PALUBA
March 28, 2024, 12:13:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-80(U)  (Read 196586 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #315 on: June 27, 2020, 11:05:11 am »

A nitko ne komentira gusjenice, ccc
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #316 on: October 01, 2020, 07:52:11 pm »

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #317 on: October 02, 2020, 08:04:19 am »

Tenk T80. Tenk koji definitivno nije za mene. Sjedišta komandira i nišandžije je uže mimimalno 15 cm u odnosu na sjedišta kod T72. Jedva sam sjedio unutra, a ulazak i izlazak iz kupole je bio težak i bolan, jer sam noge morao ukrstiti na čudan način da bi se zavukao unutra. Tako da je izlazak bio samo uz pomoć mišića ruku.
Pola dijelova na tenku je isto kao na T72.

Koliko vidim po ovim snimcima na jednom je neispravna elektronika, jer kad tenk doskoči (skoči, pa udari u zemlju) top mu mora biti na kočnici, inače može da pokupi zemlju u topovsku cijev. Taj podatak dobiva sa jarma žiroskopa elevacije koji mora da da podatak da se top treba zakočiti.

Mogao bi im prodati elektroniku koja u slučaju približavanja topa zemlji diže top i ne dozvoljava kupljenje zemlje u topovsku cijev.

Međutim, na T80 se top mijenja za 15 minuta, ako je kompletan, ako nije pukao kod ulaska zemlje u topovsku cijev. Ako je puka, pa nema nekih balansa kojih treba biti, onda je to vrijeme puno veće. Nekoliko sam puta vadio top koji je pukao, eksplodirao ili mu je nedostajao dio, pa je trebalo puno više vremena i truda da se takav top izvadi (nema "klackalice" gdje se top bukvalno sam vadi iz kupole).

Međutim, top na ovome tenku je jedna verzija topa 2A46 i ima oznaku KBA3 (KBA tri) i nije ni blizu dobar kao 2A46. Govorim o ukrajinskim tenkovima T80. Najvjerojatnije su Rusi kod remonta svoji tenkova u Rusiji nakon raspada SSSR-a zamijenili sa nekm boljim.

A sjećam se jedna smješne scene sa T80.

Prije koju godinu, kao član neke arapske delegacije, nakon sastanka kod Nenada Miloradovića, odemo u TOC u Žarkovu na prezentaciju novih mogućnosti tenka M84. I ide priča, ide prezentacija, razgovori, komentari i u toku prezentacije se pojavi jedna slika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kažu (ovi iz TOC Žarkovo) da je ovo novo rješenje za PAM na tenku M84. A ja kažem:"Izvinite, ovo je moja slika, ja sam ovo lično uslikao na tenku T80". To sam onda rekao i na engleskom zbog ostatka prisutnih na prezentaciji. Prevodioc je bila ćerka Bože Dragojevića, glavnog i odgovornog u projektu Kapela, a koji je jedno vrijeme i bio šef u predstavništvu SDRP-a u Kuvajtu. Ovaj dio koji sam ja rekao nije prevela, ali sam ja to nakon njenog ćutanja rekao na engleskom.

I jedna moja slika ispred tenka T80.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* 06.jpg (402.94 KB, 1224x1818 - viewed 85 times.)

* T80UD.jpg (71.08 KB, 867x600 - viewed 101 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #318 on: October 20, 2020, 12:10:50 pm »

Popuna kaseta automatskog punjača:

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #319 on: October 20, 2020, 01:04:00 pm »

Automat jeste brži u potezima same popune topa, ali je popuna kaseta sporija nego na T-72. Baška to što prvo treba izbaciti zaostalo dance iz kasete. Kod T-72 se dance automatski izbacuje van tenka, prilikom popune topa.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #320 on: October 20, 2020, 11:36:12 pm »




