PALUBA
March 28, 2024, 09:43:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-80(U)  (Read 196634 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #210 on: August 01, 2014, 09:53:55 am »

Vučko, uputio sam te na MCM-u već da pročitaš moje postove u Maloj školi za oklop gdje sam opisao rad automata punjenja i to obe verzije.
Ova slika koju si postavio je poprečni presjek školskog učila automata punjenja sa tenka T80, a ne automat punjenja na T80.
Imaš film na Youtube, koji sam ja postavio, a gdje se lijepo vidi proces popune topa.



O problemima oko razvoja automata punjenja i stalnom "ratu" između tenkovskih fabrika, tenkovskih škola, fabrike u Rusiji (T72), u Njižnjem Tagilu, i u Ukrajini (T80), u Harkovu, pogledaj


i


Tu možeš vidjeti rad automata punjenja na tenku T80. Veoma rijedak i dobar snimak popune automata punjenja.

Međutim, nigdje se ne vidi alat koji koristi posada za popunu transportera na T80. Ni na jednom snimku na Youtube. A sa tim alatom se "zaključava" dio kasete sa projektilom kod popune transportera. Tog alata nema kod T72. Nije potreban.


Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #211 on: August 01, 2014, 10:28:23 am »

Vučko, ako ti ovi podatci o automatima trebaju za neki seminarski, a školuješ se u nekoj vojno obrazovnoj ustanovi, onda bi bilo bolje da se prihvatiš knjige, a ne da tražiš nešto već viđeno na internetu.
Mislim da imaš dovoljno literature u biblioteci na VA.

Mogu ti pomoći samo onoliko za one detalje koje nema u literaturi na VA. ako sutra budeš morao raditi sa tenkovima, a ne budeš znao ove detalje jer si učio po "copy-paste" sistemu to neće biti dobro, ni za tebe ni za državu.

Pozdrav

Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #212 on: August 01, 2014, 09:11:33 pm »

E moj Vlado, stvarno si konzervativan i protivan savremenim tehnologijama usvajanju znanja laugh. "Copy - Paste" metod je za sada još uvek "kontraverzni" ali savremeni "naučni" metod ne samo za izrade seminarskih i diplomskih radova, već šta više, prvenstveno za  izradu master i doktorskih radova :'(. A kako stvari stoje biće priznat kao opštenaučni metod . Nešto kao opšti dijalektički metod. Ma univerzalniji i primenjiviji od njega Grin.
Logged
vucko91
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #213 on: August 02, 2014, 02:36:14 pm »

Trazio sam, ali nmg o svim tenkovima da nadjem sve... pa zbog toga pokusavam da dodjem do nekih podataka, koje nisam uspeo da nadjem u knjigama...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #214 on: August 02, 2014, 07:43:07 pm »

Dobro, ajde reci gdje je zapelo. Izgleda da sam ja jedini ovdje, na forumu, državi (kojoj), kako god hoćeš, ko se uživo susreo sa tenkom T80, automatom punjenja na tom tenku, itd.

Da ne bi zamarali ovaj narod ovdje, napiši mi gdje je zapelo na PP. Nadam se da ćemo vidjeti taj rad ovdje nakon ocjenjivanja.

Nećeš biti ni prvi ni poslednji sa foruma (ovog i MCM-a) kojem sam pomogao oko "nekih radova".

Kao poseban dio rada možeš da napišeš šta otkazuje na automatu punjenja kod pogodka tenka, kako se to rješava i koje sam izmjene napravio na automatu da ne bi više dolazilo do otkaza automata kod pogodka. Iskustvo iz Član 11.

Pozdrav

Vlado
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #215 on: August 02, 2014, 09:55:01 pm »

Vlada je u pravu™

Znanje se stice znojem a onda ko leti vrijedi.

Nego punjac od T80 u cl.11?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #216 on: August 02, 2014, 10:29:50 pm »

Mislio sam na punjač od T72 i M84.
 
