto manje od godinu dana kasnije uništena dok je dodjeljivala ciljeve vatrenim jedinicama. HARM je raznijela antenu i antenski stub, a geleri su izbušili kabinu i izvor za napajanje ranjavajući (srećom relativno lakše) trojicu ljudi.


* scan0025.jpg (194.2 KB, 993x687 - viewed 194 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #42 on: August 12, 2010, 10:15:09 am »

Gde je to bilo?

Žao mi je što ne mogu naći ponovo na internetu iskaz pilota američkog aviona A-10 koji je dejstvovao municijom sa osiromašenim uranijumom po rtu Arza na poluostrvu Luštica. Pilot je prijavio uništenje radara Giraffe koji je bio maskiran. Pilot je odlikovan za ovo dejstvo. Čak su bili priloženi i aerial snimci pre i posle dejstva - radi se o noćnim snimcima sa velike visine, tako da baš i nije prepoznatljivo šta je stvarno bio cilj.

Avgusta 1999. (3 meseca nakon kraja rata) bio sam na jednoj vožnji DSM-514 i pristajali smo na Žanjice, nedaleko od mesta dejstva. Prstor je bio ograđen sa postavljenim znacima koji upozoravaju na radioaktivnost, a pod jednim šatorom u blizinu starog Austro-Ugarskog pristana za utovar municije bilo je jedno odelenje ABHO koje je obezbeđivalo prostor. Iz razgovora sa njima saznao sam da nije uništen pravi radar, već mamac/maketa.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #43 on: August 12, 2010, 10:39:08 am »

Moja greška, trebao sam odmah da napomenem gdje je to bilo. Radari sa slike su bili u sastavu nekadašnje 401.arbr PVO iz Zemuna. Dakle, radar je uništen u okolini Surčina i Batajnice.

Što setiče A-10 i Arze, nikome nije jasno šta je on gađao ili šta je mislio da gađa. Radari su bili nekoliko kilometara udaljeni od Arze. Tu apsolutno nikakvog vojno interesantnog cilja nije bilo, ni prije ni poslije toga. Što se tiče makete tj. mamca, mi je nismo postavili tu, ne znam ko bi drugi mogao.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #44 on: August 12, 2010, 11:53:10 am »

Makete bi trebalo da rade/postavljaju inzinjerci - valjda Smiley

Inace prava oznaka je bila 401. lsarbr PVO. Tako je bilo nekad e sad da i je to promenjeno negde pred rat ko zna.
Mislim da je bila direkno potcinjenja komandi RV PVO-a.

lsarbr - laka samohodna art. rak. brigada - jedina takava u VJ.



Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.