   Upravo to izbacivanje danceta utiče na hermetizaciju unutar tenka i ujedno pada na glavu pešadiji koja se krije iza tenka T-72. Čini mi se da je sekvenca vraćanja danceta u nosač punjenja i projektila kod T-80 pa tek onda popune novim projektilom razlog zašto je bi vreme do opaljenja sledećeg metka moglo biti kraće kod ovog tenka. Takođe, mislim da bi hvatač  mogao da vrati dance u kasetu a ne da ga izbacuje kod T-72. Možda bi trebalo ubaciti mod u automat punjenja da može i da izbacuje i da vrati dance, po izboru, u zavisnosti da li pešadija prati tenk i da li je na snazi ABH opasnost ili ne.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #321 on: October 21, 2020, 07:25:02 am »

Izgleda da sam samo ja bio na T80.

Automat punjenja T72 ima 22 projektila, a T80 28 projektila u obrtnom transporteru. Gledao sam i popunu transportera i kod uvježbane posade ide dosta brže nego na ovom gornjem videu.

Na ovom videu su vojnici koji popuavaju OT, a ja sam gledao kad oficiri popunjavaju transporter i to ide dosta brže. I svi su koristili onaj alat za zatvaranje kasete OT-a.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #322 on: October 21, 2020, 09:34:33 am »

Eno primera u istoriji ratovanja tenkom, gde je hermetizacija tenka odigrala bitnu ulogu. Ne zna se da li je bilo više ABH opasnosti ili podvodne vožnje... Jeste poželjno imati hermetizaciju, ali nije najbitnjija stavka, a u mnogome utiče na cenu tenka.

Pešadija ne treba da se krije iza tenka, već da prati tenk i štiti ga od PO sredstava kratkog dometa (RB, Zolja, Osa itd. ) A i nije pametno biti sasvim blizu tenka koji na sebi ima ERO.
« Last Edit: October 21, 2020, 09:59:52 am by Bandzi » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #323 on: October 21, 2020, 12:52:53 pm »

Kineski tenkovi T59 i ostali koji su rađeni u Kini, na osnovu zarobljenog T54 u kineskom ruskom sukobu, nemaju hermetizaciju i ne mogu ići pod vodu i nemaju ABHO sistem. I upola su jeftiniji od T55, a rade isti posao.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #324 on: October 21, 2020, 06:53:42 pm »



Tajland je krajem 80ih kupio određeni broj kineskih T-59, ali su ubrzo povučeni zbog odvratnog kvaliteta tadašnjih kineskih tenkova. Stalno su se kvarili, a gusenice se raspadale!
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #325 on: October 21, 2020, 11:40:13 pm »




   Kineski tenkovi T-59 nisu čak svi ni imali radio uređaj već samo exportne varijante i tenkovi k-dira čete, bataljona itd. To ne znači da je radio uređaj suvišan, naprotiv. Jako je teško upoređivati kinesku tehniku sa ostalom jer je sve isto , jako liči a uz to još i ne radi. Najpribližnije poređenje kineskih tenkova je sa traktorima guseničarima na koje je navarena kvazi kupola i kanalizaciona cev umesto topa kojom su Rusi najurili Rumune na krimskom ratištu početkom II sv. rata. Ovo je ipak ozbiljan forum.

   Hermetizacija nije toliko bitna sve dok se ne počnu bacati BoT. Kasnije dokazivanje jesu korišćeni, nisu korišćeni, malo vredi nastradalima i povređenima koji su slepi ili su im izgorela pluća, ili su sami sebi iskopali oči pokušavajući da počešu svrab na mozgu koji su osećali! Njihova ograničena primena se provlači u svakom sukobu od I sv. rata naovamo a poslednja je u Siriji. Sve zemlje poseduju hemijsko oružje i normalno je da se štitimo od njega.