Bilo je nekih dijelova od T80 u Član 11, ali o Član 11 se ne priča. Ispalo iz kamiona na krivini. 
Logged
vucko91
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #217 on: August 04, 2014, 12:47:42 am »

samo mi treba tacan naziv tih delova na punjacu tenka T-80, posto ih nisam uspeo naci, kao ni neki bolji presek punjaca...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #218 on: August 04, 2014, 09:57:04 am »

Za dvije minute traženja po internetu sam našao to što ti treba.

Dakle, već sam ti rekao da je ova slika koju si postavio presjek učila automata punjenja, a ne presjek automata u tenku.

Dijelovi su sljedeći. Na presjeku učila za automat punjenja.
Model configuration

The model (Fig.1) comprises frame 1 with turret simulator 7 and conveyer race-ring 5, gun simulator 9 and cabin 3. All auto-loader assembly units are mounted in the cabin, frame upper plate, turret simulator race-ring, gun simulator guard shield in a manner similar to their arrangement in the tank.

The main assembly units of the auto-loader:

    conveyer 4 with trays 2;
    conveyer traversing mechanism (not shown in Fig.1);
    feeding mechanism handle 10;
    round rammer 6;
    cartridge case stub catcher 8;
    electrical diagram of the auto-loader;
    hydraulic system of the auto-loader (not shown in Fig.1).

Fig. 1.

1- frame; 2 - tray; 3 - cabin; 4 - conveyer; 5 - conveyer race-ring; 6 - round rammer; 7 - turret simulator; 8 - catcher; 9 - gun simulator; 10 - feeding mechanism lever; 11 - auto-loader electric system unit.

Imaš onaj moj snimak sa Youtube gdje se vidi postupak punjenja topa.

Na onome snimku koji govori o razvoju tenka, a koji je nakon ovog mog snimka imaš postupak (djelomični) popune obrtnog transportera.

Na više mjesta se mogu naći prednosti i mane automata punjenja sa tenka T72 i ovoga, sa tenka T80.

Zbog ovoga automata prostor u kupoli za komandira i nišandžiju je smanjen za prečnik barutnog punjenja. Ja sam morao da prebacima nogu preko noge da bi ikako smjestio noge u tenku. Dakle, traži se manja posada. Manja posada, a municija itekako teška kad se vrši popuna, pa znaju biti već na početku umorne posade. Ko je vršio popunu T72 (M84) zna kako je to teško.

Izlazak posade iz kupole na prinudni otvor je puno sporije jer se moraju demontirati kasete iz automata punjenja.

ovo sam našao

LOADING SYSTEM

The loading system is a system intended to automatically load the main gun with ammunition of the available types and consisting of a conveyor, automatic loader and control system.

Type – electric hydraulic mechanical, with fixed loading angle
Number of projectile – types 4
Conveyor capacity – 28 rds
Conveyor rotation – in both directions
Conveyor rotation speed – 25-33 degrees per sec
Loading cycle durationс – minimum 7 sec (if the conveyor turns through 1 step) / maximum 12.5 sec (if the conveyor terns through 180°)
Loading cycle duration if using manual drives of the loading system – if the conveyor turns through 1 step within 1 minute / if the conveyor turns through 14 steps within 1.6 minutes

Removal of a used cartridge case stub with placing it into an empty loading tray without damaging air-tightness of the fighting compartment
Round ramming type tandem-type ramming projectile and charge together) during one cycle
Availability of back-up drives manual drives of conveyor, manual ammo feed mechanism, manual conveyor lock and manual gun lock
Conveyor replenishment time (in replenishment mode) 15-20 minutes.

Control system of the loading system installed in the tank is intended for:

Ensuring control over operation of mechanical and hydraulic units of the loading system
Ensuring control of the firing circuits of the main gun and coaxial machine gun
Storing information about the rounds placed into the loading system conveyor

Dakle, velika prednost je obrtanje transportera u obije strane. Gađanje u otežanim ABHO uslovima, a koje je inače veoma rijetko, je isto prednost ovoga automata.

