PALUBA
March 28, 2024, 08:19:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: F-X2 projekat nabavke borbenog aviona Brazilskog RV  (Read 42088 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: April 10, 2009, 03:26:23 pm »

1. Avgusta 2001. zvanicno je poceo tender za nabavku novog aviona pod nazivom F-X. Tada je objavljen poziv svetskim proizvodjacima borbenih aviona da dostave ponude za 12 do 24 borbenih aviona, a sve to u okviru budzeta namenjenog za taj program koji je procenjivan na 700 miliona dolara. Na tenderu su se pojavili sledeci avioni:
    * F-16
    * F-18
    * Su-35
    * MiG-29
    * Mirage 2000
    * JAS 39 Gripen
Svaki od ovih aviona je imao prednosti i mane, a ono sto je najvise interesovalo brazilce je svakako transfer tehnologije. Tokom septembra iste godine Lockheed Martin se povlaci sa tendera, uz obrazlozenje da ne mogu da proizvedu F-18 u toj kolicini po tako niskoj ceni.
Konacna odluka se ocekivala u junu 2001. ali je prvo odlozena za kraj godine a potom za jos godinu dana uz poziv svim ponudjacima da dopune svoje ponude.
Medjutim, nedostatak finansijskih sredstava je odlozio restart programa, tako da je nadjeno prelazno resenje da se popune praznine u zastarelom vazduhoplovstvu Brazila. Kupljeno je 12 polovnih Miraza 2000 (10 C i 2 B).
U tom momentu FAB se oslanjao na polovne Mirage 2000C, Mirage III i F-5 iz ere 60-ih i koji ce uskoro izaci iz upotrebe, kao i AMX, tucano i SuperTucano avione. Bilo je jasno da je potrebno hitno resenje, ali i dugorocno, a uz ekonomski rast koji su doziveli proteklih godina, stvorili su se i uslovi za to.

4. Novembra 2007. Brazil odlucuje da ponovo startuje program FX, uz izmenjene uslove i novo ime - F-X2!
U januaru 2008. brazilski predsednik Lula daje ovlascenje komandantu RV-a Juniti Saitou da ponovo pokrene program FX, da bi tokom juna bili upuceni zahtevi za ponude proizvodjacima. Ono sto Brazil trazi je 36 aviona u prvoj seriji, po ceni od 2.2 milijarde dolara, uz potpuni transfer tehnologije i verovatnu nabavku (licencnu proizvodnju) ukupno oko 120 letelica. Program ocigledno ima strateski znacaj, i tezi da zemlju dovede u poziciju ne samo regionalne, vec i sile na koju se mora racunati i na globalnom planu. Da bi ostvarili zeljenu poziciju, predlozeno je povecanje vojnog budzeta za citavih 50%.

Do septembra 2008. stizu ponude svih proizvodjaca koji su pozvani da ucestvuju na tenderu, da bi u oktobru bila izabrana tri finalista; F/A-18E/F, SAAB JAS-39NG i Rafale. Evo i kratkog pregleda svih ucesnika:

Eurofighter Typhoon (EADS/EU – eliminisan)


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svakako najskuplji ponudjen avion sa cenom od 110-130 miliona dolara po komadu, sto ga stavlja u problem zbog ogranicenja od 2.2 milijarde dolara za 36 komada. Takodje problematican je bio i transfer tehnologije, a nije ponudjen ni AESA radar koji ce Tranche 3 imati. Ono sto je islo u prilog ovom avionu da udje u uzi izbor su svakako dobre manevarske karakteristike, cinjenica da je dvomotorac, mogucnost superkrstarenja kao i veliki dolet sto je bitno za zemlju kao Brazil koja ima velika i vodena i kopnena prostranstva koja treba da nadzire. Isto tako u prilog ovom avionu je isla i cinjenica da je Brazil vec saradjivao sa EADS kompanijom, nedavno je kupljen Eurocopter Cougar, a bila je potencirana i saradnja oko A400M vojnog transportera.