   Podvodna vožnja tenkova starijih od 30 godina iziskuje parcijalni remont i zamenu svih gumenih i zaptivajućih delova što je svrstava u SF. Ali, hermetičnost je opet u funkciji zaštite posade od ABHO ali i prašine i peska, tako da je dobrodošla. Slažem se da je oprema preskupa i potrebna samo velikim armijama koje imaju potrebu za ovim vidom brzog savlađivanja vodenih prepreka. Ali hermetičnost je potrebna radi zaštite precizne aparature u unutrašnjosti.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #326 on: October 22, 2020, 11:16:37 am »

Radio sam na kineskim novijim i starijim tenkovima.  U Pakistanu sam radio na modifikaciji tenka T59. Po meni, to je odličan tenk, samo nema hermetizaciju i ABHO sistem. Sa topom 105 mm je odličan. Nema VKU kao T55, nego onu obrtnu kutijicu kao T54. Ima radio opremu.
Iste tenkove sam sretao u Kuvajtu 1991 godine, u ratu. Bilo ih je jako puno unišenih, jer su amerikanci koristili svoje avione A10 zanjihovo uništavanje.

Kasnije sam radio u Kini, u fabrici tenkova i nikad nisam vidio kvalitetniji top. Izgađao sam iz njega stotine granata i imao je jako malo habanje, a bio je precizankao snajper.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #327 on: October 22, 2020, 11:38:59 am »

Type 59 не е заробен туку е продадена линценцата за тој тенк од ссср некаде кон средината на 50 тите но со разлика на тоа што  недостасувале доста компоненти како стабилизатор за топот и електрино хидро ротирање на куполата .Тип 69 е копија на т-55 од тенкови добиени од египет или сирија и со заробувањето на еден т-62 за време на советско кинскиот судир во 1969 година  и тука кинезите пробале да го копират т-62 но копирањто на т-62 не одело  како што требало па се решиле да ги модернизират тип 59 и да создадт нов тенк со ознака тип 69 кој имал стабилизатор на топот копиран од заробениот т-62 , заштита од нуклеарен и биолошко хемиски напад , потоа  иц фар за нокно дејство но и топ со мазна цевка бидејки тип 59I имал набележена цевка како кај д-10 топот на т-54.Еден  дел од тенковите што ги продава нр кина на иран и ирак се тип 69 се познават по ласерскиот далекомерач на горниот дел на цевката на топот  што прествувала касна модернизација кон почекоток на 80 тите.
На балканот само НР Албанија користела тип 59 но не се покажале баш најдобро во нападите на границата со срј еден од тие тип 59 бил погоден со 120 мм МФ граната во горната плоча и успела да ја пробије горната плоча и  да го запали тенкот .Мислам дека кинезите направиле преку 5000 тенкови од туп 59 и тип 69
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #328 on: October 24, 2020, 12:53:06 pm »

Tenk T80. Tenk koji definitivno nije za mene. Sjedišta komandira i nišandžije je uže mimimalno 15 cm u odnosu na sjedišta kod T72. Jedva sam sjedio unutra, a ulazak i izlazak iz kupole je bio težak i bolan, jer sam noge morao ukrstiti na čudan način da bi se zavukao unutra. Tako da je izlazak bio samo uz pomoć mišića ruku.
Pola dijelova na tenku je isto kao na T72.
Ovo nisam znao, mislio sam da je to bar potpuno isto.
Koliko bi vremena trebalo ugiranoj posadi T-72 na pređe na T-80? Verujem dosta brzo.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #329 on: October 24, 2020, 09:28:57 pm »

Izgleda da sam samo ja bio na T80.

Automat punjenja T72 ima 22 projektila, a T80 28 projektila u obrtnom transporteru. Gledao sam i popunu transportera i kod uvježbane posade ide dosta brže nego na ovom gornjem videu.

Na ovom videu su vojnici koji popuavaju OT, a ja sam gledao kad oficiri popunjavaju transporter i to ide dosta brže. I svi su koristili onaj alat za zatvaranje kasete OT-a.

Kako se programira vrsta projektila?
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.