Proces popune možeš vidjeti ovdje:

http://www.youtube.com/watch?v=QOBiVwVi9FA&feature=player_detailpage#t=458

Inače možeš slobodno prevesti ove dijelove AP-a, ili ih nazvati kao na automatu T72.

Obrtni transporter,
Memorija automata,
Elektromotor koji vrši pogon obrtnog transportera i memorije automata,
Donosač, lanac koji gura zrno i punjenje u top.
Kaseta obrtnog transportera,
uređaj PP28, a koji daje elektronici podatak o položaju topa u odnosu na ugao popune topa,
Pult upravljanja,
Pult popune,
Prilikom popune kasete automata kaseta je otvorena. Kad se položi zrno i punjenje u kasetu, kaseta se zatvori, zabravi, i nakon toga se spušta u transporter.


Na prvoj slici u Mala škola za oklop imaš sliku poda tenka T80 gdje se lijepo vide detalji koji ti trebaju.

Pored otvora za izdavanje kaseta vidi se hidraulički cilindar koji pokreće mehanizam podizanja kaseta. Drugi kraj je kod filtera F5. Lijepo se vidi. Iza je obrtni transporter bez kaseta.

Ako gdje zapne piši.

Vlado
Logged
vucko91
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #219 on: August 04, 2014, 02:02:40 pm »

Hvala ti puno... Ja trazim po netu bas dosta ali ocito na pogresnim mestima, a jos mi je i engleski slaba strana a od tih sitnica je sve na englekom. ja mozda i nadjem nesto ali ga ne prevedem lepo na google trenslate i onda samo predjem preko toga... Ja sam koristio knjigu Tenkovi 1945-2005, i jos mnogo nekih clankova posto u biblioteci neznaju koje sve knjige imaju nesto o automatima, i da kazem poluautomatima na zapadu. Mozes li da mi preporucis neku knjigu(knjige) u kojima bih ja mogao naci detalje o automatima svetskh tenkova...?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #220 on: August 04, 2014, 02:33:38 pm »

Kod kuče imam jednju knjigu, javim kasnije naslov, tamo imaš dosta dobro opisano generalno, postoji i pravilo o T/72 i M84, pa probaj još skinuti http://www.scribd.com/doc/34579726/T-80-Russian-Main-Battle-Tank-Technical-manual  i nadam se da če ti to pomoči.

LPB
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #221 on: August 04, 2014, 07:08:51 pm »

Evo, našao knjigu. Mislio sam na Tenkovi i borbena vozila pešadije, Milodrag Dragojević, ali koliko sam pogleda nema ništa pametno oko automatskih punjača.

U knjizi PRAVILO TENK M-84 i T-72 PRVI DEO , na strani 172 imaš poglavje Automat za punjenje topa, gde je odlično opisano sve.


Možda ti i ovaj video malo pomogne oko toga, koji tenkovi koriste automatsko punjenje i na kojjem principu.



LPB
Logged
vucko91
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #222 on: August 05, 2014, 11:36:16 am »

pronasao sam na netu i u knjizi Tenkovi 1945-2005 koji tenkovi koje automate koriste... cak i kod zapadnih zemalja koje su vrste automata u nisi... ali mi treba neka knjiga(knjige) u kojima bih nasao nasao nesto vise, o svim tenkovima, sto ne moze da se nadje na netu... pokusavao sam da nadjem i knjige u elektronskoj formi ali nisam uspeo...

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #223 on: August 05, 2014, 11:42:01 am »


Ima dva ruska sajta - mirknig.com i armourbook.com. Tamo ima svakojakih knjiga i uopšte ih nije briga za autorska prava!
Logged
vucko91
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #224 on: August 05, 2014, 12:30:55 pm »

a to pravilo sam zaduzio, i koristio ranije u sklopu predmeta naoruzanje, pa i sad za automat tenka 72 i 84... odlicno je... kad bi tako nesto imao i za ostale tenkove...  Smiley na mirknig.com sam skinuo neke knjige pa cu valjda naci nesto... hvala...  Wink
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.