JAS-39NG Gripen (Saab/BAE)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

SAAB nudi potpunu saradnju kada je u pitanju transfer tehnologije, sto je vec delimicno demonstrirano prilikom prodaje Juznoafrickoj Republici koja je partner i politicki saveznik Brazila, i sa kojom Brazil zajednicki razvija raketu V-V kratkog dometa A-Darter. Avion je visokih manevarskih sposobnosti, lak i jeftin za odrzavanje, ima mogucnost poletanja sa autoputeva sto je od znacaja za Brazil i naravno ima nisku cenu. Takodje bice ponudjen Selex Galileo Vixen 500 AESA radar. Ovaj zajednicki projekt su preduzeli Selex i Galileo zato sto je Thales odbio da proda SAAB-u RBE2 AESA radar nakon sto je Dassault kupio veliki udeo akcija Thalesa.
Ovaj avion ima dobre sanse, ali i problem sto odredjeni delovi i naoruzanje poticu iz SAD, sto znaci da njihova isporuka zavisi od njih, a to se Brazilu ne dopada, obzirom da je poznato da je SAD na taj nacin umeo da politicki ucenjuje druge zemlje koje su kupovale naoruzanje i opremu od njih.
Jos jedna mana moze biti to sto je avion jednomotorac i malog doleta.


F-35 Lightning II/ F-16BR (Lockheed Martin – eliminisan)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ucesce F-35 je pre svega bila zelja brazilaca, medjutim zbog nemogucnosti ostvarenja industrijske saradnje i transfera tehnologije, ovej avion je ipak otpao, a Lockheed Martin je ponudio varijantu F-16 block 70 BR (BR= Brazil). U sustini, to je isti avion koji je ponudjen Indiji, sa AESA radarom, ugradjenim IRST-om (Infra Red Search and Track), poboljsanim motorom i td. Poput Indije, i Brazil preferira izraelsku avioniku i naoruzanje, pa je verovatno i ovo implementirano u ponudu F-16BR.
Ono sto su svakako plusevi za ovaj avion su cena, AESA radar, sirok spektar senzora, kao i kompatibilnost sa mnogobrojnim korisnicima ovog aviona.
Minusi su losije manevarske karakteristike, cinjenica da je jednomotorac, kao i cinjenica da amerikanci znaju da politicki ucenjuju uskracivanjem tehnicke podrske i/ili zabranom prodaje/isporuke naoruzanja za avion.


Rafale (Dassault)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako ovaj avion do sada nije imao izvozne uspehe, ovo je prilika da to postigne. Avion moze igrati na kartu nosaca aviona sa kojim je kompatibilan, obzirom da je Sao Paolo bivsi FNS Foch kupljen 2000. trenutno sa ovog nosaca lete A-4 kojima su istekli resursi, tako da je tokom 2008. na vezbi od 12 samo jedan mogao da ucestvuje jer nisu bila obezbedjena sredstva za remont ostalih 11. Iz tog razloga Sao Paolo nije ucestvovao na toj vezbi. Znaci potreba za avionom koji bi poletao sa ovog nosaca je velika, sto je i velika prednost Rafala.
Takodje postoji vec saradnja Dassaulta i Embraera od ranije kada su zajednicki nastupili promocijom Mirage2000BR na FX tenderu. A pored toga Brazil je vec korisnik Mirage 2000B/C sto znaci da su brazilci vec upoznati sa francuskom tehnikom. Isto tako, poznato je da francuzi ne ucenjuju svoje musterije neisporucivanjem oruzja i tehnicke podrske kako bi vrsili politicki pritisak na njih, a i spremni su za transfer tehnologija.
Sa druge strane Rafale ima veoma mali broj integrisanih senzora, ali bi se to moglo prevazici. ovo je jedinstvena prilika za francuze, i u boljoj su poziciji nego na bilo kom tenderu pre, sigurno se nece lako predati.


Su-35 (Sukhoi/ Rosoboronexport – eliminisan?)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj avion ima sjajne manevarske sposobnosti, odlican radar i veoma veliki dolet, sto je od znacaja za siroka prostranstva koja treba kontrolisati kada je u pitanju Brazil. Isto tako moguce je obezbediti transfer tehnologije, ali je tu uvek bio problem motora koje rusi radije isporucuju nego da daju licencu za proizvodnju. Takodje rusi se ne mesaju u nacin upotrebe tih aviona i ne vrse politicki pritisak neisporucivanjem delova i tehnicke podrske.
medjutim, veliki je problem losas tehnicka podrska i problem kontrole kvaliteta kod rusa.


F/A-18E/F Super Hornet, Block II (Boeing)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Superhornet je avion koji je pre svega pravljen za baziranje na nosacu aviona, sto mu daje mogucnost da ga za tu ulogu, izmedju ostalog, upotrebe i brazilci. medjutim Sao Paolo je mali nosac i pitanje je da li bi mogao da se upotrebi na njemu. kada je u pitanju ofset, boeing nudi saradnju u civilnom razvoju putnickih aviona. AESA radar koji se nudi (APG-79 Block II) je takodje veoma primamljiva ponuda, kao i cinjenica da slabljenjem dolara se prakticno snizava cena aviona. medjutim, i pored toga, ovaj avion je veoma skup, 75-90 miliona dolara po primerku, sto je drugi najskuplji avion na tenderu, odmah iza Eurofighter Typhoon]Eurofighter[/url]-a.
pored toga ovaj avion ima nesto losiju aerodinamiku od konkurencije, kao i jedan veliki minus, a to je mogucnost upotrebe sankcija na izvoz naoruzanja koji amerika cesto namece neposlusnim zemljama.
I pored svega, ovaj avion je usao u finale tendera.


Nakon odluke o eliminisanju odredjenih ponudjaca, finalistima je stigao zahtev za ponude koje su ponudjaci imali da dostave do 2. februara ove godine, kako bi se do kraja godine mogao izabrati pobednika. Ponudjaci su morali u svojim ponudama da detaljno objasne operacione, logisticke, industrijske i komercijalne aspekte, mogucnosti ofseta kao i transfera tehnologije.
Do isteka roka, sva tri ponudjaca su dostavila svoje ponude, i borba je pocela, ali su poceli i niski udarci. SAAB je ponudio JAS-39NG Gripen koji je trebao imati Thalesov AESA radar, kao i velike mogucnosti transfera tehnologije, zajednickog razvoja i pristupa tzv. "source codes" sto malo koji proizvodjac zeli da ponudi. Kao odgovor na ovo, Dassault kupuje akcije Thalesa i nakon toga Thales odbija da proda RBE2 radar SAAB-u, sto znaci da JAS-39NG ostaje bez kljucne AESA tehnologije. U SAAB-u nisu hteli da im zbog toga propadne ceo projekat, pa ubrzo potpisuju ugovor sa SELEX Galileo firmom za razvoj i proizvodnju AESA radara.

Ovo ipak nije sve. Pocetkom aprila, nakon uspeha u tenderu za borbeni helikopter Brazila, javljaju se i okurazeni rusi, koji nisu finalisti. Direktor ruskog federalnog servisa za vojno-tehnicku saradnju daje izjavu 6. aprila povodom uspeha ruskog Mi-35 na brazilskom tenderu. U toj izjavi navodi podatke o vrednosti ugovora i dinamici isporuke, sto je uobicajeno, medjutim pominje i F-X2 tender, u kontekstu koji je zbunjujuci obzirom da su rusi zvanicno eliminisani. Naime, on kaze da oni aktivno ucestvuju na tenderu, koji ima stroge uslove i podrazumeva ne samo prodaju, vec i transfer tehnologije. Ovaj poslednji uslov je po njemu kljucan i Rusija je spremna da ga zadovolji... Takodje on navodi da aktivno pregovaraju sa firmom Embraer oko transfera tehnologije i izgradnje postrojenja za licencnu proizvodnju. Isto tako on navodi da bi ova postrojenja mogla biti koriscena i za proizvodnju PAK-FA aviona. Vec narednog dana se pojavljuje vest da ce Rusija saradjivati sa Brazilom na proizvodnji PAK-FA ukoliko Moskva odluci da potpise takav ugovor. Na kraju, dva dana kasnije se pojavljuje clanak koji govori o tome da Rusija i Brazil pergovaraju o ucescu Brazila u razvoju novog aviona. Rusi su ocigledno izbaceni zbog nedovoljne spremnosti za potpuni transfer tehnologije i omogucavanje pristupa "source" kodovima, koji bi omogucili da domace firme vrse modernizaciju i implementaciju novih tehnologija i naoruzanja. Ovi poslednji izvestaji pokazuju da su sada spremniji na sve to, ali ostaje pitanje, nije li sada prekasno?


Veliko hvala @ZastavnikDjemo koji je doprineo stvaranju teme svojim strucnim komentarima i prevodima sa portugalskog.


* 1.jpg (8.31 KB, 320x208 - viewed 270 times.)

* 2.jpg (11.15 KB, 320x212 - viewed 272 times.)

* 3.jpg (26.9 KB, 320x213 - viewed 269 times.)

* 4.jpg (12.58 KB, 320x221 - viewed 268 times.)

* 5.jpg (20.75 KB, 320x247 - viewed 277 times.)

* 6.jpg (31.36 KB, 320x213 - viewed 271 times.)

* 7.jpg (30.45 KB, 320x213 - viewed 267 times.)
« Last Edit: January 16, 2011, 10:08:40 pm by dexy » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #1 on: April 15, 2009, 07:43:15 am »

Quote
F/A-18E/F Super Hornet, Block II (Boeing) ...pored toga ovaj avion ima nesto losiju aerodinamiku od konkurencije,


Kako onda objasnjvaju ovo?

This gun kill picture is from the HUD recorder of a VFA-11 Super Hornet taken during a Red Air exercise. The black box on the top left is an event marker to show that the trigger was squeezed.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 8.jpg (86.14 KB, 640x480 - viewed 244 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 11:44:46 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: April 15, 2009, 01:52:10 pm »

Nemam objasnjenje, ali imam jos jednu zanimljivu storiju na temu EA-18G koji je "oborio" F-22:
http://www.flightglobal.com/blogs/the-dewline/2009/02/growler-power-ea-18g-boasts-f-.html
Kada sam napisao da je nesto losija aerodinamika, mislio sam na manevarsku borbu za koju je nesto losiji od konkurencije, a to sam zakljucio na osnovu maksimalnog dozvoljenog optrecenja od 7.5G.

Inace, Lockheed Martin i Suhoi se nadaju da ce ponovo moci da ucestvuju na tenderu, iako su zvanicno ispali pocetkom februara. naime, zbog svetske ekonomske krize, moguce je da ce FX-2 usporiti ili cak otici ponovo pod led na neko vreme, tako da ce F-35 biti spreman za ponudu, dok se rusi nadaju da ce ponuda zajednickog razvoja PAK-FA sa Brazilom moze obezbediti prodaju Su-35. Problem je bio nedovoljna spremnost rusa za transfer tehnologija, na sta su sada, cini se, daleko spremniji.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #3 on: April 15, 2009, 02:41:38 pm »

Borba protiv F-22 u dog fightu je vise nego reprezentativan primer kakav je neki avion.F-22 ima vektorisan potisak i u kombinaciji s mocnim motorima i  odlicnoj aerodinamici takvog protivnika morate postovati.Sto se tice 7.5G na to nemoj obracati paznju jer to vazi za sve palubne lovce iz razloga za koje mislim da su svima ocigledni s obzirom na uslove koristenja.Tomket je takodje  imao ta ogranicenja ,medjutim oni koji su imali tu privilegiju da ga drajvaju vele da su s njim potezali i do 11G.Da bude stvar gora u pitanju je avion s promenljivom geometrijom krila,tako da mehanicari nakon jednog takvog leta imaju pune ruka posla.

Znam s kog sajta ste preuzeli tekst i preveli ga,u pitanju je jako jako dobar sajt.


____________________

Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #4 on: April 15, 2009, 02:50:17 pm »

I ovde se prica o tome

http://www.f-16.net/f-16_forum_viewtopic-t-7605.html
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #5 on: April 15, 2009, 03:14:10 pm »

Kada su u pitanju trening vezbe tu se cesto postavljaju ogranicenja, tzv. hendikepi, kako bi se videlo kako ce se avion i posada hendikepiranog aviona ponasati u jednoj kriticnoj situaciji.  Siguran sam da dogfight o kojem govorimo nije bio jedan na jedan (vecina vezbi za koje sam cuo vezanih za ucesce F-22 ih stavlja u situaciju kada su brojcano inferiorni), jer u tom slucaju avion koji nema vektor potiska nema velike sanse, bez obzira koliko je sposoban za manevar, ogranicenja su ocigledna. Pre bih rekao da je ovaj F-22 bio izlozen koordinisanom napadu veceg broja protivnika da bi jedan od njih dosao u poziciju da ostvari pogodak. Ali ne mora da znaci, mozda je bilo i jedan na jedan, jer dogfight je ipak stvar umesnosti pilota koliko i tehnike koju koristi. Pokusacu da pronadjem uslove simulacije pa cemo onda moci da diskutujemo o tome.

Bilo kako bilo, opterecenje kao ogranicavajuci faktor opterecenja je bitna stavka, obzirom da je kod F-18 Horneta primecen veliki broj ostecenja u korenu krila zbog cega su im svojevremeno ogranicili maksimalno dozvoljeno opterecenje na 8 cini mi se, ali mislim da su kod SuperHorneta to ogranicili elektronski, racunar ne dozvoljava da se predje 7.5G, ili mozda samo daje upozorenje u ovo nisam siguran. Znam da je kod Rafala dozvoljeno dovesti ga u kriticnim situacijama do 11G, ali nije preporucljivo.

Cinjenica je da su SAAB i Raafle nesto manji avioni od Super Horneta, i da su verovatno okretniji u manevarskoj borbi.
Medjutim svakako je prednost Super Horneta u BWR borbi, gde raspolaze AESA radarom koji se vec godinama koristi, dok druga dva aviona treba da koriste AESA radare koji nisu dokazani, pa su cak jos uvek u razvojnoj fazi.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #6 on: April 15, 2009, 07:50:38 pm »

Da se vratimo na temu Smiley
Šta god izabrali, Brazilci jednostavno ne mogu da dobiju loš i nekompletan proizvod (ah, slatkih li muka), jer je ključni uslov za njih - transfer tehnologije, pre svega u domenu proizvodnje avionskih motora i avionike. Zapravo, dvostruko dobijaju. Transferom tehnologije bi zatvorili krug i postali potpuno samostalni što se tiče proizvodnje aviona, jer ne treba zaboraviti da imaju već više nego respektabilnu avio-industriju (EMBRAER). Danas je počeo sajam NVO u Rio de Žaneiru LAAD 2009, i, koliko sam uspeo da pročitam, počelo je veoma žustro. Brazilski ministar odbrane, Nelson Žobim je na otvaranju govorio o potrebi da "Brazil bude arogantan pri izboru", i da će beskompromisno ustrajati na zahtevu za licencnom proizvodnjom i transferom tehnologije.

Boeing je izložio simulator za F-18, i američki ambasador u Brazilu, Clifford Sobel je na novinarski upit o problemima oko transfera tehnologija izjavio da je Vašington odobrio transfer tehnologije za 99% komponenti za F-18. Pominjao je i parterstvo Boeinga i Embraera. Francuzi pregovaraju "iza kulisa", kao i obično, i verovatno igraju na strateško partnerstvo između Brazila i Francuske, nedavno ustanovljeno, prilikom Sarkozijeve posete Brazilu. Rusi nezvanično nude učešće Brazila u razvoju PAK-FA, kao što je već navedeno, ali za sada ništa konkretno nije došlo sa njihove strane, nijedan zvanični dokument. Doduše sajam je tek otvoren, narednih par dana će biti više nego interesantni. Wink
  
« Last Edit: March 01, 2015, 11:35:09 pm by Рашо » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #7 on: April 15, 2009, 11:37:57 pm »

U taj američki 1% koji ne bi dali se nalazi i ono najvažnije - računarsko srce aviona sa kompletnim softverom neophodnim za rad aviona. Pristup ovome Amerikanci nisu nikom dali.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #8 on: April 23, 2009, 11:18:13 pm »

U taj američki 1% koji ne bi dali se nalazi i ono najvažnije - računarsko srce aviona sa kompletnim softverom neophodnim za rad aviona. Pristup ovome Amerikanci nisu nikom dali.

To je tačno, mada su Brazilci već razvili svoj softver, koji je korišćen prilikom modernizacije F-5, i Embraer ALX Tucano, i insistiraju na prilagođavanju njihovom softveru. Sve u svemu, ovo postaje zanimljivo, jer se u Brazilu već priča da BAe prodaje svojih 20% vlasništva u konzorcijumu Saab Gripen, i da bi tih 20% mogao da kupi upravo EMBRAER. Stav RV Brazila je da bi u tom slučaju moralo da se ide na drugu pogonsku grupu, jer ni pod razno ne žele američki F404, koji se po licenci rade u Švedskoj. Sa druge strane, Francuzi nude i novi radar, RBE-2 AESA uz Rafale. Uskoro će da bude svežih vesti. 
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #9 on: July 01, 2009, 09:57:14 pm »

Po svemu sudeći, barem po onome što se drvi na njihovim forumima, trenutno se vodi borba između F/A-18E/F Super Hornet i Rafala. Boeing je pristao i na instalaciju softvera. Uskoro možemo da očekujemo mnogo interesantnih vesti Wink
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #10 on: August 03, 2009, 09:10:33 pm »

Proglašenje pobednika se očekuje do 25. Avgusta, a najveće šanse sada ima F/A-18E/F Super Hornet, zahvaljujući činjenici da je doređen broj komponenata ugrađenih Rafale made in US of A; Ameri insistiraju da ako postoji i najmanji komad američke opreme, prodaja Rafala može da se izvrši samo posle odobrenja američkog kongresa. Amerikanci nude čak i participaciju u programu za F-35, a da "podmažu" posao, u sklopu programa "Imminient Fury", gde RV SAD kupuje 100 protivgerilskih aviona, EMB-314 Super Tucano je jedan od favorita.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #11 on: August 08, 2009, 01:10:08 pm »

Švedski državni sekretar za trgovinu Hans Gustaff Wessberg stiže sledeće nedelje u Braziliju na pregovore sa ministrom odbrane Brazila Nelsonom Jobimom, kako bi poboljšao izglede Gripena u izboru za novi višenamenski lovac za RV Brazila. Sa druge strane, francuski predsednik Nicolas Sarkozy je najavio da će doći u Braziliju 7. Septembra, gde će prisustvovati paradi koja se priređuje povodom dana nezavisnosti Brazila. Ni Ameri ne miruju, tako da je američka Agencija za saradnju u oblasti odbrane i bezbednosti već najavila Kongresu moguću prodaju F/A-18E/F, sa pripadajućim naoružanjem i opremom, u vrednosti od 7 milijardi US$.

Quote
WASHINGTON, August 6, 2009 – Today the Defense Security Cooperation Agency (DSCA) notified Congress of a possible Foreign Military Sale to the Government of Brazil of 28 F/A-18E Super Hornet Aircraft, eight F/A-18F Super Hornet Aircraft, 72 F414-GE-400 installed engines, a host of spare parts and munitions at an estimated value of $7.0 billion.

The Government of Brazil has requested proposals from several foreign suppliers, including the United States, to provide the next generation fighter for the Brazilian Air Force. In this “FX-2” competition, the Government of Brazil has yet to select the United States Navy-Boeing proposal.

This notification is being made in advance of receipt of a letter of request so that, in the event that the US Navy-Boeing proposal is selected, the United States might move as quickly as possible to implement the sale.

If the Government of Brazil selects the U.S. Navy-Boeing proposal, the Government of Brazil will request a possible sale of:

- 28 F/A-18E Super Hornet Aircraft
- eight F/A-18F Super Hornet Aircraft,
- 72 F414-GE-400 installed engines,
- four F414-GE-400 spare engines,
- 36 AN/APG-79 Radar Systems,
- 36 M61A2 20mm Gun Systems,
- 36 AN/ALR-67(V) three Radar Warning Receivers,
- 144 LAU-127 Launchers,
- 44 Joint Helmet Mounted Cueing Systems (JHMCS),
- 28 AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM),
- 28 AIM-9M SIDEWINDER Missiles,
- 60 GBU-31/32 Joint Direct Attack Munitions (JDAM),
- 36 AGM-154 Joint Standoff Weapons (JSOW),
- 10 AGM-88B HARM Missiles, and
- 36 AN/ASQ-228 (V2) Advanced Targeting Forward-Looking Infrared (ATFLIR) Pods,
- 36 AN/ALQ-214 Radio Frequency Countermeasures,
- 40 AN/ALE-47 Electronic Warfare Countermeasures Systems,
- 112 AN/ALE-50 Towed Decoys,
- More Joint Mission Planning System, support equipment, spare and repair parts, personnel training and training equipment, ferry and tanker support, flight test, software support, publications and technical documents, U.S. Government and contractor engineering, technical and logistics support services, and other related elements of logistics and program support.

This proposed sale will contribute to the foreign policy and national security of the United States by helping to improve the security of a friendly country that has been, and continues to be, an important force for political stability and economic progress in South America. Brazil needs these aircraft to meet current and future threats.

The proposed sale of F/A-18E/F aircraft will enhance Brazil’s tactical aviation capabilities. An increase in capability will be accrued primarily due to the larger number of aircraft and the larger range and endurance of the F/A-18E/F. Brazil will have no difficulty absorbing these aircraft into its aircraft inventory.

The proposed sale of this equipment and support will not alter the basic military balance in the region.

The principal contractors will be:

The Boeing Company St. Louis, Mo.
General Electric Aircraft Engines Lynn, Mass.
Northrup Grumman Corporation El Segundo, Calif.
Raytheon Corporation El Segundo, Calif.
Lockheed Martin Bethesda, Md.

Offsets agreements associated with this proposed sale are expected; however, specific agreements are undetermined and will be defined during negotiations between the purchaser and contractor.

Implementation of this sale will require approximately eight contractor representatives to provide technical and logistics support in Brazil for two years. U.S. Government and contractor representatives will also participate in program management and technical reviews for one-week intervals twice semi-annually.

There will be no adverse impact on U.S. defense readiness as a result of this proposed sale. This notice of a potential sale is required by law and does not mean the sale has been concluded.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #12 on: August 26, 2009, 05:26:41 pm »

O, slatkih li muka brazilskih...  Grin
Boeing je ponovo "zašećerio" ponudu, da bi pobedio Rafala.
Izvor: Wired
Quote
It’s budget time, and Boeing must be smelling blood, because they’re going for what they think may be the most vulnerable of the Pentagon’s aircraft programs, the Lockheed Martin-built F-35 Joint Strike Fighter. Boeing says it’s got a nifty plan to offer something just short of a fifth generation aircraft– a souped-up Super Hornet — to tide everyone over till it can build a sixth-generation fighter. This would allow the Pentagon (and foreign militaries) to skip the fifth-generation F-35, which has many shortcomings, according to Boeing (the biggest apparently being that’s it not built by Boeing):

What sixth-generation fighter you ask? I’ll get to that later. This is Boeing’s sales pitch, as Aviation Week reports:

The idea is that customers could buy 4.5-generation Super Hornets (perhaps 4.75-generation with the planned extra forward stealth and extra range of Block 3 aircraft) and then switch to a new, sixth generation faster than if they bought the fifth-generation Joint Strike Fighter. To be available circa 2024, the sixth-generation aircraft would feature a combat radius of more than 1,000 miles and stealth against a much wider spectrum of radars.

"The [Navy] C-version of the F-35 doesn’t buy you a lot that the Super Hornet doesn’t provide," says Bob Gower, Boeing’s vice president for F/A-18 and EA-18G programs. "Our strategy is to create a compelling reason for the services to go to the next [sixth] generation platform. How do you bridge F/A-18E/F to get us there? We want to convince customers to stay with [Super Hornet] a few years longer — by adding advanced capabilities and lowering price — so that they can get to the sixth generation faster. If you go to JSF first, it’s going to be a long time."

Another part of Boeing’s argument is that the "Navy is comfortable with the Super Hornet against the highest [enemy] threat through 2024, with the [improved] capabilities we have in the flight plan," Gower says. "The ability to counter the threat gets you to about the point that [Boeing's] sixth generation is available."


There’s a few problems with this marketing campaign.  Actually, there are many problems.

The Super Hornet may be a fine aircraft, but if you kill the F-35, you’ll have a lot of explaining to do to all the international partners that have invested in it and planned their Air Force modernization around it. That includes the United Kingdom, Italy, the Netherlands, Canada, Norway, Denmark, Australia and Turkey. Oh well, allies, schmallies. We’ll always have the coalition of the willing.

More important, where the heck is this sixth generation fighter? Did I miss something in the budget cycle? The article quotes the Boeing official as saying: "The U.S. Air Force and Navy are now talking a lot more about where they need to go with sixth generation to get beyond JSF. It could be unmanned, but I think you will see a combination of missions — some manned, some unmanned."

Talk is cheap, aircraft are expensive.

As far as I can see, Boeing is pitching one real aircraft and one imaginary aircraft, and hoping that this equals up to one developmental aircraft. Actually, if you weight the imaginary aircraft as a zero, a real aircraft as a one, and a development aircraft as a .5, Boeing might have a point. Maybe it’s a wash?

Anyhow, all I know is that a sixth generation aircraft ain’t going to happen by 2024.

Link: http://www.wired.com/dangerroom/2008/01/boeing-pitches/
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #13 on: September 07, 2009, 03:40:03 pm »

Francuski predsednik Sarkozy je u Brazilu; ipak se očekuje kupovina Rafala, jer, kako javlja dnevnik Folha de São Paulo, predsednik Brazila Lula da Silva je izjavio kako su pregovori o nabavci Rafala napredovali.
Link: http://www1.folha.uol.com.br/folha/brasil/ult96u620220.shtml 
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #14 on: September 07, 2009, 03:45:03 pm »

To je dobra vest za francuze, ali da sam na mestu francuza, sačekao bih da se ugovor potpiše pre otvaranja šampanjca. U pitanju je veliki posao i sigurno je da konkurencija neće mirovati do samog kraja.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 23 queries.